خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 36
    1. Top | #1
      مدیر کل

نمایش مشخصات

روش مطالعه درس دین و زندگی + منابع پیشنهادی

روش مطالعه درس دین و زندگی + منابع پیشنهادی

کاری از جناب محمد کاظم میدانی

به نام خدا

مهم ترین نکته در 25 سوال دینی کنکور شیوه ی طرح سوالات از اون هست ! و دخیل بودن نظر طراح در سوالات ! سوالات تقریبا با بودجه ی مشابهی از سه سال طرح میشن ولی به دلیل مطالب موجود در هر درس سوالات سخت و آسون پیش میان! شاید در یک نگاه اولیه درس 8 پیش که مربوط به معیارهای تمدن اسلامی هست و دارای چندین صفحه مطلب صرفا حفظی است و آیات زیادی دارد سخت تر از درس 2 سال دوم که در مورد نظم در خلقت و هدف آفرینش هست و به گونه ای همه از قبل با اون آشنا هستند و تشکیل شده از چند تا آیه ی کوچک و متن درس کم و نه چندان حفظی به نظر بیاد ، اما پس از مطالعه ی درس ها و زدن تست های کنکور متوجه خواهید شد که سوالات درس 8 پیش کاملا جواب یکتا و مشخصی دارند ولی اغلب سوالاتی که از درس 2 دوم طرح میشن سوالاتی با ظاهر کلمات دشوار هستند که جواب به اون ها نیاز به استنباط زیاد داره اون هم نه هر استنباطی ! بلکه استنباطی به شیوه ی تفکر طراح سوال !

این شیوه ی طرح سوالات موجب میشه که درصد دینی افراد چندان متناسب با میزان مطالعه و تلاششون نباشه ! به طور مثال یکی از دوستانم در آزمون های آزمایشی درصدهای 100 ونزدیک به اون داشت و به قول خودش کتاب رو خورده بود ! اما در کنکور به درصد 78 رسید و یکی دیگه از دوستام فقط با کلیت درس ها آشنا بوده و روز قبل از کنکور تست های دینی کنکور های اخیر را زده و او هم به درصد 78 رسید ! این درصد برای نفر اول بسیار بد بود و برای نفر دوم یه درصد رویایی !

اما این حرف ها دلیل بر نخواندن و کم کاری تو درس دینی نیست و این مثال هم همواره درست نیست و خیلی کم اتفاق میفته ! چه معلوم شاید سوالات کنکور شما خیلی هم استاندارد بود ! در ضمن دینی به خاطر ماهیت حفظی بودنش رسیدن به درصد بالایی که به اون مطمئن باشین تنها با تلاش ممکن میشه ! در همین مثال نفر اول شاید پایین ترین درصدی که براش ممکن بود همین درصد بود و ممکن بود 100 بزند ! اما نفر دوم بالاترین درصدی که براش ممکن بود همین درصد بود و ممکن بود زیر 50 بزند !

در مورد نحوه ی خوندن دینی ، به دلیل حفظی بودنش نکته ی خاصی نمیشه گفت اما یه سری راهکار برای بهتر حفظ کردن و فهمیدن وجود داره....فرض کنید میخواهید درس 7 دینی 3 رو بخونید ( همین جوری گفتم !) برای اولین بار که با اون مواجه میشید اگه مطالب کلی درس رو نمیدونید یک بار به صورت روزنامه ای بخونید تا با مفاهیم و عنوان هاش آشنا بشین . برای بار دوم این دفعه باید بیفتید به جون کتاب ! ابتدا آیات رو دقیق بخونید و کامل بر نکات و واژه های مهمش مسلط شین...در مورد متن درس هم واو به واو بخونید و مطالب مهم رو مشخص کنید و همچنین جای اومدن مطالب رو هم یاد بگیرید ! یعنی بدونید فلان مطلب به دنبال فلان مطلب و تحت عنوان فلان اومد ! رابظه های علت و معلولی رو خوب تشخیص بدین و با فلش مشخص کنید ...هر جا که نکته های ترکیبی با درس های قبل یا بعد یا با تکه ای دیگر از متن به ذهنتون رسید همون جا بنویسید ! اشکالی پیش نمیاد اگه کتابتون تمیز و نو نباشه ! هر چی میتونید نکته ها رو بنویسید...بعد از تموم شدن درس برای یه بار دیگه نکته های آیات و ارتباط با متن درس رو از یه منبع مناسب مطالعه کنید و ارتباط آیات و متن رو در کنار آیه یا متن اضافه کنید. ( منبع پیشنهادی : آیات و نکات گاج یا گاج جامع )

تا اینجا درس رو مطالعه کردین اما هنوز دو کار مونده : حل تست و مرور . حتما چند روز بعد از مطالعه به سراغ تست های اون درس برید تا با نحوه ی طرح سوال از اون درس آشنا بشین چون غالبا قالب طرح سوال از یک درس خاص زیاد تغییر نمیکنه ! منبع اصلی تست هم تستای کنکورای سال های قبل و سوالات تالیفی واقعا مشابه هست ! (منبع پیشنهادی: گاج جامع – نشرالگو جامع-همگامان جامع) .

همچنین مطلب بسیار مهم تر از مطالعه مروره ! اولین کاری که بسیار بهتون کمک میکنه اینه که هر وقت و هر جا تستی از این درس دیدید که نکته ی جدیدی رو مد نظر داشت اون رو بلافاصله به کتابتون وارد کنید! این جوری تا قبل کنکور تقریبا کل متن کتاب رو شخم زدین!

یه روش خیلی کار آمد برای مطالب حفظی که نه فقط برای دینی بلکه برای هر مطلب حفظی میتونید استفاده کنید روش نوشتن است ! به همین سادگی ! نوشتن برابر است با 7 بار خواندن ! اگر به مطلبی برخوردین که خیلی حفظی هست و نمیتونین به راحتی حفظ کنید به صورت مفهومی بنویسید و حتی میتونید خلاصه نویسی کنید ! حتی رونویسی از مطلب میتونه به جایگیری مطلب تو حافظه کمک زیادی بکنه ! در ضمن فایده ی دیگری که داره اینه که بازدهی مطالعه رو بالا می بره ! چون مدام دست شما به کاغذ و قلم هست و در حین خوندن مطلب حفظی تکراری که احتمالا علاقه ای هم به اون ندارین حواستون پرت نمیشه ! یکی دیگه از کارهایی که میشه انجام داد مارک دار کردن و خط کشیدن زیر نکات مهم هست. اما باید توجه کنید که مارکدار کردن باید در زمان تسلط بر متن درس و فقط برای نکات مهمش استفاده بشه ! مشخصا کسی که بار اول درس رو میخونه نمیتونه به خوبی نکات مهم رو مارکدار کنه و یا اینکه تمامی متن رو به دلیل جدید بودن مارکدار میکنه !

اگر دینی رو از تابستون شروع می کنید ( که ضرر هم نمیکنید) دینی 2و3 رو کامل به این شیوه بخونید و با تست ها آشنا باشین ( نیاز به حل تست های خیلی زیاد نیست) و در طی سال هم دینی پیش رو میخونید و دینی ها رو طبق برنامه های آزمون های آزمایشی مرور می کنید ... و در دوران جمع بندی هم مروری کلی و حل تست های زیاد شما رو به تسلط بالایی بر دینی میرسونه.( و ان شاء الله که سوالات هم مناسب هست)

محمد کاظم میدانی
      تابستان 93

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      با تشکر از نویسنده محترم.کتاب دینی برای کنکور 94 تغییر داشته یا نه؟؟؟؟؟؟؟منبع کنکور 93 که گاج طوسی هست بدرد کنکور 94 میخوره یا باید منبع رو عوض کرد؟؟؟؟؟ممنون میشم اگه زودتر جواب بدید.

3. Top | #3
      کاربر اخراجی

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      فقط مرور

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      دینی نسبت به93تغییرات اساسی داشته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      چرا هیچکی جواب نمیده خووو؟؟؟؟تغییرات داشته یا نه؟؟؟؟

6. Top | #6
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط خانوم دکتر نمایش پست ها
      با تشکر از نویسنده محترم.کتاب دینی برای کنکور 94 تغییر داشته یا نه؟؟؟؟؟؟؟منبع کنکور 93 که گاج طوسی هست بدرد کنکور 94 میخوره یا باید منبع رو عوض کرد؟؟؟؟؟ممنون میشم اگه زودتر جواب بدید.
      نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره72 نمایش پست ها
      دینی نسبت به93تغییرات اساسی داشته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
      نقل قول نوشته اصلی توسط خانوم دکتر نمایش پست ها
      چرا هیچکی جواب نمیده خووو؟؟؟؟تغییرات داشته یا نه؟؟؟؟
      بازم مثل هر سال دینی پیش تغییرات جزئی داره
      به نظرم درگیریش نشین
      دقیق خودمم نمیدونم چیه ولی توی فایل تغییرات نوشته جزئی!

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      من کتابی که برای کنکور94باید خونده بشه رو دارم
      اما جزواتی که دارم مال کنکور93هست
      پس اگه تغییرات جزییه-میشه ازشون استفاده کرد
      ممنون

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      سلام
      من اصلا نمیتونم با دینی کنار بیام:yahoo (2):یکی یک روشی بهم بگه تا بتونم پیام آیات و سوالای دینی رو داخل این آزمونا بزنم و اصلا واسه کنکور چطور بخونم؟؟؟!!!!!:yahoo (3):

9. Top | #9
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط S.zAhRa.S نمایش پست ها
      سلام
      من اصلا نمیتونم با دینی کنار بیام:yahoo (2):یکی یک روشی بهم بگه تا بتونم پیام آیات و سوالای دینی رو داخل این آزمونا بزنم و اصلا واسه کنکور چطور بخونم؟؟؟!!!!!:yahoo (3):
      مشکلتون چیه ؟‌ پست اول رو بخونید ...مشکلی داشتین بگین .

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mk.meydani نمایش پست ها
      مشکلتون چیه ؟‌ پست اول رو بخونید ...مشکلی داشتین بگین .
      خوندمش
      نظرتون در مورد کتاب جامع خیلی سبز چیه؟؟؟اون بهتره یا گاج؟؟؟؟

11. Top | #11
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط S.zAhRa.S نمایش پست ها
      خوندمش
      نظرتون در مورد کتاب جامع خیلی سبز چیه؟؟؟اون بهتره یا گاج؟؟؟؟
      جامع خیلی سبز هم کتاب خیلی خوبیه ...بستگی داره چه جوری بخواین کار کنید چون کتاب گاج متن کتاب رو به صورت عینی آورده ولی خیلی سبز به صورت نمودار و خلاصه کردن و ... . به نظر من این بخش رو میتونید خودتون هم با چند بار خوندن دقیق کتاب درسی انجام بدین ( حتی بهتر ! ) ولی مهمترین چیز در منبع کمک آموزشی درس دینی پیام آیاته چون سوالات زیادی رو شامل میشه و کتابم توجهی نکرده بهش ! یه نکته ی مهم دیگه هم اینه که تستای تالیفیش واقعا شبیه باشه به چیزی که طراح های کنکور فکر میکنن. من خیلی سبز رو خیلی خوب بررسی نکردم ولی چیزی که به دستم اومد از این دو نظر گاج کامله ...ولی در کل تفاوت زیادی نمیکنه ...هر کدوم رو که میخونید ، بخونید

12. Top | #12
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      یه سوال ؟!؟
      ...............
      ای دو کتابو دارم و خوندم ::
      1. دین و زندگی جامع گاج (ویرایش قدیم)
      2. دین و زندگی جامع همگامان (یه خورده جدید تره!)
      .....................
      حال موندم لازمه کتاب جدید بگیرم یا همینا خوبه !؟!
      ..................................

13. Top | #13
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط esilovexp نمایش پست ها
      یه سوال ؟!؟
      ...............
      ای دو کتابو دارم و خوندم ::
      1. دین و زندگی جامع گاج (ویرایش قدیم)
      2. دین و زندگی جامع همگامان (یه خورده جدید تره!)
      .....................
      حال موندم لازمه کتاب جدید بگیرم یا همینا خوبه !؟!
      ..................................
      همینا خوبه ولی تغییرات جدید رو که تو این کتابا اعمال نشده حتما بررسی کنید و از کتاب درسی بخونید ( مثلا درس 6 سوم و پیش )‌

14. Top | #14
      کاربر انجمن

Tajob
      نمایش مشخصات
      درس دینی باید بارها و بارها خونده شه!!! یعنی من کسایی رو میشناسم که بالای 10بار خوندنش که شد ملکه ذهنشون!!!
      سخته!!!اما نتیجش این میشه که تو ذهنتون حک میشه! و حتی در لحظه پراسترس کنکور میاد تو ذهنتون!
      ارزششو داره وقت بذارید!!!
      مخصوصا تجربیا خیلی به این درس احتیاج دارند!!
      من خودم طبق گفته آقای میدانی از روش نوشتن واسه فهمیدن و به یاد موندن خیلی مطالب استفاده کردم!! چه تو دین و زندگی! چ درس و مبحثایی که نیاز به حفظ کردن داشت!!!
      واقعا درسته که نوشتن برابر است با 7 بار خواندن!!
      می خندم تا خندیدن یادم نرود،خدا را چه دیدی...!شاید روزی واقعا خندیدم...!!!!:yahoo (1):

15. Top | #15
      کاربر انجمن

Mashkok
      نمایش مشخصات
      سلام به هرررررررچی مرده

یه تجربه از خودم بگم - وقتی درسی از دینی رو مطالعه میکنی ، می بینی اوه اوه چه حجمی داره ولی بعدش تست های سال های گذشته رو میزنی می بینی هر درس چند تا نکته خاص داره و هر سال از همون ها سوال میاد
      یه بدی داره یه خوبی!
      خوبیش اینه که - یکم فکر و خیالت راحت میشه و ترسی از حجم بالا درس ها نداری
      بدیش اینه که دیگه فقط به همون نکته های اصلی توجه میکنید
      خلاصه حواستون باشه که بلای که سر من اومد سر شما نیاد
      منم خیلی خیلی خوب این نکات سال های قبل رو مطالعه کردم ولی دینی93 اصن شبیه گذشته نبود
      و منی که روی 70/80 حساب کرده بودم . شدم 24
      غــــم کـــشیدن کـــار هــــر نـــقـــاش نــــیست

صفحه 1 از 3 12 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن