لادن خالوپور

رتبه 1 منطقه 3(بافت) کنکور90، دانشجوی مهندسی برق صنعتی شریف
1) من در یک ماه آخر که آزمون می دادم پشت پاسخ برگ همان آزمون نکات هر درس را جداگانه می نوشتم. هفته ی آخر دوباره آن ها را مرور کردم.
2) برای درس ادبیات فارسی دوباره کلمات و اعلام را خواندم و برای دین و زندگی نگاه کوتاهی بر آیات داشتم.
3) چون فکر می کردم جلسه ی کنکور ممکن است برای من ایده آل نباشد، هنگام آزمون دادن خود را به شرایطی مثل محیط پر سر و صداتر و گرم تر عادت دادم.

4) روز آخر نیز همراه با خانواده بیرون رفتم و خودم را از دغدغه ی کنکور دور کردم.

مریم فرحناک غازانی
رتبه۹کشور(تبریز) کنکور۸۹،دانشجوی مهندسی برق صنعتی شریف
۱) در هفته ی آخر همه ی کتاب ها حتی ریاضی و فیزیک را تورق سریع کردم و تقریبا تست کار نکردم.
۲) در ادبیات بیش تر روی واژگان و تاریخ ادبیات و در دین و زندگی روی آیات تمرکز کردم.
3) در هفته ی آخر خیلی روی آرامشم کار کردم و سعی کردم به رتبه فکر نکنم چون به نظرم یکی از عوامل مهم موفقیت در کنکور داشتن آرامش است.
4) از بعد از ظهر روز قبل از کنکور درس نخواندم و استراحت کردم. عصر هم به حوزه ی امتحانی رفتیم تا مسیر را شناسایی کنیم.

وهاب زارعی
رتبه3 کشور(مشهد) کنکور88، دانشجوی مهندسی برق صنعتی شریف
1) در اوایل هفته آخر، کنکور سال 87 را امتحان دادم و هم چنان به مرور دروس عمومی از کتاب درسی ادامه دادم.
2) کلاسورارزیابی خود را مرور کردم و روز آخر اصلا درس نخواندم.

پریسا مقدم
رتبه58 منطقه2 (میانه) در کنکور88، دانشجوی مهندسی برق دانشگاه تهران
1) با توجه به اهمیت و تاثیر بالای دروس دین و زندگی و ادبیات در کنکور به ویژه برای دانش آموزان ریاضی این دروس را به طور کامل خواندم و از کتاب 7 کنکور برای آن ها استفاده کردم.
2) برای مرور دروس اختصاصی از کتاب اگر من طراح بودم استفاده کردم و نکات مهم آنها را که قبلا مشخص کرده بودم، خواندم.
3) سوال های 3 آزمون پایانی کانون را یک بار دیگر خواندم.
4) در 2 روز پایانی سعی کردم نگاهی جامع به همه ی کتاب ها داشته باشم.
5) روز آخر را به طور کامل استراحت کردم.

عرفان قادري
رتبه6 منطقه 2 (سنندج) کنکور 87، دانشجوی مهندسی برق صنعتی شریف
1- تمرين تست‌هاي دين و زندگي به‌صورت كامل و دقیق
2- مرور تاريخ ادبيات و اعلام از كتاب درسي
3- مرور قسمت‌هاي حفظي شيمي و فيزيك

محمدجواد امینی زاده
رتبه16منطقه3(بافت) کنکور90، دانشجوی دندان پزشکی دانشگاه تهران
1) در هفته آخر طبق توصیه های اقای قلم چی کتاب ها را ورق می زدم.
2) در کنار صفحات کتاب هایم نوشته بودم که از این صفحه در سال های اخیر چند سوال در کنکور آمده لذا صفحاتی که سوال بیش تری داشتند را بیش تر می خواندم. سرعت خواندنم زیاد بود وتفریح وار بود حتی با دیدن بعضی از صفحات برخی از خاطرات تلخ و شیرین دوران مدرسه یادم می آمد.
3) زیست، دین و زندگی و زمین شناسی را تا روز آخر با تمام جزییات خواندم.
4) چندین وچند بار تاریخ ادبیات، معانی لغات و املا را با توجه به فرار بودنشان دوره کردم.
5) در ریاضی و فیزیک فقط فرمول ها و مسایل حل شده کتاب درسی را مرور کردم.
6) هدف گذاری هایم برای زدن چندتا از ده تا درهر درس را کاملا مشخص کردم.

هنگامه نظری

رتبه30منطقه2 (قائم شهر) کنکور90 ، دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران
1) من در هفته ی آخر، آزمون سال 89 و خارج از کشور90را امتحان دادم و به نکات آن بیش تر دقت کردم.
2) ساعت مطالعه ام را کم کردم. به دین و زندگی و قسمت های فرار زیست بار دیگر نگاهی اجمالی کردم.
3) خلاصه هایم را مرور کردم و حاشیه نویسی های شیمی را دوباره خواندم.

مصطفی کریمی
رتبه14 منطقه2 (بوشهر) کنکور89 ، دانشجوی پزشكي دانشگاه تهران
الف) مرور درس های حفظی مانند: 1) آیات و روایات دین وزندگی 2) واژگان ادبیات 3) تاریخ ادبیات و اعلام 4) بعضی از قسمت های حفظی فیزیک و شیمی از روی نکاتی که در جزوات خودم بود و مرور چند تست مهم که از هر قسمت قبلا نشانه دار کرده بودم.
ب) آخرين آزمون كتاب زرد را از خود امتحان گرفتم.
این دو کار ذکر شده در بالا در اولویت قرار داشت ولی به این دلیل که وقت کافی داشتم، نکات مربوط به تمام درس های اختصاصی را مرور کردم ( با حل کردن 10- 5 سوال که از قبل نشانه دار کرده بودم...و روز آخر هم سعی کردم استراحت کنم که با انرژی کامل به سر جلسه ی کنکور بروم.
هم چنین در هفته ی آخر از کارها و فعالیت های خطرناک که ممکن بود شکستگی، مصمومیت و... را به همراه داشته باشد، دوری کردم.

محمد علی محمدی
رتبه36 منطقه2 (کلاچای) کنکور89 ، دانشجوی پزشكي دانشگاه تهران
1) طبق روال جمع بندی، شنبه از خودم آزمون گرفتم.
2) تورق سریع کتاب ها را انجام دادم و سعی می کردم از هر صفحه کتاب تصویری کلی در ذهنم داشته باشم.
3) نکات حفظی کتاب ها را در این تورق مورد تمرکز بیش تری نسبت به سایر مباحث قرار دادم.
4) حاشیه های کتاب شیمی و بعضی جدول ها و نمودارهای مهم را مطالعه کردم.
5) فرمول های فیزیک و ریاضی ( خصوصا مباحث انتهایی سال پیش دانشگاهی ) را مرور کردم.
6) تصاویر کتاب زیست شناسی و آیات کتاب های دین و زندگی ( به خصوص آیات موجود در اندیشه و تحقیق) و لغات و اعلام ادبیات... و نکاتی را که از آزمون های جمع بندی ( 3 روز یکبار ) یادداشت کرده بودم مرور کردم.
7) روز آخر سوال های آزمون های خارج ازکشور را که احساس می کردم نوآوری دارند و امکان دارد امسال تکرار یا شبیه سازی شوند، یک بار دیگر تمرین کردم.
8) بعد از ظهر روز قبل از کنکور هم سوالات رشته ریاضی که صبح امتحان داده بودند را نگاه کردم.(نه در قالب امتحان بلکه در قالب ارزیابی و آمادگی)
9) غروب هم به استراحت و بیرون رفتن (نه با دوستان، بلکه با خانواده ) مشغول شدم.

رستگار رحمانی
رتبه1کنکور تجربی و زبانکشور(جوانرود)کنکور88، دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران
1) در هفته آخر تقریبا نمی شود چیزی یاد گرفت؛ بنابراین از خواندن مطالب جدید که در طول سال تحصیلی نخوانده بودم، خودداری کردم.
2) در هفته آخر آن چه را که تاکنون خوانده بودم، تقریبا 2 بار روزنامه وار مرور کردم. از هر فصل یا مطلب، خلاصه ها، فرمول های مربوطه و تعدادی از تست های کنکورهای چند سال اخیر را تمرین کردم.(7 کنکور مفید بود)
3) همه چیز را برای یکی دو روز آخر نگذاشتم. این کار را حداقل از ابتدای هفته آخر شروع کردم.
اجرا و کشف فلسفه تکنیک های متفاوت (* و– و زمان های نقصانی) را برای سر جلسه کنکور نگه نداشتم و با اجرای آزمون های کتاب های زرد این تکنیک ها را تمرین کردم.
4) چون نگران بودم به مرور تمام آن چه که باقیمانده است نرسم، آن ها را با توجه به بودجه بندی چند سال اخیر (کهn ! بار در مجله آزمون چاپ شده ) اولویت بندی کردم.
توجه داشته باشید که برخی مسائل حاشیه ای در سر جلسه کنکور می تواند موجب حواس پرتی شما گردد. به عنوان مثال شاید روند توزیع و جمع آوری دفترچه سوال و پاسخنامه مثل جلسات آزمون های کانون نباشد. یا اعلام بعضی ازکد ها از بلندگوی حوزه، رفت و آمد و صدای صحبت برخی از مراقبین و ....
احسان مختاری
رتبه­ی 18منطقه­ی 1(اصفهان) کنکور88، دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران
1) در هفته­ی پایانی لغات و اعلام ادبیات، آیات دین وزندگی، لغات پیش­دانشگاهی زبان انگلیسی، فرمول­های دروس ریاضی و فیزیک را مرور کردم.
2) در دروسی مثل دین و زندگی، زیست شناسی و شیمی، تورق سریع بسیار مفید بود؛ به یاد داشتم که در تورق سریع قرار نیست که همه­ی مطالب را از ابتدا بخوانم بلکه کافیست در هر صفحه مطالبی که به نظرم مهم تر می­آیند را در ذهنم مرور کنم. (به صورت تیتروار)؛ ضمن این که به شکل­ها و حاشیه­های کتاب هم توجه داشتم.
3) در آن هفته به هیچ عنوان به سراغ مطالبی که نخوانده­بودم یا نیمه کاره خوانده بودم نرفتم؛ چون اولاً وقت زیادی از من می گرفت؛ ثانیاً موجب استرس کاذب در من می شد. در عوض خلاصه نویسی­ها، یادداشت ها، حاشیه نویسی­ها و هم چنین کلاسور ارزیابی خود را در هفته­ی پایانی مرور کردم.
3) غلط­های 3 آزمون جامعی را که در کانون امتحان داده بودم و غلط­های آزمون­های 3 روز یک باری را که از خود گرفته بودم، در هفته­ی پایانی مرور کردم.
4) خود را برای این مساله که احتمال دارد در کنکور امسال مثلاً یک درس خیلی سخت، وقت گیر و با سبک جدیدی از سوالات باشد، آماده کرده بودم و استراتژی درستی برای برخورد با این شرایط داشتم.

سارا تراب
رتبه2 کشور (ساری) کنکور89، دانشجوی حقوق دانشگاه تهران
1) تورق سريع كتاب هاي درسي خصوصا منطق و روانشناسي و فلسفه پيش دانشگاهي و لغات ادبيات فارسي و هم چنین از کتاب زرد، آزمون های 2 سال آخر یعنی 87 و 88 رادوباره مرور کردم.
2) 3 آزمون آخر کانون (آزمون هاي جامع) را دوباره مطالعه و بررسي کردم.
3) روزانه تست زبان انگليسي و عربي(مخصوصا درك مطلب) تمرین می کردم.

حبیب سبزواری
رتبه8 منطقه3 (ایذه) کنکور89، دانشجوی حقوق شهید بهشتی
1) با توجه به کم حجم بودن دو کتاب روانشناسی و اقتصاد و تاثیر بسزای آن ها، به مطالعه دقیق تر در این دوران پرداختم.
2) تقریبا دوره و تورق سریع تمامی کتب را در هفته های پایانی انجام دادم.
3) مرور فرمول های یادداشتی و حل تست های نشان دار ریاضی.
4) استفاده از کلاسور ارزیابی برای مشخص کردن اشتباهات خود در آزمون های کانون.
5) کاهش ساعت مطالعه (هر چه که به روزهای پایانی نزدیک تر می شدیم).
6) حل تست های کنکور 89 در روزهای پایانی.
7) برای جلوگیری از ایجاد خستگی در هفته های پایانی تنها در آزمون های کانون شرکت کردم.
8) استفاده از یادداشت ها و خلاصه برداری های شخصی.
9) مرور بیش تر دروس حفظی مانند تاریخ و تاریخ ادبیات.
10) مرور لغات و اعلام ادبیات و همچنین آیات دین و زندگی

كاظم جعفري
رتبه13 منطقه 2 (شهریار) کنکور88، دانشجوی حقوق دانشگاه تهران
1) يادداشت‌هاي شخصي اعم از خلاصه‌برداري‌ها و برگه‌هاي يادگيري و يا نكات مندرج در سوالات نشان‌دارم را مرور کردم. (اين روش به شرطي موثر است كه در طول سال، گنجينه‌اي از چكيده‌ي مطالب و نكات مهم و فرار را جمع‌آوري كرده باشيد)
2) برای یادداشت برداری و خلاصه نویسی کتاب ها در طول سال تحصیلی لازم نبود تمام مطالب را یادداشت کنم، تنها مطالبی را که نیاز به تکرار بیش تری داشتند و یا خیلی مهم بودند می نوشتم. برگه های یادگیری را در اندازه های کوچک، با خط خوانا و خودکار دو رنگ و بدون قلم خوردگی تهیه کرده بودم.

سمیه جعفری
رتبه29 منطقه 2 (قم) کنکور88، دانشجوی حقوق دانشگاه تهران
در طول سال تحصيلي قسمت‌هايي از كتاب درسي را كه از آن‌ها در كنكورهاي سال‌هاي گذشته تستي طرح شده بود، مشخص مي‌كردم. به مرور فهميدم كه احتمال دارد طراحان از كدام قسمت‌ها سوال طرح كنند، اين كار را براي درس‌هاي روانشناسي، فلسفه، منطق، علوم اجتماعي، عربي و ديني انجام دادم.دقيقاً همين عامل باعث شد در اين 5 درس، نمره بالاي 90% کسب كنم و پاسخ غلط نداشته باشم. در يك هفته‌ي آخر بيش‌تر به مرور اين قسمت‌ها پرداختم و همان‌طور که پيش‌بيني كردم سوال‌ها در جلسه‌ي كنكور برايم كاملاً آشنا بودند. (اي كاش اين كار را براي تمامي درس‌ها انجام مي‌دادم.)
جمع بندی نظرات مشاورین و دانش آموزان برتر برای هفته آخر...
1- تورق سریع یک شمشیر دو لبه است. زیرا هم موجب کاهش اعتماد به نفس و هم افزایش آن می شود. راه چاره این است که قسمت های مهم و آن هایی را که قبلا مطالعه کرده ایم، تورق کنیم نه کل کتاب را.
2- (اگر یادداشت های منظم سازمان یافته موجود است که کل مطالب را پوشش می دهد، همان را دوره کنیم.)
3- در مرور قرار نیست مطلب جدیدی یاد بگیریم. مرور نباید به یک پروسه خواندن تبدیل شود.نخوانده ها را رها کنیم.
4- بهتر است در هفته پایانی به جای فلش کارت از7 کنکور استفاده کنیم، این که در یک هفته باقیمانده از مطالبی که با درصد احتمال بالایی در کنکور می آید خبر داشته باشیم، خیلی به روحیه و برنامه ریزی در آن چند روز کمک می کند.
5- هفته آخر بهترین فرصت برای منظم کردن مطالب در ذهن است.
6- دانش آموزان سعی کنند از یادداشت های شخصی خود و قسمت های مهم نشان دار برای تورق سریع استفاده کنند. ( در درس زیست شناسی، 3 فصل آخر کتاب پیش دانشگاهی نیاز به مرور کامل دارد.)
7- مطالعه تاریخ ادبیات و اعلام و آیات و روایات در این ایام توصیه می شود.
8- مرور و تورق سریع در هفته آخر باید مستمر و تیتر وار باشد.
9- و در نهایت... این که در هفته پایانی باید به آرامش روانی رسید. نباید زیاد به رتبه کنکور و درصدها فکر کرد.

سربلند و سر به زير باشيد.