خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 4 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 57
    1. Top | #1
      مدیر کل

نمایش مشخصات

روش مطالعه دروس دیفرانسیل و ریاضیات پایه + منابع پیشنهادی

روش مطالعه دروس دیفرانسیل و ریاضیات پایه + منابع پیشنهادی

کاری از جناب محمد کاظم میدانی

به نام خدا

24 سوال اول دفترچه ی اختصاصی مربوط به عنوان این مطلبه ! مباحثش هم خیلی نزدیک و مرتبطه ! پس میشه گفت مهم ترین بخش کنکور رشته ی ریاضیه ! بخش عمده اش مربوط به کتاب دیفرانسیل و انتگرال پیش دانشگاهیه اما پیش نیازش ریاضیات پایه ای هست که از اول ابتدایی میخونید ! پس پایه ی قوی مهمه! در تابستان باید به اندازه ی کافی روی ریاضیات پایه وقت بذارین تا در طول سال پیش دانشگاهی به زحمت نیفتین ! بهتره تو تابستون مباحث ریاضی 2 و حسابان رو کامل کار کنید و در سال پیش بیشتر جنبه ی مرور داشته باشه !

در تابستون طبق برنامه ریزی مباحث رو تقسیم کنید و به هرکدوم به اندازه ی کافی وقت بذارین و در هیچ مطلبی هرچند کوچک کم کاری نکنید ...باید مباحث رو مفهومی بخونید و کاملا به اصل و فرع موضوع مسلط شین! اول از همه به سراغ کتاب درسی برین و تمام جزییات ، مثال ها و تمریناتش رو دقیق بررسی کنید، بعد از روی جزوه یا درسنامه ی مناسبی نکات اصلی و کلی اون مبحث رو یاد بگیرید ! در ریاضی هیچ چیز برای حفظ کردن وجود نداره ! تا جای ممکن دلیل فرمول ها رو یاد بگیرید و اونا رو برای خودتون هرچند شهودی اثبات کنید . مطالب رو از روی یکدیگر استنباط کنید و خلاصه به قضیه مسلط شین !

بعد از اون به سراغ سوالات تستی میرید ...در تابستون سعی کنید به سوالات کنکور قناعت نکنید و سوالات تالیفی آسون و سخت مختلف کار کنید ! در مواجهه با اولین تست های اون مبحث سعی نکنید از همون ابتدا با فرمول یا روش سریع سوال رو حل کنید بلکه فرض کنید هیچ فرمولی رو بلد نیستید ! سوال رو از روی مفهوم اصلیش حل کنید ...تشریحی حل کنید و خوب تحلیل کنید ! وقتی یکی دو نمونه از هر تیپ سوال رو به این شکل تحلیل کنید ، مطمئن باشید که اون رو یاد گرفتین و میتونید هر موقع حل کنید ! غیر از این میتونید راه های سریعی برای خودتون پیدا کنید ! فرض کنید یه معلم هستین و یه شاگردتون اومده و میگه این سوال رو برام حل کن ! اگه حل نکنی ضایع میشی ها ! اول براش از راه مفهومی حل کن ... وقتی خوب متوجه راه اصلی شدی ، اون وقت برای اینکه قدرت خودتو به رخ شاگردت بکشی ! بگو البته میشه سریع تر از این ها حل کرد ! و با سریع ترین راه ممکن و تا حد ممکن ذهنی براش حل کن ! بسیاری از تکنیک ها و راه های سریع همینجوری به وجود میان ! بعد از اینکه چند سوال نمونه رو خوب تحلیل کردید ، نوبت به حل سوال به صورت تک تک میرسه ! سوالات رو یکی یکی حل کنید برای حلش وقت بگیرید و ببینید حل این سوال چند دقیقه طول کشید !‌ اگه زیاد طول کشید علتش چیه ؟ راه آسون تری وجود داره یا اینکه خودش سوال وقت گیریه ؟ بر این اساس کنار سوالات علامت بذارید تا بعدا بهتر مرور کنید ! اگه سوالی رو نتونستین سریع حل کنید ...اشکال نداره ! سراغ پاسخ تشریحی نرین ! بلکه حوصله کنید و خودتون روش خوب فکر کنید تا به جواب برسید ! اگه دیدین مثلا نیم ساعته و سوال حل نمیشه ...اون موقع از یه نفر بپرسید و ... خلاصه اینکه هر سوالی که بلد نبودین نرین پاسخش رو بخونید و اونو تایید کنید ! بعد از این بخش برای مرور سراغ تست های زمان دار و به صورت آزمونی میرید و مجموعه ای از تست ها رو طبق وقت قانونی حل می کنید!

اگه از تابستون شروع کردین به نظر من بهتره که تا شهریور یه کتاب رو کامل بخونید و بر مطالب مسلط شین و حدود یه ماه هم از یه کتاب تستای سخت و با زمان کم بزنید تا قدرت و مهارت تست زنیتون بره بالا! بهترین ترکیب هم به نظر من اینه که دو ماه اول از کتابای تست حسابان و ماه آخر و طول سال از یه کتاب جامع تست بزنید ! ( منبع پیشنهادی :‌ برای کار سخت : حسابان نشرالگو – میکرو گاج / برای کار معمولی و استاندارد تر : حسابان گاج – ریاضیات پایه تخته سیاه)

در مورد دیفرانسیل ، عمده ی وقت شما در سال تحصیلی صرف این درس میشه و احتمالا به اندازه ی کافی روش وقت بذارین ! تمامی مطالب در مورد نحوه ی تست زدن در مورد دیفرانسیل هم هست ! باید با حوصله پیش برین و عجله نکنید تا خوب مطالب رو یاد بگیرید ! ( منبع پیشنهادی : دیفرانسیل گاج – در مرحله ی دوم :‌ خیلی سبز( کمی سخت!) -تخته سیاه – جامع نشرالگو جدید ( کار سخت !))

تنها نکته ی دیگه ای که به ذهنم میرسه در مورد مباحث مشترک ریاضی پایه و دیفرانسیل هست که حد ومشتق هست ! حد در پیش جزء پیش 1 هست و میتونید تقریبا وقت کافی رو روش بذارید پس در تابستون کافیه به اندازه ی حسابان کار کرد ! اما مشتق جزء مباحث پیش2 هست و تقریبا وقت شلوغی درس ها و پر کاری شما هست ! پس کسانی که فرصت دارند خیلی خوبه که در تابستون مشتق سوم رو به پیش دانشگاهی ادامه بدهند و مخصوصا کار تشریحی و مفهومیش رو خوب انجام بدهند ! ( کار تستی در طول سال هم وقت کافی هست ) .

محمد کاظم میدانی
      تابستان 93

2. Top | #2
      کاربر انجمن

Daghon
      نمایش مشخصات
      نظر شما در مورد گنجینه تدریس ریاضیات 2 مبتکران چیه؟

3. Top | #3
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      ممنون میشم اگر کسی درباره بانک تست اندیشه فائق راهنمایی کنه؟خوبه یا نه؟

.........

4. Top | #4
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mahmood66 نمایش پست ها
      دبیر کلاس کنکور ما گفت اگه به درصد بالای ۵۰ فکر میکنین بعد آبی کانون که فقط تست کنکوره بهترین مکمله
      الانم خریدم بنظرم عالیه چون سعی کرده حتی الامکان با همون یه فرمولی که تو درسنامه گفته سوال رو حل کنه و اصن فرمول ها و نکته های متعدد استفاده نکرده
      حجمشم عالیه مث کتابای قطور دیگه نیست کل پایه و پیش تو یه کتابه
      یعنی حتما باید آبی قلمچی هم کنارش خونده بشه؟بنظرتون خیلی زیاد نیست؟نمیشه باهمین کتاب به حدید 50 تا 60 درصد رسید؟

5. Top | #5
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mobin نمایش پست ها
      یعنی حتما باید آبی قلمچی هم کنارش خونده بشه؟بنظرتون خیلی زیاد نیست؟نمیشه باهمین کتاب به حدید 50 تا 60 درصد رسید؟
      گفتم که با آبی به 50 میرسی بعدم برای پایه همین آبی کافیه اما بیشتر برای مطالب حد ومشتق و مطالب سال چهارم لازمه اما اول باید آبی رو تموم کنی بعد هر کتاب دیگه ای
      بعدم برای کسی که هدفش پلی تکنیک و شریف که دو تا کتاب برای دیفرانسیل زیاد نیست

6. Top | #6
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      مسئله اینه که یک کتاب درست و حسابی خیلی بهتر از چنتا کتاب بدرد نخوره که یا سوالای ضعیف و آبکی دارن یا تو فضا سیر میکنن
      اول کار همه جو گرفتتشون هدف خودشون رو شریف و... می دونن ولی بعدا همه چیز معلوم میشه اونایی که با سال بالاتری ها ارتباط داشتن میدونن من چی میگم(هزار تا کتاب دور و بر خودت پهن میکنی آخرشم هیچی نمی خونی)

- - - - - - پست ادغام شده - - - - - -

مسئله اینه که یک کتاب درست و حسابی خیلی بهتر از چنتا کتاب بدرد نخوره که یا سوالای ضعیف و آبکی دارن یا تو فضا سیر میکنن
      اول کار همه جو گرفتتشون هدف خودشون رو شریف و... می دونن ولی بعدا همه چیز معلوم میشه اونایی که با سال بالاتری ها ارتباط داشتن میدونن من چی میگم(هزار تا کتاب دور و بر خودت پهن میکنی آخرشم هیچی نمی خونی)

7. Top | #7
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      ابی قلم چی یه کتاب اسونیه و البته کاملا واجبه چون از اول تا اخرش تست کنکور سالهای قبل رو داره روژان ربانی که سال 92 رتبه 7 اورده بود معلمش میگفت (همشهری ما هست) روژان 3 بار ابی رو تموم کرد و نمیدونم چند بار هم کتاب گاج نقره ای رو خونده بود
      به گفته خودش هم اول تست های سراسری رو میزد بعد ازاد و بعدش تالیفی ینی اول با ابی قلم چی شروع کرده بود

8. Top | #8
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      ممنون میشم اگر کسی درباره بانک تست اندیشه فائق راهنمایی کنه؟خوبه یا نه؟

.........
      اندیشه فائق رو من کامل نخوندم و کتاب مکمل گاهی ازش استفاده میکردم....کتاب خیلی خوب و مفهومی هست و اگه با سبک کتاب کنار بیاین همونطور که پشتش نوشته نیاز شما به تست های تالیفی دیگه رو کاملا برطرف میکنه ولی من خودم به شخصه گاج رو ترجیح میدادم ولی از این کتاب هم گاهی استفاده میکردم...گاها تستای خیلی جالبی داشت که تو هیچ کتاب دیگه ای نمونش نبود !...در مورد آبی قلمچی هم سوالات کنکوره دیگه ! برای تا یه سطحی ج میده ولی کسی که به فکر درصد بالا هست باید سوالات جدید و متنوع تری رو کار کنه و سوالات تالیفی رو هم حل کنه .

9. Top | #9
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      والا من که نفهمیدم آخرش چکار کنم
      پاک گیج شدم

10. Top | #10
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      والا من که نفهمیدم آخرش چکار کنم
      پاک گیج شدم
      ببینید اصولا ریاضی رشته ی ریاضی ! ....درسیه که هر چی تست بزنی و کار کنی بازم کمه ! اصولا تموم نمیشه ! با توجه به این که امکان اومدن بخش زیادی از تست ها تو کنکور هم هست پس نمیشه گفت یه کتاب استاندارده یا غیر استاندارد ! اما خب یه سطح بندی وجود داره تو کتابا و هر کدوم روی یه سری تست ها بیشتر کار کردند ! ...شما از بین کتاب های خوب و درجه 1 که معرفی میشن یکی رو انتخاب کنید و جدی کار کنید ...بهترین کتابه ! ...مهم کار کردنه ! 55 تست ریاضی که سر جلسه به شما میدن رو نمیدونید و حتی بعضیاش شاید شبیه چیزایی که تو کتابا می بینید نباشه ! پس باید قدرت حل مساله و خلاقیتتون رو بالا ببرید اگه به دنبال درصد بالا هستید ! اگه هم درصد بالایی نمیخواین میتونید به تست های آسون تر کنکور که مشابه سوالات سال های قبل هستند بسنده کنید و الان هم یه کتاب با سطح پایین تر مثل آبی قلمچی که کلا سوال کنکوره رو انتخاب کنید !

11. Top | #11
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mk.meydani نمایش پست ها
      ...شما از بین کتاب های خوب و درجه 1 که معرفی میشن یکی رو انتخاب کنید و جدی کار کنید ...!
      دقیقا من هم دنبال همون یکی هستم که هم سوالات کنکور توش باشه هم تالیفی
      اما بعضی ها که اغلب درس خوان تر هستند و توانایی خوندن چند کتاب رو دارن میگن اول برو آبی رو بخون بعش برو یکی دیگرو بخون بعدش ....
      این حرف ها بیشتر اعصابمو خرد میکنه و نگران

12. Top | #12
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      دقیقا من هم دنبال همون یکی هستم که هم سوالات کنکور توش باشه هم تالیفی
      اما بعضی ها که اغلب درس خوان تر هستند و توانایی خوندن چند کتاب رو دارن میگن اول برو آبی رو بخون بعش برو یکی دیگرو بخون بعدش ....
      این حرف ها بیشتر اعصابمو خرد میکنه و نگران
      دیف 1 و 2 گاج نقره ای آخرین ورژن ! به بالای 90 هم میشه رسید !

13. Top | #13
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mk.meydani نمایش پست ها
      دیف 1 و 2 گاج نقره ای آخرین ورژن ! به بالای 90 هم میشه رسید !
      میکرو بانک چطوریه؟
      ما به همون60 هم قانعیم

14. Top | #14
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      میکرو بانک چطوریه؟
      کتاب خوب و درجه 1 ....سوالاش اغلب تالیفی هستند ، در سه سطح آسان ، متوسط و سخت هست سوالاش ...تعداد و نحوه ی سوالات طوریه که با خوندنش میشه به سطح خیلی بالایی رسید ولی برای کسی که زیاد پایه ی قوی نداره به نظرم خیلی گزینه ی مناسبی نیست برای انتخاب اول ! ..البته این فقط برداشت من بود از این کتاب ! چون فقط 2 یا 3 بخشش رو زدم !

15. Top | #15
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      بنده تجربي هستم ولي طبق تجربه تاليفات مهندس محمد مهربان فوق العاده هستند.
      كتاب هاي گاج را به علت داشتن درسنامه هاي كليشه اي و فرمول وار تاييد نمي كنم.
      Nothing about Loyality is cheap
      At Last
      What Can You Expect???
      From a Hug
      But
      a Grunt!!!
      Bye Forever
      Friday,Aguest15
      3:47PM
      My Last
      Activity Here

صفحه 1 از 4 12 ... آخرینآخرین