خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 23
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات

هفت سبک مدیریتی ضد توسعه در ایران...

بنا به اعلام رسمی در حال حاضر بیش از 440 هزار نفر به عنوان مدیر در دستگاههای اجرایی کشور اشتغال به کار دارند. این در حالی است که تعداد کارمندان کشور ژاپن با جمعیت 127 میلیونی جمعاً 300 هزار نفر است و ما در ایران با 75 میلیون جمعیت 1.5 برابر کل کارمندان ژاپن، فقط مدیر داریم!
      طبق آخرین آمارها، در حال حاضر در کشور حدود 3600 سازمان و دستگاه اجرایی، نزدیک به 4 میلیون کارمند حقوق بگیر و 4.5 میلیون نفر بازنشسته مستمری بگیر داریم.
      با پوزش از مدیران متخصص، دلسوز و عاشق میهن، با وجدان، متعهد و لایق، خوانندگان گرامی را با سبک های مدیریتی زیان بار و خسارت آور آشنا می کنم.

مدیران و شیوه های مدیریتی که وجودشان در مسند امور مساوی است با عقب ماندگی، هدررفت منابع و تأخیر در روند توسعه کشور:
      ۱- مدیران معامله گر و بی هویت
      مدیرانی هستند که از سبک پوشش تا طرز سخن گفتن خود را با گفتمان دولت ها تنظیم می کنند و دوری و نزدیکی به گروه ها و افراد ذی نفوذ سیاسی را با شامه قوی خود می سنجند که چه زمانی راهنمای چپ و چه زمانی راهنمای راست را بفشارند.
      این تیپ مدیران از همه بیشتر تحول کشور را قفل می کنند. اخلاق، جوانمردی و پایبندی به قیود انسانی هرگز در قاموس این مدیران جایگاهی ندارد. این ها را باید دلالان سیاسی و اقتصادی نامید. برای ایشان هرگز مهم نیست چه کسی در رأس کار باشد. مهم تارهای در هم تنیده ای هست که روی آن می غلطند و از منابع و مزایای دولتی و بیت المال ارتزاق می کنند. وقتی پای اصلاح طلبی در میان باشد، ژست اصلاح طلبی می گیرند و وقتی اصول‌گرایی روی بورس باشد، گوی سبقت را از اصول‌گرایان می ربایند.
      پیش چشم این جماعت معامله گر، دغدغه های اخلاقی، ملی و میهنی، پیشرفت کشور، جوانمردی و وطن پرستی خنده‌دار ترین واژگان است. تنها دو چیز در نظر این مدیران مقدس است: ما باشیم و منافع ما برقرار باشد!
      ۲- مدیران پاره وقت و از راه دور
      این دسته از مدیران اگر چه به اسم مدیر تام و تمام یک سازمان یا اداره هستند اما واقعیت چیز دیگری است. دو روز تدریس در دانشگاه، یک روز مشاور یک شرکت، دو روز سفر کاری! اینان سازمان خود را از راه دور اداره می کنند. این مدیران سعی می کنند سازمان را با ساعات حضور خود تنظیم کنند. گاهی از خود می پرسم در حکم کارگزینی این مدیران مگر فوق العاده مدیریت و سایر مزایا بابت «یک ماه کار تمام وقت» پرداخت نمی شود پس چگونه می پذیرند که نیمی از هفته را در محل خدمت نباشند و از این مزایا برخودار شوند؟
      ۳- مدیران قبیله ای و عشیره ای
      این بلیه همیشگی سازمان های دولتی و اجرایی در کشور ماست. مدیری فقط همشهری های خود را به کار می گمارد و امور عشیره خود را رتق و فتق می کند. این دسته مدیران هیچ گونه درکی از نگاه ملی به مسائل ندارند. ایران و آینده کشور را در روستا و زادگاه خود می بینند. وقتی با یک ارباب رجوع یا کارمند سازمان خود مواجه می شوند که در زمره همشهریانش نیست، گویی با یک غیر ایرانی و بیگانه طرف هستند. ماحصل فامیل گرایی چیزی جز تضییع حقوق مردم و جلوگیری از شایسته سالاری نیست.

۴- مدیران آکادمیک و غیر اجرایی
      این قبیل مدیران از مدیریت فقط دانش آن را به ارث برده اند. مدیران دانشگاهی اما کم توان و غیر اجرایی! به همه چیز از منظر مسأله و موضوع پژوهشی نگاه می کنند. سازمان را با کلاس درس اشتباه گرفته اند.
      نمی دانند که منابع، زمان و انرژی در حدی نیست که به پای افکار و آرمان های انتزاعی آنها تلف شود. این مدیران نمی دانند در کنار ارزشمندی نگاه پژوهشی به مسایل، سرعت عمل هم مهم است. این مدیران به اسم کار علمی، خواسته یا ناخواسته فرصت های طلایی توسعه را می سوزانند.

۵- مدیران ترسو و مطیع
      مدیرانی که می بینند و می‌دانند نتیجه تصمیم مقام مافوق آن ها چقدر زیان بار است اما به دلیل شخصیت ضعیف و منفعل خود هرگز لب به نقد و نظر نمی گشایند.

خطر این قبیل مدیران بزدل به حدی است که امیرمؤمنان علی (ع) پرهیز از انتصاب اینها را در نامه ۵۳ نهج البلاغه به مالک اشتر متذکر شده اند. دلیل اطاعت پذیری و بله قربان گویی این مدیران یا از سر به خطر نیفتادن منافع آنهاست یا به دلیل اینکه تصور می کنند شایستگی یعنی اطاعت پذیری محض از مافوق و بی نیازی به نظرات کارشناسان.
      این دسته از مدیران اتفاقاً اجازه ابراز نظر را از کارمندان و کارشناسان می گیرند. تجربه نشان داده در این قبیل سازمانها عموماً پدیده "سکوت سازمانی" و "انزوای کارشناسان" رخ می دهد.

۶- مدیران انتخاباتی- تبلیغاتی
      این مدیران اساساً با هدف شرکت در انتخابات، وارد یک سازمان می شوند و تلاش می‌کنند محبوب دل ها شوند. تمام کارهایی که می کنند تبلیغاتی است. خوب کار می کنند که ر‌أی بیاورند. ضرر این مدیران آن جایی است که تمام امکانات و منابع ملی در اختیار خود را ابزاری برای رسیدن به موقعیت بالاتر می‌پندارند. سازمان را به ستاد انتخاباتی خود تبدیل می کنند. مدیریت این ها بسیار بی ثبات، کوتاه مدت و زیان بار است.
      ۷- مدیران هزینه ساز
      این دسته از مدیران روی خطی از هزینه کار می کنند. وقتی میزان هزینه و نتیجه اقدامات آنها را بررسی می کنیم در می یابیم اگر همین برنامه به بخش خصوصی سپرده شده بود، با هزینه بسیار کم تر و با کیفیت بالاتر انجام می شد.
      سالهاست در این کشور مدیران بسیاری به بهانه یک مأموریت کاری، هم حق مأموریت می گیرند هم پاداش، و هنگام بازگشت از سفر نیز از بودجه بیت المال سوغات آنچنانی به منزل می آورند و یا ولنگاری مالی که برای برگزاری یک جلسه ساده کاری با هزینه های سنگین و گزاف مانند رزرو هتل های گرانقیمت با فهرستی از هزینه های غیر ضروری و تشریفاتی همراه می شود.
      سخن آخر
      اگر ایران را عاشقانه دوست داریم فراموش نکنیم اولاً توسعه مسیری پیمودنی است و رسیدن به ایرانی توسعه یافته تر، با مدیرانِ کم کار، منفعت طلب، هزینه ساز، تبلیغاتی، ترسو، ناکارآمد و فامیل مدار و مدیرانی که عاشق تعالی سازمان، بهبود زندگی مردم و وطن خود نیستند، میسر نیست.
      آنچه معروض داشتم نه به قصد تخطئه گروه سیاسی خاصی و نه هرگز به قصد نادیده گرفتن تلاش صادقانه مدیران شریف و توسعه گرای میهن عزیزمان بلکه به قصد اصلاح رویه های مخربی بود که مسیر پیشرفت میهن عزیزمان را اگر متوقف نسازد اما حتما کُند خواهد ساخت.
      امید آنکه مؤثر افتد.

منبع:عصر ایران

حکایت ما جاودانه شود

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      از خوندن این متن؛ حالم بد شد...

چرا مدیرانی که همه ی این ویژگی های نابخردانه و زشت رو دارند

مدیران کشورند...

دلم برا کشورم سوخت...

کشور من همه چی داره

همههههههههههههههههه چی...

ولی افسوس که مدیران نالایقی داره...

حکایت ما جاودانه شود

3. Top | #3
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      دوستانی که تگ کردم؛ واقعا پوزش میخوام

اهل دعوت و تگ نیستم

ولی کسانی که واقعا به فکر خدمت به کشور و مردم هستند

لازم نیست حتما پزشک شوند...

حالا اینا به کنار !

لطفا اگر ایران رو دوست دارید

مطالعه اتونو در هر زمینه ای بیش تر کنید

تا ایندگان؛ از ما بعنوان بی سوادان و... نام نبرند
      حکایت ما جاودانه شود

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      کاش مرا میتگیدی

مطلب جالب و بسیار حائز اهمیتی بود

سپاس بیکران از شما

هرروزی که بهترازروزهای قبلت باشه،تکه ای ازپازل رویاهای توست که سرجاش قرار میگیره، سعی کن هرروز بهترازروزقبل باشی تاپازل رویاهات روهرچه سریعتر کامل کنی

Sina
      CEO of Iramrich

by the way here's my channel : @MrRich

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط biskie نمایش پست ها
      کاش مرا میتگیدی

مطلب جالب و بسیار حائز اهمیتی بود

سپاس بیکران از شما
      دیدم انگلیسی دوس داری!

حکایت ما جاودانه شود

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Team Sar Dadbin نمایش پست ها
      دیدم انگلیسی دوس داری!

leadership

useful

هرروزی که بهترازروزهای قبلت باشه،تکه ای ازپازل رویاهای توست که سرجاش قرار میگیره، سعی کن هرروز بهترازروزقبل باشی تاپازل رویاهات روهرچه سریعتر کامل کنی

Sina
      CEO of Iramrich

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      leadership

useful
      خیلی بحث شیرین و جالبیه !

بحث تفاوت رهبر و رئیس...

رهبر قائدتا نباید رئیس باشه !
      حکایت ما جاودانه شود

8. Top | #8
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات
      خیلی بحث شیرین و جالبیه !

بحث تفاوت رهبر و رئیس...

رهبر قائدتا نباید رئیس باشه !

مشتاقم یه مقاله در همین مورد واسمون ارسال کنی

Sina
      CEO of Iramrich

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      مشتاقم یه مقاله در همین مورد واسمون ارسال کنی

اگر بخونید که حتما...

یه کمم آغشته به سیاستش میکنم !
      حکایت ما جاودانه شود

10. Top | #10
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      از خوندن این متن؛ حالم بد شد...

چرا مدیرانی که همه ی این ویژگی های نابخردانه و زشت رو دارند

مدیران کشورند...

دلم برا کشورم سوخت...

کشور من همه چی داره

همههههههههههههههههه چی...

ولی افسوس که مدیران نالایقی داره...

چون خودمون خواستیم ....
      این متن رو بخونید نظرتون رو هم بگید :

~ابن هرمه~ ناظر بازار اهواز بود، علی (ع) از او خیانتی دید به~رفاعه بن شداد بجلی~ فرماندار خود در اهواز چنین نوشت:
      هنگامی که نامه مرا خواندی ابن هرمه را از نظارت بازار برکنار دار و او را به مردم معرفی کن و به زندانش افکن و آبرویش را بریز، و به همه بخشهای تابع اهواز بنویس که من اینگونه عقوبتی برای او معین کرده ام. مبادا در مجازات او غفلت یا کوتاهی کنی که نزد خدا خوار می شوی و من به زشتترین صورت ممکن و را از کار برکنار می کنم و خدا آن روز را نیاورد.

و چون روز جمعه رسید او را از زندان در آو و 35 تازیانه بزن و در بازارها بگردان. و هر کس گواهی آورد (که از او چیزی ستانده است) او را با گواه قسم ده و مبلغ را از مال ابن هرمه بردار وب ه صاحب آن بپرداز. و دوباره او را خوار و سرافکنده و بی آبرو به زندان بازگردان و پاهایش را در بند گذار و تنها برای نماز باز کن. فقط اگر کسی برایش خوراک یا نوش آبه یا پوشاک یا زیراندازی آورد به او برسان.

و مگذار ملاقاتی داشته باشد تا مبادا راه پاسخگویی به محاکمه را به او یاد دهند وب ه ازاد شدن از زندان امبدوارش سازند. و اگر دانستی که کسی چیزی (عذری) به او آموخته است که به مسلمانی زیانی می رساند او را نیز تازیانه بزن و زندانی کن تا توبه کند.

شبها زندانیان را به فضای باز بیاور تا تفریح کند، جز ابن هرمه مگر بترسی که بمیرد در این صورت اور ا نیز با دیگران به حیاط زندان بیاور. و اگر دیدی هنوز طاقت تازیانه خوردن دارد پس از 30 روز 35 تازیانه دیگر بجز 35 تازیانه نخستین به او بزن. و برای من بنویس که درباره بازار (و نظارت بر آن) چه کردی و پس از این خائن چه کسی را برای نظارت برگزیدی. در ضمن حقوق ابن هرمه خائن را نیز قطع کن.

There is enough light
      for one who wants to see

...Chemistry : Chem is Try

11. Top | #11
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammacl نمایش پست ها

چون خودمون خواستیم ....

~ابن هرمه~ ناظر بازار اهواز بود، علی (ع) از او خیانتی دید به~رفاعه بن شداد بجلی~ فرماندار خود در اهواز چنین نوشت:
      هنگامی که نامه مرا خواندی ابن هرمه را از نظارت بازار برکنار دار و او را به مردم معرفی کن و به زندانش افکن و آبرویش را بریز، و به همه بخشهای تابع اهواز بنویس که من اینگونه عقوبتی برای او معین کرده ام. مبادا در مجازات او غفلت یا کوتاهی کنی که نزد خدا خوار می شوی و من به زشتترین صورت ممکن و را از کار برکنار می کنم و خدا آن روز را نیاورد.

و چون روز جمعه رسید او را از زندان در آو و 35 تازیانه بزن و در بازارها بگردان. و هر کس گواهی آورد (که از او چیزی ستانده است) او را با گواه قسم ده و مبلغ را از مال ابن هرمه بردار وب ه صاحب آن بپرداز. و دوباره او را خوار و سرافکنده و بی آبرو به زندان بازگردان و پاهایش را در بند گذار و تنها برای نماز باز کن. فقط اگر کسی برایش خوراک یا نوش آبه یا پوشاک یا زیراندازی آورد به او برسان.

و مگذار ملاقاتی داشته باشد تا مبادا راه پاسخگویی به محاکمه را به او یاد دهند وب ه ازاد شدن از زندان امبدوارش سازند. و اگر دانستی که کسی چیزی (عذری) به او آموخته است که به مسلمانی زیانی می رساند او را نیز تازیانه بزن و زندانی کن تا توبه کند.

شبها زندانیان را به فضای باز بیاور تا تفریح کند، جز ابن هرمه مگر بترسی که بمیرد در این صورت اور ا نیز با دیگران به حیاط زندان بیاور. و اگر دیدی هنوز طاقت تازیانه خوردن دارد پس از 30 روز 35 تازیانه دیگر بجز 35 تازیانه نخستین به او بزن. و برای من بنویس که درباره بازار (و نظارت بر آن) چه کردی و پس از این خائن چه کسی را برای نظارت برگزیدی. در ضمن حقوق ابن هرمه خائن را نیز قطع کن.
      هم نظر هستم با شما !

ولی متاسفانه برخی ها مانع میشن !
      حکایت ما جاودانه شود

12. Top | #12
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      هم نظر هستم با شما !

ولی متاسفانه برخی ها مانع میشن !
      کی مانع میشه و به چه دلیل ؟

There is enough light
      for one who wants to see

13. Top | #13
      کاربر باسابقه

Romantic
      نمایش مشخصات

چون خودمون خواستیم ....

اوه ... میکشتش که بهتر بود .

Sina
      CEO of Iramrich

14. Top | #14
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      اوه ... میکشتش که بهتر بود .
      به نظر شما اگه امثال جزایری و زنجانی و مهدی هاشمی رفسنجانی رو میگرفتن این کار رو باهاشون میکردن دیگه کسی جرءت میکرد رشوه بگیره و دزدی کنه ؟

There is enough light
      for one who wants to see

15. Top | #15
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات

کی مانع میشه و به چه دلیل ؟
      بزرگان !

چون میدونن اگر احمدی نژاد و وزراشو یکی یکی بجرم دزدی و سوء مدیریت اعدام کنند !

مشروعیت خودشونم بخطر میوفته !
      حکایت ما جاودانه شود

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن