خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 11 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 154
    1. Top | #1
      مدیر کل

نمایش مشخصات

روش مطالعه درس فیزیک + منابع پیشنهادی

روش مطالعه درس فیزیک + منابع پیشنهادی

کاری از جناب محمد کاظم میدانی

به نام خدا

فیزیک کنکور در چند سال اخیر روند نسبتا ثابتی از نظر نحوه و سختی سوالات داشته و برای همین درسی هست که میشه روی اون سرمایه گذاری کرد . 45 سوال فیزیک که از مباحث مختلف این درس شیرین مطرح میشند. نکته ی دیگری که این درس رو متمایز کرده وجود راه های خلاقانه در حل بعضی از سوالات این درس هست. و همچنین تنها درسی از اختصاصی هاست که کتاب اول دبیرستان و به خصوص دو فصل آخرش هم منبع طرح سوال است.

میزان و کیفیت مطالعه ی درس فیزیک بستگی به هدفی است که شما برای این درس در کنکور دارید. برای اینکه به درصد بالا برسید نیاز است که فیزیک جزء برنامه ی روزانه ی شما باشه. برای رسیدن به درصد بالا نیاز به مطالعه ی مفهومی و عمیق ، زدن تست های کنکورهای گذشته و تست های تالیفی و خلاقانه هست. برای هر مبحث بعد از خوندن دقیق مطالب کتاب درسی و جزوه ی معلم یا درسنامه های کتاب تست، باید اول با تیپ های کلی سوال از اون مبحث آشنا بشین و از هر تیپ چند سوال رو تشریحی حل کنید و از هر جهت تست رو بررسی کنید، سعی کنید راه های راحت تری رو برای حل سوال ، خودتون کشف کنید. ( مطمئن باشید راهی که خودتون کشف می کنید همیشه در ذهنتون میمونه و بهترین راه رو میتونید با بررسی تست ها پیدا کنید.)

بعد از تحلیل چند تست از انواع مختلف به سراغ تست یک به یک میریم و برای هر تست زمان می گیریم و سعی میکنیم هم از راه مفهومی و هم از راه سریع تری به جواب برسیم( سعی کنید در کوتاهترین زمان ممکن به جواب برسید، البته حتما لازم نیست که راه میانبری باشه، ممکنه روشی برای محاسبات سریع تر باشه ). بعد از این کار در مورد این مبحث اشکال زیادی نداریم ولی باید مرور داشته باشیم که بهترین راهش تست مجموعه ای و زمان دار هست که هم جنبه ی مرور داره و هم قدرت تست زنی و سرعتتون رو بالا می بره . سعی کنید بعد از خوندن چند مبحث آزمون هایی رو از چند مبحث از خودتون بگیرید تا ذهنتون به پرش از یک موضوع به موضوع دیگه عادت کنه . ( این جور آزمونی رو میتونید برای درس های مختلف هم بگیرید مثل آزمون های آزمایشی موسسات ولی با سوالات کمتر و مناسب و هر بودجه بندی که میخواین )

پیشنهاد من برای کسی که از تابستون شروع کرده و میخواد به درصد بالا برسه اینه که با دو کتاب برای پایه و یک کتاب برای پیش کار کنه ...کتاب های گاج و خیلی سبز هر دو خیلی خوب کار کردند...پیشنهاد من برای تابستون کتاب گاج پایه هست و برای طول سال تحصیلی گاج پیش دانشگاهی + کتاب های فیزیک 1و2و3 خیلی سبز . کتاب های گاج بیشتر بانک تستی از تست های کنکورها و تعدادی تالیفی هستند ولی خیلی سبز تست های سخت و خلاقانه ی تالیفی بیشتری داره. الان از هر درصد و سطحی که شروع کنید مطمئن باشید با کار اصولی و مفهومی روی فیزیک تو این مدت میتونید به درصد بالا برسید.

محمد کاظم میدانی
      تابستان 93

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      آقای میدانی عزیز

من مطلبی از فیزیک نیس ک نخونم و یادش نگیرم ولی مشکلم تو مـــرور هستش نمی دونم چطور برنامه ریزی واسی مرور داشته باشم.

البته اینم اضافه کنم هر مبحثی ک می خونم ( مثلا نــور) ی جزوه دست نویس از مطالب و تست های مهم یادداشت برداری می کنم، و فقط اون جزوه رو می خونم و کاری ب کمک درسی و کتاب دیگــــــــــه ندارم!!

این روش واسی فیزیک درست یا غلط !؟

ممنون میشم راهنمایی کنید

ب امید موفقیت دوستان و خودم

یـــــــا حـــــــق

3. Top | #3
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Alireza64 نمایش پست ها
      آقای میدانی عزیز

من مطلبی از فیزیک نیس ک نخونم و یادش نگیرم ولی مشکلم تو مـــرور هستش نمی دونم چطور برنامه ریزی واسی مرور داشته باشم.

البته اینم اضافه کنم هر مبحثی ک می خونم ( مثلا نــور) ی جزوه دست نویس از مطالب و تست های مهم یادداشت برداری می کنم، و فقط اون جزوه رو می خونم و کاری ب کمک درسی و کتاب دیگــــــــــه ندارم!!

این روش واسی فیزیک درست یا غلط !؟

ممنون میشم راهنمایی کنید
      سلام...خب خدا رو شکر که تو یادگیری مشکلی نداری ...در مورد مرور خب لازم نیست و یعنی درست هم نیست که یه مطلب رو که خوندی و یاد گرفتی همه ی تستای کتاب کمک درسی رو یه جا بزنی و اون مطلب رو فول بشی بعد هم بری دیگه نیگاش نکنی ... اولن که باید جوری بخونی که برای مرور وقتی چند تا سوال مختلف حل کردی 90 ٪ مطالب یادت بیاد ! یعنی انقدر مفهومی ! واسه اون 10 ٪ هم نوشتن و خلاصه ی نکاتی که مهمن و از یاد میرن و همچنین تست زدن از اون مبحث و دوباره جواب دادن به تست هایی که قبلا غلط جواب دادی ( بالاخره یه نکته ای توش بوده که غلط زدی یا بی دقتی کردی) مفیده ....برای مثال در مورد فیزیک پایه گاج که شما باهاش کار میکنی ، درست نیست هرچی تست فصل 1 هست جواب بدی بعد بری فصل 2 و تا آخر تابستون نگاهی هم به این مباحث نکنی ! میتونی مثلا اول تست های ستاره دار گاج رو بزنی ! بعد از اینکه ستاره دار ها رو زدی و به تسلط خوبی رسیدی برای مرور یه مدت کوتاهی بعد از اون بری به سراغ تست های یک قدم تا صد تا هم تست های سخت تر رو حل کنی و مسلط شی و هم یه مرور داشته باشی ...بعد از یه مدت این بار سوالای بدون ستاره ...و در آخر هم تست های آزمونی آخر هر فصل ! در ضمن کنار همه ی این ها آزمون های آزمایشی برگزار میشن که خودشون نقش مرور رو دارند ...به علاوه همونطور که تو پست اول گفتم یه کار خیلی خوب که میتونی برای مرور انجام بدی ، آزمون گرفتن از مبحث های مختلفه ...مثلا شما فرض کن سه فصل فیزیک با دو فصل شیمی با یه سری مباحث ریاضی و زیست رو خوندی ...خب الان چند تا سوالی که تا به حال ندیدی از هر کدوم انتخاب کن و جواب بده ( سعی کن زمان رو هم در نظر بگیری حتی الامکان اگر چه سخته ) میشه یه آزمون آزمایشی خونگی ! نقاط ضعف رو شناسایی کن و رفع کن !

اون جزوه ی خلاصه هم که مینویسی کار خیلی عالی ای میکنی ( فقط حواست باشه موقع تسلط روش کار کنی و هر نکته ی جدیدی رو هر جا دیدی بهش اضافه کنی تا کامل باشه ) ... ولی به نظر من این زیاد جالب نیست که بیخیال کتاب و درسنامه ها بشی...سعی کن کتاب و درسنامه ها رو که میخونی نکات مهم رو مشخص کنی و بعدا حتما مرور کنی و تو اون جزوه هم اگه بخوای همه چی رو بنویسی که خیلی وقت گیر میشه ! پس سعی کن فقط نکات ناب رو تو اون جزوه بنویسی و یه خلاصه ی به قول خودمون خفن واسه خودت درست کنی. ولی برای مرور به کتاب و درسنامه ها هم که کلی ترند توجه کن. بازم سوالی بود بلد باشم در خدمتم .

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      اون جزوه ی خلاصه هم که مینویسی کار خیلی عالی ای میکنی ( فقط حواست باشه موقع تسلط روش کار کنی و هر نکته ی جدیدی رو هر جا دیدی بهش اضافه کنی تا کامل باشه ) ... ولی به نظر من این زیاد جالب نیست که بیخیال کتاب و درسنامه ها بشی...سعی کن کتاب و درسنامه ها رو که میخونی نکات مهم رو مشخص کنی و بعدا حتما مرور کنی و تو اون جزوه هم اگه بخوای همه چی رو بنویسی که خیلی وقت گیر میشه ! پس سعی کن فقط نکات ناب رو تو اون جزوه بنویسی و یه خلاصه ی به قول خودمون خفن واسه خودت درست کنی. ولی برای مرور به کتاب و درسنامه ها هم که کلی ترند توجه کن. بازم سوالی بود بلد باشم در خدمتم

ممنون آقای میدانی عزیز

جـــزوه ی ک برای هر مبحث می نویسم ب صورت درختی هستش.

تمام نکات سبز و الگو و کتاب ب صورت خیلی خلاصه، ی جورایا ی 1 کلمه ی!! و اسی همین دیگه کتاب و کمک درسی رو نمی خونم.

بعدا تست های خیلی خیلی مهم هم از هر مبحث تو جـــز می نویسم!!

راستـــــــی :

بـــی زحمت با فونت بزرگتر تایپ کنید، ممنون از شما.

ب امید موفقیت دوستان و خودم

یـــــــا حـــــــق

5. Top | #5
      کاربر انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      سلام .خسته نباشید.میخواستم بپرسم اگه از اول مرداد شروع کنم میتونم خودمو به درصد حداقل60 برسونم؟یه سوال دیگه هم داشتم .اینکه تابستون پایه رو کار کنم یا پیش رو؟ و اینکه اگه اول دوم رو تموم کنم بعد سوم بعدهم پیش بهتره یا اینکه پایه و پیش رو با هم کار کنم؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنین...

6. Top | #6
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sara.s.t نمایش پست ها
      سلام .خسته نباشید.میخواستم بپرسم اگه از اول مرداد شروع کنم میتونم خودمو به درصد حداقل60 برسونم؟یه سوال دیگه هم داشتم .اینکه تابستون پایه رو کار کنم یا پیش رو؟ و اینکه اگه اول دوم رو تموم کنم بعد سوم بعدهم پیش بهتره یا اینکه پایه و پیش رو با هم کار کنم؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنین...
      سلام ...در مورد تونستن که شک نکنید میتونید اما خب نیاز به تلاش و برنامه ی درست داره .
      در مورد اینکه پایه یا پیش شرایطتون مهمه چون فارغ التحصیل هستین باید با یه برنامه ی درست جلو برین و با یه ترتیب مناسب مباحث رو بخونید چون دیگه برای شما پایه و پیش معنا نداره ...فقط باید حتما توجه داشته باشین که مباحث پیش نیاز یه مبحث دیگه رو قبل از اون بخونید ....در کل به نظرم بهتره که اول پایه رو کار کنید و بعد پیش ...( البته حرکت شناسی و دینامیک رو یک جا بخونید ) ...خلاصه اینکه باید با توجه به شرایطتون ( که من نمیدونم ) یه برنامه ی مناسب بریزید و طبق اون پیش برید .

7. Top | #7
      کاربر انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      ممنونم از راهنماییتون. در مورد برنامه ریزی میخواستم بدونم حتما باید طبق برنامه های کانون خاصی پیش برم مثل قلم چی گزینه 2 و...یا میتونم خودم برنامه ریزی مفید داشته باشم؟

- - - - - - پست ادغام شده - - - - - -

یه سوال دیگه.......من برای درس فیزیک جامع خیلی سبز رو خریدم.میخواستم ببینم میتونم به جای خوندن کتاب و جزوه فقط درسنامه هارو بخونم بعد تست بزنم؟درمورد روش تست زنی فیزیک هم ممنون میشم راهنمایی کنین......

8. Top | #8
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      ممنونم از راهنماییتون. در مورد برنامه ریزی میخواستم بدونم حتما باید طبق برنامه های کانون خاصی پیش برم مثل قلم چی گزینه 2 و...یا میتونم خودم برنامه ریزی مفید داشته باشم؟
      خودتون میتونید برنامه ی مفیدی داشته باشین ولی اگه با یه آزمون آزمایشی همراه بشین خودتون سردرگمیتون کمتر میشه و دیگه این ترس رو ندارین که یه مطلب جا بمونه یا بهش توجه نشه ...در ضمن اون ها برای شما برنامه نمیریزند بلکه سرفصل مشخص میکنن ! برنامه ریزی خوندن برای اون مبحث به عهده ی خودتونه !

9. Top | #9
      کاربر انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      ممنون.راجع به جامع خیلی سبز و اینکه فقط درسنامه هارو بخونم نظرتون چیه؟؟؟؟؟؟:yahoo (21)::yahoo (21):

10. Top | #10
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      یه سوال دیگه.......من برای درس فیزیک جامع خیلی سبز رو خریدم.میخواستم ببینم میتونم به جای خوندن کتاب و جزوه فقط درسنامه هارو بخونم بعد تست بزنم؟درمورد روش تست زنی فیزیک هم ممنون میشم راهنمایی کنین......
      درسنامه میتونه جای جزوه رو بگیره ( البته نه هر جزوه ای ! ) ولی جای کتاب درسی رو نه ! کتاب درسی رو اول بخونید بعد درسنامه رو بخونید و بعد سراغ تست ها برید ...همونطور که گفتم بعد از خوندن درسنامه شما با کلیت مطلب و بعضی نکته هاش تئوری آشنایین اما باید چند تا نمونه از هر نکته رو حل کنید تا بتونید اون نکته هه رو کاربردش رو تو حل سوال ببینید . همون طور که گفتم بهتره اول یه سری سوالات رو تشریحی و با تامل حل کنید ، راه حل رو خیلی تمیز و مرتب بنویسید و مراحل حل رو تو ذهنتون داشته باشین ..اگه تونستین سعی کنید میانبری تو راه حل پیدا کنید ...بعد از اینکه تیپ های مختلف سوال رو حل کردید اون وقت برای هر تستی که میخواین حل کنید جداگونه یه چارچوب زمانی در نظر بگیرید و سعی کنید خیلی سریع به سوال جواب بدین و محاسبات رو سریع انجام بدین ...همچنین اگه راه تستی وجود داره حتما از هر دو راه تستی و مفهومی حل کنید و با هم مقایسه کنید...خلاصه چیزی رو نفهمیده رها نکنید . بعد از که تعداد زیادی تست رو این جوری حل کردید به تسلط نسبتا خوبی رو مطلب میرسید اما ممکنه هنوز نتونید تو آزمون سوالات این بخش رو حل کنید ( خیلیا میگن تو خونه کار می کنیم سر جلسه حل نمی کنیم !) باید تست های مجموعه ای و زمان دار و از چند مبحث رو بزنید تا هم سرعتتون بره بالا هم بتونید تو شرایط سخت مهارت تست زنیتون رو تقویت کنید .

11. Top | #11
      کاربر انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      ممنونم از راهنمایی خوبتون

12. Top | #12
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام ، خوبان !!! شماا که واردین بگین، الان باتوجه به ویرایش جدید پایه الگو ، واسه (پایه و پیش) الگو خوبه یا گاج نقره ای. هم از لحاظ اموزش هم از نظر تست . ایا کتاب و منبع بهتری هم هست یا نیاز به یه منبع مکمل واسه اینا هست تایپیک رو که میخوندم از معجزه فیزیک مهر و ماه هم صحبت میکردن دوستان ، با خرید یکی از این دو کتاب میشه در حدود هفتاد زد فیزیک رو ؟ ممنون

- - - - - - پست ادغام شده - - - - - -

سلام ، خوبان !!! شماا که واردین بگین، الان باتوجه به ویرایش جدید پایه الگو ، واسه (پایه و پیش) الگو خوبه یا گاج نقره ای. هم از لحاظ اموزش هم از نظر تست . ایا کتاب و منبع بهتری هم هست یا نیاز به یه منبع مکمل واسه اینا هست تایپیک رو که میخوندم از معجزه فیزیک مهر و ماه هم صحبت میکردن دوستان ، با خرید یکی از این دو کتاب میشه در حدود هفتاد زد فیزیک رو ؟ ممنون

13. Top | #13
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      سلام دوستان
      من فیزیک پایه و چهارم رو از کتابای فیزیک پایه و چهارم مهروماه میخونم . خواستم ببینم نظرتون راجب کتاب معجزه ی فیزیک مهروماه چیه. الان بخونمش؟ بعد عید بخونم یا واسه دوران جمع بنذی تو خرداد ماه ؟
      Sent from my lumia 720 using Tapatalk
      سر صبح یه نخ سیگار تا چشما باز شد ...
      روی میز تیکت با پول نقد و پاسپورت
      یه کبریت، یه بنزین، یه رویا، یه خونه
      یه کوله خاطره که باید جا بمونه...

14. Top | #14
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط milad 22 نمایش پست ها
      سلام دوستان من فیزیک پایه و چهارم رو از کتابای فیزیک پایه و چهارم مهروماه میخونم . خواستم ببینم نظرتون راجب کتاب معجزه ی فیزیک مهروماه چیه. الان بخونمش؟ بعد عید بخونم یا واسه دوران جمع بنذی تو خرداد ماه ؟ Sent from my lumia 720 using Tapatalk

سلام...در مورد کتاب معجزه ی مهر و ماه باید بگم که این کتاب سعی کرده برای بعضی موارد تکنیک های بعضا سریع رو بگه که من نمیگم کتاب بدیه ولی به نظرم اون قدر هم خوب نیست که ارزش خرید داشته باشه...ولی اگه خواستین بخرین و از بعضی از تکنیک هاش استفاده کنید در مورد زمان مطالعه اولا باید بگم که به هیچ وجه قبل از تسلط روی مطلب نخونید ! چون در این صورت با دیدن تکنیک جهتتون به این سمت میره که تست ها رو کلا با تکنیک حل کنید و دیگه مفهوم مطلب رو شاید یاد نگیرید که در این صورت به نظرم کتاب ضرر داره به جای منفعت ! ...اگه هم بخواین در زمان جمع بندی استفاده کنید باز هم فایده ی زیادی نداره ! چون اون موقع دیگه زمانی برای تغییر روش حل تست وجود نداره وبهتره با همون روش قبلی سوالا رو حل کنید ...پس بهترین زمانش میشه در زمان مطالعه ی هر مبحث ، بعد از این که خوب مفهوم رو یاد گرفتین و تست های زیادی رو حل کردید و به تسلط کافی رسیدین ...اون موقع به اون مبحث در این کتاب نگاهی میندازین و اگه تکنیکی وجود داشت که میتونست بهتون واقعا کمک کنه یاد می گیرین و بعد روی تعداد زیادی از تست هایی که از کتاب تست میزنید پیاده میکنید تا کامل یاد بگیرین و هم چنین دلیل وجود همچین تکنیکی رو هم بفهمید حتما ! ... خوندن درس ها خودش به رسیدن به روش های سریعتر کمک میکنه...برای مثال تکنیکی به نام 8 در بخش گرما وجود داره که من این رو وقتی دیدم تعجب کردم ، چون قبلا خودم با حل سوالای زیاد بهش رسیده بودم ! یا در مورد حرکت در n ثانیه ی m ام تو سینماتیک ، روشی که خودم با تجربه حل میکردم از روش کتاب هم سریع تر بود.

15. Top | #15
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام علیکم
      ................
      یه سوال
      ............
      الان ما، یعنی بنده :yahoo (4): واسه فیزیک پایه دو تا کتاب زیرو درم :
      1. یکیش فیزیک 3 خیلی سبز!
      2. دیگش فیزیک 1 و 2 اندیشه سازان (دسته دو از تو سولاخ موش پیداش کردم )
      ...................................
      حال اینو داشته باش :
      1. اول ایکه موندم واسه تست فیزیک 1 و 2 چه کنم
      2. دویم اینکه !! هیچی دیگه، همین !! واسه تست فیزیک 1 و 2 (از ای جدید مدیدا! کدومش گل سر سبد همشونه !!!)
      ..................
      راستی یه چی دیگه :: واسه فیزیک پیش هم فول تایم فـــــــار دارم ======= > بعد میخوام ببینم با اینا (پیش و پایه) جوری هست که تمام همه چی فیزیک جفت و جور باشه !!! (یعنی میدونی چیه !! یه خورده نگران اون سه فصل اول فیزیک 1 و یه خورده هم نگران اون سه فصل اول فیزیک 2 ام، میخوام مطمئن شم چیزی از قلم نیفته !!! )

....
      پیش پیش ممنون از همه اونایی که خوب بلدن چه جوری میشه فیزیک کنکور را جدی جدی 100 زد !!!

صفحه 1 از 11 12 ... آخرینآخرین

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن