خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 816 از 1850 نخستنخست ... 716806815816817826916 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 12,226 به 12,240 از 27749
    1. Top | #12226
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط درسا20 نمایش پست ها
      بله میشه از جدول خلاف قوانین سوال داد....کورتیزول و الدوسترون استروئیدی هستنوودقیقا الان تو ذهنم نیست کجای کتاب بود
      اولا خلاف قوانین نیست چون جداول در متن کتاب برای اموزش بهتره و مسلما ارزش طرح تست رو دارند . البته در مقدمه که فقط نوشته از بیشتربدانید سوال نمیاد و استدلال ما هم همینه(برای طرح سوال از جدول).در ضمن من کل فصل 4 زیست 2 رو گشتم . جایی نگفته که الدسترون و کورتیزول ، هرمون استروئیدی هستند و فقط در جدول همون ص که دوستمون عکسش رو گذاشت این مطلب اشاره شده . اگه در متن کتاب هم هست لطفا شماره ی ص و سال چاپش رو بفرمایید .

2. Top | #12227
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط behnam10alipour نمایش پست ها
      اولا خلاف قوانین نیست چون جداول در متن کتاب برای اموزش بهتره و مسلما ارزش طرح تست رو دارند . البته در مقدمه که فقط نوشته از بیشتربدانید سوال نمیاد و استدلال ما هم همینه(برای طرح سوال از جدول).در ضمن من کل فصل 4 زیست 2 رو گشتم . جایی نگفته که الدسترون و کورتیزول ، هرمون استروئیدی هستند و فقط در جدول همون ص که دوستمون عکسش رو گذاشت این مطلب اشاره شده . اگه در متن کتاب هم هست لطفا شماره ی ص و سال چاپش رو بفرمایید .
      من کنکور داددم تموم شد نمیدونم دقیقا تو کتاب اشاره شده بود به استروئیدی یا نه...بعدا ی سر میرم سراغ کتابم میگم بهتون

3. Top | #12228
      کاربر باسابقه

Tajob
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط luxaeterna نمایش پست ها
      سلام
      کجای کتاب درسی گفته شده که کورتیزول و آلدوسترون استروئیدی هستند؟

فایل پیوست 58158
      آیا از جدول میشه سوال کنکوری داد؟!
      قبلا کتاب گفته بود نمیشه - اما تو چاپای جدیدش ورداشته بود - فک کنم
      منظورم از جدول سوال دادن بود !!!
      ...ﻣﻦ ﺧﻨﺪﻩ ﮐﻨﻢ ﺑﺮ ﺍﻭ، ﺍﻭ ﺧﻨﺪﻩ ﮐﻨﺪ ﺑﺮ ﻣﻦ

ﺩﯾﮕﺮ ﺑﻪ ﭼﻪ می خندﻡ؛ ﺩﻝ ﺭﻓﺖ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺧﺎﻧﻪ...
      challenge me if you can

4. Top | #12229
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      سلام

فایل پیوست 58158
      بعضی چیز ها انقدر تو کنکور تکرار شدن که حتی اگه حذف هم شده باشن باز هم امکان طراحی سوال وجود داره
      ببین پسر

خدا حقمو میگیره

خیالت راحت !

5. Top | #12230
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zealous نمایش پست ها
      من از آخر جواب میدم تا بقیه انگیزه پیدا کنند آخه خیلی زیاده و خوندنش سخت(تاره).

34:خیر در بسیاری از جانداران(یعنی به جز تک سلولی ،کرم کدو ،قارچ و..)
      32:در انسان خیر.اما ببین اسفنج هم یک جانور هست اما آندوسیتوز پلیمر دارهو گوارش درون سلولی.پس در جانوران ممکنه اما در انسان نه.
      32:بله .ضمنا اونهایی که غلاف میلین دارند زیر غلاف میلین به غشای خود نورون میرسیم پس همیشه خودشون غشا دارند.
      30:کریستاها چین خوردگی غشای میتوکندری هستند مثل تیلاکویید نیستند که حجم اشغال کنند.
      29:خیر ایشون گلوکز میسوزانند و ATP تولید میکنند.
      28:جدا بپرس.
      27:خیر مصرف میشه.به خاطر همین میگیم مسیر هوازی متعلق به میتوکندری است چون آخرین گیرنده o در زنجیره الکترونیش o است.
      26:در آغازیان و گیاهان هست.پلاست از هر نوعش در قارچ و جانور نیست.(بنا بر الگو)
      25:نتونستم درست بخونم پرسیدید کجا تولید میشه؟در سیتوپلاسمش منتها در ناحیه نوکلئوتیدی.
      24:همیشه بدون کانال پروتئینی ATP نمیخواهد(عوضش انرژی مورد نیازش رو از زنجیره انتقال الکترون میگیره به خاط همین خودشو وسط زنجیره جا کرده) اما ناقل پروتئینی بواسطه انتقال فعال ATP مصرف میکنه.
      23:بله.والا اکسیژن و گلوکز و یونها چطور میخوان وارد یا خارج بشن؟پروتئین دروازه است.
      خستم شد چشمم هم درد گرفت بهتر بود تایپ میکردی.خب بقیش...
      22:پروتئین غشایی از نوع کانال و ناقل هر دو منفذ دارند یعنی محل عبور مواد دارند.
      21:پ غشا دو نوع است سطحی و سراسری .سراسری یعنی کانال و ناقل که میدونی در عرض غشایند.اما سطحی یکی بر سطح داخل است و دیگری خارج.خارج مثلا اغلب Ag ها یا گیرنده پیک شیمیایی.البته نمیدونم سطحی از نوع داخلی چی هست اینم جدا بپرس.
      20:هم کانال و هم ناقل.به شکل صفحه 33 زیست سوم نگاه کن 5 تا کانال و یک پمپ دارند یون جابجا میکنند.
      19:سلول مرده مثلا آوندهای چوبی(عناصر آوندی و تراکئیدها) اسکلرئید ،فیبر البته باید بدونی برخی سلولها سیتوسل دارند ولی اندامک نه مثلا آوند آبکشی که البته زنده است.
      اگر اشتباهی داشتم بدون از خستگیه والا عمدا چیزی رو اشتباه نمیگم.
      ابجی چند مورد بسیار مهم:

34-متن کتاب ص 54 (چاپ93-94) میگه
      هر جاندار براى تغییر دادن و جذب و استفاده از غذا بایدمحیطى براى عمل کردن آنزیم هاى گوارشى ایجاد کند. این محیط باید در جاى مجزایی باشد تا آنزیم هاى گوارشى به مولکول هاىزیستى خود جاندار آسیب نرسانند
      جانداران تک سلولى نیز براى گوارش مواد غذایی،
      در درون خود، واکوئل هاى خاصى دارند. مثلاً آمیب، واکوئلگوارشى دارد که غذا را درون آن گوارش مى دهد. بسیارى ازاسفنج ها نیز که پرسلولی هستند به همین شیوه غذا را گوارشمى دهند. آمیب و اسفنج فقط گوارش درون سلولى دارند

29-مگه داخل ماتریکس از پیروات استفاده نمیکنه و بعدش استیل کوآنزیم و اسید سیتریک میسازه و از محصولات کربس هم ATP . الان دقیقا گلوکوز کجا داره مصرف میشه؟(مصرف گلوکوز در گلیکولیز هست که اونم داخل سیتوپلاسمه) .

26- نشاسته ، قند ذخیره ای در گیاهان و برخیاغازیان==>در پلاست ها(در تکمیل صحبت هات)
      25-استدلالت برای اینکه در ناحیه نوکلوتیدی ریبوزوم ایجاد میشه چییه؟؟

24-این توضیحت رو نمیفهمم . یعنی خب غشائ داخلی میتوکندری که داره ATP تولید میکنه . پمپ غشائی در اخل کریستا هم که با انژی eداره کار میکنه . کانال هم که کلا انرژِی نمیخواد(انتشار تسهیل شده) .
      الان تو میگی کانال بعد میگی وسط زنجیره ی انتقال e که خب غلطه چون اون پمپه که وسط زنجیره هست . بعد میگی پروتئین ناقل (پمپ خودمون) که داره برای انتقال فعال ATP مصرف میکنه که در مورد غشائ داخلی میتوکندری غلطه(انرژیش از e هست) . کلا بعد یه توضیحی بده
      بقیه موارد هم کاملا پاسخت درست و قابل فهمه .

6. Top | #12231
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط hamed70t نمایش پست ها
      درباره ی گزینه ۳ من خودمم شک دارم ، ولی خوب سوال گفته پیکی که تاثیر میذاره رو سلول هدف ؛ پیک دومین به گفته ی کتاب و مثال گلوکاگون آنزیم هست ؛ ما آنزیم رو که نمیتونیم به عنوان پیک شیمیایی قرار بدیم ، البته بازم نظرم شخصیه
      تو گزینه ۲ پرنده ها اصلا کیسه های هوایی ندارن ، لوله ی موئینی دارن بخاطر همین لفظ کیسه هوایی برای پرنده فکر کنم اشتباهه
      از کدوم منبع این سوال رو پرسیدین؟
      فک کنم شما سوالو اشتباه خوندین.تو گزینه 2 من کیسه های هوادار پرندگان رو با کیسه های هوایی پستانداران مقایسه کردم!نگفتم ک پرندگان کیسه های هوایی دارن.فقط خواسم توضیحاتو خلاصه کنم لفظ پستاندارو تو پاسخ بکار نبردم.درستش اینه:اگه کیسه های هوایی پستانداران اسیب ببینه سرخرگاش تنگ میشن اما در پرندگان کیسه های هوادار سرخرگاش گشاد میشن!
      در مورد گزینه 3 راستشو بخواین من اینکه پیک دومین انزیمه رو تو جایی از کتاب نخوندم!الان یون کلسیم برای بعضی هورمون های پلی پپتیدی پیک دومینه.ایا این یون انزیمه؟؟متن کتاب میگه یک انزمی خاص پیک دومین رو فعال میکنه اما نگفته خود پیک دومین انزیمه!

7. Top | #12232
      کاربر فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام

فایل پیوست 58158
      بعضی از بیشتر بدانید ها و جدول های کتاب درسی مورد توجه زیاد طراحانه!بخصوص برای سال دوم
      این جدول تو کتاب دو سال پیش جز بیشتر بدانید بود اما ازش سوال طرح میکردن!!!!

8. Top | #12233
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      ابجی چند مورد بسیار مهم:

هر جاندار براى تغییر دادن و جذب و استفاده از غذا بایدمحیطى براى عمل کردن آنزیم هاى گوارشى ایجاد کند. این محیط باید در جاى مجزایی باشد تا آنزیم هاى گوارشى به مولکول هاىزیستى خود جاندار آسیب نرسانند
      در درون خود، واکوئل هاى خاصى دارند. مثلاً آمیب، واکوئلگوارشى دارد که غذا را درون آن گوارش مى دهد. بسیارى ازاسفنج ها نیز که پرسلولی هستند به همین شیوه غذا را گوارشمى دهند. آمیب و اسفنج فقط گوارش درون سلولى دارند

29-مگه داخل ماتریکس از پیروات استفاده نمیکنه و بعدش استیل کوآنزیم و اسید سیتریک میسازه و از محصولات کربس هم ATP . الان دقیقا گلوکوز کجا داره مصرف میشه؟(مصرف گلوکوز در گلیکولیز هست که اونم داخل سیتوپلاسمه) .

26- نشاسته ، قند ذخیره ای در گیاهان و برخیاغازیان==>در پلاست ها(در تکمیل صحبت هات)

24-این توضیحت رو نمیفهمم . یعنی خب غشائ داخلی میتوکندری که داره ATP تولید میکنه . پمپ غشائی در اخل کریستا هم که با انژی eداره کار میکنه . کانال هم که کلا انرژِی نمیخواد(انتشار تسهیل شده) .
      الان تو میگی کانال بعد میگی وسط زنجیره ی انتقال e که خب غلطه چون اون پمپه که وسط زنجیره هست . بعد میگی پروتئین ناقل (پمپ خودمون) که داره برای انتقال فعال ATP مصرف میکنه که در مورد غشائ داخلی میتوکندری غلطه(انرژیش از e هست) . کلا بعد یه توضیحی بده
      بله من متن کتاب رو دیدم و خوندم منتها میدونید که پارادوکس زیاد داره من بر اساس نکاتی که از منابع مختلف گرفتم اصلاحش کرده بودم پس 34 درسته.مثال بارزش :کرم کدو هیچی نداره نه آنزیم گوارشی نه خون نه سیستم تنفسی(انتشار ساده داره خون هم نداره)قارچ هم که آنزیم ترشح میکنه مونومر جذب میکنه دیگه واکوئل گوارش تشکیل نمیده. به خاطر همین نباید بگیم هر جانداری.راجع به قارچ طبق جمله کتاب بحث سر محل عمل آنزیم هست نه صرفا داشتن آنزیم.ضمنا آخر همون پاراگراف کتاب گفته خارج از خون و سلول بدن پس این پاراگراف کاری به تک سلولی ها نداره.
      29:نه من منظورم از ایشون سلول بود!!ای بابا خب خوندن و نوشتن این سوالا خستم کرد خواستم خلاصه بنویسم به خاطر همین نکته اصلیش رو گفتم.الان کامل نوشتم جهت جلوگیری از کژتابی.
      26:جزئی نخواسته بود والا واضح هست که همه آغازیان ندارند.البته کدومها ندارند رو شما بگید.
      25:ناحیه نوکلوتیدی معادل هسته و هستک ماست.حالا متوجه شدید؟تفسیر بیشترش هم خودتون سرچ کنید.
      24:اینقدر خسته شده بودم که دیگه همه چیز به هم گره خورده بود(خستگیمو خودم هم گفته بودم ) الان نگاهش میکنم قشنگ معلومه اون لحظه چه بر سرم اومده بودهبه هر حال درستش کردم ممنون.
      البته بابت توجهتون به پاسخها خوشحالم اما راستی شما که همشون رو خوندید پس حداقل یک سوال 28 رو خودتون جواب میدادید .
      من استارت زدم که بقیه یاری کنند. برای کنکوری ها یک جور مروره اما ظاهرا کیفیت بسیار پایین عکس و تعداد زیاد سوالات غالب شده. به هر حال شما هم یک صفحه رو جواب بدید برخی سوالاش جالبه.البته من بقیه صفحاتونخوندم و نخواهم خوند چشمام خیلی اذیت شد.
      فقط لطفا نقل قول نزنید دیگه برای این موضوع کافیه.سپاس
      ویرایش توسط Zealous : 07 مرداد 1395 در ساعت 05:12

9. Top | #12234
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      من از آخر جواب میدم تا بقیه انگیزه پیدا کنند آخه خیلی زیاده و خوندنش سخت(عکس تاره).

34:خیر در بسیاری از جانداران(یعنی به جز کرم کدو ،قارچ و..ضمنا اون پاراگراف تک سلولیها رو هم در نظر نگرفته چون آخرش گفته خارج از خون و سلولهای بدن)
      32:در انسان خیر.اما ببین اسفنج هم یک جانور هست اما آندوسیتوز پلیمر دارهو گوارش درون سلولی.پس در جانوران ممکنه اما در انسان نه.
      32:بله .ضمنا اونهایی که غلاف میلین دارند زیر غلاف میلین به غشای خود نورون میرسیم پس همیشه خودشون غشا دارند.
      30:کریستاها چین خوردگی غشای میتوکندری هستند مثل تیلاکویید نیستند که حجم اشغال کنند.
      29:خیر میتوکندری پیرووات میسوزاند و ATP تولید میکنند.مولکول سوختی سلول گلوکز است.
      27:خیر مصرف میشه.به خاطر همین میگیم مسیر هوازی متعلق به میتوکندری است چون آخرین گیرنده o در زنجیره الکترونیش o است.
      26:در گیاهان و برخی آغازیان هست.پلاست از هر نوعش در قارچ و جانور نیست.(بنا بر الگو)
      25:نتونستم درست بخونم پرسیدید کجا تولید میشه؟در سیتوپلاسمش منتها در ناحیه نوکلئوتیدی.
      24:در مورد کلروپلاست کانال ATP سازی داره و پمپ کاری به کار ATP نداره البته شرایط برای ساختنش مهیا میکنه(با وارد کردن H به درون تیلاکوئید)در میتوکندری هم دوباره کانال ATP سازی میکنه .
      21:پ غشا دو نوع است سطحی و سراسری .سراسری یعنی کانال و ناقل که میدونی در عرض غشایند.اما سطحی یکی بر سطح داخل است و دیگری خارج.خارج مثلا اغلب Ag ها یا گیرنده پیک شیمیایی.البته نمیدونم سطحی از نوع داخلی چی هست اینم جدا بپرس.
      20:هم کانال و هم ناقل.به شکل صفحه 33 زیست سوم نگاه کن 5 تا کانال و یک پمپ دارند یون جابجا میکنند.
      19:سلول مرده مثلا آوندهای چوبی(عناصر آوندی و تراکئیدها) اسکلرئید ،فیبر البته باید بدونی برخی سلولها سیتوسل دارند ولی اندامک نه مثلا آوند آبکشی که البته زنده است.

افرین به شما ...

در مورد مورد 21 بایستی بگم یه سری از پروتئین های داخلی هم هستند که حکم گیرنده داخلی رو دارند بیشتر در سلول های تقسیم شونده و تاژک دار فعالیت دارن موفق باشید.

10. Top | #12235
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      درباره ی گزینه ۳ من خودمم شک دارم ، ولی خوب سوال گفته پیکی که تاثیر میذاره رو سلول هدف ؛ پیک دومین به گفته ی کتاب و مثال گلوکاگون آنزیم هست ؛ ما آنزیم رو که نمیتونیم به عنوان پیک شیمیایی قرار بدیم ، البته بازم نظرم شخصیه
      تو گزینه ۲ پرنده ها اصلا کیسه های هوایی ندارن ، لوله ی موئینی دارن بخاطر همین لفظ کیسه هوایی برای پرنده فکر کنم اشتباهه
      از کدوم منبع این سوال رو پرسیدین؟
      سلام پیک دومین ادنوزین مونو فسفات حلقویه که یک نوع نوکلئوتیده و ماده شیمیایی .

11. Top | #12236
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      ابجی چند مورد بسیار مهم:

مورد 25 بایستی گفت معمولا رونویسی و ترجمه در باکتری ها همزمانه پس بایستی گفت که در ناحیه نوکلئوئیدی ایجاد میشه ...

12. Top | #12237
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      من از آخر جواب میدم تا بقیه انگیزه پیدا کنند آخه خیلی زیاده و خوندنش سخت(عکس تاره).

34:خیر در بسیاری از جانداران(یعنی به جز کرم کدو ،قارچ و..ضمنا اون پاراگراف تک سلولیها رو هم در نظر نگرفته چون آخرش گفته خارج از خون و سلولهای بدن)
      29:خیر میتوکندری پیرووات میسوزاند و ATP تولید میکنند.مولکول سوختی سلول گلوکز است.
      26:در گیاهان و برخی آغازیان هست.پلاست از هر نوعش در قارچ و جانور نیست.(بنا بر الگو)
      24:در مورد کلروپلاست کانال ATP سازی داره و پمپ کاری به کار ATP نداره البته شرایط برای ساختنش مهیا میکنه(با وارد کردن H به درون تیلاکوئید)در میتوکندری هم دوباره کانال ATP سازی میکنه .
      در مورد اولی معمولا به همه جاندار ها این گوارش درون سلولی رو میدن به هر حال البته در مورد باکتری ها در کتاب اشاره ی مبهمی شده که در قضیه تجزیه لاکتوز... لاکتوز میاد داخل و داخل تجزیه میشه و نوعی درون سلولی هست (البته در مورد خارج کتابی کمی تناقض داره) .... میشه با تقریب کلی باکتری رو هم در نظر گرفت یعنی کلیه ی جاندار ها ولی میگم بایستی با سایر گزینه ها رد کرد و بهش رسید ممکنه طراح در نظر نگیره ...

13. Top | #12238
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط †Muhammad† نمایش پست ها
      فک کنم شما سوالو اشتباه خوندین.تو گزینه 2 من کیسه های هوادار پرندگان رو با کیسه های هوایی پستانداران مقایسه کردم!نگفتم ک پرندگان کیسه های هوایی دارن.فقط خواسم توضیحاتو خلاصه کنم لفظ پستاندارو تو پاسخ بکار نبردم.درستش اینه:اگه کیسه های هوایی پستانداران اسیب ببینه سرخرگاش تنگ میشن اما در پرندگان کیسه های هوادار سرخرگاش گشاد میشن!
      در مورد گزینه 3 راستشو بخواین من اینکه پیک دومین انزیمه رو تو جایی از کتاب نخوندم!الان یون کلسیم برای بعضی هورمون های پلی پپتیدی پیک دومینه.ایا این یون انزیمه؟؟متن کتاب میگه یک انزمی خاص پیک دومین رو فعال میکنه اما نگفته خود پیک دومین انزیمه!

درسته گزینه 3 رو من اشتباه نوشتم ؛ ولی تو گزینه 2 مشکل سر کیسه های هوایی هست !!! آخه پرندگان اصلا کیسه هوایی ندارن ؛ اگه صورت سوال لفظ کیسه ی هوایی رو به کار نمی برد جواب شما درست بود کاملا ؛ شرمنده نگفتین از کدوم منبع تست رو نوشتین

14. Top | #12239
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      سلام

فایل پیوست 58158
      همین جدولی که دادین, نوشته ترشح کورتیزول و هورمون های استروئیدی دیگر.
      خوب این قسمتش که داخل کتابه!خودش گفته استروئیدیه
      ولی من گشتم هیچ جا نگفته آلدوسترون استروئیدیه =/ شاید فک کردن چون از یه محل ترشح میشن و گیرنده هاشون تقریبا یجا هستن, ما باید استدلال کنیم که اینم استروئیدیه...
      + کلا هر چیزی داخل کتاب, غیر بیشتر بدانید میتونه بیاد حتی پاورقی
      مثلا بگه در تولید مثل بزرگترین جاندار روی زمین, در لوله گرده یک تقسیم میتوز انجام میشود
      در صورت تمایل برای "مشاوره خصوصی" پیام بدین.

مصاحبه کنکور:
      http://forum.konkur.in/thread64595.html

15. Top | #12240
      کاربر حرفه ای

daram-mimiram
      نمایش مشخصات
      دوست عزیز بی زحمت این سوالاتتون رو در تعداد کم بنویسین تا با نقل قول بشه توضیحش داد ، بعد میخواین پاسخ بصورت درست یا غلط باشه یا توضیح بدیم هر سوال رو؟
      ببخشید تو رو خدا یه مدتی انجمن درگیر کنکور و انتخاب رشته و اینا بود منم سوالام جمع شد
      بله توضیح هم میخوام
      البته با عرض شرمندگی

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن