خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 14 از 14
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات

سوال در مورد پیوند داتیو.

لطفا کمکم کنید ....هر کی میدونه بگه که چطوری باید تشخیص بدی یه مولکول چندتا داتیو داره؟؟؟؟

2. Top | #2
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amiradolf نمایش پست ها
      لطفا کمکم کنید ....هر کی میدونه بگه که چطوری باید تشخیص بدی یه مولکول چندتا داتیو داره؟؟؟؟

تعداد پیوند داتیو:تعداد اکسیژن دارای پیوند یگانه منهای قدر مطلق بار یون
      یا اینکه اگه به n یک پیوند سه گانه ویک پیوند یگانه متصل باشه اون یگانه میشه داتبو

3. Top | #3
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      الان توی s2o3 با بار -2 جور در نمیاد !سه تا چیوند یگانه داریم با اکسیژن و بار 2 ولی تعداد داتیو 1 نمیشه ! میشه 2

این سوال آزمون غیر حضوری کانون بود رشته ریاضی برو ببین!!!

4. Top | #4
      کاربر انجمن

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      ببين اين روش معلم ماست
      بار قراردادي رو بدست بيار
      اگه منفي شد (مثلا -2)يني به اون تعداد داتيو داده
      اگه مثبت شد (مثلا+1)يني به اون تعداد داتيو گرفته

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Sheytani
      نمایش مشخصات
      لطفا کمکم کنید ....هر کی میدونه بگه که چطوری باید تشخیص بدی یه مولکول چندتا داتیو داره؟؟؟
      روش های فرمولی واسه سال های قبل 87 ه بهترین راه رسم ساختار لوییسه(توجه ب اوکتت)

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      اره والا معلمه ما هم ميگه بكشيد الكي فرمول حفظ نكنيد ممكنه يادتون بره يا يه جا جواب نده هااااا بابا حالا حالا ها بأيد واسه فيزيك و رياضي فرمول حفظ كنيم واسشون كه ديگه نميتونيم شكل بكشيم

7. Top | #7
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      آقا واسه شکل هندسی من مشکل دارم.میشه کمک کنید؟؟؟

8. Top | #8
      کاربر انجمن

Mamoli
      نمایش مشخصات
      من که جوابمو نگرفتم!!!! بابا از کجا بفهمم از روی لوییس که کی داتیو داره!؟؟!؟ لطفا بگد

9. Top | #9
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amiradolf نمایش پست ها
      من که جوابمو نگرفتم!!!! بابا از کجا بفهمم از روی لوییس که کی داتیو داره!؟؟!؟ لطفا بگد
      شما همین S2o3با دوبار منفی رو در نظر بگیرید!در ساختار لوویس این مولکول اتم گوگرد با 4پیوند یگانه و بدون جفت ناپیوندی به 3اکسیزن و 1گوگرد متصل میشود!اکسیزن که در حالت عادی پیوند دوگانه برقرار میکنه!ولی در اینجا هر اتم اکسیزن فقط یک پیوند برقرار کرده!پس از این 3پیوند یکی داتیو هست!و دو بار منفی واسه اکسیزن های دیگر به منزله ی یک پیوند یگانه هست(ساختار h2so4وso4دومنفی رو مقایسه کنید!)گوگرد هم در حالت عادی دو تا پیوند برقرار میکنه پی پیوند بین S_Sهم داتیو هست!
      یا مثلا اینطور میتونیم تصور کنیم:اتم گوگرد درحالت عادی در لایه ی ظرفیت خود این طوریه:دو الکترون در زیر لایه ی sو 4الکترون در زیر لایه ی p.پس دوتا پیوند میتونه برقرار کنه(چون در زیر لایه ی pاون2الکترون جفت شده هستند ولی دو الکترون دیگر منفرد و تنها هستند که در تشکیل پیوند شرکت میکنند!)میمونه دو تا جفت الکترون(در یکی از اوربیتال های Pو در s)که میتونه هر دو رو داتیو کنه!پس در کل میشه 4پیوند که دوتاش داتیو هست!
      گوش دادن به هر حرفی نمی صرفه
      رادیو زندگی رو موج منفی نمی چرخه

10. Top | #10
      ngn
      کاربر نیمه فعال

Tajob
      نمایش مشخصات
      در تشخیص پیوند داتیو توی مولکول های بدون بار و بعضی از باردارها با استفاده از بار قرار دادی می تونین پیوند داتیو رو مشخص کنین .

بار قرار دادی : تعداد الکترون های لایه ی ظرفیت - الکترون های ناپیوندی - نصف الکترون های پیوندی .

هر وقت بار قراردادی اتمی +1 باشه دهنده ی داتیو و هر وقت -1 باشه گیرنده ی داتیو هست . البته حواستون باشه که توی یون های چند اتمی این بار مخصوص بار یون نباشه .

توی یون های چند اتمی مثل آمونیوم یه مرحله به عقب بر گردین . یعنی بار یون رو به یکی از اتم های غیر مرکزی بدین و اونو از اتم جدا کنین . مثلا +nh4 رو تبدیل کنین به یه +h و nh3 . حالا ببینین آیا یه اوربیتال خالی و یه جفت الکترون می بینین یانه . یون هیدروژن دارای اوربیتال خالی و نیتروژن تو آمونیاک یه جفت الکترون داره . پس پیوند داتیو داریم . این پیوند رو با بار قراردادی نمی تونیم به دست بیاریم . چون هیدروژن در حالت عادی 1 الکترون داره ولی اینجا و توی سایر یون های چند اتمی ، اتم غیر مرکزی تعداد الکترون ها با حالت عادی فرق می کنه .

- - - - - - پست ادغام شده - - - - - -

توی شکل هندسی شون هم بعد از کشیدن ساختار لوییس بیاین تموم الکترون های لایه ی ظرفیت رو مشخص کنین . دو سر پیوند ها هم دو نقطه بگذارین که دو الکترون رو نشون بده . بعد بیاین مشخص کنین هر الکترون مال کدوم اتمه . مثلا جایی که اکسیژن یه سر پیوند هست و با پیوند یگانه به اتم مرکزی وصل شده و اتمی دیگه ای به اکسیژن وصل نیست ، اکسیژنی که دارای آرایش اوکتته سه جفت الکترون ناپیوندی داره و یه جفت هم از پیوند . اون شش الکترون ناپیوندی مسلما واسه اکسیژنن پس تمام الکترون های لایه ظرفیت رو برای اکسیژن پیدا کردین . پس هر دو الکترونی که توی پیوند وجود داره مال اتم مرکزیه و ما پیوند داتیو داریم . یه جورایی مثل پازل می مونه . الکترون های ناپیوندی حتما مال اتمی هستن که دورشن . حالا اونایی که تو پیوند هستن رو با توجه به مقایسه ی تعداد الکترون های لایه ی ظرفیت با اون تعدادی که ناپیوندی داریم ، بین دو اتم در گیر پیوند پخش کنین .

اول شاید سخت به نظر بیاد ولی اگه با بار قراردادی و روش دیگه ای که گفتم زیاد کار کنین . تو ذهنتون حک می شه و نا خودآگاه خودتون از رو شکل می فهمین . ( کاری که من درباره ی شکل گفتم همون کار بار قراردادیه . میاد الکترون های ناپیوندی رو تعلق می ده به اتم و الکترون های باقیمونده رو حساب می کنه . حالا اگه پیوند معمولی باشه از هر دو الکترون پیوند هایی که داده یکیش مال اتمه . پس میاد نصف الکترون های پیوندی رو هم کم می کنه . حالا اگه ما داتیو گرفته باشیم یعنی یه الکترون از حالت عادی بیشتر داریم و اگه داده باشیم یه دونه از حالت عادی کمتر داریم . )
      ویرایش توسط ngn : 30 خرداد 1393 در ساعت 00:56

11. Top | #11
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

Smile داتیو

بچه ها ...

نمیدونم چرا بعضی ها خیلی میپیچونن قضیه رو

باور کنید اینقدر پیچوندن نمیخواد مسائل شیمی
      من خودم شیمیم خیلی بد بود ... اما به کمک استاد محمود تقی رادمان ، خداروشکر الان دیگه تستای رو خیلی خوب میزنم ... (قابل توجه : تبلیغ نیست)

با توجه به اینکه S توی مساله بالا ، اتم مرکزی هستش ، پس نتیجه میگیریم دوتا داتیو داره ... چرا ؟ چون تو گروه 16 هستش :

من گروه هایی که داتیو دارن رو به همراه تعداد داتیوشون ، براتون تو تصویر پایین گفتم :

p1060998.jpg

البته بهترین راه همون کشیدن ساختار لوییسه ! ولی اگه میخواید زیاد وقت صرف ساختار نکنید ، قطعا از این چیزایی که بالا گفتم استفاده کنید ...

نکته : تو گروه 17 جدول تناوبی ، بجز F بقیه داتیو میدن ... هر کدوم هم سه داتیو میدن !
      تو گروه 2 ، فقط Be هستش که دو داتیو میده و تو گروه 3 هم ، B و Al داتیو میدن !

نکته : گروه 2 و 3 گیرنده داتیو و 15 تا 17 هم دهنده داتیو هستن ...

امیدوارم تونسته باشم جواب سوال دوست عزیزم رو به سریعتر شکل ممکن داده باشم

- - - - - - پست ادغام شده - - - - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط pejman نمایش پست ها
      آقا واسه شکل هندسی من مشکل دارم.میشه کمک کنید؟؟؟
      داداش ... شکل هندسی یکی از راحت ترین بحث های فصل 4 شیمی 2 هستش !

برای شکل هندسی ، سریع قلمرو و تعداد ناپیوندی های اتم مرکزی رو حساب کن ...
      سریعا به جواب میرسی ...
      ویرایش توسط mehran_bt : 30 خرداد 1393 در ساعت 10:36

12. Top | #12
      کاربر فعال

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      (تعداد الکترون ناپیوندی - تعداد پیوند ) - شماره گروه اصلی اتم مرکزی = تعداد پیوند داتیو

این روش برای مولکول هایی که اتم مرکزیشون معلومه جواب میده
      موفق باشی

13. Top | #13
      کاربر اخراجی

Maghror
      نمایش مشخصات
      ببخشید یه سوال :

پیوند داتیو جز قلمرو الکترونی حساب میشه یا نه ؟

14. Top | #14
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SAMAN_SAM نمایش پست ها
      ببخشید یه سوال :

پیوند داتیو جز قلمرو الکترونی حساب میشه یا نه ؟

تا جایی ک یادمه ؛ بعله حساب میشه

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن