مشاوره کنکور رایگان گروه آموزشی ماز
بانک کتاب پایتخت مکتبستان
گروه آموزشی ماز مولف
مولف مرجع کنکور

نظرسنجی: کیفیت این درسنامه؟

این یک نظرسنجی عمومی است . کاربران دیگر می توانند انتخاب شما را مشاهده کنند.

نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
  1. Top | #1
    کاربر باسابقه
    همکار بازنشسته

Mamoli
    رشته تحصیلی
    علوم قضایی
    تشکر شده 3,788 بار در 1,263 ارسال
    نمایش مشخصات

دین و زندگی پیش دانشگاهی .... درس سوم

به نام خدا

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

درس سوم سال چهارم

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آیات و مفاهیم آن :

1- آیه : ان الله ربی و ربکم فاعبدوه هذا صراط مستقیم
    معنی : قطعا خداوند پروردگارمن و پروردگار شماست پس او را بپرستید این راه مستقیم است.
    مفهوم : توحید در عبادت - توحید در ربوبیت

2- آیه : و من یسلم وجهه الی الله و هو محسن فقداستمسک بالعروه الوثقی والی الله عاقبت الامور
    معنی : هر کس خود را تسلیم خدا کند و نیکوکار باشد قطعا به ریسمان استواری چنگ زده و سرانجام کارها بسوی اوست
    مفهوم : توحید در عبادت در بعدی فردی

3- آیه : ضرب الله مثلا رجلا فیه شرکاء متشاکسون و رجلا سلما لرجل هل یستویان مثل الحمد لله بل اکثرهم لا یعلمون
    معنی : خداوند مثالی زده است مردی که بنده ی شریکانی است که درباره ی او به مشاجره مشغولند و مردی که تنها تسلیم 1 نفر است ایا این دو یکسان اند؟؟ ستایش مخصوص خداوند است ولی بیشتر آنان نمیدانند.
    مفهوم : توحید در عبادت - تفاوت انسان مسلمان با مشرک

4- آیه : الحمد لله رب العالمین
    معنی : سپاس خداوندی که پروردگار جهانیان است
    مفهوم : توحید در عبادت - توحید در ربوبیت

5- آیه : ایاک نعبد و ایاک نستعین
    معنی : فقط تو را عبادت میکنیم و فقط از تو یاری یاری می جوییم.
    مفهوم : توحید در عبادت

6- آیه : اتخذوا احبارهم اربابا من دون الله و المسیح ابن مریم و ما امروا الا لیعبدوا الها واحدا لا اله ال هو سبحانه عما یشرکون
    معنی : دانشمندان و راهبانشان و هم چنین مسیح پسر مریم را به جای خداوند به پروردگاری برگزیدند : در حالیکه مامور نبودند . فقط خداوند یکتا را بپرستند . هیچ معبودی جز او نیست پاک و منزه استاز انچه که به همراه او شریک می گیرند.
    مفهوم : توحید در عبادت در دوبعد فردی و اجتماعی - نفی شرک در عبادت

7- آیه : ولقد بعثنا فی کل امه رسولا ان اعبدوالله واجتنبوا الطاغوت
    معنی : در میان هر امتی پیامبری بر انگیختیم که خدا را بپرستید و طاغوت را دوری کنید
    مفهوم : هدف ارسال پیامبران - توحید در در عبادت در دوبعد فردی و اجتماعی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

برخی نکات مهم کتاب :

* اطاعت از رسول گرامی و جانشینان ان حضرت لازمه ی توحید است. زیرا حکم و فرمان الهی از طریق ایشان به مردم میرسد.

* توحید عملی نتیجه ی توحید در خالقیت و توحید دربوبیت است.

* انسان موحد : شخصیتی یگانه - کنترل کننده انیال و غرایز - عدالت خواه - حقیقت طلب

* بعد فردی در توحید عملی : یگانه شدن انسان برای خداوند

* «لا اله الا الله » مهم ترین شعار اسلام , کلمه ی توحید و جامع همه ی ابعاد و اقسام توحید و نفی هر گونه شرک است.

* ریشه ی شرک و بت پرستی جدید : برخی در عین فبول داشتن قران و دسوتر های ان , دین و دستورات ان را در متن زندگی خود وارد نمیکنند و تمایلات نفسانی خود را اصل قرار میدهند.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

احادیث و روایات :

1- رسوال اکرم : بهای بهشت « لا اله الا الله » است.

2- رسول اکرم : «قولوا لا اله الا الله تفلحوا » : بگویید خدایی جز الله نیست تا رستگار شوید.

3 - رسول اکرم : نه من و نه گویندگان قبل ازمن کلمه ای پرمحتوا همانند «لا اله الا الله» نگفته ایم.

4 - خداوند می فرماید : « کلمه لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی » : عبارت «لا اله الا الله» دژ مستحکم من است . پس هر کس وارد دژ من شود از عذاب من در امان است.»

2. آموزش تایپ ده انگشتی اپلیکیشن مشاور یار
    8 نفر تشکر کرده اند ... Araz, johnny, M o h a m m a d, MJavadD, mk.meydani, mona27, mostafapersian, شـــورش

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)