خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 15 از 15
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

سوالی از پایه شیمـــــــــی ........

باسلام

همه ما میدونیم که اتم با عنصر فرق داره ...

عنصر مجموعه ای از میلیارد ها اتم در کنار یکدیگر است
      اما اتم فقط ذره ای از آن ..

حالا سوال من اینه :

1. وقتی میگیم اتم ، یعنی ذره ای کوچک از مواد ،، حالا تفسیر من از این مطلب اینه < یعنی 1 الکترون و 1 پروتون و 1 نوترون، از همون مواد ،، حالا این درسته یا نه ؟؟؟؟

2. در جدول تناوبی اون هایی که هستند عنصر هستند یا اتم ؟؟ و مثلا وقتی میگیم fe26 یعنی این اتم آهن یا عنصرش هست /..

3. منبعی سراغ ندارید که شیمی رو با شکل توضیح بده و آموزش بده ؟

ممنون از همه فقط اگه خواستید توضیح بدید اگه ممکن شکلم بکشید و با شکل توضیح دهید

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      1-نه اصلا این طوری نیست. اولا بستگی داره عدد اتمیش چند باشه تا تعداد پروتون ها والکترون هاش معلوم باشه نه این که هر اتمی یه دونه از ذرات زیر اتمیش داشته باشه. مثلا یک اتم اکسیژن شامل 8 الکترون و 8 پروتون و 8 نوترونه. بعد یادت باشه اتم یک محدوده مشخص با یه لایه فرضی جداکننده نیس. یه سری نوترون و پروتونن کنار همن که یک سری الکترون تو یه فضایی(ما بهش میگیم ابر الکترونی) دور اون می گردن. یک کشور مستقل نیستن.
      اگه این پایینیو متوجه نشدی مهم نیس.خواستم یه ابهامی که ممکنه به احتمال پایین تو ذهنت بیاد رو رفع کنم.
      مثلا در نگاه میکروسکوپس وقتی میگیم دو اتم کنار همن غیرممکنه. اصلا به خاطر نیروی دافعه هیچ وقت دو اتم از نگاه میکروسکوپی کنار هم نیستن
      2- ببین بستگی به عنصر داره. بعضی عناصر دو اتمی هستند مثل اکسیژن.ولی در کل اونا عنصرن..اون عنصر آهنه.
      عناصر موادی هستند که از اتم هایی یکسان تشکیل شده اند.اون یک میلیارد هم که گفتی غیرممکنه. تصورتو عوض کن

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ♣TaHa Eb♣ نمایش پست ها
      باسلام

همه ما میدونیم که اتم با عنصر فرق داره ...

عنصر مجموعه ای از میلیارد ها اتم در کنار یکدیگر است
      اما اتم فقط ذره ای از آن ..

حالا سوال من اینه :

1. وقتی میگیم اتم ، یعنی ذره ای کوچک از مواد ،، حالا تفسیر من از این مطلب اینه < یعنی 1 الکترون و 1 پروتون و 1 نوترون، از همون مواد ،، حالا این درسته یا نه ؟؟؟؟

2. در جدول تناوبی اون هایی که هستند عنصر هستند یا اتم ؟؟ و مثلا وقتی میگیم fe26 یعنی این اتم آهن یا عنصرش هست /..

3. منبعی سراغ ندارید که شیمی رو با شکل توضیح بده و آموزش بده ؟

ممنون از همه فقط اگه خواستید توضیح بدید اگه ممکن شکلم بکشید و با شکل توضیح دهید
      اتم کوچکترین واحد سازنده هر ماده ای هست

تو کتاب دقیقا گفته شده اتم عنصرهای مختلف با هم فرق دارن...
      این تصور که اتم هر عنصری شامل یک پروتون و یک نوترون و یک الکترونه..یکم خنده داره..اصلا هیدروژن معمولی به کل نوترون نداره..
      اتم به خاطر ساختارش تو همه عنصرها مشابهه..
      یعنی تو همه عنصرها اتم یعنی یک هسته( شامل پروتون و نوترون) و مدارهایی به دورش که الکترونها تو این مدارها میچرخند..
      این تا اینجا..اتم تو همه عنصرها این شکلیه..ولی تعداد پروتون و نوترون تو هسته و همچنین الکترونهایی که میچرخند فرق دارند..
      اتم آهن و لیتیم از این نظر که کوچکترین واحد سازنده آهن و لیتیم هستند مشابه هستند ولی اتم آهن اتم آهنه و اتم لیتیم هم اتم لیتیم..
      تعداد پروتون ها..نوترونها و الکترونهاشون کلی فرق داره..و همین باعث میشه وزنشون هم متفاوت باشه..الکترونگاتیوی..واکنش پذیری..شعاع و کلی از خصوصیات دیگه شون با هم فرق داره..ولی از این لحاظ که اتم هستن مشابه اند..
      و حالا عنصر..عنصر آهن یعنی فقط و فقط اجنماعی از اتمهای آهن..اگه لا به لاش اتمهای دیگه ای باشه هر چند خیلی کم..دیگه عنصر نیست..بهش میگن ترکیب..
      عنصر یعنی فقط اجتماع یک نوع اتم...
      احتمالا همه کتابها شیمی رو با شکل توضیح میدن..من فقط مبتکران خوندم و میتونم بگم شکلهاش خیلی هم خوب و آموزنده س..بازم از دوستان بپرس...
      ای کاش ! خوب بودنمون مختص فضای مجازی نباشه ..
      اینجا همه خوبیم ..چرا اون بیرون همین شکلی نیست ؟!!
      اون جای کار که میلنگه رو کسی میشناسه ؟!!

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط the great aziz نمایش پست ها
      1-

مثلا در نگاه میکروسکوپس وقتی میگیم دو اتم کنار همن غیرممکنه. اصلا به خاطر نیروی دافعه هیچ وقت دو اتم از نگاه میکروسکوپی کنار هم نیستن
      2
      خوب ،، اگر این طوریه ، پس زمانی که ما یک تیر آهن رو میبینیم پس چی ؟ اون تیر آهن از اجتماع زیادی از اتم های آهن در کنار هم قرار گرفتن ؟؟

سوالاتی واسم پیش اومد
      1. اگر در جدول تناوبی همش اتم ريال پس چرا بهش میگن جدو عناصر تناوبی و بهش نمیگن جدول اتم های تناوبی ؟

2.شما گفتی که اتم o دارای 8 e , p , n هست ، از کجا فهمیدی که نوترونش هم 8 هست ؟
      مگه عدد اتمی فقط تعداد p , e رو مشخص نمیکرد ؟و همین طور دربارهی هیدروژن و هلیم چی ؟

وهم چنین تک اتمی و دو اتمی یعنی چی ؟ از این بالتر هم داریم ؟ مقل 3 اتمی یا 4 اتمی و ...؟؟
      سر انجام که باید در خاک رفت / خوش آن کس که پاک آمد و پاک رفت

ویرایش توسط tahha : 22 تیر 1393 در ساعت 04:23

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      زمانی که ما یک تیر آهن میبینیم اتم ها با پیوند فلزی به هم متصلند.منظور منم این شرایط نبود. مثلا وقتی یک تیکه آهن رو به یک تیکه چوب میزنی هیچ وقت الکتروناشون بهم نمی خورن.دافعه بینشون مانع میشه. ولی توی یک شیء مثل یک تکه چوب یا آهن اتم های مختلف با پیوند به هم وصلن و توی اونم طبیعتن الکترون ها به هم وصل نیستن. مثلا حالا اگه کووالانسی باشه الکترونا به اشتراک گذاشته میشن.در کل هیچ برخورد و کنار هم بودنی نداریم.

1-دقیق نمی دونم ولی فکر کنم چون وقتی کشف می کردن یک ماده رو کشف می کردن مثلا یک تکه سدیم رو کشف میکردن نه یک اتم سدیم!فکر کنم به خاطر این
      2-عدد جرمیشو میدونستم 16 و منهای تعداد پروتوناش کردم. در غیر این صورت نمیشه تعداد نوترونو بدست آورد
      هیدروژن که سه نوعه
      پروتیم:1p+1e
      دوتریم:1p+1e+1n
      تریتیم:1p+1e+2n
      هلیمم فکر کنم دو تا پروتون با دوتا الکترون با دو تا نوترونه. دقیق عدد جرمیشو نمی دونم. شاید اشتباه گفته باشم.
      3-مثلا بعضیا مثل گاز های نجیب واکنش نمیدن و همیشه تک و تنها پیدا میشن! الان که فکر می کنم بهتره اصن به دو اتمی و اینا دیگه توجه نکنی چون فکر کنم ربطی به این موضوع نداره و من الکی سهوا پاشو آوردم وسط. شایدم من درست حسایب اینو نفهمیده باشم

- - - - - - پست ادغام شده - - - - - -

ببین در مورد سوال سومت به متن زیر توجه کن
      از 90 عنصری که در طبیعت وجود دارد شش تای آنها ( N2 و O2 و چهار گاز نجیب Ye ، kr ، Ar ، Ne) به صورت عنصر در اتمسفر یافت می‌شوند. این شش عنصر را می‌توان با تقطیر جز به جز هوای مایع از یکدیگر جدا کرد. چهار عنصر دیگر (Na ، Mg ، Cl2 ، Br2) را می‌توان از آب اقیانوسها که در آنجا بصورت یونهای تک اتمی وجود دارند، استخراج کرد و سپس با واکنشهای الکتروشیمیایی در سلولهای الکتریکی به عناصر مربوطه تبدیل کرد.

کاری به مطلبش ندارم.
      نگاه کن دو اتمی مثل n2وo2و اینا. یعنی مادش از مولکول و اینا تشکیل شده
      تک اتمی مثلmg یعنی مادش از اتم ها تشکیل شده.
      بیشتر از دو هم نداریم. این جواب دقیقت
      ویرایش توسط the great aziz : 22 تیر 1393 در ساعت 05:09

6. Top | #6
      همکار سابق انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      سلام
      دوستان جوابتون رو کامل دادن. چون بهم پیام جدا فرستادید میپرسم. مشکلتون حل شد یا توضیح بدم؟؟
      تالار کاملا تخصصی شیمی (المپیاد و کنکور)
      http://iroch.ir

iroch.ir/forum

7. Top | #7
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط the great aziz نمایش پست ها
      بیشتر از دو هم نداریم. این جواب دقیقت
      ولی فک کنم داریم مثل فسفر سفیدp4یا مولکول گوگرد s8
      گوش دادن به هر حرفی نمی صرفه
      رادیو زندگی رو موج منفی نمی چرخه

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ali761 نمایش پست ها
      ولی فک کنم داریم مثل فسفر سفیدp4یا مولکول گوگرد s8
      بله دقیقا حق با شماس . این دقیقا بخشی از همون مفهوم آلوتروپه مثلاo3 هم داریم که میشه اوزون. یعنی برای هر عنصر چند حالت مختلفه
      یا برای فسفر مثلاp4
      به خاطر اشتباهم از همه عذر میخوام

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadi نمایش پست ها
      سلام
      دوستان جوابتون رو کامل دادن. چون بهم پیام جدا فرستادید میپرسم. مشکلتون حل شد یا توضیح بدم؟؟
      سلام
      2 تا سوال دارم

1. چرا توی جدول تناوبی عدد جرمی رو نگفته ؟ الان ما باید از کجا بفهمیم که نوترونش چنده ؟

2. بر فرض مثال اگه ما یک اتم آهن داشته باشیم ، اون اتم 26 تا الکترون و پروتون و نورون داره ؟ <بر اساس جدول تناوبی ؟ > اگه اینجوریه ؟ پس چرا اسمش رو گذاشتن جدول تناوبی عنصر و جدول تناوبی اتم ها نگذاشن ؟
      سر انجام که باید در خاک رفت / خوش آن کس که پاک آمد و پاک رفت

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      سلام
      2 تا سوال دارم

1. چرا توی جدول تناوبی عدد جرمی رو نگفته ؟ الان ما باید از کجا بفهمیم که نوترونش چنده ؟

2. بر فرض مثال اگه ما یک اتم آهن داشته باشیم ، اون اتم 26 تا الکترون و پروتون و نورون داره ؟ <بر اساس جدول تناوبی ؟ > اگه اینجوریه ؟ پس چرا اسمش رو گذاشتن جدول تناوبی عنصر و جدول تناوبی اتم ها نگذاشن ؟
      خدا رو شکر کنکور از اینجور سوالا نیومد
      در مورد سوال دوم فقط میتونم بگن اتم آهن 26 تا الکترون و پروتون داره.. تعداد نوترون از کم کردن تعداد پروتون (یعنی 26) از جرم اتمی بدست میاد فک کنم.. عدد جرمی تقریبا همون جرم اتمیه که توی جدول نوشته شده
      ویرایش توسط blue berry : 22 تیر 1393 در ساعت 18:14 دلیل: 26 رو 56 دیدم

11. Top | #11
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      1-عدد جرمی تقریبا گرد شده همون جرم اتمیه.
      بعد اگه بخوان تو سوال بدن که با اطلاعاتش قابل حلّه
      اگرم برای علم واقعی میخوای میری اینترنت میبنی چند تا نوترون داره. خیلی از مسائل درسی ما بر اساس علم غلطه.
      2-بستگی داره کدوم ایزوتوپش مدنظرت باشه امّا اگه ایزوتوپ پایدارش مد نظرت باشه
      عدد جرمی ایزوتوپ پایدارش 56 هست و عدد اتمیش 26 پس 26 تا پروتون الکترون داره و 30 تا نوترون
      و امّا در مورد تاریخچه
      همیشه دانشمندان دنبال کشف ذرات سازنده مواد(در واقع عناصر) بودند. مثلا ارسطو میگه عناصر جهان 4 تان آب و اتش و خاک و هوا(بگذریم از این که اتر هم هست و تو کتابای درسی نیست)
      یا مثلا قبل ار سطو تالس می گفت عنصر سازنده جهان آبه(که از فلسفه حرف اونم بگذریم.
      درسال 1661 رابرت بویل میاد یه تعریف تازه برای عنصر میاره
      میبینی همیشه صحبت از عناصر بوده. تازه سال 1803 دالتون میاد درباره اتم ها صحبت می کنه(قبلش دموکرت گفته بود ولی خب کسی بهش توجهی نداشت) در حالی که تا اون موقع کلی عنصر بر اساس تعریف بویل پیدا شده بود. به خاطر همین رایج بوده این مواد رو عنصر بدونن و هرچی کشف می کردن می گفتن عنصر. و وقتثی مندلیف و قبل از اون افراد دیگه جدول درست میکنن اسمشو میذارن جدول تناوبی عناصر. صرفا اسمه. خیلی اسمای دیگه هست که تو علم عوض نشدن از قدیم.

12. Top | #12
      همکار سابق انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      سلام
      2 تا سوال دارم

سلام
      1- کی گفته عدد جرمی رو نگفته؟؟؟ توی جدول پیش هر عنصر 2 تا عدد هست! مثلا برا همین اهن یه عدد 26 هست یه عدد 56 درسته؟ اون 26 عدد اتمیه یعنی الکترون و یا پروتون هاش. عدد جرمیش 56 هست. از 26 کم کنیم میشه 30 تعداد نوترون
      2- نه. 26 تا الکرتون و 26 تا پروتون داره و 30 نوترون (بالا توضیح دادم)

شما امسال میرید سال دوم یا سوم؟؟ یکم اشکال اساسی پایه ای دارید. بهتون تو مدرسه تدریس نشده؟
      تالار کاملا تخصصی شیمی (المپیاد و کنکور)
      http://iroch.ir

iroch.ir/forum

13. Top | #13
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      دو نوع ذره داریم!!!!
      یکی اتم که قدیما به عنوان کوچک ترین ذره استفاده میشده و یکی ذره زیر اتمی که همون پروتون نوترون الکترون هست که امروزه استفاده میشه
      اتم به ذره کاملا جدا و فرضی گفته میشه مثل cl ولی عنصر به ذره ای که پیوند برقرار کرده مثل cl2 گفته میشه
      در جدول تناوبی هم اتم ها هستند نه عنصر ها

14. Top | #14
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      با اجازه صاحب تاپیک منم یه سوال داشتم:

با دونستن شماره گروه و تناوب چطوری میشه عدد اتمی یه عنصر رو پیدا کرد؟
      تو زندگیم هیچ چیز برام ترسناک تر از صدای بالا اومدن ویندوز XP با ولوم اسپیکر تا آخر نبود ...

15. Top | #15
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط johnny نمایش پست ها
      با اجازه صاحب تاپیک منم یه سوال داشتم:

با دونستن شماره گروه و تناوب چطوری میشه عدد اتمی یه عنصر رو پیدا کرد؟
      مثال:عنصری در لایه ی پنجم و گروه 16
      در لایه ی پنجم کدوم زیرلایه ها پرمیشن؟!!!5sو4dو5p.و گاز نجیبش هم کریپتون با عدد اتمی 36 هست دیگه!!یعنی گاز نجیب لایه ی ماقبل(در اینجا لایه ی 4)پس آرایش این عنصر تا اینجا میشه: [Kr[5s 4d 5p
      و گفته گروه 16.آرایش الکترونی گروه 16 هم این طوریه:2الکترون در زیرلایه ی sو 10 الکترون در d(اگه داشته باشه)و4الکترون در p.پس آرایش الکترونی این عنصر میشه:kr 5s2 4d10 5p4
      عدد اتمیش میشه 36 تا کریپتون+2تا الکترون در زیر لایه ی 5s+ده تا الکترون در زیرلایه ی 4d+چهار تا الکترون در زیرلایه ی 5p=پنجاه و دو
      گوش دادن به هر حرفی نمی صرفه
      رادیو زندگی رو موج منفی نمی چرخه

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن