خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 20
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

طرح زیست شناسی نود پلاس

بسم الله الرحمن الرحیم
      درود بچه ها
      طبق قول و قرار قبلیمون برنامه اولین هفتمون آشنایی با مفاهیم اولیه زیست شناسیه...
      البته قبل از اون شیوه مطالعه دقیق زیست شناسی رو واستون شرح میدم:
      اونچه که در کنکور سراسری ازش سوال میاد کلیه مباحث مطرح شده در فصول 30 گانه زیست شناسیه به استثنای جداول+بیشتر بدانید ها+پیوست های انتهایی کتاب پیش دانشگاهی
      پس شما باید به سطر سطر کتاب درسی و حتی زیرنویس ها توجه کامل داشته باشین...شکل ها در زیست فوق العاده مهمن...باید شکل ها رو در حافظه تصویریتون ثبت کنین...
      فعالیت ها-تفکر نقادانه و ....... همه و همه مهمن...
      واسه حفظ کردن قیدها روش پیشنهادی من اینه:
      اولا که با دیدن هر قید در کتاب های درسی اونو های لایت کنین
      دوم اینکه دو جلد قیدنامه از سری کتابای لقمه مهر و ماه رو بخرین...قید های یک جلدو با غلط گیر بپوشونین و قیدها رو همیشه مرور کنین با این 2 جلد کتاب...
      شک نداشته باشین تسلطتون بر قیدها به شکل فوق العاده ای افزایش پیدا میکنه...
      و ضمن خوندن خط به خط به مفاهیم توجه کنین و سعی کنین خودتون از مباحث مختلف تست تالیفی طرح کنین...اینطوری زیستتون عالی میشه...
      بعد خوندن هر مبحث باید بتونین اون مبحث و صفحه رو در قالب یه کنفرانس 5 دقیقه ای کامل توضیح بدین واسه خودتون و جاهایی رو که فراموش کردین و نتونستین تو کنفرانستون به یاد بیارین رو مشخص کنین تا دفعات بعدی مطالعه به اونجاها بیشتر دقت کنین...
      شکل هایی که مشکل دارین خودتون رسم کنین و بزنین به دیوار اتاقتون و هرشب مرورش کنین تا کاملا بهش تسلط پیدا کنین...مثلا خود من مغز گوسفندو رسم کردم و زدم به دیوار اتاقم...اینقد مرورش کردم که تست کنکورشو که شمارشی بود درست زدم(البته اگه کلید اولیه عوض نشه!!)
      درمورد منابع هم خواهش میکنم از منابع متنوع استفاده نکنید...منبع آموزشی مناسب=کتابای فاگوزیست(البته اگه از خوندن یه عالمه نکته ترکیبی گیج نمیشین و دوست دارین نکاتو بخونین تا اینکه در تست ها یادشون بگیرین)یا کتاب ترکیبی آقای امرایی هم عالیه(یه سری اشتباه تایپی و علمی داره که همه منابع بدون استثنا دارن!!!) یا یه جزوه عالی از یه استاد عالی یا اصلا اگه نداشتین هم فدای سرتووون...فقط کتاب درسی(یه نگاهی به نکات ما هم بندازین!)
      ژنتیک=تخته سیاه(با اینکه قدیمیه اما مطمئن باشین واسه کنکور کافیه) یا خیلی سبز
      ژنتیک جمعیت=کتاب پیش 1 تخته سیاه(نداشتین همون بخش ژنتیک جمعیت رو هم از رو کتاب دوستاتون کپی کنین کافیه!)
      گیاهی=خودم خیلی با کتابای بازار حال نمیکنم...تخته سیاه به نظرم مختصر و مفیدتره...سعی میکنم همه ریزه کاریای گیاهیو تو نکات بیارم...البته در کتاب ترکیبی آقای امرایی گیاهی سوم عالی تدریس شده...امیدوارم شما هم با من هم عقیده باشین...
      منبع تستی مناسب=جامع 2 جلدی گاج...به نظرم کفایت میکنه اگه با سوالات آزمون های آزمایشی بخصوص قلمچی همراه باشه ولی کتاب سوم الگو هم کتاب خوبیه...با این وجود بازم میگم جامع گاج به تنهایی کافیست...لازم نیست که 100000 تا تست بزنین! 10000تا هم کافیه!!!
      خلاصه اینکه دقیق و مفهومی بخونین تا بتونین ترکیب کنین...
      -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      مفاهیم اولیه زیست شناسی
      واحدهای ساختاری بدن جانداران----------------------------------------------
      سلول>>>>>بافت>>>>>اندام>>>>>دستگ ه>>>>>جاندار یا جانور تمایز یافته
      حالا متاسفانه بیشتر بچه ها در تشخیص سلول مشکل دارن...مثلا میگن غشای پایه سلول نداره میگن چرا؟چطور؟!
      دقت کنین بچه ها سلول معمولا مجموعه ای است شامل مقداری سیتوپلاسم و چندین اندامک مختلف و هسته که توسط غشای پلاسمایی احاطه شدن....حالا اگه سلول گیاهی باشه و یا مربوط به قارچ ها باشه یا جانداران دیواره دار دیگه یه دیواره هم اطراف غشا رو احاطه میکنه....حالا چرا گفتم معمولا؟؟؟؟
      مثلا گلبول های قرمز رو در نظر بگیرین...
      Rbc=red blood cells=گلبول های قرمز=اریتروسیت ها
      در بیشتر جانوران از جمله جانور خطرناکی به نام انسان! گلبول های قرمز هسته و سایر اندامک هاشونو از دست دادن و بیشتر حجمشونو پروتینی به نام هموگلبین اشغال کرده...در واقع پر شدن از هموگلبین...
      خب با این وجود سلول محسوب میشن...در واقع غشا دور این هموگلبین رو گرفته و در نتیجه سلول هستند...
      ولی یه پروتیین خالی یا یه پلی ساکارید یا یه لیپید به تنهایی سلول محسوب نمیشن...همه سلول های زنده توسط غشای پلاسمایی احاطه شدن و اگه این غشا وجود نداشته باشه دیگه اون سلول زنده نیست و یا اصلا سلول نیست
      مثلا غشای پایه شبکه ای است از پروتیین های رشته ای و پلی ساکاریدهای چسبناک...خب این سلوله؟
      در واقع بذارین اینجوری بگم که مولکول با سلول تفاوت داره...یه سلول شامل تعداد زیادی مولکول های مختلفه ولی مولکول ها به تنهایی نمیتونن سلول باشن(غشا لازم دارن...در بیشتر مواقع ماده ژنتیک و اندامک میخوان و .....)
      حالا پروتیین و پلی ساکارید خالی فقط مولکول اند و غشایی دورشون رو احاطه نکرده پس سلول نیستند
      پوستک(کوتیکول) هم پلی مریه از اسید های چرب طویل...فقط مولکوله...پس سلول نیست...
      زلالیه هم همین طور......و...............
      هرکدوم از باکتری ها هم یک سلول محسوب میشن با اینکه اندامک ندارن اما غشا دارن و البته ماده ی ژنتیک هم دارن....تک سلولی هایی مثل آمیب هم یک سلول محسوب میشن که البته آمیب غشا داره و دیواره نداره....به همه اینا خواهیم رسید در آینده....
      امیدوارم مفهوم سلول واستون جا افتاده باشه...
      تو این هفته کامل 2 فصل ابتدایی زیست دوم رو بخونین...بیشتر از چند ساعت وقتتون رو نمیگیره...با اینکه این 2 فصل معمولا سوال مستقیم تو کنکور ندارن ولی درک و فهم مفاهیم این 2 فصل واسه حل خیلی از سوالای زیست الزامیه....
      بعد با همدیگه این 2 فصل رو تجزیه میکنیم....
      اینجا فقط حرف من اینه که به واژه ها دقت کنین....واحد های کوچیک و بزرگ رو از هم بشناسین...شباهت های واژه ها شما رو به اشتباه نندازه...تسلط داشته باشین رو مفاهیم....
      بین جاندار و جانور تفاوت قایل باشین....مهره دار....بی مهره...و..................
      بدونین بلاستوسیست چیه و فرق داره با پلاسموسیت!!!
      ریزوم با ریزویید با ریبوزوم با ریزوبیوم فرق دارن!!!
      در واقع خوب بخونین تا قاطی نکنین....
      سعی من بر این خواهد بود که پایان هر 30 تا 45 روز یه مجموعه سوال استاندارد از مباحث همون ماه رو بصورت تست در بیارم و کلیدی ترین نکات رو در اون تست ها بگنجونم...فقط شما به مفاهیم کتاب خودتون توجه کنین و دنبال نکات خارج از کتاب و سوالای خارج از کتاب نباشین...
      مهم...اساس...پایه و مبنای طرح سوالات کتاب درسیه...هیچ حرف و مبنای دیگه ایم قابل قبول نیست....و السلام.....
      اما حالا یه طبقه بندی از جانداران:
      جانداران بطور کلی به 5 فرمانرو تقسیم میشن
      1.باکتری ها
      2.آغازیان(شامل آمیب ها-روزن داران-دیاتوم ها-جلبک های سبز قرمز و قهوه ای-تاژکداران چرخان-تاژکداران جانور مانند و اوگلناها-مژکداران-کپک های مخاطی سلولی و پلاسمودیومی-هاگداران)
      3.قارچ ها(شامل دئوترومیست ها-زیگومیست ها-آسکومیست ها-بازیدیومیست ها)
      4.گیاهان(شامل خزه گیان-خزه- و نهازادان آوندی-سرخس ها- و بازدانگان-کاج و سرو و سکویا- و نهان دانگان-سایر گیاهان موجود در کتاب درسی مث قاصدک-)
      5.جانوران
      خب جانور شناسی خیلی واسمون مهمه...
      جانوران یا بی مهره اند یا مهره دار....
      بعضیا به اشتباه فک میکنن همه مهره داران استخوان دارند...کسایی که خوب زیست دوم رو خوندن بگن کدوم دسته از مهره داران استخوان ندارند؟
      اگه درست جواب دادین دمتون خیلی گرمه...
      تو فصل 8 زیست دوم میخونیم:

**مهره داران اسکلت داخلی دارند.اسکلت داخلی بدن مهره داران در بعضی ماهی ها غضروفی اما در سایر مهره داران استخوانی است.**
      نتیجه گیری اینکه همه مهره داران اسکلت داخلی دارند اما بعضی از ماهی ها استخوان ندارند و اسکلت داخلیشان غضروفی است
      بازم به همه کسایی که درست جواب دادن تبریک میگم...کارتون خیلی درسته...
      بی مهرگان چندین دسته مختلفند که مهم تریناشون که تو کتابای درسی ازشون سخنی به میون اومده عبارتند از:
      1.اسفنج ها مانند اسفنج ها
      2.کیسه تنان شامل هیدر-عروس دریایی و شقایق دریایی
      3.کرم های پهن مثل کرم پهن-پلاناریا و کرم کدو
      4.کرم های حلقوی مثل کرم خاکی
      5.نرم تنان مث حلزون
      6.بندپایان که خیلی واسمون مهمن
      انواع بند پابان:
      6.1:عنکبوتیان مث عنکبوت-عنکبوت بیوه ی سیاه که شوهر خودشو در کمال بی رحمی بعد از جفت گیری میخوره!
      6.2:سخت پوستان مث کشتی چسب-دافنی-خرچنگ نعل اسبی-خرچنگ دراز
      6.3:حشرات مث برگ متحرک-سنجاقک و انواع پروانه ها اعم از مونارک-بیدها-بیستون بتولاریا-اپروفتورا بروماتا-پروانه ی ابریشم و پروانه ی کلم
      7.آخرین دسته ی بی مهرگانم خارتنانه که البته اسمشون تو کتاب درسی نیومده ولی بهتره بدونین که توتیا و ستاره ی دریایی از خارتنان هستند
      اما مهره داران رو هم بشناسیم:
      1.ماهی ها مث لامپری که همون ماهی بدون آرواره س...کوسه ماهی-دلقک ماهی-مار ماهی و گربه ماهی
      2.دوزیستان مث وزغ-قورباغه-سمندر و تریتون(اسم سمندر و تریتون در کتاب درسی نیومده و شما هم لازم نیست یادش بگیرین)
      3.خزندگان مث سوسمار-تمساح و مار
      4.پرندگان مث سهره-سسک-چرخ ریسک-کوکو-مرغ جولا-چکاوک
      5.پستانداران
      طبق فصل 11 کتاب سوم سه دسته پستاندار داریم:
      5.1:تخمگذار مث پلاتی پوس
      5.2:زنده زا مث کانگورو و اپاسوم
      5.3:جفت دار مث بقیه پستاندارا از جمله چیتا-راکون-پریمات ها و اسب های فصل 6 چهارم یعنی هیراکوتریوم-مریکیپوس و اکوئوس
      خب این یه طبقه بندی کامل بود از جاندارانی که در کتاب درسی باهاشون سر و کار داریم...ایده و ترتیب این طبقه بندی رو هم با در نظر گرفتن تغییرات کتاب های درسی از کتاب زیست شناسی زیر ذره بین تخته سیاه گرفتم....
      فک کنم مفاهیم اولیه زیستو گرفتین.....راستی تا یادم نرفته لطفا همین جا و همین حالا اسامی که در بالا آوردم رو حفظ کنین....لطفا......
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

همچنان از سوالات پیشنهادات و انتقادات شما استقبال میکنم
      تا چند روز دیگه برنامه ریزی رو هم در همین تاپیک و با ویرایش پست اول قرار میدم...
      نکات اولیه ی فصول 1و2 دوم چهارشنبه شب هفته آینده 25 تیرماه در یه تاپیک جداگونه قرار میگیره...
      موفق...سربلند و پیروز باشین هموطنان عزیزم**
      برنامه ریزی اولیه:
      هفته اول(آخر همین هفته):فصول 1 و2 دوم
      هفته دوم:فصل 3 دوم
      هفته سوم:فصل 4 دوم(+آزمون استاندارد اول)
      هفته چهارم:فصل 5 دوم+ابتدای6دوم(گردش مواد در جانداران مختلف)
      هفته پنجم:گردش مواد در انسان و ...
      هفته ی ششم:گردش مواد در گیاهان و باقیمانده گیاهی دوم
      هفته هفتم:فصول 7و8 دوم(+آزمون استاندارد دوم)
      هفته هشتم:آشنایی با ویروس ها-باکتری ها-آغازیان و قارچ ها
      هفته نهم:فصل 1 سوم
      هفته دهم:فصل2 سوم
      هفته یازدهم:فصل 3 سوم
      هفته دوازدهم(آغاز مهرماه):فصل 4 سوم
      خب با توجه به گذروندن تابستان از این هفته یکم فشرده تر میکنیم کارو و البته متناسب با آزمون های قلمچی یه سری کار دیگه هم انجام میدیم که به موقعش میگم!
      هفته سیزدهم:فصل 1چهارم
      هفته چهاردهم:فصل2 چهارم
      هفته های پانزدهم و شانزدهم:فصول5تا7 سوم
      هفته هفدهم:فصل 11 سوم
      هفته هجدهم:فصول 3و4 چهارم
      هفته نوزدهم:فصل8 سوم
      هفته بیستم:فصل 5 چهارم
      هفته بیست و یکم:فصل 9سوم
      هفته بیست و دوم:فصل10 سوم(اتمام پایه)
      خب تا اینجا یه برنامه کلی بود...اگه اصلاحیه ای دارین یا میخواین برنامه رو عوض کنم بگین که انجام بدم...بقیه ی آزمون های استاندارد و البته ادامه هفته ها رو هم خواهم گفت...ولی قبلش میخوام بدونم نظر شما چیه؟!
      در ضمن یادتون باشه در طول سال تحصیلی بخصوص اوایلش همیشه باید از آزموناتون جلوتر باشین...یعنی حداقل آمادگی نسبی رو واسه فصلای بعدی داشته باشین**

ویرایش توسط pourya_blue : 21 تیر 1393 در ساعت 19:36

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن

Romantic
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط pourya_blue نمایش پست ها
      بسم الله الرحمن الرحیم
      درود بچه ها
      طبق قول و قرار قبلیمون برنامه اولین هفتمون آشنایی با مفاهیم اولیه زیست شناسیه...
      البته قبل از اون شیوه مطالعه دقیق زیست شناسی رو واستون شرح میدم:
      اونچه که در کنکور سراسری ازش سوال میاد کلیه مباحث مطرح شده در فصول 30 گانه زیست شناسیه به استثنای جداول+بیشتر بدانید ها+پیوست های انتهایی کتاب پیش دانشگاهی
      پس شما باید به سطر سطر کتاب درسی و حتی زیرنویس ها توجه کامل داشته باشین...شکل ها در زیست فوق العاده مهمن...باید شکل ها رو در حافظه تصویریتون ثبت کنین...
      فعالیت ها-تفکر نقادانه و ....... همه و همه مهمن...
      واسه حفظ کردن قیدها روش پیشنهادی من اینه:
      اولا که با دیدن هر قید در کتاب های درسی اونو های لایت کنین
      دوم اینکه دو جلد قیدنامه از سری کتابای لقمه مهر و ماه رو بخرین...قید های یک جلدو با غلط گیر بپوشونین و قیدها رو همیشه مرور کنین با این 2 جلد کتاب...
      شک نداشته باشین تسلطتون بر قیدها به شکل فوق العاده ای افزایش پیدا میکنه...
      و ضمن خوندن خط به خط به مفاهیم توجه کنین و سعی کنین خودتون از مباحث مختلف تست تالیفی طرح کنین...اینطوری زیستتون عالی میشه...
      بعد خوندن هر مبحث باید بتونین اون مبحث و صفحه رو در قالب یه کنفرانس 5 دقیقه ای کامل توضیح بدین واسه خودتون و جاهایی رو که فراموش کردین و نتونستین تو کنفرانستون به یاد بیارین رو مشخص کنین تا دفعات بعدی مطالعه به اونجاها بیشتر دقت کنین...
      شکل هایی که مشکل دارین خودتون رسم کنین و بزنین به دیوار اتاقتون و هرشب مرورش کنین تا کاملا بهش تسلط پیدا کنین...مثلا خود من مغز گوسفندو رسم کردم و زدم به دیوار اتاقم...اینقد مرورش کردم که تست کنکورشو که شمارشی بود درست زدم(البته اگه کلید اولیه عوض نشه!!)
      درمورد منابع هم خواهش میکنم از منابع متنوع استفاده نکنید...منبع آموزشی مناسب=کتابای فاگوزیست(البته اگه از خوندن یه عالمه نکته ترکیبی گیج نمیشین و دوست دارین نکاتو بخونین تا اینکه در تست ها یادشون بگیرین)یا کتاب ترکیبی آقای امرایی هم عالیه(یه سری اشتباه تایپی و علمی داره که همه منابع بدون استثنا دارن!!!) یا یه جزوه عالی از یه استاد عالی یا اصلا اگه نداشتین هم فدای سرتووون...فقط کتاب درسی(یه نگاهی به نکات ما هم بندازین!)
      ژنتیک=تخته سیاه(با اینکه قدیمیه اما مطمئن باشین واسه کنکور کافیه) یا خیلی سبز
      ژنتیک جمعیت=کتاب پیش 1 تخته سیاه(نداشتین همون بخش ژنتیک جمعیت رو هم از رو کتاب دوستاتون کپی کنین کافیه!)
      گیاهی=خودم خیلی با کتابای بازار حال نمیکنم...تخته سیاه به نظرم مختصر و مفیدتره...سعی میکنم همه ریزه کاریای گیاهیو تو نکات بیارم...البته در کتاب ترکیبی آقای امرایی گیاهی سوم عالی تدریس شده...امیدوارم شما هم با من هم عقیده باشین...
      منبع تستی مناسب=جامع 2 جلدی گاج...به نظرم کفایت میکنه اگه با سوالات آزمون های آزمایشی بخصوص قلمچی همراه باشه ولی کتاب سوم الگو هم کتاب خوبیه...با این وجود بازم میگم جامع گاج به تنهایی کافیست...لازم نیست که 100000 تا تست بزنین! 10000تا هم کافیه!!!
      خلاصه اینکه دقیق و مفهومی بخونین تا بتونین ترکیب کنین...
      -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
      مفاهیم اولیه زیست شناسی
      واحدهای ساختاری بدن جانداران----------------------------------------------
      سلول>>>>>بافت>>>>>اندام>>>>>دستگ ه>>>>>جاندار یا جانور تمایز یافته
      حالا متاسفانه بیشتر بچه ها در تشخیص سلول مشکل دارن...مثلا میگن غشای پایه سلول نداره میگن چرا؟چطور؟!
      دقت کنین بچه ها سلول معمولا مجموعه ای است شامل مقداری سیتوپلاسم و چندین اندامک مختلف و هسته که توسط غشای پلاسمایی احاطه شدن....حالا اگه سلول گیاهی باشه و یا مربوط به قارچ ها باشه یا جانداران دیواره دار دیگه یه دیواره هم اطراف غشا رو احاطه میکنه....حالا چرا گفتم معمولا؟؟؟؟
      مثلا گلبول های قرمز رو در نظر بگیرین...
      Rbc=red blood cells=گلبول های قرمز=اریتروسیت ها
      در بیشتر جانوران از جمله جانور خطرناکی به نام انسان! گلبول های قرمز هسته و سایر اندامک هاشونو از دست دادن و بیشتر حجمشونو پروتینی به نام هموگلبین اشغال کرده...در واقع پر شدن از هموگلبین...
      خب با این وجود سلول محسوب میشن...در واقع غشا دور این هموگلبین رو گرفته و در نتیجه سلول هستند...
      ولی یه پروتیین خالی یا یه پلی ساکارید یا یه لیپید به تنهایی سلول محسوب نمیشن...همه سلول های زنده توسط غشای پلاسمایی احاطه شدن و اگه این غشا وجود نداشته باشه دیگه اون سلول زنده نیست و یا اصلا سلول نیست
      مثلا غشای پایه شبکه ای است از پروتیین های رشته ای و پلی ساکاریدهای چسبناک...خب این سلوله؟
      در واقع بذارین اینجوری بگم که مولکول با سلول تفاوت داره...یه سلول شامل تعداد زیادی مولکول های مختلفه ولی مولکول ها به تنهایی نمیتونن سلول باشن(غشا لازم دارن...در بیشتر مواقع ماده ژنتیک و اندامک میخوان و .....)
      حالا پروتیین و پلی ساکارید خالی فقط مولکول اند و غشایی دورشون رو احاطه نکرده پس سلول نیستند
      پوستک(کوتیکول) هم پلی مریه از اسید های چرب طویل...فقط مولکوله...پس سلول نیست...
      زلالیه هم همین طور......و...............
      هرکدوم از باکتری ها هم یک سلول محسوب میشن با اینکه اندامک ندارن اما غشا دارن و البته ماده ی ژنتیک هم دارن....تک سلولی هایی مثل آمیب هم یک سلول محسوب میشن که البته آمیب غشا داره و دیواره نداره....به همه اینا خواهیم رسید در آینده....
      امیدوارم مفهوم سلول واستون جا افتاده باشه...
      تو این هفته کامل 2 فصل ابتدایی زیست دوم رو بخونین...بیشتر از چند ساعت وقتتون رو نمیگیره...با اینکه این 2 فصل معمولا سوال مستقیم تو کنکور ندارن ولی درک و فهم مفاهیم این 2 فصل واسه حل خیلی از سوالای زیست الزامیه....
      بعد با همدیگه این 2 فصل رو تجزیه میکنیم....
      اینجا فقط حرف من اینه که به واژه ها دقت کنین....واحد های کوچیک و بزرگ رو از هم بشناسین...شباهت های واژه ها شما رو به اشتباه نندازه...تسلط داشته باشین رو مفاهیم....
      بین جاندار و جانور تفاوت قایل باشین....مهره دار....بی مهره...و..................
      بدونین بلاستوسیست چیه و فرق داره با پلاسموسیت!!!
      ریزوم با ریزویید با ریبوزوم با ریزوبیوم فرق دارن!!!
      در واقع خوب بخونین تا قاطی نکنین....
      سعی من بر این خواهد بود که پایان هر 30 تا 45 روز یه مجموعه سوال استاندارد از مباحث همون ماه رو بصورت تست در بیارم و کلیدی ترین نکات رو در اون تست ها بگنجونم...فقط شما به مفاهیم کتاب خودتون توجه کنین و دنبال نکات خارج از کتاب و سوالای خارج از کتاب نباشین...
      مهم...اساس...پایه و مبنای طرح سوالات کتاب درسیه...هیچ حرف و مبنای دیگه ایم قابل قبول نیست....و السلام.....
      اما حالا یه طبقه بندی از جانداران:
      جانداران بطور کلی به 5 فرمانرو تقسیم میشن
      1.باکتری ها
      2.آغازیان(شامل آمیب ها-روزن داران-دیاتوم ها-جلبک های سبز قرمز و قهوه ای-تاژکداران چرخان-تاژکداران جانور مانند و اوگلناها-مژکداران-کپک های مخاطی سلولی و پلاسمودیومی-هاگداران)
      3.قارچ ها(شامل دئوترومیست ها-زیگومیست ها-آسکومیست ها-بازیدیومیست ها)
      4.گیاهان(شامل خزه گیان-خزه- و نهازادان آوندی-سرخس ها- و بازدانگان-کاج و سرو و سکویا- و نهان دانگان-سایر گیاهان موجود در کتاب درسی مث قاصدک-)
      5.جانوران
      خب جانور شناسی خیلی واسمون مهمه...
      جانوران یا بی مهره اند یا مهره دار....
      بعضیا به اشتباه فک میکنن همه مهره داران استخوان دارند...کسایی که خوب زیست دوم رو خوندن بگن کدوم دسته از مهره داران استخوان ندارند؟
      اگه درست جواب دادین دمتون خیلی گرمه...
      تو فصل 8 زیست دوم میخونیم:

**مهره داران اسکلت داخلی دارند.اسکلت داخلی بدن مهره داران در بعضی ماهی ها غضروفی اما در سایر مهره داران استخوانی است.**
      نتیجه گیری اینکه همه مهره داران اسکلت داخلی دارند اما بعضی از ماهی ها استخوان ندارند و اسکلت داخلیشان غضروفی است
      بازم به همه کسایی که درست جواب دادن تبریک میگم...کارتون خیلی درسته...
      بی مهرگان چندین دسته مختلفند که مهم تریناشون که تو کتابای درسی ازشون سخنی به میون اومده عبارتند از:
      1.اسفنج ها مانند اسفنج ها
      2.کیسه تنان شامل هیدر-عروس دریایی و شقایق دریایی
      3.کرم های پهن مثل کرم پهن-پلاناریا و کرم کدو
      4.کرم های حلقوی مثل کرم خاکی
      5.نرم تنان مث حلزون
      6.بندپایان که خیلی واسمون مهمن
      انواع بند پابان:
      6.1:عنکبوتیان مث عنکبوت-عنکبوت بیوه ی سیاه که شوهر خودشو در کمال بی رحمی بعد از جفت گیری میخوره!
      6.2:سخت پوستان مث کشتی چسب-دافنی-خرچنگ نعل اسبی-خرچنگ دراز
      6.3:حشرات مث برگ متحرک-سنجاقک و انواع پروانه ها اعم از مونارک-بیدها-بیستون بتولاریا-اپروفتورا بروماتا-پروانه ی ابریشم و پروانه ی کلم
      7.آخرین دسته ی بی مهرگانم خارتنانه که البته اسمشون تو کتاب درسی نیومده ولی بهتره بدونین که توتیا و ستاره ی دریایی از خارتنان هستند
      اما مهره داران رو هم بشناسیم:
      1.ماهی ها مث لامپری که همون ماهی بدون آرواره س...کوسه ماهی-دلقک ماهی-مار ماهی و گربه ماهی
      2.دوزیستان مث وزغ-قورباغه-سمندر و تریتون(اسم سمندر و تریتون در کتاب درسی نیومده و شما هم لازم نیست یادش بگیرین)
      3.خزندگان مث سوسمار-تمساح و مار
      4.پرندگان مث سهره-سسک-چرخ ریسک-کوکو-مرغ جولا-چکاوک
      5.پستانداران
      طبق فصل 11 کتاب سوم سه دسته پستاندار داریم:
      5.1:*** گذار مث پلاتی پوس
      5.2:زنده زا مث کانگورو و اپاسوم
      5.3:جفت دار مث بقیه پستاندارا از جمله چیتا-راکون-پریمات ها و اسب های فصل 6 چهارم یعنی هیراکوتریوم-مریکیپوس و اکوئوس
      خب این یه طبقه بندی کامل بود از جاندارانی که در کتاب درسی باهاشون سر و کار داریم...ایده و ترتیب این طبقه بندی رو هم با در نظر گرفتن تغییرات کتاب های درسی از کتاب زیست شناسی زیر ذره بین تخته سیاه گرفتم....
      فک کنم مفاهیم اولیه زیستو گرفتین.....راستی تا یادم نرفته لطفا همین جا و همین حالا اسامی که در بالا آوردم رو حفظ کنین....لطفا......
      ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

همچنان از سوالات پیشنهادات و انتقادات شما استقبال میکنم
      تا چند روز دیگه برنامه ریزی رو هم در همین تاپیک و با ویرایش پست اول قرار میدم...
      نکات اولیه ی فصول 1و2 دوم چهارشنبه شب هفته آینده 25 تیرماه در یه تاپیک جداگونه قرار میگیره...
      موفق...سربلند و پیروز باشین هموطنان عزیزم**
      خدا خیرت بده
      خیلی زحمت کشیدی پوریا جان.......واسه همین احساس کردم دکمه تشکر برای کارت کافی نیست!
      مشاوره و برنامه ريزي كنكور
      راهنماي انتخاب رشته كنكور سراسري

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad^s نمایش پست ها
      خدا خیرت بده
      خیلی زحمت کشیدی پوریا جان.......واسه همین احساس کردم دکمه تشکر برای کارت کافی نیست!
      مرسی عزیزم...
      امیدوارم این نکات به کار بچه ها بیاد...من تلاش خودم رو انجام میدم...امیدوارم همه بچه ها هم این طور باشن...
      به قول خود شما
      هر وقت هرچی داشتی ؛گذاشتی
      خدا اولت میکنه
      البته که این کار خیلی سختیه ولی تا یه حدودیم اگه توش موفق شیم احساس شیرین و عجیبی داره**

4. Top | #4
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Maghror
      نمایش مشخصات
      خدا به برکت همین ماه رمضون هر چی خواستی بهت بده
      فوق العاده بود

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      سلام آقا پوریا کار بسیار پسندیده ای می کنید خدا خیرتون بده، یک پیشنهاد دارم برای اینکه نه شما خسته بشید و نه چشم یچه ها زوم بشه رو مانیتور، در قالب فایل های صوتی مطالب و نکته ها رو بگید فکر نکنم حجمش بیشتر از 2 مگ بشه البته اگر با کامپیوتر ضبط کنید. در مورد شکل هم یه فکری بکنید تا مطالب با شکل آمیخته بشن چون شکل بسیار تاثیر گذار هستش و هر نکته ی ترکیبی که گفته می شه شکل مربوط به اون موضوع حتی المقدور اورده بشه تا خوب در ذهن بچه ها حک بشه. یک مثال بزنم تا مطلب براتون بهتر روشن بشه. برای همه ی ما پیش اومده که ازمون پرسیدن فلانی رو می شناسی؟!!! ما هم گفتیم نه به اسم شاید نشناسم اما اگه ببینم حتما می شناسمش!! و این قدرت حافظه ی تصویری رو داره به رخ می کشه.
      موفق باشید
      مجموعه کتابهای فاگوزیست(زیست خوار) یکی از قوی ترین کتاب های آموزش زیست شناسی در کشور می باشد که تا به امروز استقبال بی نظیری از آن شده است.
      جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به تارنمای اینترنتی www.zist110.ir مراجعه کنید.

زیست شناسی را متفاوت بیاموزید.
      [IMG][/IMG]

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      دستت درد نکنه کلی مرسی میشه از این به بعد نکاتتو اینارو که میخوای بذاری تو فایل PDF بذاری میدونم کارت خیلی سخه ولی باور کن همه اینا به خودت برمیگردهو نتیجشونو میبینی بازم کلی مرسییییی :yahoo (1):
      جایی هست که جز تو هیچ کس نمی تواند آن را پر کند .کاری هست که جز تو هیچ کس قادر به انجامش نیست

7. Top | #7
      همکار سابق انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      سلام دوستان عزیز
      پی دی اف این قسمت ( فقط قسمت آموزش ) رو گذاشتم. شرمنده اگه جالب نشد و اشکالی داشت. چندان بلد نیستم.
      با اجازه صاحب تاپیک پوریا جان.

فایل پی دی اف
      Download File : TARH_JAME_ZISTSHENASI_90+.pdf

فایل دی او سی ایکس
      Download File : TARH_JAME_ZISTSHENASI_90+.docx

در پناه خدا
      ویرایش توسط Ab0lfazl_97 : 20 تیر 1393 در ساعت 15:43

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط fardin javadi نمایش پست ها
      سلام آقا پوریا کار بسیار پسندیده ای می کنید خدا خیرتون بده، یک پیشنهاد دارم برای اینکه نه شما خسته بشید و نه چشم یچه ها زوم بشه رو مانیتور، در قالب فایل های صوتی مطالب و نکته ها رو بگید فکر نکنم حجمش بیشتر از 2 مگ بشه البته اگر با کامپیوتر ضبط کنید. در مورد شکل هم یه فکری بکنید تا مطالب با شکل آمیخته بشن چون شکل بسیار تاثیر گذار هستش و هر نکته ی ترکیبی که گفته می شه شکل مربوط به اون موضوع حتی المقدور اورده بشه تا خوب در ذهن بچه ها حک بشه. یک مثال بزنم تا مطلب براتون بهتر روشن بشه. برای همه ی ما پیش اومده که ازمون پرسیدن فلانی رو می شناسی؟!!! ما هم گفتیم نه به اسم شاید نشناسم اما اگه ببینم حتما می شناسمش!! و این قدرت حافظه ی تصویری رو داره به رخ می کشه.
      موفق باشید
      درود آقای جوادی عزیز
      ممنون بابت نظرتون
      راستش اگه بخوام در قالب فایل های صوتی اینارو ضبط کنم گوش دادنش واسه بچه ها سخته...میشه برنامه رادیویی کنکور **** است!!!
      فک نمیکنم بچه های دهه 70 حوصله نوشتن دوباره نکاتو خوندنشو داشته باشن!!!
      در رابطه با تصویر هم شدیدا به فکرش هستم...در واقع به امید خدا اگه
      شرایط بر وفق مراد پیش بره از مهرماه هم این نکات و هم نکات جدید رو همگی در قالب جزوه واسه دانلود قرار میدم...اما این 2 ماهو بچه ها تحمل کنن به امید خدا درست میشه...مرسی

- - - - - - پست ادغام شده - - - - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط Yeganehp نمایش پست ها
      دستت درد نکنه کلی مرسی میشه از این به بعد نکاتتو اینارو که میخوای بذاری تو فایل PDF بذاری میدونم کارت خیلی سخه ولی باور کن همه اینا به خودت برمیگردهو نتیجشونو میبینی بازم کلی مرسییییی :yahoo (1):
      چشم
      سعیمو انجام میدم!

9. Top | #9
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سلام آقا پوریا شما بزرگترین لطف را در حق بچه ها دارید انجام می دهید اونم درست توی زمونه ای که حتی کسی حاضر نمیشه کوچکترین مشاوره را به بچه های کنکوری بده بدون هزینه و هرکسی می خواهد از راه کنکور پولی به جیب بزند شما دارید رایگان وقت و اطلاعاتتون را در اختیار ما می گذارید نمودونم چطوری ازتون تشکر کنم ولی بدونیدهر بار که رو به روی خدا می ایستم دعاتون میکنم بیش تر از هرکسی دعاتون میکنم آخه این کارتون برا ماهایی که نمی تونیم بریم کلاس کنکور و دبیر های مدرسمون هم زیر صفر بودند عالیییه می دونید دبیر زیست ما دانشگاه اصفهان مدرک گرفته بود ولی نمی دونست dnaاز کدوم طرف رو نویسی می کنه بهر حال خیلی ممنونم
      نظرتون راجع به خیلی سبز چیه ایا درس نامه هاش خوبه؟

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط tamana1375 نمایش پست ها
      سلام آقا پوریا شما بزرگترین لطف را در حق بچه ها دارید انجام می دهید اونم درست توی زمونه ای که حتی کسی حاضر نمیشه کوچکترین مشاوره را به بچه های کنکوری بده بدون هزینه و هرکسی می خواهد از راه کنکور پولی به جیب بزند شما دارید رایگان وقت و اطلاعاتتون را در اختیار ما می گذارید نمودونم چطوری ازتون تشکر کنم ولی بدونیدهر بار که رو به روی خدا می ایستم دعاتون میکنم بیش تر از هرکسی دعاتون میکنم آخه این کارتون برا ماهایی که نمی تونیم بریم کلاس کنکور و دبیر های مدرسمون هم زیر صفر بودند عالیییه می دونید دبیر زیست ما دانشگاه اصفهان مدرک گرفته بود ولی نمی دونست dnaاز کدوم طرف رو نویسی می کنه بهر حال خیلی ممنونم
      نظرتون راجع به خیلی سبز چیه ایا درس نامه هاش خوبه؟
      مرسی...نظر لطف شماست...ثواب این کار واسه من کافیه...دعاهای شما بزرگترین دستمزده واسه من...در حال حاضر خیلی سبز واسه بچه های کنکوری مناسب نیست...واسه کسایی که سال دومن عالیه ولی خیلی راهگشای کنکوریا نیست...
      درسنامه های واقعا خوبی داره البته بیشتر از همه کتاب دومش ولی درسنامه هاش مفهومی هستن و رو همون فصل مانور میدن...در واقع ترکیب هاش خیلی کمه...

11. Top | #11
      همکار سابق انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      پوریا جان دمت گرم ایشاالله از فردا شروع به مطالعه میکنم خودمم

12. Top | #12
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      برنامه ریزی اولیه در پست اول قرار گرفت...
      اگه پیشنهادی دارین و یا اینکه میخواین ترتیب فصول رو جابجا کنین و یا حجم کار هفتگی رو کم یا زیاد کنین بگین تا انجام بدم!

13. Top | #13
      همکار سابق انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط pourya_blue نمایش پست ها
      برنامه ریزی اولیه در پست اول قرار گرفت...
      اگه پیشنهادی دارین و یا اینکه میخواین ترتیب فصول رو جابجا کنین و یا حجم کار هفتگی رو کم یا زیاد کنین بگین تا انجام بدم!

برنامه ریزی خوبیه. مخصوصا اگه تو همین تابستون زیست دوم تموم شه دوستانی که میخوان تابستون دوم به سوم زیست بخونن با مشکل مواجه نمیشن. ( این طور که من حساب کردم تموم میشه خدا رو شکر )

من راضیم. فقط اگه یک هفته هم برای کل فصول میذاشتی خوب بود. منظورم اینه که مثلا تو اون هفته بگی فلان جای کتاب با فلان فصل ارتباط داره و ...... نمیدونم تونستم منظورمو برسونم یا نه
      ویرایش توسط Ab0lfazl_97 : 21 تیر 1393 در ساعت 22:35

14. Top | #14
      کاربر انجمن

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      قربون نیتت پوریا جان. جماعت من این گل پسر میشناسم خیلی ماهه . انشالله دکتر بشی منم دکتر بشم باهم یه داروخونه بزنیم :-)

15. Top | #15
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      کتاب ترکیبی آقای امرایی هم عالیه(یه سری اشتباه تایپی و علمی داره که همه منابع بدون استثنا دارن!!!)
      میشه اشتباهاتشو که خودتون احتمالا خوندین و تشخیص دادین بگین تا ما اصلاحش بکنیم !!

- - - - - - پست ادغام شده - - - - - -

۱- دیواره سلولی سلول‌های آوند‌های چوبی ضخیم است.
      ۲- غشای سلولی، هسته و سیتوپلاسم خود را از دست می‌دهند

آقا پوریا حالا به نظرتون آوند چوبی هنوز سلول یا شرط سلول بودن چیز های دیگه ای هم هست ؟

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن