خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 22 از 85 نخستنخست ... 1221222332 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 316 به 330 از 1274

موضوع: سوالات شیمی

1. Top | #316
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Sharmande
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir.hav نمایش پست ها
      سلام .دلیل غلط بودن این جمله روبگین:
      فایل پیوست 55177
      شما گروه 3 رو در نظر بگیر!
      توی تناوب 6 و 7 مثلا چه کاتیونی میتونه به گاز نجیب برسه؟ باید مثلا 15 تا الکترون از دست بده که کاتیون پایدار گاز نجیب بشه که وجود نداره

2. Top | #317
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir.hav نمایش پست ها
      سلام .دلیل غلط بودن این جمله روبگین:
      فایل پیوست 55177
      عناصر واسطه که پیداست به گاز نجیب نمیرسند . توی فلزای گروه اصلی هم قلع و سرب و تالیم و بیسموت میتونن به آرایش گاز نجیب نرسند

There is enough light
      for one who wants to see

...Chemistry : Chem is Try

3. Top | #318
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      سلام.
      یه سوال دیگه.
      تعداد عناصری که در تناوب چهارم بوده و مجموع mlالکترونهای انها منفی 2 باشد چقدر است؟
      2تا یا 4تا؟!
      گوش دادن به هر حرفی نمی صرفه
      رادیو زندگی رو موج منفی نمی چرخه

4. Top | #319
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط ali761 نمایش پست ها
      سلام.
      یه سوال دیگه.
      تعداد عناصری که در تناوب چهارم بوده و مجموع mlالکترونهای انها منفی 2 باشد چقدر است؟
      2تا یا 4تا؟!
      2 تا باید باشه . اسکاندیم و آهن. چرا چارتا ؟

There is enough light
      for one who wants to see

5. Top | #320
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammacl نمایش پست ها

2 تا باید باشه . اسکاندیم و آهن. چرا چارتا ؟
      اینا ml شون منفی دو نمیشه فکر کنما
      فکر کنم کبالت و تیتانیم اینجوری بودن
      یه چک بکن دوباره

6. Top | #321
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام.
      یه سوال دیگه.
      2تا یا 4تا؟!
      ببین کلا تو هر دوره تناوب دو عنصر بیشتر نمیتونن اینجوری باشن اونم دو تا از عناصر واسطه چون فقط در صورت پر شدن زیرلایه d این اتفاق میفته (یکی وقتی d2 هست و یکی وقتی d۷ هست)

7. Top | #322
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط arash r نمایش پست ها
      اینا ml شون منفی دو نمیشه فکر کنما
      فکر کنم کبالت و تیتانیم اینجوری بودن
      یه چک بکن دوباره
      مجموع رو مگه نمیخواید که بشه -2 ؟
      تیتانیم میشه -3
      اسکاندیم -2
      کبالت -3
      آهن -2

There is enough light
      for one who wants to see

8. Top | #323
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      سلام.
      یه سوال دیگه.
      تعداد عناصری که در تناوب چهارم بوده و مجموع mlالکترونهای اتم انها منفی 2 باشد چقدر است؟
      2تا یا 4تا؟!
      برای راحتی ml رو با ml نمایش میدم.

قاعده هوند رو در مورد پر شدن اوربیتالهای هم انرژی ی زیر لایه ها رو بکار میبریم.

● زیر لایه s فقط ی اوبیتال داره که با ml=0 مشخص میشه. مجموع ml الکترونهای این زیر لایه همیشه 0 ه.
      ● زیر لایه p سه اوربیتال داره که که با ml= -1,0,+1 مشخص میشن. مجموع ml الکترونهای این زیر لایه در حالت پایه میتونه فقط -1 و 0 باشه
      ● زیر لایه d پنج اوربیتال داره که با ml= -2,-1,0,+1,+2. مجموع ml الکترونهای این زیر لایه در حالت مایه میتونه اعداد -3,-2 و 0 باشه.
      ● زیر لایه f هفت اوربیتال داره که با ml= -3,-2,-1,0,+1,+2,+3 مشخص میشن. مجموع ml الکترونهای این زیر لایه میتونه اعداد -6،-5و-3، 0 باشه

■ به دلیل اینکه تعداد اوربیتالهای هر زیر لایه فرد و بخاطر اینکه اعداد ml نسبت داده شده ب اوربیتالهای هر زیرلایه نسب ب عدد صفر متقارنن مجموع ml همه الکترونهای ی زیر لایه پر یا نمیه پر 0 ه.

در تناوب چهارم سه زیرلایه 4s,3d,4p پر میشه.
      چون مجموع ml همه الکترونهایی که در زیز لایه های قبل از 4s اتم عناصر تناوب چهارم قرار دارن قرار دارن صفره(همه زیرلایه های قبل از 4s پر شدن) کافیه زیر لایه های 4s,3d,4p رو بررسی کنی. مجموع ml الکترونهای 4s و 4p هیچوقت -2 نمیشه. فقط 3d میمونه. وقتی 3d بع تعداد 1 یا 6 الکترون دارن مجموع ml همه الکترونهای اتم اون عنصر میشه -2.
      پس باید بیینم در اتم چند عنصر تناوب چهارم دقیقن 1 یا 6 الکترون توی زیر لایه 3d هستش. بی نظمیهای ازایش الکترونی تناوب چهارم هم تاثیری رو جواب ندارن. بی نطمی ها باعث پر و نیمه پر شدن 3d میشن که با 1 یا 6 الکترونی در اوربیتال 3d که جواب مسله ما همپوشانی ندارن.
      جوابها میشن 21Sc و 26Fe اتم عنصر دیگه ای شامل دقیقا 1 یا 6 الکترون در زیر لایه 3d نیست

ما اعداد کوانتمی رو به الکترونهای اتم ی عنصر نسبت میدیم ن ب ی عنصر
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 10 خرداد 1395 در ساعت 15:48

9. Top | #324
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammacl نمایش پست ها

مجموع رو مگه نمیخواید که بشه -2 ؟
      تیتانیم میشه -3
      اسکاندیم -2
      کبالت -3
      آهن -2
      بله درسته
      من سوالو با یه چیز دیگه اشتباه گرفتم فکر کردم ml منفی میخواد کلا که دو تا منفی بشه
      حق با شماست ممنون بابت تصحیح

10. Top | #325
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط arash r نمایش پست ها
      ببین کلا تو هر دوره تناوب دو عنصر بیشتر نمیتونن اینجوری باشن اونم دو تا از عناصر واسطه چون فقط در صورت پر شدن زیرلایه d این اتفاق میفته (یکی وقتی d2 هست و یکی وقتی d۷ هست)
      غلطه. شما از بینظمی های پر شدن زیر لایه های d بطور جزی خبر داری و هیچی راجبه بنظمیهای زیرلایه های 4f و 5f نمیدونی. بطور کل در تناوب 6 ما 4 عنصر 57La, 64Gd, 71Lu, 76Os داریم ک مجموع اعداد کوانتمی ml همه الکترونهای اتم عنصرشون میشه -2

در La، اخرین الکترون بجای اینکه اولین الکترون 4f باشه وارد 5d کاملا خالی شده. بنابراین در این عنصر زیر لایه 4f خالیه و 5d ی الکترون داره
      در Gd اخرین الکترون بجای اینکه وارد 4f بشه تا 8 الکترون در 4f داشته باشیم وارد 5d کاملا خالی میشه. بنابر این در اتم این عنصر زیرلایه 4f نیمه پر و زیر لایه 5d ی الکترون داره.

دو عنصر دیگه ک گفتم عنصر واسه دسته 5d هستن و بی نظمی ندارن و زیرلایه 4f شون کاملا پر هستش.
      در ضمن اون دو حالت d1 و d6 هستن. ن d2 و d7
      @ali761
      اگه اسم زیر لایه ای رو در ی اتم نبردم اون زیر لایه یا کاملا پر بوده یا کاملا خالی. پس مجموع اعداد کوانتمی ml الکترونهای زیر لایه هایی ک راجبشون حرف نزدم توی این پست 0 هستش.

ویرایش توسط Phenotype_2 : 10 خرداد 1395 در ساعت 16:51

11. Top | #326
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      با @mohammacl ی صحبتهایی تو خصوصی داشتم. یکی از ایمیلهای خصوصی رو اینجا میزارم. چکش کنید. همیشه جواب میده. واسه همه ترکیبات آلی

وقتی میخام صحت ی فرمول ملکولی رو چک کنیم یا فرمول ملکولی یه ترکیب پیچیده رو از روی فرمول ساختاریش تعیین کنم تعین شمار هیدروژنها پیچیده ترین قسمت کاره. ولی شمردن کربن ها، پیوند های دو گانه و س گانه تعداد اکسیژن ها و نیتروژن ها ب نسبت خیلی ساده تره. به ویژه اینکه توی فرمول نقطه خط تعداد هیدروژن ها رو هم نمایش نمیده

من میگم تعداد هیدروژن ها رو میشه از روی تعداد کربن ها، تعداد پیوند های چند گانه، تعداد نیتروژن ها و تعداد حلقه ها تعیین کرد.
      روش کار این جوریه:
      به ازای هر پیوند دو گانه یک جفت
      به ازای هر پیوند سه گانه دو جفت
      به ازای هر حلقه ی جفت
      هیدروژن کم
      ولی به ازای هر نیتروژن یه دونه، نه ی جفت، هیدروژن به تعداد هیدروژن های الکان هم کربن ازافه میکینم.
      عددی ک به دست میاد تعداد هیدروژن های فرمول ملکولیه.

مثلا نفتالن که ی هیدروکربنه 10 تا کربن داره.پس الکان هم کربنش 22 تا هیدروژن داره. ملکول نفتالن دو حلقه و 5 تا پیوند دو گانه داره که در مجموع 7 زوج هیدروژن کمتر از الکان هم کربنش میشه. ینی 14 تا کمتر از 22 تا که میشه 8 تا هیدروژن که درسته.

یا گلوکز 6 تا کربن داره پس الکان هم کربنش 14 تا هیدروژن دارن. اما ملکول گلوکز شامل ی حلقه س که ی جفت هیدروژن کم میکنه. پس گلکوز باید 12 تا هیدروژن داشته باشه که 12 هیدروژن درسته.

تری متیل امین سه تا کربن داره و الکان هم کربنش 8 تا هیدروژن نداره. ولی تری متیل امین ی اتم نیتروژن داره و هر اتم نیتروژن یه تک هیدروژن بیشتر میکنه تعداد هیدروژن ها رو که میشه 9 تا هیدروژن و بازم درسته.

ینزن به حلقه و سه تا پیوند دو گانه داره که جمعا میشه 4 جفت هیدروژن یا 8 تا هیدروژن کمتر. فرمول ملکولی بنزن C6H6 که بازم درسته.

ریتینون ی حلقه و 5 تا پیوند دوگانه داره که میشه 6 جفت هیدروژن کمتر از الکان هم کربنش و بازم درست ب دست میده تعداد اتم های هیدروژن رو..

من این روش رو استدالال کردم و فک میکنم استدلالم همه چیزو در نظر گرفته. پس باید همیشه نتایج صحیح بده. نظرت چیه؟

اگه درست باشه که هست نتایج زیادی میشه ازش گرفت. مثلا اگه نیتروژن ها فرد باشن تعداد هیدروژن ها هم فرده
      یا توی تست ها که فرمول ساختاری پیچیده ای دارن و فرمول ملکولی خاسته شده فرض کنیم تعداد کربن ها درست باشه توی فرمول ملکولی.... به ی نگاه ساده میشه پیوند های چند گانه و اتم های نیتروژن حلقه ها روشمرد و تعداد اتم های هیدروژن رو به فرض صحیح بودن کربن تعیین کرد. اگه عددیی ک بدست میاری با گزینه یکی نبود گرینه حتمالا غلطه ولی اگه درست بود کار بیهوده ای نکردی. میتونه اتم های کربن رو بشماری اگه اتم های کربن درست نبود گزینه غلطه ولی اگه اتم های کربن درست بود قطعا هیدروژن ها هم درستن

روش ساده ایه و اصلا پیچیدگی ندارن و تعیین فرمول ملکولی ترکیبات پیچیده رو از روی فرمول گستره رو شدیدن راحت میکنه
      @dmb @par.rah
      و بقیه دوستان
      مثال نغضی دارین واسه این روش؟

12. Top | #327
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

Sharmande
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SUBZERO نمایش پست ها
      با @mohammacl ی صحبتهایی تو خصوصی داشتم. یکی از ایمیلهای خصوصی رو اینجا میزارم. چکش کنید. همیشه جواب میده. واسه همه ترکیبات آلی

وقتی میخام صحت ی فرمول ملکولی رو چک کنیم یا فرمول ملکولی یه ترکیب پیچیده رو از روی فرمول ساختاریش تعیین کنم تعین شمار هیدروژنها پیچیده ترین قسمت کاره. ولی شمردن کربن ها، پیوند های دو گانه و س گانه تعداد اکسیژن ها و نیتروژن ها ب نسبت خیلی ساده تره. به ویژه اینکه توی فرمول نقطه خط تعداد هیدروژن ها رو هم نمایش نمیده

من میگم تعداد هیدروژن ها رو میشه از روی تعداد کربن ها، تعداد پیوند های چند گانه، تعداد نیتروژن ها و تعداد حلقه ها تعیین کرد.
      روش کار این جوریه:
      به ازای هر حلقه ی جفت
      هیدروژن کم
      ولی به ازای هر نیتروژن یه دونه، نه ی جفت، هیدروژن به تعداد هیدروژن های الکان هم کربن ازافه میکینم.

مثلا نفتالن که ی هیدروکربنه 10 تا کربن داره.پس الکان هم کربنش 22 تا هیدروژن داره. ملکول نفتالن دو حلقه و 5 تا پیوند دو گانه داره که در مجموع 7 زوج هیدروژن کمتر از الکان هم کربنش میشه. ینی 14 تا کمتر از 22 تا که میشه 8 تا هیدروژن که درسته.

یا گلوکز 6 تا کربن داره پس الکان هم کربنش 14 تا هیدروژن دارن. اما ملکول گلوکز شامل ی حلقه س که ی جفت هیدروژن کم میکنه. پس گلکوز باید 12 تا هیدروژن داشته باشه که 12 هیدروژن درسته.

تری متیل امین سه تا کربن داره و الکان هم کربنش 8 تا هیدروژن نداره. ولی تری متیل امین ی اتم نیتروژن داره و هر اتم نیتروژن یه تک هیدروژن بیشتر میکنه تعداد هیدروژن ها رو که میشه 9 تا هیدروژن و بازم درسته.

ینزن به حلقه و سه تا پیوند دو گانه داره که جمعا میشه 4 جفت هیدروژن یا 8 تا هیدروژن کمتر. فرمول ملکولی بنزن C6H6 که بازم درسته.

ریتینون ی حلقه و 5 تا پیوند دوگانه داره که میشه 6 جفت هیدروژن کمتر از الکان هم کربنش و بازم درست ب دست میده تعداد اتم های هیدروژن رو..

من این روش رو استدالال کردم و فک میکنم استدلالم همه چیزو در نظر گرفته. پس باید همیشه نتایج صحیح بده. نظرت چیه؟

اگه درست باشه که هست نتایج زیادی میشه ازش گرفت. مثلا اگه نیتروژن ها فرد باشن تعداد هیدروژن ها هم فرده
      یا توی تست ها که فرمول ساختاری پیچیده ای دارن و فرمول ملکولی خاسته شده فرض کنیم تعداد کربن ها درست باشه توی فرمول ملکولی.... به ی نگاه ساده میشه پیوند های چند گانه و اتم های نیتروژن حلقه ها روشمرد و تعداد اتم های هیدروژن رو به فرض صحیح بودن کربن تعیین کرد. اگه عددیی ک بدست میاری با گزینه یکی نبود گرینه حتمالا غلطه ولی اگه درست بود کار بیهوده ای نکردی. میتونه اتم های کربن رو بشماری اگه اتم های کربن درست نبود گزینه غلطه ولی اگه اتم های کربن درست بود قطعا هیدروژن ها هم درستن

روش ساده ایه و اصلا پیچیدگی ندارن و تعیین فرمول ملکولی ترکیبات پیچیده رو از روی فرمول گستره رو شدیدن راحت میکنه
      @dmb @par.rah
      و بقیه دوستان

من کامل نخوندم اینو، اما به نظرم به هالوژن ها اشاره نشده بود، هالوژن ها هم مثل هیدروژن هستن در ترکیبات آلی و شما در نهایت میاید تعداد هیدروژن رو از ایده آل تعداد هیدروژن( آلکان متناظر) کم میکنید و تقسیم بر 2 میکنید و به تعداد اون حلقه یا پیوند میدید!

13. Top | #328
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط SUBZERO نمایش پست ها

روش کار این جوریه:
      به ازای هر حلقه ی جفت
      هیدروژن کم

@dmb @par.rah
      و بقیه دوستان
      مثال نقض که نه ولی در تائیدش این ها رو دیدم:
      untitled.png
      البته به نظرم نوع استدلال کردن شما بهتر از فرمول باشه.

14. Top | #329
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط dmb نمایش پست ها

مثال نقض که نه ولی در تائیدش این ها رو دیدم:
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Untitled.png
مشاهده: 37
حجم: 2.5 کیلو بایت
      البته به نظرم نوع استدلال کردن شما بهتر از فرمول باشه.
      ینی منظورت اینکه این فرمولی ک نوشتی رو قبلا توی ی کتابی خوندی؟
      ای کصافد! هنوز ی ماه نیست من اینو فهمیدم. سریع دزدیدنشو ب اسم خودشون چاپش کردن؟!
      بعدش من میگم دزد.... تو بگو کدوم دزد!

15. Top | #330
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلاااااااااممممم
      به نظر شما اين جمله درسته يا غلط؟ ....در محلول ابي سولفورو اسيد يون سولفات کمترين غلظت را دارد گوگرد دي اکسيد محلول بيش‌ترين غلظت را دارد...با ذکر دليل لطفا جواب بدين

صفحه 22 از 85 نخستنخست ... 1221222332 ... آخرینآخرین

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن