خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: چه مباحثی در زیست 2 نیاز به توضیح بیشتر مفاهیم دارند؟

رأی دهندگان
    25. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
    • فصل 8

10 40.00%
    • فصل 7

1 4.00%
    • فصل 6

11 44.00%
    • فصل 5

2 8.00%
    • فصل 4

4 16.00%
    • فصل 3

1 4.00%
    • فصل2

4 16.00%
    نظرسنجی با انتخاب چندگانه
    صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 29
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

زیست با کمک مفهوم

سلام
      من یه کنکوری بودم و هستم مثل خود شما. البته من 2 سال پیش کنکور دادم و پرستاری قبول شدم و الان تصمیم گرفتم دوباره برای کنکور 95 آماده بشم و کنکور بدم.
      از اونجایی که من در حال حاظر مشغول به تحصیل در رشته پرستاری هستم فعلا دارم زیست و ریاضی رو می خونم. و مسلما همتون بهتر از من می دونید که هیچ درسی در کنکور مهمتر از زیست نیست به همین خاطر من تصمیم گرفتم یه صفحه با عنوان "زیست با کمک مفهوم" باز کنم و از این طریق هم به شما کمک کنم زیست رو بهتر بخونید هم خودم از شما یاد بگیرم که چطور زیست رو بهتر بخونم. اینم بگم که چون من مشغول دانشگاه هستم و شاید زیاد وقت نکنم اینجا بیام به همین خاطر شاید تعداد پست ها زیاد نشه و از مدیرای عزیز خواهش می کنم که اگه اینطور شد این صفحه رو به یکی از صفحات اصلی زیست شناسی منتقل کنن... اما در حال حاظر تو همین صفحه مطالبو میذارم که دوستان استفاده کنن.

1- مفهوم انتشار، اسمز و پتانسیل آب به پایین صفحه اضافه شد.

2- آگلوتینه شدن خون جنین به پایین صفحه اضافه شد و کامل شد.

3- سوزش سردل
      این لینک که واستون گذاشتم یه ویدیو هست با حجم حدودا 3 و نیم مگابایت که به سوزش سردل (heartburn) اشاره داره و به صورت انیمیشن به شما کمک می کنه که این مطالبو درک کنید:
      ا1- می تونید توی این فیلم نحوه ی بلع رو ببینید.
      2-حرکات دودی گوارش که از مری آغاز می شوند. جمله کتاب درسی زیست 1 (در حرکت غذا از مری به معده نیروی گرانش نقشی ندارد) یعنی حرکات دودی مری باعث انتقال غذا از مری به معده می شوند. و در فصل 6 می خونیم که نیروی گرانش به رانده شدن خون به بخش های پایینی کمک می کند.
      3- دریچه انتهایی مری (کاردیا) رو می تونید مشاهده کنید. که در واقع دریچه نیست بلکه بخشی از مری که بهم نزدیک شده و تشکیل یک دریچه رو داده
      4- اسید معده (hcl) یا اسید کلریدریک رو می تونید مشاهده کنید که از سلول های حاشیه ای دیواره پوششی معده ترشح می شود.
      5- حرکات دودی معده رو می تونید مشاهده کنید(این انقباضات در بخش انتهایی معده یعنی نزدیک دریچه پیلور شدیدتر هستند و باعث نرم تر شدن مواد غذایی و مخلوط شدن آنها با شیره معده می شوند.)
      6- می تونید مشاهده کنید که مری از پشت کبد و قلب می گذره و به معده متصل میشه
      و در نهایت می تونید سوزش سردل رو مشاهده کنید که دلیلش چیزی نیست جز وارد شدن محتویات اسیدی معده از معده به بخش انتهایی مری(بالا زدن محتویات از دریچه کاردیا و رسیدن به انتهای مری)

لینک مشاهده و دانلود:
      HeartBurn

4- انعقاد خون

توصیه می کنم قبل از مشاهده انیمیشن قسمت انعفاد خون زیست 1 فصل 6 را مطالعه کنید.
      1- در این انیمیشن می توانید نحوه برخورد پلاکت ها با بافت پیندی دیواره رگ را مشاهده کنید. جمله کتاب درسی==> (ایجاد زخم در دیواره رگ خونی باعث برخورد پلاکت ها به بافت پیوندی می شود).

در این انیمیشن با روند انعقاد خون که در زیست 1 فصل 6 صفحه 89 مطرح شده است آشنا می شوید:
      2- در این انیمیش می تونید پلاکت ها رو مشاهده کنید که در واکنش های انعقاد خون نقش اساسی دارند. جمله کتاب درسی ==>(پلاکت ها در این واکنش ها (انعقاد خون) نقش اساسی دارند).
      3- می توانید clotting factors را مشاهده کنید که در حد کتاب میشه گفت همون فاکتور های لازم برای تبدیل پروترومبین به ترومبین هستند که در کتاب فقط به یک فاکتور یعنی ترومبوپلاستین اشاره شده است. جمله کتاب درسی==> (ترومبین از شکسته شدن یکی از پروتئین های پلاسما به نام پروترومبین به وجود می آید. این عمل تحت تأثیر ماده ای به نام ترومبوپلاستین صورت می گیرد که تروبوپلاستین از جدار آسیب دیده رگ ها یا از پلاکت ها آزاد می شود.)
      نکته: در کتاب اشاره شده که وجود ویتامین K و کلسیم برای انجام روند انعقاد لازم است. وجود ویتامین کلسیم برای پلاکت ها لازم است تا به طور غیر مستقیم و از طریق ترومبوپلاستین بتوانند پروترومبین را به ترومبین تبدیل کنن. ویتامین K هم که یک پرو تئین محلول در چربی است و تنها پروتئنی محلول در چربی است که علاوه بر لنف از طریق رگ خونی هم جذب می شود (زیست 1 فصل 4 ؛مقدار کمی ویتامین B و K توسط باکتری های ساکن روده بزرگ ساخته می شود و جذب خون می گردد.) ویتامین K یک پروتئین انعقادی است.
      4- می توانید رشته های فیبرین را مشاهده کنید. جمله کتاب درسی==> (زیست 1 فصل6؛ در روند انعقاد فیبرنوژن محلول در پلاسما تحت تأثیر ترومبین به رشته های فیبرین که نامحلول در پلاسما است تبدیل می شوند. رشته های فیبرین گلبول های خون را با خود جمع می کند و لخته را می سازد.)
      نکته: به شکل پلاکت ها توجه کنید در شکل 18-6 کتاب درسی هم قابل مشاهده است.
      نکته: خود پلاکت ها هم ماده ای آزاد می کنند که باعث بیشتر بهم چسبیدن آنها می شود که در کتاب به آن اشاره مستقیم نشده اما طوری دیگه به اون پرداخته. جمله کتاب درسی==> (انقباض ماهیچه های صاف دیواره رگ ها در محل بریدیگی و آماس و بهم چسبیدن پلاکت ها و بالاخره لخته شدن خون مانع خون ریزی می شود).
      نکته: در انیمیشن یک سرخرگ پارره شده نشان داده می شود.
      روند کلی انعقاد: اگر یک رگ خونی پاره شود=> انقباض ماهیچه های صاف دیواره رگ در محل بریدگی=> بهم چسبدین پلاکت ها و بالاخره لخته شدن خون مانع خون ریزی می شود.

دانلود یا مشاهده کلیپ:
      http://s6.picofile.com/file/81800125...oting.mov.html

5- الکتروکاردیوگرافی به پایین صفحه اضافه شد.
      منم و زمین صاف راه میرم میچرخ آروم زیر پام
      زندگی سخت ولی ببین که خوشحالم من
      ویرایش توسط Nurse Mohsen : 10 خرداد 1394 در ساعت 22:24

2. Top | #2
      کاربر اخراجی

Mamoli
      نمایش مشخصات
      ایول خیلی به درک کمک میکنه ... اگه بقیه هم فیلم دارن لطفن بزارن

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      خب دوستان عزیز می خوام تو این قسمت کلمات استفاده شده در کلیپ رو هم معنی کنم که بهتر بتونید از کلیپ استفاده کنید:
      در ضمن این کلمات به درد ریدینگ هم میخوره

HeartBurn: سوزش سردل
      chambered: حفره
      vessels: رگ
      atrium: دهلیز
      ventricle: بطن
      superior: بالا، قدام
      inferior: پایین
      suprior vena cava: سیاهرگ زبرین
      inferior vena cava: سیاهرگ زیرین
      pulmonary: ریوی
      artery: شریان (سرخرگ)
      pulmonary artery: شریان (سرخرگ) ریوی
      lungs: ریه ها
      aorta: آئورت
      beat: ضربه
      inject: وارد کردن-تزریق کردن
      dye: ماده رنگی که مثلا به رگ وارد می کنن و در عکس برداری با اشعه می تونن رگ رو مشاهده کنن
      cardia: قلب
      cycle: دوره -چرخه
      cardiaccycle: چرخه قلب دوره قلب
      contraction: انقباض
      vein: سیاهرگ
      major: بزرگ
      majormuscular: عضله بزرگ ( میگه بطن چپ از بطن راست بزرگتره دلیلش هم بخاطر اینه که باید انقباض شدیدتری ایجاد کنه گردش خون بزرگ رو راه بندازه)

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Nurse Mohsen نمایش پست ها
      انعقاد خون اضافه شد
      دستت طلا
      ایشالا سال بعد به جای NURSE محسن تبدیل به Dr محسن بشی:yahoo (4):

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      می خوام آگلوتینه شدن خون جنین رو یه بار برای همیشه براتون توضیح بدم تموم بشه بره!

کسی که آنتی ژن Rh رو روی غشای گلبول قرمزش داره می گیم Rh مثبت، و کسی که آنتی ژن Rh رو روی غشای گلبول قرمزش نداره میگیم Rh منفی.
      کسی که آنتی ژن A رو روی غشای گلبول قرمزش داره------------------> گروه خونیش A
      کسی که آنتی ژن B رو روی غشای گلیول قرمزش داره------------------> گروه خونیش B
      کسی که آنتی ژن A و B رو باهم روی غشای گلبول قرمزش داره--------> گروه خونیش AB
      کسی که نه آنتی ژن A رو روی غشای گلبول قرمزش داره نه B رو ------> گروه خونیش O

اول چنتا نکته رو باید بدونید:
      1- جنین تا 3 ماه بعد از تولد هیچ پادتنی تولید نمی کند. (حالا شاید بپرسید پس چطور از خودش در عوامل عفونی دفاع می کند؟ جواب اینه که پادتن مادر (از نوع IgA) از طریق جفت از مادر به جنین منتقل می شود و تا 3 ماه بعد از تولد هم در نوزاد باقی می ماند و از نوزاد محافظت می کند).

2- ما سه آنتی ژن داریم: A و B و Rh. سه تا ضد پادتن هم داریم: پادتن ضد A و پادتن ضد B و پادتن ضد Rh.
      حالا فرد هر آنتی ژنی رو روی غشای گلبول قرمزش داره پادتن ضد اون رو در پلاسماش نداره. یا برعکس؛ فرد هر آنتی ژنی رو روی غشای گلبول قرمزش نداره پادتن ضد آن آنتی ژن رو در پلاسمای خودش داره. مثلا فردی با گروه خونی O نه آنتی ژن A رو روی غشای گلبول قرمزش داره نه آنتی ژن B رو؛ پس در پلاسمای خودش هم پادتن ضد A رو داره هم پادتن ضد B رو. اینو بدونید که آنتی ژن و پادتن ضد مثل قفل و کلیدن ینی باهم جفت جور میشن که بهش می گن آگلوتینه شدن یا رسوب. یا مثلا فردی که روی غشای گلبول قرمز خودش آنتی ژن Rh رو داره پس درون پلاسماش پادتن ضد Rh رو نداره، یا برعکس؛ کسی که آنتی ژن Rh رو نداره پس درون پلاسماش پادتن ضد Rh رو داره.

3- ما کلا سه تا آنتی ژن بیشتر نداریم A و B و Rh. حالا هر شخص هر آنتی ژنی رو (یا A یا B یا هردوی اونهارو یا Rh) روی غشای گلبول قرمزش داشته باشه، پادتن ضد اون آنتی ژن رو دیگه داخل پلاسمای خودش نداره. چرا؟ چون پادتن ضد هر آنتی ژنی مکمل اون آتنی ژن است و اگه شخصی گروه خونی A داشته باشه یعنی آنتی ژن
      A رو روی غشای گلبول قرمزش داشته باشد دیگه پادتن ضد A رو داخل پلاسماش نداره چون اگه داشته باشه پادتن ضد A به انتی ژن A متصل میشه و خون فرد رسوب می کنه یا به اصطلاح آگلوتینه میشه. پس چی در پلاسماش داره؟ پادتن ضدی رو داره که آنتی ژن اون رو روی غشای گلبول قرمزش نداره یعنی تو این مثال که زدم فرد پادتن ضد B رو داخل پلاسماش داره.

4- پس با این توضیحاتی که دادم:

گروه خونی آنتی ژن روی غشای گلبول قمرمز شخص ضد پادتن موجود در سرم
      A A B
      B B A
      AB AB نه A رو داره نه B رو داره
      O آنتی ژنی نداره یعنی
      نه A نه B
      هم A رو داره هم B رو داره

5- پس ببینید هیچی نیاز به حفظ نداره، مثلا: کسی که گروه خونیش AB، چون آنتی ژن A و B رو روی غشای گلبول قرمزش داره نه پادتن ضد A رو داره نه B رو پس هم از A می تونه خون بگیره هم B هم O. یا کسی که گروه خونیش O ینی نه آنتی ژن A رو روی غشای گلبول قرمزش داره نه B رو. پس درون پلاسماش پادتن ضد A و B رو داره. پس نه می تونه از گروه خونی A بگیره نه B نه AB و فقط می تونه از O بگیره.

اما حالا بریم سراغ آگلوتینه شدن

آگلوتینه شدن خون جنین 2 شرط داره: *جنین Rh مثبت باشد. **مادر Rh منفی باشد.
      حالا شاید بپرسید چرا باید مادر Rh منفی باشد؟ جواب واضح: چون اگر مادر Rh منفی باشد بدین معنی است که آنتی ژن Rh رو روی غشای گلبول قرمزش نداره پس، پادتن ضد آنتی ژن Rh رو درون پلاسمای خودش داره و چون پادتن ضد Rh رو داره پس با آنتی ژن Rh جنین جفت و جور میشه و خون جنین رسوب می کنه. اما اگه مادر Rh مثبت باشه هیچ پادتن ضدی وجود نداره که با آنتی ژن Rh جنین جفت و جور بشه در نتیجه خون جنین رسوب نمی کند. ( پادتن ضد موجود در پلاسمای مادر از طریق جفت به جنین منتقل می شود و باعث رسوب خون جنین می شود.) جنین هم که واضحه باید Rh مثبت باشه.

اما حالا بریم سراغ پدر:
      اگه پدر Rh منفی باشه به هیچ وجه بچه خونش رسوب نمی کنه؛ دو حالت بیشتر نداریم:
      1- پدر Rh منفی مادر Rh مثبت-----> گفتم که یکی از شرط های آگوتینه شدن خون جنین این که مادر Rh منفی باشه. (اگر مادر Rh مثبت باشه یعنی آنتی ژن Rh رو روی غشای گلبول قرمزش داره پس درون پلاسماش پادتن ضدی نداره که با آنتی ژن Rh روی غشای گلبول قرمز جنین رسوب کنه)
      2- پدر Rh منفی مادر Rh منفی-----> خب اینم واضحه که وقتی پدر Rh منفی مادر هم Rh منفی، پس جنین هم Rh منفی میشه. پس اون شرط که برای آگلوتینه شدن خون جنین باید باشه ینی جنین Rh مثبت دیگه وجود نداره.

با این توضیحات تستی از آگلوتینه نمی مونه که نتونید بزنید. سوالی دارید در خدمتم
      ویرایش توسط Nurse Mohsen : 23 فروردین 1394 در ساعت 17:20

6. Top | #6
      کاربر باسابقه

Ashegh
      نمایش مشخصات
      مطالبت خیلی عالیه ممنون دوست عزیز

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      انتشار، اسمز و پتانسیل آب
      بسیاری از مواد از طریق انتشار به سلول وارد و یا از آن خارج می شوند. (متن کتاب)

انتشار یعنی حرکات مواد از جایی که تراکم بیشتر است به سوی محلی که تراکم همان ماده کمتر است. به عبارت دیگر اختلاف غلظت (شیب غلظت) بین دونقطه، باعث انتشار می شود. (متن کتاب)
      شیب انتشار (شیب غلظت) یعنی حرکت مولکول ها بیشتر در جهت یکنواختی غلظت در محیط است. (متن کتاب).
      ببینید پس میشه فهمید که اولا اختلاف غلظت بین دو محیط باعث انتشار میشه. ثانیا حرکت همه ی مولکولها در جهت شیب غلظت (یعنی از جای بیشتر به کمتر) نیست بلکه مولکول ها حرکت تصادفی و در همه ی جهات دارند، که تعداد بیشتری از این مولکول ها حرکتشون در جهت شیب غلظت است و باعث میشن غلظت در مجموع در دو محیط با غلظت متفاوت یکسان بشه. به شکل 27-2 ص 37 زیست 2 توجه کنید.

اسمز
      اول بدونید که اسمز نوعی از انتشاره فرقش اینه که در اسمز حل شونده نمی تونه بین دو محیط جابجا بشه و فقط حلال که بین دو محیط جابجا میشه (طبق متن کتاب غشا نیمه تراواس، ینی نسبت به حلال تراوا و نسبت به حل شونده تراوا نیست). دلیلش هم این که پرده جدا کننده دو محیط با دو غلظت متفاوت در اسمز فقط نسبت به حلال تراواس و نسبت به حل شونده تراوا نیست ( ینی حل شونده نمی تونه از پرده عبور کنه).
      حالا می رسیم سراغ فشار اسمزی:
      هرجا حل شونده زیاد باشه حلال کم باشه فشار اسمزی زیاد است.
      هرجا حل شونده کم باشه حلال زیاد باشه فشار اسمزی کم است.
      هرجا که فشار اسمزی زیاد باشه (ینی حل شونده زیاد باشه) حلال طبق شیب غلظت دوس داره بره اونجا و فشار اسمزی رو کم کنه یا غلظت دو طرف محیط را برابر کنه.
      دقت کنید فشار اسمزی در جایی وجود داره که حل شونده زیاد و حلال کم است. مثلا در مثال زیست دوم فصل دوم میگه فشاری که مایع درون لوله مویین (محلول شکر) به مایع موجود در کیسه (آب) وارد می کند فشار اسمزی نام دارد.
      خب حالا میریم سراغ مفهوم پتانسیل آب در گیاهان و اسمز:
      ببینید: هرجا پتانسیل آب زیاد است بدین معنی است که آب در اونجا زیاد است پس مسلما در اونجا فشار اسمزی کم است.
      وقتی پتانسیل آب سلول کم است یعنی آب در اون سلول کم است پس وقتی آب کم است یعنی حلال اون سلول کم و مواد محلول اون سلول زیاد است پس فشار اسمزی اون سلول زیاد است .
      به همین سادگی
      ویرایش توسط Nurse Mohsen : 22 فروردین 1394 در ساعت 03:23

8. Top | #8
      کاربر نیمه فعال

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      داداش دمت گرم من تو این موضوع یخورده مشکل داشتم برطرف شد با توضیح شما

ممنون

9. Top | #9
      کاربر فعال

Sheytani
      نمایش مشخصات
      خیلی مرسی

با دلام*_*

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      مرررررررررررررررررررسی عاااااااااااااااااااالی

11. Top | #11
      srh
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      ممنون ان شاء الله شيريني دكتريت
      در پشت چارچرخه فرسوده ای / كسی
      خطی نوشته بود:
      "من گشته ام نبود !
      تو دیگر نگرد
      نیست!"...
      گر خسته ای بمان و اگر خواستی بدان:
      ما را تمام لذت هستی به جستجوست.
      پویندگی تمامی معنای زندگی ست.
      هرگز
      "نگرد! نیست"
      سزاوار مرد نیست... فریدون مشیری

12. Top | #12
      کاربر نیمه فعال

khejalati
      نمایش مشخصات
      میشه بگید چرا پرستاری رفتید؟
      آخه من هم از پرستاری خوشم نمیاد اما میدونم امسال پرستاری قبول میشم
      تو باید از درونت بفهمی که می تونی

اگه هیچ کس دیگه ای بهت اعتقاد نداشته باشه ، تو باید به خودت اعتقاد داشته باشی

13. Top | #13
      کاربر انجمن

Sharmande
      نمایش مشخصات
      ممنون بابت تگ پستا عالی بود
      موفق باشید

14. Top | #14
      mmn
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      ممنون آقا محسن
      به نظر من روی مباحث زیر هم کار کنید عالیه چون معمولا مورد نظر طراح هاست و بچه ها هم اکثرا مشکل دارند :

1. انواع کانال ها و پمپ های غشایی و گیرنده های سلولی

2. دستگاه تنفسی پرندگان

3. منحنی الکتروکاردیگرام و ارتباط با صداهای قلب ، انقباضات بطن ها و دهلیز ها و دوره قلب

4. نمودار تراوش و، بازجذب و ترشح در یک نفرون

5. ساختار ماهیچه و سلول های ماهیچه ای

(البته من خودم از روی دی وی دی های اردو استاد کرامت دیدم تمام ابهاماتم تو موارد بالا برطرف شد اما به هر حال دیدن دی وی دی وقت زیادی می گیره)
      ویرایش توسط mmn : 08 خرداد 1394 در ساعت 09:37 دلیل: پیشنهاد

15. Top | #15
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      الکتروکاردیوگرافی
      تو این پست می خوام در مورد الکتروکاریوگرافی صحبت کنم. هدف از این پست فقط روشن کردن مطلب برای شماست و حتی ممکن مطالبی خارج از کتاب هم مطرح بشن که هدف از ذکر این مطالب کمک به درک بهتر شماست. این پست بیشتر به افرادی کمک می کنه که فصل 6 زیست1 رو خوندن و به مطالب مسلط هستن اما در الکتروکاردیوگرافی مشکل دارن. در انتها اگه در مورد الکتروکاردیوگرافی سوالی داشتید لطفا کامنت نکنید پ.خ کنید منم سوالتون رو با جواب پایین پست می ذارم تا بقیه هم استفاده کنن.
      اگه این نمودار رو درک کنید محال سوالی از قلب بیاد و نتونید جواب یدید. لطفا به نمودار خیلی دقت کنید فکر نکنید چون خارج از کتاب به دردتون نمی خوره خیلی به درکتون کمک میکنه
      .
      pomgg.jpg
      چون می خوام از روی نمودار توضیح بدم مجبورید یکم انگلیسی هم یاد بگیرید.
      Atrial pressure : فشار دهلیز
      Ventricular pressure : فشار بطن
      Ventricular Volume : حجم بطن
      Aortic pressure : فشار آئورت
      Phonocardiogram : صداهای قلب
      valve : دریچه

خب اگه به نمو
      دار فشار دهلیز نگاه کنید سه موج a و c و v را می بینید که مربوط به تغییرات فشار دهلیزها هستند.
      موج a : توسط انقباض دهلیز ها ایجاد می شود.
      موج c : هنگام انقباض بطن ها ایجاد می شود به این صورت که وقتی بطن ها منقبض می شوند دریچه های دهلیزی بطنی بسته می شوند و فشار بطن ها به قدری زیاد است که حتی باعث می شود مقداری دریچه ها به داخل دهلیزها برجسته شوند و به داخل دهلیزها فشار بیاورند.
      موج v : در انتهای انقباض بطن ها اتفاق می افتد. ( همون طور که می دونید وقتی اتقباض بطن ها شروع می شود دریچه های دهلیزی بطنی بسته می شود و خون سیاهرگ ها که به دهلیز ها می ریزد درون دهلیزها جمع می شود و باعث می شود در انتهای انقباض بطن ها موج v که ناشی از فشار خون جمع شده درون دهلیزهاست پدید آید البته بلافاصله بعد از پایان یافتن انقباض بطن ها و باز شدن دریچه های دهلیزی بطنی و جریان یافتن خون درون دهلیزها به بطن ها، موج v ناپدید می شود).
      "مطالبی که گفتم شاید بیشترشون خارج از کتاب باشن اما واقعا به فهم شما از چرخه قلبی کمک می کنن"
      نحوه پرشدن بطن ها در زمان دیاستول :
      بلافاصله بعد از پایان یافتن سیستول بطن ها دریچه های دهلیزی بطنی که بر اثر فشار خون ناشی از انقباض بطن ها بسته شده بودند، باز می شوند و خون جمع شده درون دهلیزها به سرعت وارد بطن ها می شود (بالا رفتن منحنی حجم بطن در هنگام دیاستول). (به منحنی توجه کنید). این مرحله، مرحله پر شدن سریع بطن ها نامیده می شود.
      بعد دهلیزها منقبض می شوند و نیروی انقباضی برای وارد کردن خون باقی مانده در دهلیز ها به درون بطن ها ایجاد می کنند. که این مقدار خون در مقایسه با خونی که در مرحله قبل وارد بطن ها شد نسبتا ناچیز است و فقط نقش تکمیل کننده دارد. ( بازم به منحنی حجم بطن توجه کنید. ببینید منحنی در هنگام دیاستول بالا رفته بعد یهو بعد از موج P یه خورده بیشتر بالا رفته بعد هم که در زمان سیستول بطن منحنی حجم بطن افت کرده).

مرحله تخلیه :
      زمانی که فشار بطن مختصری از 80mmHg بالاتر می رود، فشار بطن دریچه های سینی را باز می کند و خون از درون بطن ها خارج می شود.
      حجم خون درون بطن ها در پایان دیاستول حدود 120ml و در پایان سیستول حدود 50ml است (70ml خون طی سیستول از هر یطن خارج می شود).
      فشار آئورت :
      همان طور که ذکر شد در هنگام سیستول هنگامی که فشار درون بطن به حدود 80mmHg می رسد دریچه های سینی باز می شوند و خون به درون آئورت و سیاهرگ ششی جریان می یابد. (به منحنی فشار آئورت توجه کنید) دندانه ای که در منحنی آئورت مشاهده می شود مربوط به بسته شدن دریچه های سینی در پایان سیستول است).
      صدا های قلب :
      اگر به منحنی صداهای قلب توجه کنید می بینید که صدای اول قلب در ابتدای سیستول (مربوط به بسته شدن دریچه های دهلیزی بطنی) و صدای دوم قلب در انتهای سیستول (مربوط به بسته شدن دریچه های سینی) شنیده می شود.
      ویرایش توسط Nurse Mohsen : 10 خرداد 1394 در ساعت 22:28

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)