خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
    نمایش نتایج: از 16 به 21 از 21
    1. Top | #16
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      کسی نیست جواب بده؟

2. Top | #17
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط allisool نمایش پست ها
      سلام دوست من.
      به نظر بنده این که نیروی خارچی به کدوم جسم وارد بشه ، در اصل سوال تفاوتی ایجاد نمی کنه.
      و چون دستگاه در آستانه حرکت هست ، در هر صورت fs1 و fs2 و fs3 به ترتیب 6 و 16 و 30 هستند.
      در مورد سوال دومتون هم؛ در محاسبه نیروی اصطکاک fs1 جرم 3kg مؤثر بوده و در fs2 جرم 3+5 و در fs3 جرم 3 + 5 +7 تأثیر می گذارن.
      پیروز باشید. --{-@
      سلام
      من فکر می کنم اگر نیرو به جسم پایینی وارد بشه , اصطحکاک جسم های 1 و 2 حتما صفره . چرا ؟ چون اصولا اصطحکاک در صورت معنی داره : جنبشی (لغزش جسم در کنار یکدیگر) و ایستایی (عدم حرکت در اثر وارد شدن نیرو) .

هر جسمی یک نیروی اصطحکاک در آستانه حرکت داره که اگر نیروی وارد شده به جسم از حد نیروی اصطحکاک ایستایی در آستانه حرکت بیشتر بشه به حرکت در می آد . ولی شما هرگز نمی تونید تا زمانی که جسم پایینی(3) حرکت نکرده برای جسم بالایی(2) نیروی اسطحاک ایستایی تعریف کنید مگر اینکه به جسم بالایی هم نیرویی جداگونه وارد بشه

یعنی fs1,2=0 و f3=m1+m2+m3 X 0.2

دوستان عزیز لطفا این برداشت من رو نقد کنید . ممنون

3. Top | #18
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام دوست من.
      به نظر بنده این که نیروی خارچی به کدوم جسم وارد بشه ، در اصل سوال تفاوتی ایجاد نمی کنه.
      و چون دستگاه در آستانه حرکت هست ، در هر صورت fs1 و fs2 و fs3 به ترتیب 6 و 16 و 30 هستند.
      در مورد سوال دومتون هم؛ در محاسبه نیروی اصطکاک fs1 جرم 3kg مؤثر بوده و در fs2 جرم 3+5 و در fs3 جرم 3 + 5 +7 تأثیر می گذارن.
      پیروز باشید. --{-@
      فرق میکنه که نیروی خارجی به کدوم جسم وارد بشه.

4. Top | #19
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام پارسا جان
      به عنوان مثال؛ فرض کنید به جسم 3 نیروی خارجی f وارد بشه و اجسام در آستانه حرکت باشند:

و به همین ترتیب؛ اگر نیروی خارجی f به جسم 1 یا 2 وارد بشه باز هم اندازه اش 30 نیوتون خواهد بود.

پ.ن.1: طبق قانون دوم ، عکس العمل نیروهای اصطکاک ، هم اندازه و در خلاف جهت نیروی اصلی به جسم دیگر وارد میشن.
      پ.ن.2: عکس العمل نیروی fs3 به زمین وارد میشه و زمین در دستگاه ما نیست پس در دیاگرام نیروها نوشته نمیشه!

پایدار باشید.
      مگر اجسام هر سه میتونند در آستانه‌ی حرکت باشند؟
      در این حالت که شما فرض کردید (وارد شدن نیرو به جسم پایینی)، نیروی خارجی بیشتر بشه، مجموعه‌ی سه جسم با هم به حرکت در می‌ایند، بدون آنکه بینشان لغزشی باشد.
      همانطور که گفتن، در این حالت به دو جسم بالایی قبل از لغزش هیچ نیروی اصطکاکی وارد نمیشه.
      در این حالت، نیروی f1 و f2 هر دو صفرند، اما f3 برابر 30 نیوتون است.
      ویرایش توسط محمد نادری : 26 اردیبهشت 1393 در ساعت 20:39

5. Top | #20
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mhbl74 نمایش پست ها
      دوستان من میخواستم این رو بدونم که وقتی میخوایم نیروی اصطکاک f2 رو حساب کنیم باید در نوشتن رابطه به جای m جرم خود جعبه رو بذاریم یا جرم خودش به علاوه جرم بالایی؟!! و چرا؟ و آیا این موضوع به نیروی F که کدوم جسم رو میکشه بستگی داره؟

f2=(5*0.2)*10
      یا f2=(8*0.2)*10
      بله بستگی داره به اینکه نیروی خارجی به کدوم جسم وارد بشه.
      برای محاسبه‌ی نیروی عمودی سطح باید جرم بالایی را هم لحاظ کنی.

6. Top | #21
      پاسخگوی ارشد

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      اگه نیروی خارجی به جسم بالایی وارد بشه و بیشتر از 6 نیوتون بشه، جسم بالایی به حرکت درمیاد، اما دو جسم پایینی ساکن باقی میمونند.
      در این حالت fs1=6 و fs2=6 و fs3=6 نیوتون خواهد بود.
      fs1 نیروی اصطکاک وارد از طرف جسم وسطی به بالایست.
      fs2 نیروی اصطکاک وارد از طرف جسم پایینی به وسطی و
      fs3 نیروی اصطکاک وارد از طرف سطح زمین به جسم پایینی.

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن