خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11
    1. Top | #1
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات

انحلال پذیری CaCl2

سلام ... یه سوال کوچیک ! : در مورد اینکه چرا انحلال پذیری CaCl2 در آب با افزایش دما کاهش می یابد ، کتاب مبتکران نوشته که طبق اصل لوشاتلیه چون این واکنش گرماده هست پس با افزایش دما به سمت چپ یعنی واکنش دهنده ها میره ...اما سوال من اینه که مگه تو انحلال پذیری CaCl2 آنتالپی منفی یعنی مساعد نیست ؟ از طرفی این ماده جامده ...پس باید آنتروپی زیاد بشه که بازم مساعده . پس چطور اصلا تعادل به وجود میاد ؟

ممنون.

2. Top | #2
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mk.meydani نمایش پست ها
      سلام ... یه سوال کوچیک ! : در مورد اینکه چرا انحلال پذیری CaCl2 در آب با افزایش دما کاهش می یابد ، کتاب مبتکران نوشته که طبق اصل لوشاتلیه چون این واکنش گرماده هست پس با افزایش دما به سمت چپ یعنی واکنش دهنده ها میره ...اما سوال من اینه که مگه تو انحلال پذیری CaCl2 آنتالپی منفی یعنی مساعد نیست ؟ از طرفی این ماده جامده ...پس باید آنتروپی زیاد بشه که بازم مساعده . پس چطور اصلا تعادل به وجود میاد ؟

ممنون.
      داداشی ت خودت جواب سوالتو گفتی ولی سوال آخرتو نفهمیدم یعنی چی ب تعادل میرسه؟؟؟ واکنش ک تعادلی نیست!!!

قطعا من بد فهمیدم ت خوب توضیح دادی
      [B][

دریـ~~ا نیــازیــ نــــدارـهـ بــــــزرگـــــیــشـو ثــابـتــ کــنـهــ

ـهــیــــچ صـخـــرـهـ ایــ نـمـیــتــونــهــ رودخـ~~ـونـهــ رو ســ ــاکـتــ کــنــهــ

/B]

3. Top | #3
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط طراوت نمایش پست ها
      داداشی ت خودت جواب سوالتو گفتی ولی سوال آخرتو نفهمیدم یعنی چی ب تعادل میرسه؟؟؟ واکنش ک تعادلی نیست!!!

قطعا من بد فهمیدم ت خوب توضیح دادی
      خب اون سوالم نبود مقدمه ی مطلبم بود ... منظورم اینه که اصل لوشاتلیه برای واکنش های تعادلی مگه نیست ؟ اگه این واکنش تعادلی نباشه چطور کتاب مبتکران و معلما از اصل لوشاتلیه برای توجیه این مطلب استفاده میکنند ؟

4. Top | #4
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      داداشی شرمنده من اصن نمیدونم این اصل چیه

فکر میکردم شیمیم خوبه!!!

اگه وقت داری بگو چیه یا اصن کدوم صفحه ی مبتکرانه شاید کمکی بتونم کنم!!!
      [B][

ـهــیــــچ صـخـــرـهـ ایــ نـمـیــتــونــهــ رودخـ~~ـونـهــ رو ســ ــاکـتــ کــنــهــ

/B]

5. Top | #5
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      اصل لوشاتلیه مربوط به فصل2 شیمی پیش دانشگاهی ( تعادل) هست و انحلال پذیری CaCl2 مربوط به فصل 3 شیمی سوم ( محلول ها) صفحه ی مربوط به سوال من هم صفحه ی 309 از کتاب شیمی 3 مبتکران جلد دوم هست .

6. Top | #6
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      آخییییییش خدا رو شکر فکر کردم من کم کاری کردم نگو واسه پیش

داداشی اگه تا شب جواب بدم عیبی نداره ؟؟؟

خالم استاد شیمی ولی الان خوابه ازش میپرسم شب بهت میگم

ببخشیدا
      [B][

/B]

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      سلام داداش
      همونطور که فرمودی توی انحلال پذیری CaCl2 :
      در دمای ثابت
      تغییر آنتروپی : مثبت
      تغییر آنتالپی : منفی
      پس واکنش یک طرفس
      نکته ی مهم : در سطح کنکور باید تغییرات آنتروپی و آنتالپی هم علامت باشن تا واکنش برگشت پذیر باشه
      توی مبتکران گفته با افزایش دما (پس دما ثابت نیست)
      وقتی دما افزایش پیدا کنه انحلال پذیری کم میشه و یون های کلسیم ( Ca ) و کلر ( Cl2 ) به رسوب ( CaCl2 ) تبدیل میشن یعنی واکنش به سمت چپ میره و برگشت پذیر میشه
      امام سجاد ( ع ) : چنانچه شخصی از سویی تو را بدگویی كند و سپس برگردد و از سوی دیگر پوزش طلبد ، عذرخواهی و پوزش او را پذیرا باش .

ویرایش توسط Sajjad.SK7 : 11 اردیبهشت 1393 در ساعت 16:24

8. Top | #8
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SunOS نمایش پست ها
      سلام داداش
      همونطور که فرمودی توی انحلال پذیری CaCl2 :
      در دمای ثابت
      تغییر آنتروپی : مثبت
      تغییر آنتالپی : منفی
      پس واکنش یک طرفس
      نکته ی مهم : در سطح کنکور باید تغییرات آنتروپی و آنتالپی هم علامت باشن تا واکنش برگشت پذیر باشه
      توی مبتکران گفته با افزایش دما (پس دما ثابت نیست)
      وقتی دما افزایش پیدا کنه انحلال پذیری کم میشه و یون های کلسیم ( Ca ) و کلر ( Cl2 ) به رسوب ( CaCl2 ) تبدیل میشن یعنی واکنش به سمت چپ میره و برگشت پذیر میشه

چطور واکنشی که یک طرفه هست با افزایش دما برگشت پذیر میشه ؟ چرا رسوب میکنه ؟

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      چطور واکنشی که یک طرفه هست با افزایش دما برگشت پذیر میشه ؟ چرا رسوب میکنه ؟
      با افزایش دما انحلال پذیری کم میشه
      قبول داری؟
      وقتی انحلال پذیری کم شه یون های
      کلسیم ( Ca ) و کلر ( Cl2 ) اضافی میان ( اگه اشتباه نکنم فرا سیر شده میشه )
      بعد خوندیم که با افزایش غلظت یک ماده واکنش در جهت مصرف اون ماده پیش میره
      بازم تاکید میکنم این موضوع در سطح کنکور نیست
      توی کنکور همیشه دما ثابت فرض میشه
      امام سجاد ( ع ) : چنانچه شخصی از سویی تو را بدگویی كند و سپس برگردد و از سوی دیگر پوزش طلبد ، عذرخواهی و پوزش او را پذیرا باش .

ویرایش توسط Sajjad.SK7 : 11 اردیبهشت 1393 در ساعت 16:48

10. Top | #10
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

ممنون.
      سلام دوست عزیز!
      فک کنم منظور کتاب مبتکران اینطوری باشه:
      یک محلول فراسیر شده رو در نظر بگیرید تو این محلول دائما یه سری از کلسیم کلرید های جامدی که تو کف ظرف ته نشین شدن به حالت محلول در میان و یه سری از کلسیم کلرید های محلول به حالت جامد تبدیل می شن و خب می شه گفت که محلول در حالت تعادل هستش! حالا اگه دما رو بالا ببریم طبق اصل لوشاتولیه واکنش به سمت تولید کلسیم کلرید جامد جابه جا می شه و در نتیجه انحلال پذیری کلسیم کلرید با افزایش دما کاهش می یابد.
      اگه این طوری تحلیل کنید فک کنم دیگه مشکلی پیش نمیاد
      www.venus-students.ir

11. Top | #11
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      چقدر خوب میشه ک سوالو بذاری ولی من جواب سوال بالاتو میدم
      راستی خالم جلسه بود از دخر خالم ک المپیاد شیمی پرسیدم یادمه کتابای دانشگاهی رو میخوند
      ت میتونی اینو اینجوری با تعادل دینامیکی توجیه کنی
      ک اگر توی محلولی بیشتر از مقداری ک توش حل میشه حل شونده بریزیم یا با تغیر دما باعث رخداد نتیجه ای مشابه بشیم اونوقت مقداری حل شونده ته ظرف ته نشین میشه اما تعدادی از مولکول ها از ماده ی ته نشین شده ب حلال اضافه میشن و تعدادی از مولکول ها ی حلال رسوب میکنن
      البته این تعادل برای هر محلولی با این شرایط رخ میده و نمی تونه دلیلی بر تعادلی بودن یا بازگشت پذیر بودن ی واکنش باشه

بر اساس اصلی ک شما هم گفتین میشه اینجوری گفت ک بر اساس تعریفش ک میگه هر تعادلی در جهت رفع فشار هایی ک بهش وارد میشه تلاش میکنه یعنی در جهت رفع تغییرات

پس اگر مقداری حل شونده رو ازش کم کنیم یا دما رو افزایش بدیم در جهت رفع این تغییر مقداری حل شونده رو رسوب میده

[B][

/B]

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن