خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    1. Top | #1
      کاربر فعال

نمایش مشخصات

یادبگیریم چ جوری غول درسا، زیستو بخونیم..

چگونه زیست بخوانیم | آموزش مطالعه زیست

سلام امیدوارم حال همتون حسابی خوب باشه
      چه خبرا؟ خوب پیش میره درسا؟
      میخوام امروز بهتون بگم چگونه زیست بخوانیم. وقتی دبیر درس میده تو باید حداقل۵۰ ۶۰ درصد درسو سرکلاس یاد بگیری ولی چطوری؟ ببین تو باید وقتی معلم درس میده همزمان با اون حرفاشو یادداشت کنی باید خودت جمله هاتو بسازی نه اینکه هرچی دبیر روی تخته نوشت توهم عین اونو بنویسی شاید جلسه های اول یکم سخت باشه ولی قول میدم بهت بعدا حتی به اینکار معتاد میشی! ولی یه نکته ببین تو باید سرکلاس توی پیشنویس بنویسیش بعدا توی خونه مرورش کن حالا کتابو بادقت بخون بعد جزوتو پاکنویس کن شاید بگی وقتمو زیادی میگیره اما باور کن ارزششو داره به شدت مسلطت میکنه حالا نوبت اینه که خودت درسو تمام وکمال برای خودت توضیح بدی انگار داری مثلا به یه نفر کل مطلبو یاد میدی…….

چگونه زیست بخوانیم

نکات مهم – (چگونه زیست بخوانیم)

۱-به کتابای بازار زیاد توجه نکن کتاب درسی مهم ترین منبع تو هستش
      ۲-تست کار کن ولی نه خیلی زیاد بیشتر مرور کن تا تستزنی
      ۳-مرور های هفتگی:ببین هرچی توی یه هفته زیست میخونی آخرهفته همشو مرور کن بهترین روش مرورم اینه که برای خودت توضیحش بدی نه اینکه مطلبو دوباره از روی جزوه بخونی
      ۴-خلاصه برداری باور کن مهم ترین قسمت خوندن زیسته از هر فصل فقط یکی دوبرگه a4خلاصه بنویس موقع مرورا متوجه میشی خوندن هر فصل فقط یه نیم ساعت طول میکشه……..کتابو بخون بعد برو سراغ کتابای کمک درسی مثل خیلی سبز و ارامفر بعد هرچی نکته یاد گرفتی توی یه دفترچه مخصوص نکات زیست یادداشت کن
      ۵-.کتابای تست: کتابایی بخرید که جواب تشریحی سوالاش کامل وجامع باشه جوری که بعد از حل سوالات با خوندن همه جوابای تشریحی(حتی اونایی که درست جوابشونو دادین) کل مبحث رو مرور کنید ما کتابای خیلی سبز و تخته سیاه(دکترآرامفر) و ۸۰۰۰تست گاج رو پیشنهاد میکنیم.
      ۶-.سعی کنید بعداز خوندن کامل هر فصل و مبحث خاص قبل از اینکه تستای زیادی از اون مبحث حل کنید یه نگاهی به سوالای سه چهار سال پیش (مثلا از ۸۸به بعد) بندازین اینطوری با آخرین سبکهای طرح سوال توی کنکور سراسری اشنا میشید و متوجه میشید که سوالا به چه سمتی دارن پیش میرن (البته اگه سوالا با مبحثی که هنوز مسلط نیستید ترکیب شده بودن فعلا ولش کنید)
      ۷-.گاها میتونید برای مرور یه فصل بدون خوندن جزوه یا حتی خلاصه هاتون فقط تست بزنید بعد از هرتست جواب تشریحیشو کامل بخونید ممکنه اولاش به علت فراموشی کامل مطلب هیچ تستی رو نتونید جواب بدید ولی کم کم بعد از حل پنجاه شصتایی تست همه مطلب به طرز باحالی دوباره یادتون میاد! حالا میتونی برید سراغ خلاصه هاتون البته اینم بگیم که بستگی به عادات درسی خودتونم داره شاید بعضی از شماها با این روش زیاد راحت نباشید ولی امتحانش ضرر نداره.
      ۸-.یه نکته خیلی مهم: ببینید وقتی خدای نکرده خدا اون روز رو نیاره(!) درصد زیستتون توی کنکورای ازمایشی کم شد حتما به این معنی نیست که روش مطالعتون غلطه ممکنه به دلایل مختلفی مثل شرایط روانیتون سر جلسه یا ضعف توی مدیریت و مهارت آزمون دادنتون باشه(سعی میکنیم توی پستای دیگه بیشتر در مورد آزمون دادن حرف بزنیم)

فصل های فرار – (چگونه زیست بخوانیم)

یه مورد دیگه فصل های خیلی فرارو که اگه زودزود یادتون میره نگران نباشین وصرفا باید کلی دوره کنین تا تو ذهنتون تثبیت بشه۹-: مثلا از دوم ۴-۷-۸
      از سوم ۴-۹-۱۰-۱۱
      از پیش هم کل پیش ۲ مخصوصا ۸&10

و یکیم تو بخش مرورتون بهتره فصلای مرتبط به همو باهم بخونین-۱۰:
      مثلا کل گیاهی ها
      از دوم :
      آخر فصلای ۳-۶-۷-۸
      از سوم:
      ۹-۱۰
      از پیش هم:
      ۸-۹-۱۰-۱۱

ویا مثلا نکته هایی رو که مینویسین با خونده های قبلیتون مطابقت بدین
      یه مثال کوچیک که تو فصل۲ و۳ سال سوم داریم
      تو فصل ۲ قسمت دستگاه عصبی جانوران اومده دستگاه عصبی پلاناریا رو توضیح داده… تو فصل ۳ هم چشم جامی شکل پلاناریا رو گفته

*مکتبستان
      [B][

دریـ~~ا نیــازیــ نــــدارـهـ بــــــزرگـــــیــشـو ثــابـتــ کــنـهــ

ـهــیــــچ صـخـــرـهـ ایــ نـمـیــتــونــهــ رودخـ~~ـونـهــ رو ســ ــاکـتــ کــنــهــ

/B]
      ویرایش توسط Parniya : 10 خرداد 1393 در ساعت 23:54 دلیل: منبع

2. Top | #2
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      به خدا زیست سخت ترین درسه.واسه هر بار مرور(مثلا بعد از چند هفته از یادگیری و تسلط رو مطالب که کلیات یاد آدم میمونه ولی جزئیات اصلا)چی کار باید کرد؟تست زدن کار خوبیه؟یا نه دوباره باید همه ی مطالب رو از رو جزوه مرور کرد؟یا از رو خلاصه ها خوند؟
      من آخرش نفهمیدم خلاصه نوشتن واسه زیست مهم و مفیده یا نه؟اصلا چطور واسه زیست باید خلاصه نوشت؟
      یه بار خلاصه نوشتم دو صفحه از زیست 1ساعت طول کشید.اونم چه خلاصه ای.تقریبا همه جاش رو نوشته بودم.
      گوش دادن به هر حرفی نمی صرفه
      رادیو زندگی رو موج منفی نمی چرخه

3. Top | #3
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ali761 نمایش پست ها
      به خدا زیست سخت ترین درسه.واسه هر بار مرور(مثلا بعد از چند هفته از یادگیری و تسلط رو مطالب که کلیات یاد آدم میمونه ولی جزئیات اصلا)چی کار باید کرد؟تست زدن کار خوبیه؟یا نه دوباره باید همه ی مطالب رو از رو جزوه مرور کرد؟یا از رو خلاصه ها خوند؟
      من آخرش نفهمیدم خلاصه نوشتن واسه زیست مهم و مفیده یا نه؟اصلا چطور واسه زیست باید خلاصه نوشت؟
      یه بار خلاصه نوشتم دو صفحه از زیست 1ساعت طول کشید.اونم چه خلاصه ای.تقریبا همه جاش رو نوشته بودم.
      خلاصه نوشتن زیست رو توی همه ی مباحث زیست زیاد عاقلانه نمیبینم-----خیلی از فصلا باید ریز به ریز خونده بشن در این بین چند تا فصلا هستن مثل 9و10سوم 8و9و10و11پیش که چرخه دارن /// این چرخه ها رو میتونی واسه خودت تو1برگ A4 بکشی و نکات هر قسمت رو کنارش بنویسی ولی خلاصه نوشتن واسه باقی بخشا اینجوری نمیشه چون خیلی ناقص میشه و اگرم خیلی کامل باشه که همون کتاب درسی هست دیگه -----واسه این بخشا بجاش مرور رو زیاد کنید......میگید وقت گیره؟ وقت مطالعه زیست رو بیشتر کنید به نظر من هر دانش آموز تجربی باید روزانه2ساعت زیست بخونه---(البته دوم و سوم کمتر از2ساعت هم قبوله)----واسه این بخشا یه کاری میگم ، بهش فک کنید

همونطور که گفتم مرور خیلی از فصلای زیست تو قالب خلاصه نویسی کار آمد نیست پس
      واسه جمع بندی یکی از تیپ سوالهای کنکور که اخیرا هم مد شده بسی مفیده اونم اینه که:
      واسه خودتون تست طرح کنید از مطالب مهمی که امکان طرح شدن داره و مطالبی که امکان میدید فراموش کنید
      یه سر به تایپیکای بخش نکته و تست زیست بزنید
      مثلا بخش گوارش تست اول مطالب صفحات54الی57(به کتاب من) رو چکیده تو خودش داره
      گفتم شاید کسی حوصلش نشد بره اونجا تستشو میذارم

4. Top | #4
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      من کتاب درسی رو چندبار خوندم بازم میام کتابُ ریز به ریز میخونم! البته از دفعه ی اول خیلی سریعتر میشه چون اون موقع نکات رو پیدا میکردم بعد از کلی زوم کردن رو مطلب، ولی الان نکات رو یادمه یا خیلیاشو نوشتم واسه همین سریعتر میتونم بخونم
      پس عامل اصلی افزایش سرعت این شد: نوشتن نکات مهم گوشه و کنار کتاب درسی و البته مشخص کردن کلمات کلیدی(مثل قیدها و...) میانگینمم بالاست!

5. Top | #5
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ʍԾɧԹʍʍԹԺ نمایش پست ها
      خلاصه نوشتن زیست رو توی همه ی مباحث زیست زیاد عاقلانه نمیبینم-----خیلی از فصلا باید ریز به ریز خونده بشن در این بین چند تا فصلا هستن مثل 9و10سوم 8و9و10و11پیش که چرخه دارن /// این چرخه ها رو میتونی واسه خودت تو1برگ A4 بکشی و نکات هر قسمت رو کنارش بنویسی ولی خلاصه نوشتن واسه باقی بخشا اینجوری نمیشه چون خیلی ناقص میشه و اگرم خیلی کامل باشه که همون کتاب درسی هست دیگه -----واسه این بخشا بجاش مرور رو زیاد کنید......میگید وقت گیره؟ وقت مطالعه زیست رو بیشتر کنید به نظر من هر دانش آموز تجربی باید روزانه2ساعت زیست بخونه---(البته دوم و سوم کمتر از2ساعت هم قبوله)----واسه این بخشا یه کاری میگم ، بهش فک کنید

همونطور که گفتم مرور خیلی از فصلای زیست تو قالب خلاصه نویسی کار آمد نیست پس
      واسه جمع بندی یکی از تیپ سوالهای کنکور که اخیرا هم مد شده بسی مفیده اونم اینه که:
      واسه خودتون تست طرح کنید از مطالب مهمی که امکان طرح شدن داره و مطالبی که امکان میدید فراموش کنید
      یه سر به تایپیکای بخش نکته و تست زیست بزنید
      مثلا بخش گوارش تست اول مطالب صفحات54الی57(به کتاب من) رو چکیده تو خودش داره
      گفتم شاید کسی حوصلش نشد بره اونجا تستشو میذارم

شما واسه مرور این 3صفحه فقط از این تست استفاده میکنید؟یا تست های دیگه ای هم داری؟این تست هارو خودتون طرح میکنید؟مرور باتست خوب نیست؟یعنی مثلا 100تا تست انتخاب کنیم واونارو یاد بگیریم.البته ممکنه همه ی مطالب پوشش داده نشن ولی جذابیتش بیشتره!!!
      گوش دادن به هر حرفی نمی صرفه
      رادیو زندگی رو موج منفی نمی چرخه

6. Top | #6
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      شما واسه مرور این 3صفحه فقط از این تست استفاده میکنید؟یا تست های دیگه ای هم داری؟این تست هارو خودتون طرح میکنید؟مرور باتست خوب نیست؟یعنی مثلا 100تا تست انتخاب کنیم واونارو یاد بگیریم.البته ممکنه همه ی مطالب پوشش داده نشن ولی جذابیتش بیشتره!!!
      نه
      خب مسلما همه ی مطالب رو شامل نمیشه
      ولی یه سر به تستای کنکور بزنی به همچین نکاتی تو این قسمت گیر دادن
      چون خیلی متداول هستن واسه جمع بندی مفیده
      از طرفی همونطور که مهرداد گفتن:وقتی واسه دفعه ی دوم یا سوم یا... خواستی بخونی اون درس واست کلیت پیدا کرده اکثر چیزاش یادته موقع خوندن فقط شاید2-3تا نکته باشن که بازم شاید فراموش کرده باشی و مجدد مرور میشن
      این تستا رو هم که بعله خودم طرحیدم
      معمولا موقع تست زدن و خوندن1سری نکات و تستا رو مارک میکنم و بعدا ازشون تست طرح میکنم و واسه مرور اون فصل ازشون استفاده میکنم
      این تستا جزء اون "مطالب مهمی که باهاشون برخورد کردم+ تستای متداول کتابا بوده که من یا تو تست نکته ی خوبی دیدم یا چیزی رو اشتباه زدم" هست

مثلا شما میگی100تا تست بزنیم خب وقت گیره و مسلما شما از اون100 تا تست توی خیلیهاش مشکلی نداری پس بهتره از مشکلات و نکات خوبش واسه خودت 1تست جدید طرح کنی
      البته این شیوه و نظر منه شاید واسه دیگران کارآمد نباشه
      همینطور با این تیپ تست میتونی حجم بیشتری از مطالب رو مرور کنی

ویرایش توسط M o h a m m a d : 11 خرداد 1393 در ساعت 17:37

7. Top | #7

نمایش مشخصات
      ی سوال:
      من درسارو چن دور خوندم و دیگه حوصله خوندن ندارم!بخدا خسته شدم! اصلا باکتریا قارچا رو میبینم حالم بهم می‌خوره!
      باید چیکار کنم؟
      حوصله فیلم دیدن دارم!دی وی دی های زیست گزینه 2 چطورن؟
      با اونا دوره کنم خوبه؟

Sent from my ST25i using Tapatalk 2

8. Top | #8
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط sina نمایش پست ها
      ی سوال:
      من درسارو چن دور خوندم و دیگه حوصله خوندن ندارم!بخدا خسته شدم! اصلا باکتریا قارچا رو میبینم حالم بهم می‌خوره!
      باید چیکار کنم؟
      حوصله فیلم دیدن دارم!دی وی دی های زیست گزینه 2 چطورن؟
      با اونا دوره کنم خوبه؟

Sent from my ST25i using Tapatalk 2
      اردو جمع بندی موسسه ی رهپویان دانش و اندیشه

ویرایش توسط M o h a m m a d : 12 خرداد 1393 در ساعت 13:29

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن