خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 14 از 14
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات

چه کسی به صداوسیما مجوز تبلیغ کتاب‌های کمک‌آموزشی غیراستاندارد را داده است؟

مدیرکل دفتر انتشارات کمک‌آموزشی: چه کسی به صداوسیما مجوز تبلیغ کتاب‌های کمک‌آموزشی غیراستاندارد را داده است؟

شهروندان:
      مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه شورایی وجود دارد که به سیاستگذاری در زمینه ساماندهی منابع آموزشی می‌پردازد، گفت: نکته جالبی که مدیرکل بازرگانی صداوسیما در این شورا مطرح می‌کرد این‌که کتاب‌های تبلیغی از طریق آموزش و پرورش به سازمان نامبرده معرفی می‌شود. حالا کدام بخش آموزش و پرورش چنین اجازه‌ای داده، من نمی‌دانم.
      کتاب‌های درسی و همچنین کمک آموزشی، نخستین کتاب‌هایی است که در اختیار بسیاری از بچه‌ها قرار می‌گیرد؛ کتاب‌هایی که اگر جذاب و خواندنی باشند، می‌توانند به رشد و گسترش فرهنگ کتابخوانی کمک کنند. محمد ناصری، مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی رشد است. با او درباره کتاب‌های کمک آموزشی، تعریف آن، خوبی‌ها و بدی‌هایش، سیستم آموزشی کشور و موارد دیگر سخن گفته‌ایم. ناصری معتقد است برنامه درسی، اعم از کتاب کمک آموزشی است، اما این‌گونه کتاب‌ها به تعمیق، توسعه و تسهیل در برنامه درسی کمک می‌کنند.
      گفتگو با مدیرکل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش و مدیرمسئول مجلات رشد را بخوانید:

• طبق تعریف شما از کتاب‌های کمک آموزشی، این‌گونه کتاب‌ها به درک و فهم بیشتر درس کمک می‌کنند. آیا سیستم و نظام آموزشی ما به تنهایی کافی نیست تا بچه‌ها را از مراجعه به این‌گونه کتاب‌ها بی‌نیاز کند؟

همکاران ما در آموزش و پرورش برای این‌که بتوانند برنامه‌های درسی را به خوبی پوشش دهند، باید از اجزا و کتاب‌های دیگر هم بهره ببرند. برای مثال، دشواری‌هایی در توضیح مفاهیم ریاضی یا در درس علوم و جغرافیا وجود دارد. چه اشکالی دارد ما کتاب‌هایی را به بچه‌‎ها معرفی کنیم که این دشواری‌ها را برای آنها آسان می‌کند یا دانش‌آموزان بسیاری هستند که دلشان می‌خواهد سعدی را بهتر و بیشتر بشناسند. ما می‌توانیم کتاب‌هایی را در اختیار بچه‌ها بگذاریم که این نیاز را برآورده کند.

• مسئله اینجاست که کتاب‌های کمک آموزشی در اختیار بچه‌ها قرار نمی‌گیرد. هستند دانش آموزان بسیاری که به لحاظ اقتصادی، قدرت خرید این‌گونه کتاب‌ها را ندارند. ضمن این‌که هنوز به این پرسش من پاسخ داده نشده: مگر نظام آموزشی به تنهایی پاسخگو نیست؟ از این‌که بعضی دانش‌آموزان دوست دارند بیشتر بدانند که بگذریم، مگر کتاب‌های درسی ما نمی‌توانند به‌گونه قابل فهم و جذاب برای بچه‌ها نوشته شوند؟

در این‌که در کتاب‌های درسی ما خلاهایی وجود دارد، هیچ شکی نیست. بخشی از این کمبودها را اجزای دیگر چون کتاب‌های کمک آموزشی می‌توانند جبران کنند.

• به هر حال هستند سودجویانی که «حل‌المسائل» را با کتاب کمک آموزشی اشتباه گرفته‌اند. چه تعریف درست و دقیقی از این کتاب‌ها وجود دارد؟

وقتی بازاری شکل می‌گیرد، سودجویانی هم از راه می‌رسند و سره و ناسره باهم یکی می‌شود. هدف از کتاب کمک آموزشی این است که بچه‌ها را به دانستن بیشتر علاقه‌مند کند، اما برخی سودجویان با انتشار کتاب‌های حل‌المسائل، خلاف جریان آموزشی حرکت می‌کنند و بچه‌ها را به فکر نکردن، تنبلی و پخته‌خواری عادت می‌دهند.

• اما سال ۱۳۷۸، طرح ساماندهی کتاب‌های آموزشی تصویب شده است. آیا نظارتی بر کتاب‌هایی که منتشر می‌شود، وجود ندارد؟

سال ۱۳۷۸، طرح ساماندهی کتاب‌های آموزشی تصویب شد تا بگوید استانداردهای یک کتاب آموزشی چیست. ۴۰ سند در این طرح تصویب و به تایید نهایی اعضایی رسید که شاعر، نویسنده، ناشر و پدیدآورنده کتاب کودک و نوجوان بودند. مولفان کتاب‌های درسی و کارشناسان آموزش و پرورش هم حضور داشتند.

• چه ضمانت اجرایی برای این طرح وجود دارد؟

ما سند سامان‌بخشی را تنظیم کردیم. سال ۱۳۹۰، یس جمهور که ریاست شورای عالی آموزش و پرورش کشور را برعهده دارد، این آیین‌نامه را به ابلاغ عموم رساند. براساس این آیین‌نامه، کتاب‌ها باید خلاقانه، ساده و هماهنگ با ویژگی‌های مخاطب باشند و ناشران باید کتاب‌های کمک آموزشی خود را به دفتر انتشارات رشد ارائه دهند تا ارزیابی و مناسب یا نامناسب بودن آن مشخص شود.

• پس چگونه است که کتاب‌های غیراستاندارد با معیارهای شما البته به بازار راه پیدا می‌کند و در دسترس دانش‌آموزان قرار می‌گیرد؟

تعداد کتاب‌های مناسب و استاندارد ما در سال ۷۸، تنها ۸ درصد بود و حالا به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. اما هنوز نزدیک به نیمی از کتاب‌ها، برای بچه‌ها نامناسب است.

• برخی ناشران خصوصی گلایه می‌کنند که آموزش و پرورش، رانت خاص خود را دارد و از ناشران وابسته یا نزدیک به سیاست‌های خودکتاب می‌خرد یا حتی کتاب‌های این ناشران ویژه را معرفی می‌کند.

انتشارات کانون پرورش فکری که معیار است. «مدرسه» که وابسته به آموزش و پرورش است و ضوابط را به خوبی می‌شناسد. می‌ماند «منادی تربیت» که در زمینه ادبیات فعالیت می‌کند و انجمن اولیاء و مربیان که کتاب‌هایش برای بزرگسالان است. ما امسال، برای دهمین جشنواره کتاب‌های کمک آموزشی رشد، ۳ هزار و ۵۹۲ عنوان کتاب آموزشی از ۲۷۷ ناشر را مورد بررسی قرار دادیم؛ این مسئله نشان‌دهنده تمایل ما به همکاری با همه ناشران خوب و فعال حوزه کودک و نوجوان است. ضمن این‌که خرید کتاب به ما مربوط نمی‌شود. ما تنها کتاب‌های خوب و مناسب را معرفی می‌کنیم.

• متاسفانه شکافی در نظام آموزش رسمی و غیررسمی ما وجود دارد؛ گاهی از تلویزیون کتاب‌ها یا بسته‌های کمک آموزشی تبلیغ می‌شود که استاندارد نیستند. چه تدبیری در این زمینه در نظر گرفته‌اید؟

شورایی وجود دارد که به سیاستگذاری در زمینه ساماندهی منابع آموزشی می‌پردازد. معاونان وزارت آموزش و پرورش، یک نماینده از وزارت ارشاد و مدیرکل بازرگانی صدا و سیما هم، عضو این شورا هستند. نکته جالبی که نماینده سازمان صداوسیما مطرح می‌کرد، این‌که کتاب‌های تبلیغی از طریق آموزش و پرورش به سازمان نامبرده معرفی می‌شود. حالا کدام بخش آموزش و پرورش چنین اجازه‌ای داده، من نمی‌دانم. در صورتی‌که تنها جایی که می‌تواند کتاب‌ها را تایید کند، دفتر انتشارات کمک آموزشی است.

• آیا کتاب‌های کمک آموزشی پیش از این‌که از وزارت ارشاد مجوز بگیرند باید از دفتر انتشارات کتاب‌های کمک آموزشی اجازه انتشار داشته باشند؟

نه. این وظیف را قانون‌گذار بر عهده وزارت ارشاد گذاشته است. ما حمایت خود را از فعالیت‌های این وزارتخانه در زمینه بررسی کتاب‌ها برای صدور مجوز اعلام کرده‌ایم.

• امروز بازی‌های رایانه‌ای، ماهواره و اینترنت فضا را بر کتاب تنگ کرده‌اند. سیاست آموزش و پرورش این هست که از کتاب به سمت فیلم و رسانه‌های دیگر برود؟

سیاست آموزش و پرورش دقیقاً همین است. تلاش ما این است که از کتاب به سمت بسته کمک آموزشی برویم. لوح‌های فشرده‌ای را آماده کرده‌ایم تا بحث شنیداری بچه‌ها تقویت شود. تلاش می‌کنیم تا در کنار کتاب‌های درسی، یک فیلم کمک آموزشی هم وجود داشته باشد. چون فیلم می‌تواند قالب تاثیرگذارتری باشد. ضمن این‌که تاکنون ۴۳ دوره جشنواره فیلم رشد را برگزار کرده‌ایم.

• کانون پرورش فکری، سال‌هاست برای مخاطبان با نیازهای خاص، کتاب تولید می‌کند. مثلا کتاب‌هایی به خط بریل از جمله این آثار است. آموزش و پرورش در این زمینه چه کرده است؟

کانون، بخشی از آموزش و پرورش است و فعالیت‌های غیررسمی این وزارتخانه را دنبال می‌کند. ضمن این‌که قرار است مجلات رشد برای نابینایان و کم‌بینایان هم منتشر شود.
      خبرگراری مهر

2. Top | #2
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      دوستان حتما یادشون هست یه مدت شبانه روز هر کانالی میزدی کرم حلزون تبلیغ میکرد که یعد یه مدتی گندش در اومد که تقلبیه خوب وقتی با یه کالایی اینچنین که به سلامتی مردم ربط داره همین طور بدون تایید وارت بهداشت تبلیغ میشد شما انتظار دارید به کتاب ها نظارت کنن !!!!!!!!!!
      چه کسی به صداوسیما مجوز تبلیغ کتاب‌های کمک‌آموزشی غیراستاندارد را داده است؟

حلال مشکلات (پول)
      تا جنون فاصله ای نیست از اینجا که منم ...

3. Top | #3
      همکار سابق انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      اینا حتی تو برنامه کودک هم تبلیغات گذاشته بودند...
      طبق قوانین جمهوری اسلامی تبلیغ کالاهای خارجی از طریق رسانه ملی ممنوعه، اما جدیدا شاهد این تبلیغات هستیم.
      آنتن فروشی به بازرگانی لطیفی و کنکور آسان است هر روز از شبکه های سراسری دیده میشه.
      کفش تن تاک و دستگاه درازنشست هم که سوژه شده!
      بعد هم گندش مثل کرم حلزون در میاد و تنها کسی که ضرر میکنه من و شما هستیم و کسی هم به روی خودش نمیاره.

وقتی این موارد هست، دیگه تبلیغ کتاب درسی رو شاخشه!

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
      Math & Physics are fun

4. Top | #4
      کاربر اخراجی

Mashkok
      نمایش مشخصات
      کاش از این کسایی که میان صداسیما یک روز آزمون بگیرم ببینم با تکنیک هاشون میتونن جواب بدن و جند درصد میزنن
      کاش روزی برسه ازم دعوت کنه صداسیما زنده ازشون سوال ریاضی و فیزیک بپرسم
      کسی که آزاد ارومیه خونده رو آنتن میره-کسی که آزاد گرمسار خونده میاد رو آنتن

5. Top | #5
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط hamed2357 نمایش پست ها
      کاش از این کسایی که میان صداسیما یک روز آزمون بگیرم ببینم با تکنیک هاشون میتونن جواب بدن و جند درصد میزنن

سلام آقای مهندس
      تو سایتتون 2 بار پیام دادم قرار ندادین
      سوالی داشتم ازتون
      ببخشید شما چه سالی در کنکور شرکت کردین که ریاضیش رو 100 زدین؟
      با تشکر

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      بعضیا بجای اینکه از آب گل آلود ماهی بگیرن به حفظ آرامش بچه ها تو مدت باقی مونده کمک کنن.دیگه از این حرفا گذشته

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      ایشالا همه این موسسات بدرد نخور یه روز جمع شن----کنکور ینی تمرین و تمرین و تمرین ---------تکنیک و این حرفا همش کشکه

8. Top | #8
      در انتظار تایید ایمیل

نمایش مشخصات
      منظورتون از 92 درصد دیفرانسیل ،کل ریاضیات هست؟

9. Top | #9
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط خانوم دکتر نمایش پست ها
      بعضیا بجای اینکه از آب گل آلود ماهی بگیرن به حفظ آرامش بچه ها تو مدت باقی مونده کمک کنن.دیگه از این حرفا گذشته
      سلام . اگه منظور جنابعالی با بنده هست که در پاسخ عرض میکنم کدام ماهی ؟؟؟
      این حرف ها برای حفظ آرامش داوطلبین هست . شما یک نگاه به تلویزیون تان کنید متوجه میشوید..
      بنده با دانش آموز یک سال کار کردم و حالا این موسسات هستند که الان دارند استرس ایجاد میکنند.
      شما انگار دل پری از بنده داری و دیروز هم متوجه این موضوع شدم .
      اگر موضوعی بنده از شما عذر خواهی میکنم . موفق باشید

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط علی سلیمانی نمایش پست ها
      سلام . اگه منظور جنابعالی با بنده هست که در پاسخ عرض میکنم کدام ماهی ؟؟؟
      این حرف ها برای حفظ آرامش داوطلبین هست . شما یک نگاه به تلویزیون تان کنید متوجه میشوید..
      بنده با دانش آموز یک سال کار کردم و حالا این موسسات هستند که الان دارند استرس ایجاد میکنند.
      شما انگار دل پری از بنده داری و دیروز هم متوجه این موضوع شدم .
      اگر موضوعی بنده از شما عذر خواهی میکنم . موفق باشید
      من منظورم شما نبودید استاد

11. Top | #11
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط خانوم دکتر نمایش پست ها

واسی خیلیا هم ک اولشه:yahoo (3):

ب امید موفقیت دوستان و خودم

یـــــــا حـــــــق

12. Top | #12
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      ببخشیـــــــــــــــــــد ا ولی من منظورم اســـــــــــــــــــــــ تاد سلیمانی نبودن تو اون پستم هر روز نگید ازش معذرت خواهی کن.من ازشون عذر خواهی کردم خودشون میدونن اســــــــــــــــــــــت اد

13. Top | #13
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط hamed2357 نمایش پست ها
      داداش من تو چرا این حرو میزنی یکی باید اینارو به تو بگه حالا مثلا امیر کبیر درس خوندی باید پزشو اینجا بدی. اگه خودت متقلب نیستی کارنمتو نشون بده ببینیم صد زدی یا نه؟؟

14. Top | #14
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      اینجـــــــــــــــــــــ ـــــــــا ایران است و بس

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن