خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 19
    1. Top | #1
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات

استاد «محمدرضا لطفی» درگذشت

محمدرضا لطفی

موسیقی ایرانیان – سودا مولائی: محمدرضا لطفی یکی از سرشناس‌ترین نوازندگان تار، ردیف دان و موسیقی دان مشهور ایرانی درگذشت.به گزارش خبرنگار موسیقی ایرانیان، این نوازنده پیشکوست صبح امروز بر اثر بیماری سرطان درگذشته است و به زودی اخبار مربوط به تدفین ایشان منتشر خواهد شد.محمدرضا لطفی در سال ۱۳۲۵ در شهر گرگان به دنیا آمد. وی به مدت پنج سال در هنرستان موسیقی به آموختن موسیقی پرداخت و موسیقی را نزد استادانی چون علی اکبر شهنازی، حبیب الله صالحی فرا گرفت. پس از پایان هنرستان به دانشکده موسیقی راه یافت و به تکمیل آموخته‌هایش پرداخت. در این زمان از استادانی مانند نورعلی برومند، عبدالله دوامی، سعید هرمزی نیز بهره جست. محمدرضا لطفی در سال ۱۳۴۳ جایزه نخست موسیقی‌دانان جوان را نیز کسب کرد. در جشنواره موسیقی جشن هنر ۱۳۵۴در شیراز به همراه محمدرضا شجریان و ناصر فرهنگ‌فر به اجرای راست پنجگاه پرداخت که بسیار مورد توجه قرار گرفت. در اجرای ردیف آوازی توسط عبدالله دوامی با ساز تار وی را همراهی کرد. در سال ۱۳۵۳ به عضویت گروه علمی دانشکده موسیقی درآمد و در همین سال همکاری خود را با رادیو آغاز کرد. به مدت یک سال و نیم به عنوان مدیر گروه موسیقی دانشکده موسیقی هنرهای زیبای تهران به کار مشغول شد و پس از آن از این سمت استعفا کرد. در سال ۱۳۵۴ گروه شیدا را راه‌اندازی کرد و به همراه گروه عارف به سرپرستی حسین علیزاده به بازخوانی و اجرای دوباره آثار گذشتگان پرداخت. کانون موسیقی چاووش را با همکاری هنرمندانی مثل حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و علی اکبر شکارچی راه‌اندازی کرد و در طی یک فعالیت چشمگیر آثاری از این گروه به جای ماند که به گفتهٔ بسیاری از اساتید از بهترین کارهای موسیقی ایران به شمار می‌روند. پس از انحلال چاووش بعد از سفرهای زیادی که برای کنسرت به ایتالیا، فرانسه و آلمان کرد، در سال ۱۳۶۵ به آمریکا رفت. علاوه بر کنسرت‌های متعدد در سراسر آمریکا، مرکز فرهنگی هنری شیدا را در واشنگتن بنیان گذاشت.از خوانندگانی که دراین سال‌ها با او همکاری کرده‌اند می‌توان به محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، هنگامه اخوان، محمد معتمدی، امیر اثنی عشری و علیرضا شاه محمدی اشاره کرد.اطلاعات تکمیلی درباره شییع پیکر این هنرمند به زودی منتشر می شود.موسیقی ایرانیان نیز درگذشت این استاد فقید را به جامعه هنری ایران، خانواده و دوستداران ایشان تسلیت می‌گوید.

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      بگذار تا بگریم چون ابر در بهاران
      کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران

با نهایت تاسف و تاثر و در کمال ناباوری با خبر شدیم استاد محمدرضا لطفی یکی از سرشناس‌ترین نوازندگان تار، ردیف دان و موسیقی دان مشهور ایرانی دار فانی را وداع گفتند.

3. Top | #3
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نی جدا زان لب و دندان چه صفایی دارد
      (هوشنگ ابتهاج)

4. Top | #4
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      پیش ساز تو من از سرّ سخن دم نزنم
      (هوشنگ ابتهاج)

5. Top | #5
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات

حسام الدین سراج در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: «محمدرضا لطفی» یکی از وزنه‌های تارنوازی در ایران بود که به شیوه‌ی پیشینیان کار می‌کرد.

وی همچنین بیان کرد: لطفی در موسیقی ایران، وزنه‌ی سنگینی به‌شمار می‌آمد و آهنگ‌های جالبی ساخته بود که برای همه، ارزشمند و ماندگار است.

او افزود: من درگذشت این استاد را به همه‌ی صاحبان ذوق و جامعه‌ی هنری ایران تسلیت می‌گویم.

محمدرضا لطفی - نوازنده‌ی پیشکسوت تار - صبح امروز (جمعه، 12 اردیبهشت‌ماه) به‌دلیل ابتلا به سرطان در سن 68سالگی در تهران درگذشت.

ویرایش توسط علی سلیمانی : 12 اردیبهشت 1393 در ساعت 17:29

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      استاد داداش من بود.من خیلی ناراحت شدم.بیچاره سرطان مغز استخوان داشت

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      ارغوان این چه رازیست که هر سال بهار با عزای دل ما میاید؟

خیلی خیلی ناراحت شدم

افسوس که اساتید یکی یکی دارن از بین ما میرن، ذوالفنون، کسایی و الان هم ....

واقعا نمیدونم چی باید بگم فقط :

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق ...
      سردم است

و زمستان در این میان

نقشی ندارد ...

8. Top | #8
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      گرگان محل دفن «محمدرضا لطفی» خواهد بود

محمدرضا لطفی درباره‌ی موسیقی گفته بود: «نمی‌دانم چه زمانی عاشق موسیقی شدم. من در موسیقی سقوط کردم، اما زمانش در خاطرم نیست. شاید از چهار سالگی جوانه‌ی عشق به آن در من زده شده باشد و به‌نوعی موسیقی تمام وجود من را فراگرفت و احساس کردم که چیزی به‌جز موسیقی من را آرام نمی‌کند.»

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صبح امروز (جمعه، 12 اردیبهشت‌ماه) نوازنده‌ی سپیدموی «چهره به چهره»، «معمای هستی»، «قافله‌سالار» و «وطنم ایران» سازش را برای همیشه زمین گذاشت و جامعه‌ی موسیقی ایران را از هنرنمایی پنجه‌هایش بر تار محروم کرد.

وقتی لطفی 18 ساله بود، پس از سفر به تهران، زندگی‌اش با موسیقی و تار گره خورد. در نوای سه‌تار او، یاد «ابوالحسن صبا» زنده است. نوای موسیقی قطعه‌ی «ای برادر» لطفی با صدای «شهرام ناظری» هنوز جزو زیباترین و خاطره‌انگیزترین نواهای موسیقی ایران است.

محمدرضا لطفی

هنرمندان برجسته‌ی موسیقی کشور درپی درگذشت این نوازنده‌ی پیشکسوت، تأسف و سوگواری خود را برای این ضایعه ابراز کردند.

«آن نغمه سرا از تو چرا جدا شد»

حسین علیزاده، نوازنده و آهنگساز، در پیامی کوتاه برای درگذشت این نوازنده تار، گفت: «محمدرضا لطفی از ما جدا شد ... ملت ایران، امروز در سوگ خاطرات و زندگی عاشقانه‌شان نشسته‌اند، تا جاودانه نغمه‌هایش را بر لب داشته باشند. یاد و خاطره محمدرضا لطفی جاودان.»

برای از دست دادن «لطفی» زود بود

رهبر سابق ارکستر ملی موسیقی ایران نیز درباره محمدرضا لطفی گفت: هنوز برای از دست دادن «محمدرضا لطفی» زود بود؛ او می‌توانست بماند، کار کند و در موسیقی سنتی ایران تأثیرگذار باشد.

فرهاد فخرالدینی درباره‌ی آشنایی‌اش با این نوازنده‌ی پیشکسوت، اظهار کرد: آشنایی و دوستی ما به حدود سال‌های 1350 که ایشان در هنرستان، نزد آقای علی‌اکبر شهنازی مشغول فراگیری موسیقی بود، بازمی‌گردد. آن زمان من هم‌کلاس‌هایی داشتم و او گاهی به من سر می‌زد و سوالاتی درباره‌ی تئوری موسیقی می‌پرسید.

او ادامه داد: همان‌جا بود که از سلوک، ادب و رفتار این جوان خوشم آمد. مدتی بعد که من رهبر ارکستر رادیو و تلویزیون ملی ایران بودم، آقای معروفی، نتی را آوردند که محمدرضا لطفی آن را ساخته بود و روی قطعه‌ی «بمیرید، بمیرید» مولانا ساخته و تنظیم شده بود. این قطعه با رهبری من در ارکستر رادیو و تلویزیون ملی اجرا شد و پس از پخش، بسیار مورد توجه قرار گرفت.

رهبر سابق ارکستر ملی ایران همچنین اظهار کرد: همکاری ما با هم تا مدت‌ها ادامه داشت. او انسان فعالی بود و دوستان زیادی را دور هم جمع کرد و با تشکیل گروه‌های «شیدا» و «عارف» کارهای خوبی در حوزه‌ی موسیقی ارائه کرد. یکی از معروف‌ترین کارهای ایشان که من رهبری آن را برعهده داشتم، قطعه‌ی «داروگ» بود که روی شعری از نیما یوشیج ساخته شد. این قطعه حال و هوا و ملودی زیبایی داشت و با فضای شعر نیما متجانس بود.

فخرالدینی با اشاره به کم‌رنگ شدن فعالیت مشترکش با محمدرضا لطفی، بیان کرد: در سال 1358 که من از رهبری ارکستر رادیو و تلویزیون ملی کناره‌گیری کردم، همکاری ما کم‌رنگ شد و هر کسی به راه خود رفت. لطفی هم مدتی را در خارج از کشور بود و فعالیت‌هایی در آنجا داشت. ما مانند گذشته، همدیگر را نمی‌دیدیم، اما دورادور از حال هم باخبر بودیم.

او در پایان افزود: از شنیدن خبر درگذشت محمدرضا لطفی بسیار متأثر هستم. او می‌توانست همچنان بر موسیقی سنتی ما تأثیر بگذارد.

«محمدرضا لطفی» از مراجع موسیقی ایران بود

علیرضا قربانی نیز با اظهار تأسف از درگذشت محمدرضا لطفی، گفت: «لطفی» یکی از مراجع موسیقی ما و حلقه‌ی اتصال نسل قدیم و نسل جدید موسیقی ایرانی بود. او به‌دلیل ارتباط با بزرگانی مانند هرمزی، فروتن، برومند، صفوت و شهناز یکی از حلقه‌های رابط نسل قدیم و نسل جدید موسیقی بود و یکی از مطرح‌ترین و مستندترین نوازندگان تار در ایران به‌شمار می‌رفت.

او همچنین اظهار کرد: این چند وقت که از حال ایشان خبردار بودم، هر جا می‌نشستم می‌گفتم که برای «محمدرضا لطفی» دعا کنید. او یکی از اثرگذارترین افراد در شناخت و معرفی موسیقی، گروه‌نوازی و تک‌نوازی بود و شاید هیچ‌کدام از موسیقی‌دانان دیگر، اثرگذاری ایشان را نداشتند.

قربانی همچنین افزود: «لطفی» چه در اوایل انقلاب در زمینه‌ی موسیقی حماسی و چه بعد از آن، یکی از اثرگذارترین افراد بود و در رواج موسیقی ایرانی نقش بسزایی داشت. من به‌عنوان عضوی از خانواده‌ی موسیقی ایران درگذشت این استاد را تسلیت می‌گویم.

تأثیر آثار «محمدرضا لطفی» در موسیقی ملی محسوس است

رییس کانون آهنگ‌سازان سینمای ایران نیز گفت: آثار موسیقی «محمدرضا لطفی» به‌عنوان یادگاری ارزشمند برای نسل‌های آینده خواهد ماند. او از شاگردان برجسته‌ی دانشگاه تهران در رشته‌ی تار در زمینه‌ی موسیقی ملی بود. شیوه‌ی کار ایشان چه در نوازندگی، چه در آهنگ‌سازی و چه در حلقه‌ی ارتباط با موسیقی ملی، از گذشته تا امروز جایگاه ممتازی داشته است.

محمد سریر ادامه داد: در دیدار آخری که با ایشان در بیمارستان داشتم، با هم صحبت کردیم و امروز که خبر درگذشت ایشان را شنیدیم، بسیار متأسف شدم. تأثیر کارهای ایشان در حوزه‌ی موسیقی ملی ما محسوس است. قطعا آثاری که ایشان خلق کردند، همان‌طور که در گذشته بود، در آینده هم خواهد ماند و یادگار ارزشمندی است.

سریر افزود: تأثیر کارهای ایشان را بی‌شک در سال‌های آینده و در نسل آینده‌ی موسیقی ایران خواهیم دید.

گویی آسمان با موسیقی‌دانان عداوت می‌ورزد

کیوان ساکت از هنرمندان پیشکسوت عرصه‌ی موسیقی درباره‌ی زنده‌یاد محمدرضا لطفی، گفت: دو - سه سال گذشته، اندوهناک‌ترین سال‌ها برای موسیقی ایران بود؛ موسیقی ایرانی شمار زیادی از هنرمندان کم‌نظیر خود را از دست داد. گویی آسمان با هنرمندان عرصه‌ی موسیقی عدوات می‌ورزد. استاد لطفی که در مدت چند دهه، یکی از تأثیرگذارترین هنرمندان عرصه‌ی موسیقی ایران بود، متأسفانه در «روز معلم» از میان ما رفت. کمتر کسی است که به موسیقی ایرانی علاقه‌مندی، انس و الفت داشته باشد و نام لطفی را نشنیده باشد.

او ادامه داد: استاد «محمدرضا لطفی» بیشترین تأثیر خود را در دهه‌های 50 و 60 روی موسیقی ایران گذاشت و خواننده‌های بسیاری در کنار این مرد هنرمند رشد کردند و جزو چهره‌های سرشناس موسیقی شدند.

ساکت بیان کرد: سروده‌هایی که اول انقلاب و به‌مناسبت پیروزی انقلاب ساخته و به‌وسیله‌ی خوانندگان مطرحی مانند استاد محمدرضا شجریان و استاد شهرام ناظری اجرا شدند، در حافظه‌ی تاریخی مردم خواهند ماند. نوازندگی «محمدرضا لطفی» برگرفته از شیوه‌ی اساتید لطف‌الله مجد و علی‌اکبرخان شهنازی و در برخی موارد استاد جلیل شهناز بود.

او اظهار کرد: به‌خوبی به یاد دارم که در زمان نوجوانی و جوانی، هنگامی که به فراگیری موسیقی مشغول بودم، هر صدای تاری که در هر نواری در دسترس ما قرار داشت، سرمشق و الگویی برای یاد گرفتن من بود. در این میان، سهم استاد «محمدرضا لطفی» از بقیه بیشتر بود و تأثیر بسیاری روی تارنوازی دوره‌ی نوجوانی من داشت.

ساکت با بیان این‌که هرچند در مواردی، اختلاف سلیقه بین هنرمندان وجود دارد، اما نمی‌توان منکر خدمات و زحمات لطفی در راه موسیقی ایرانی شد، افزود: من درگذشت این هنرمند فقید را از صمیم قلب به خانواده و جامعه‌ی موسیقی ایران تسلیت عرض می‌کنم.

«محمدرضا لطفی» وزنه‌ای در تارنوازی ایران بود

حسام‌الدین سراج نیز در پی درگذشت محمدرضا لطفی اظهار کرد: استاد «محمدرضا لطفی» از وزنه‌های تارنوازی در ایران بود. لطفی در موسیقی ایران، وزنه‌ی سنگینی به‌شمار می‌آمد و آهنگ‌های جالبی ساخته بود که برای همه، ارزشمند و ماندگار است.

او افزود: من درگذشت این استاد را به همه‌ی صاحبان ذوق و جامعه‌ی هنری ایران تسلیت می‌گویم.

متأسفم که لطفی به این راحتی رفت

مجید انتظامی نیز پس از شنیدن خبر درگذشت محمدرضا لطفی در جملاتی کوتاه گفت: بسیار متأسفم که کسانی مانند محمدرضا لطفی که در کار خود استاد هستند، به این راحتی از جمع ما می‌روند. من هیچ‌وقت با لطفی همکاری نداشتم، اما همیشه از شنیدن کارهای او لذت می‌بردم.

همه کارهای «لطفی» بهترین بودند

درویش‌رضا منظمی - موسیقی‌دان و نوازنده‌ی کمانچه - نیز گفت: تا سال‌ها باید مدیون زحمت‌های «محمدرضا لطفی» در حوزه‌ی موسیقی سنتی باشیم. سال 1353 با مرحوم محمدرضا لطفی، گروه «شیدا» را راه‌اندازی کردیم و بنا به دلایلی، من در سال 1356 از این گروه جدا شدم، البته آن گروه در سال 1357 و هم‌زمان با انقلاب اسلامی، فعالیت خود را متوقف کرد.

این استاد کمانچه تأکید کرد: تا سال‌ها باید مدیون زحمت‌های بی‌دریغ «محمدرضا لطفی» در حوزه‌ی موسیقی سنتی باشیم. اگر بخواهم یکی از آثار لطفی را به‌عنوان بهترین کار او انتخاب کنم، بی‌انصافی است، چراکه همه‌ی کارهای او بهترین بودند.

به گزارش ایسنا، محمدرضا لطفی امروز براثر ابتلا به سرطان در بیمارستان «پارس» تهران درگذشت. راه‌اندازی گروه «شیدا» در سال 1354 از مهم‌ترین فعالیت‌های هنری او بود. لطفی همچنین همراه گروه «عارف» به سرپرستی حسین علیزاده، به بازخوانی و اجرای دوباره‌ی آثار گذشتگان پرداخت. او بعدها کانون موسیقی «چاووش» را راه‌اندازی کرد.

براساس اعلام، زنده‌یاد استاد «محمدرضا لطفی» قرار است طبق وصیت خودش در زادگاهش - گرگان - به خاک سپرده شود.

یکی از آثار موسیقی برجسته‌ی استاد محمدرضا لطفی «چشمه نوش» است که در دستگاه «راست پنجگاه» نواخته شده است. «چشمه نوش» نام آلبومی با صدای «محمدرضا شجریان» و نوازندگی «محمدرضا لطفی» است که در سال 1372 در پاریس به‌شکل زنده اجرا شد.

«محمدرضا لطفی» آثار درخور توجهی را در دستگاه «راست پنجگاه» که یکی از هفت دستگاه موسیقی سنتی ایرانی است، نواخته که مورد توجه فراوان در داخل و خارج از کشور قرار گرفته است.

دستگاه «راست پنجگاه» را می‌توان یکی از دستگاه‌های بسیار قدیمی دانست. این دستگاه بسیار شبیه به «ماهور» است و باید گوش نوازنده یا خواننده بسیار دقیق و آشنا به این دستگاه باشد. محمدرضا لطفی همراه محمدرضا شجریان، آثار بسیار زیبا و شاخصی را در این دستگاه ارائه کرده‌اند که از جمله‌ی آن‌ها به «راست پنجگاه» اجرای حافظیه‌ی شیراز، چشمه‌ی نوش و قافله‌سالار می‌توان اشاره کرد.

زنده‌یاد استاد «محمدرضا لطفی» قرار است در زادگاهش - گرگان - به خاک سپرده شود.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این هنرمند که صبح امروز (جمعه، 12 اردیبهشت‌ماه) ‌براثر سرطان، دار فانی را وداع گفت، طبق وصیت خودش در گرگان به خاک سپرده می‌شود.

جزییات مربوط به مراسم تشییع پیکر این هنرمند پیشکسوت موسیقی ایران متعاقبا اعلام خواهد شد.

محمدرضا لطفی 17 دی‌ماه سال 1325 در شهر گرگان به دنیا آمد. او پنج سال در هنرستان موسیقی به آموختن موسیقی نزد استادانی مانند علی‌اکبر شهنازی و حبیب‌الله صالحی پرداخت. پس از پایان هنرستان، لطفی به دانشکده‌ی موسیقی راه یافت و به تکمیل آموخته‌هایش پرداخت.

این نوازنده‌ی پیشکسوت تار، سه‌تار، کمانچه و دف، پس از ورود به دانشکده‌ی موسیقی از محضر اساتیدی مانند نورعلی برومند، عبدالله دوامی و سعید هرمزی بهره برد و در سال 1343 جایزه‌ی نخست موسیقی‌دانان جوان را کسب کرد. لطفی در سال 1353 به عضویت گروه علمی دانشکده‌ی موسیقی درآمد و در همین سال، همکاری خود را با رادیو آغاز کرد و به مدت 5 / 1 سال به‌عنوان مدیر گروه موسیقی دانشکده‌ی موسیقی هنرهای زیبای تهران به کار مشغول شد و پس از آن، از این سمت استعفا کرد.

راه‌اندازی گروه «شیدا» در سال 1354 از مهم‌ترین فعالیت‌های هنری لطفی بود. او همراه گروه «عارف» به سرپرستی حسین علیزاده، به بازخوانی و اجرای دوباره‌ی آثار گذشتگان پرداخت.

بعدها کانون موسیقی «چاووش» را با همکاری هنرمندانی مانند حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و علی‌اکبر شکارچی راه‌اندازی کرد و در یک فعالیت چشمگیر، آثاری از این گروه به جا ماند که به گفته‌ی بسیاری از اساتید، از بهترین کارهای موسیقی ایران به‌شمار می‌روند.

لطفی پس از انحلال کانون «چاووش» سفرهای زیادی به کشورهای اروپایی داشت. او در ایتالیا، فرانسه و آلمان کنسرت برگزار کرد و در سال 1365 به آمریکا رفت. در آن سال‌ها، علاوه بر برگزاری کنسرت‌های متعدد در سراسر آمریکا، مرکز فرهنگی هنری شیدا را در واشنگتن بنیان گذاشت.

محمدرضا شجریان، شهرام ناظری و محمد معتمدی از خوانندگانی هستند که با محمدرضا لطفی همکاری کرده‌اند.

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      اینا تا وقتی زنده اند کسی حرفی نمیزنه وقتی میمیرن همه جا میگن همچین کسی هم بوده

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط خانوم دکتر نمایش پست ها
      واقعا یکی از مشکلاتی که اساتید ما دارن همینه

سالها با خودمون زمزمه میکنیم ایران ای سرای امید ...

بدون اینکه حتی بدونم چه کسی آهنگ به این زیبایی رو ساخته
      سردم است

و زمستان در این میان

نقشی ندارد ...

11. Top | #11
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط خانوم دکتر نمایش پست ها

طرف تو کل عمرش 60ثانیه تار گوش نداده الان ی جوری استاد استاد میکنه کسی ندونه فک میکنه 10 سال در محضر استاد بوده...

12. Top | #12
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط behrouz.7000 نمایش پست ها
      طرف تو کل عمرش 60ثانیه تار گوش نداده الان ی جوری استاد استاد میکنه کسی ندونه فک میکنه 10 سال در محضر استاد بوده...
      مهم نیس تار گوش داده باشی یا نه!مهم اینه که تو استاد بودنِ اون طرف شک نداشته باشی...
      خدا رحمتش کنه...بقیه اساتید موسیقی سنتیمون رو هم بالا سرمون نگه داره.
      شکست اجتناب ناپذیره
      ولی موندنی نیس...

13. Top | #13
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      خدایش رجمت کند

14. Top | #14
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط behrouz.7000 نمایش پست ها
      همینش هم باز بهتر از هیچیه
      سردم است

و زمستان در این میان

نقشی ندارد ...

15. Top | #15
      کاربر انجمن

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      ان شاء الله که خدا بیامرزتشون ....

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن