خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 18
    1. Top | #1
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات

اگه طراح امسال زیست 95 این سوال رو بپرسه شما چه تحلیلی میکنید

در اثر پر کاری غده ی تیروئید
      1. ذخایر گلیکوژن بدن افزایش می یابد در اثر افزایش قند خون و افزایش ترشح انسولین
      2.ذخایر کلیگوژن بدن کاهش می یابد در اثر افزایش سوخت و ساز (بی قراری و اضطراب )

به نظر من هر دو تحلیل درسته
      حالا من موندم ذخایر گلیکوژن کم میشه یا زیاد

2. Top | #2
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط drmoslem نمایش پست ها

من درحدی نیستم که جواب بدم ولی پیشنهاد:ذخایرگیکوژن کم میشه وقندخون هم توسط سلول هاکشیده میشه ومصرف میشه البته فکرنکنم انسولین ترشح شه سوالتون رودرجای سوالات زیست مطرح کنیدتابی نظمی نشه.....

3. Top | #3
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir.hav نمایش پست ها
      من درحدی نیستم که جواب بدم ولی پیشنهاد:ذخایرگیکوژن کم میشه وقندخون هم توسط سلول هاکشیده میشه ومصرف میشه البته فکرنکنم انسولین ترشح شه سوالتون رودرجای سوالات زیست مطرح کنیدتابی نظمی نشه.....
      اگه ذخایر گلیکوژن کم بشه قند خون میره بالا تنها هورمون کاهنده ی قند خون انسولین ترشح میشه میتونه دوباره گلیکوژن ساخته بشه
      کتاب میگه فرد لاغر میشه این لاغری نشون میده ذخایر گلیکوژن کم میشه
      پس ذخایر گلیکوژن هم میتونه زیاد بشه هم کم ولی کم شدنش بیشتره
      پس اگه طراح بگه می تواند زیاد شود میتونه بله توسط انسولین

4. Top | #4
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      ولی اگه قطعیت باشه باید بگیم کم میشه ولی میتونه گلیکوژن ساخته هم بشه
      البته من اینطور فکر میکنم شاید غلط باشه دوستانی که مسلط تر هستن بگن ممنون میشم

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      سلام فک کنم شبیه همین سوالت 94 هم اومده بود(پس احتمال اومدنش 95 خیلی کمه=یعنی طراح دنبال ایده های جدیده)
      بنظرم میشه گفت:
      پرکاری تیرویید--->فعالیت بیشتر گلوکاگون--->افزایش سوخت و ساز(انرژی دردسترس بدن یا سلولها)--->کاهش گلیکوژن(و البته چربی(تو گزینه های 94 بود که پرسیدم درسطح دانشگاهی هست و اصولا نباید میدادنش))--->افزایش قند خون--->فعالیت بیشتر انسولین
      کم کاری تیرویید--->فعالیت بیشتر انسولین--->کاهش سوخت و ساز(انرژی دردسترس بدن یا سلولها)--->افزایش گلیکوژن(و چربی=چاقی)--->کاهش قند خون--->فعالیت بیشتر گلوکاگون
      اینارم دقت کن!
      :
      انرژی=انرژی در دسترس=انرژی ازطریق خون--->گلوکز یا قند خون
      انرژی ذخیره ای=قند سلول=گلوکز ذخیره ای--->گلیکوژن
      موفق باشی...
      مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا﴿32 المائدة﴾
      هر كس انساني را از مرگ رهائي بخشد چنان است كه گوئي همه مردم را زنده كرده است!

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

Sarkhosh
      نمایش مشخصات

ببین دوست من هر دوتحلیل درست است ولی روی هم رفته ذخیره گلیکوِژن کم می شود به این صورت که در اثر پرکاری تیروئید سوخت و ساز افزایش میابد چون میدانیم که سوخت اصلی سلول گلوکز(قند) است و گلوکر برای گلیکولیز و انجام چرخه کربس نهایتا تولید شفATp و....نیاز است پس ]در نتیجه کم شدن گلوکز و کاهش وزن ناگهانی را بدنبال دارد اما حالتی که باعث بالا رفتن قند خون و ذخیره گلوکز می شود و افزایش موقت ذخیره گلیکوژن میشود اینکه شما در پرکاری تیروئید اشتهاتون افزایش پیدا می کنه پس با مصرف غذاهایی که ساختار ساده تری دارند و بلافاصله قند خون را افزایش می دهد به ناگاه افزایش ترشح انسولین و ذخیره موقت گلوکز را به دنبال خواهیم داشت و همچنین به قول دوستان احتمال اینکه بدن چربیها و پروتئین و به مقدار کمتر اسید های نوکلوئیک را برای تامین سوخت بشکند بازم هست که این هم برایمدتی هر چند کوتاه قند خون را افزایش ـ ترشح انسولین افزایش ـ ذخیره گلیکوژن را افزایش می دهد
      ویرایش توسط sanjab : 10 آذر 1394 در ساعت 14:09

7. Top | #7
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نفس عمیق و سوال بعدی

8. Top | #8
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      بچه ها یه چیز جالب از یه دانشجوی پزشکی پرسیدم همین حالا گفت اصلا انسولین گلیکوژن نمیسازه این گفته ی ایشون با خط کتاب درسی در تناقض در میاد میگم از این دکترا نیان سوال طرح کنن بد بخت بشیم
      میگه کبد گلیکوژن میسازهimage042.jpg

9. Top | #9
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      دوست عزیز مرجع کنکور کتاب درسی هست

کسی هم که سوالات کنکور رو طرح میکنه بهتر از من و شما کتاب رو بلده

از طرفی اگه اصولا تو کتاب یه مطلب اشتباه باشه ما باید اشتباه یادش بگیریم

10. Top | #10
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      اون سوالی رو هم که پرسیدید تو یکی از تست های کنکور 94 اومده بود

که به نظر بنده ضریب سختی d رو به خودش اختصاص داده ...

11. Top | #11
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      بچه ها یه چیز جالب از یه دانشجوی پزشکی پرسیدم همین حالا گفت اصلا انسولین گلیکوژن نمیسازه این گفته ی ایشون با خط کتاب درسی در تناقض در میاد میگم از این دکترا نیان سوال طرح کنن بد بخت بشیم
      میگه کبد گلیکوژن میسازه
      دوست عزیز انسولین که مستقیما خودش گلیکوژن نمیسازه
      گلیکوژن توسط شبکه اندوبلاسمی صاف سلول های جگر و میون ها (تحت تاثیر انسولین و ..)ساخته و تجزیه میشه
      تناقضی هم وجود نداره

در مورد سوال پست اول هم بنظر من گزینه 2 درسته--تو کتاب نوشته علایم پرکاری تیرویید:کاهش وزن:پس گلیکوژن تجزیه میشه
      ویرایش توسط mohamad.b : 10 آذر 1394 در ساعت 15:18

12. Top | #12
      کاربر باسابقه

Sheytani
      نمایش مشخصات
      میگه کبد گلیکوژن میسازهبرای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Image042.jpg
مشاهده: 105
حجم: 40.9 کیلو بایت
      بردار من ! خود انسولین که گلیکوژن رو نمیسازه ! انسولین به یه سری گیرنده هایی متصل میشه مثلا تو سلول های کبدی که باعث میشه گلوکز اضافی درون خون برن تو کبد مثلا و بصورت گلیکوژن ذخیره بشن ! نه اینکه خودش گلیکوژن رو بسازه !
      سوال اولت هم به نظر من گزینه 2 هست بیشتر! چون وقتی تیروئید پرکار میشه دستور سوخت و ساز بی برنامه و کنترل نشده به تمام سلول های تحت امرش میده و همچنین کتاب هم نوشته طرف لاغر میشه . پس به نظر من گزینه 2 به 1 میچربه !
      ویرایش توسط AmiR.R-0017 : 10 آذر 1394 در ساعت 15:21

13. Top | #13
      کاربر باسابقه

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      دوست عزیز جواب شما گزینه 2 هست

چون باعث تجزیه گلیکوژن به گلوکز میشه و گلوکز به مصرف سلول ها میرسه

از طرفی چون سلول ها فعالیتشون زیاد شده گلوکز زیادی مصرف میکنن تا در چرخه کربس استفاده بشه

و مصرف ویتامین b هم افزایش میابد

از طرفی در کنار مصرف گلوکز از چربی ها هم استفاده میکنه بنابر این چربی بدن کم میشه و فرد لاغر میشه

و چون میتوکندری های سلول ها فعالیتشون زیاد شده باعث حرارت میشه

و فرد گرمش میشه

وقتی این گلیکوژن به گلوکز شکسته میشه مسلما قند خون افزایش میابد

ولی بلافاصله کم میشه چون گلوکز گیری سلول ها افزایش میابد در جهت سوخت و ساز نه ذخیره شدن ...
      ویرایش توسط biology115 : 10 آذر 1394 در ساعت 15:34

14. Top | #14
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط biology115 نمایش پست ها
      دوست عزیز جواب شما گزینه 2 هست

چون باعث تجزیه گلیکوژن به گلوکز میشه و گلوکز به مصرف سلول ها میرسه

از طرفی چون سلول ها فعالیتشون زیاد شده گلوکز زیادی مصرف میکنن تا در چرخه کربس استفاده بشه

و مصرف ویتامین b هم افزایش میابد

از طرفی در کنار مصرف گلوکز از چربی ها هم استفاده میکنه بنابر این چربی بدن کم میشه و فرد لاغر میشه

و چون میتوکندری های سلول ها فعالیتشون زیاد شده باعث حرارت میشه

و فرد گرمش میشه

وقتی این گلیکوژن به گلوکز شکسته میشه مسلما قند خون افزایش میابد

ولی بلافاصله کم میشه چون گلوکز گیری سلول ها افزایش میابد در جهت سوخت و ساز نه ذخیره شدن ...
      موافقم با این تحلیل

15. Top | #15
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amir0017 نمایش پست ها
      بردار من ! خود انسولین که گلیکوژن رو نمیسازه ! انسولین به یه سری گیرنده هایی متصل میشه مثلا تو سلول های کبدی که باعث میشه گلوکز اضافی درون خون برن تو کبد مثلا و بصورت گلیکوژن ذخیره بشن ! نه اینکه خودش گلیکوژن رو بسازه !
      سوال اولت هم به نظر من گزینه 2 هست بیشتر! چون وقتی تیروئید پرکار میشه دستور سوخت و ساز بی برنامه و کنترل نشده به تمام سلول های تحت امرش میده و همچنین کتاب هم نوشته طرف لاغر میشه . پس به نظر من گزینه 2 به 1 میچربه !
      خود انسولین نمیسازه ولی باعث تولیدش میشه چون در بیماران دیابت نوع 1 به علت کمبود انسولین گلوکز تو خون میره بالا
      ولی گزینه 2 درست هست
      گزینه 1 در مورد افراد سالم درسته نه افراد پرکار تیروئید دلیلش هم دوستمونbiology115 گفت

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن