خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    1. Top | #1
      مدیر کل

نمایش مشخصات

تحلیل سوالات فیزیک کنکور رشته ریاضی سال 1393

در سوالات فیزیک کنکور ریاضی امسال خوشبختانه هیچ اتفاق عجیبی مشاهده نشد ، ترتیب سوالات و سطح دشواری سوالات همانند سال های گذشته بود (از نظر بعضی کمی دشوارتر از سال های پیش) . اما دو نکته کاملا برای من واضح است :

1) کم شدن میل طراحان به طرح سوالات صرفا وقت گیر از لحاظ محاسباتی
      2) میل بیشتر به طرح سوالات مفهومی ، سوالاتی که دانش آموز برای حل صحیح آن نیاز به درک عمیق از آن درس داشته باشد نه فقط حفظ کردن فرمول ها و چند مثال خاص

مطلب بعدی ، همیشه من به تمامی دانش آموزان تاکید می کنم که حدودا بین 25 الی 35 سوال از 45 سوال مشابه سوال های گذشته می باشد ، منظور از مشابه بودن یکسان بودن ایده ی اصلی است که برای حل آن سوال لازم است. در این کنکور نیز حداقل 30 سوال کاملا ایده ی اصلی حلشان در سال های گذشته تکرار شده بود.
      نکته ی دیگر ی که جلب توجه می کرد این بود که معمولا ما به دیدن سوال های روتین و به شدت تکراری در بخش های نوسان ، موج و تمامی فصل های پیش 2 در کنکور عادت کرده بودیم ، اما امسال طراحان دست به ایده ها و خلاقیت ها ی جدیدی در طرح سوالات این فصل ها زده بودند که به نظر من بسیار زیبا و جالب بود ، باید بدانیم سوالات این فصل ها همیشه ساده و روتین نخواهد بود.

در کل سوالات امسال را سوالاتی جالب و استاندارد دیدم .

حال به تحلیل جزیی تر سوالات می پردازم :

طبق معمول سوال 156 کنکور بردار بود ، این بار هم سوالی با ایده ی تکراری

سوالات 157 تا 160 ، 4 سوال حرکت شناسی ، سطح سوالات متوسط ( شاید کمی رو به بالا) ، سوال 160 سوال جدیدی بود اما حل آن سخت نیست.

سوالات 161 تا 165 ، 4 سوال دینامیک ، سوالاتی خوب ، اندکی دشوار . دیدن سوال 162 کمی برای من تعجب بر انگیز بود ، آدم را یاد سوالات کنکور دانشگاه آزاد می اندازد .

سوال 163 نیز ترکیب جالبی از دینامیک و کار انرژی است ، باید بدانیم طراحان به دنبال طرح سوالات ترکیبی نیز می روند

سوالات 166 تا 170 ، 2 سوال گرما 2 سوال ترمودینامیک و 1 سوال ترکیبی از گرما و ترمودینامیک طبق معمول سوال های این بخش اندکی از نظر محاسباتی وقت گیر بودند.
      سوال ترکیبی سوال جالبی بود

سوالات 171 تا 174 ، نور و شکست نور سطح سوالات : متوسط ، اندکی سخت

سوالات 175 تا 177 ، فشار و ویژگی های ماده سطح سوالات این بخش اندکی دشوار بود سوال 176 دارای ایده ای جدید بود

سوالات 178 تا 180 ، 3 سوال الکتریسیته ساکن ، در سال های اخیر خیلی شاهد سوالی مانند 178 نبوده ایم ، طرح سوال از این قسمت به نظر من ایده ی جالبی بود ، ایده ی 2 سوال دیگر نیز به نظر من تکراری بود .

سوالات 181 تا 184 ، 4 سوال الکتریسیته جاری معمولا سوالات این بخش خیلی از دانش آموزان را به چالش می کشد ، اما این بار شاهد سوالی چالش بر انگیز یا مداری پیچیده نبودیم

سوالات 185 تا 187 ، شاهد طرح 3 سوال از فصل مغناطیس و القای مغناطیس هستیم . سوال 185 سوالی کاملن تکراری است اما برای دانش آموزی که قبلا آن را ندیده باشد چالش برانگیز خواهد بود ، سوالات 186 و 187 سوالاتی دارای ایده هایی جدید و زیبا به نظرم در کل این 3 سوال توانایی خوبی برای به چالش کشیدن دانش آموز دارند.

188 و 189 ، 2 سوال حرکت نوسانی . امسال به جای 3 سوال از نوسان و 2 سوال از موج شاهد 2 سوال از نوسان و 3 سوال از موج بودیم . سطح سوالات این بخش متوسط بود

190 تا 192 ، 3 سوال موج مکانیکی ، سطح سوالات این بخش متوسط بود . سوال 192 به نظرم سوال جالبی می باشد .

193 و 194 ، 2 سوال به شدت آسان از صوت !!!!

195 تا 200 ، 6 سوال از 3 فصل آخر پیش 2 . شاید طبق معمول همه انتظار داشته باشند سوالات این بخش کاملا تکراری باشند ، اما اینبار اینگونه نیست شاهد چند سوال جالب در این بخش هستیم ( اما نه همه ) سوال 197 تبدیل ثابت پلانک از ژول به ثانیه را از ما میخواهد ، سوال 198 سوال جالبی است . و در آخر هم سوال 200 که شیطنت طراح ( به دلیل خواستن کیلو وات ساعت ) در آن واضح است.

مهیار باستانی - دبیر فیزیک

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      تنها امیدم به فیزیک پیش 2 بود که اونم سبک سوالاش عوض شده بود .... فیزیک خیلی حالمو گرفت

3. Top | #3
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      اقای رهبر لطف کنید بفرمایید امسال میشد بدون خط خطی کردن کاغذ سوال هارو جواب داد؟ با روش هایی که برخی از مدرسان ارائه میدهند؟ امکانش بود امسال؟

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

Sheytani
      نمایش مشخصات
      اااااره واقعاااا سوالات پيش دو يه طور ديگه شده بود...من انتظار نداشتم.
      "یـاد کــَردن"زیبــاتـــَرین هـــِدیه ایست

کِـه نیـاز بـــِه کــادو کــَردن نــَداره"بــِه یــادتونـــَم

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)