خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 16 به 30 از 44
    1. Top | #16
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Zero_Horizon نمایش پست ها
      شرمندمون نکن این همه من بلد نیسم زیاد تعارف اینا کنم ، مرسی که این قدر لطف داری ^◡^

نه خب بهانه هم نیستن ، هرکسی ممکنه شرایط خاص خودش رو داشته باشه ، آها پس کلاس آنلاین هم هستش ، پس یه بخشی از یادگیری و ساعت های روزت میره برای کلاس ها ، خوبه پس.
      اگه بتونی بازه ساعت مطالعه ات رو که الان بین 5 تا 6 هست ، برسونی به بازه ی 7 تا 9 ساعت و ازش یه میانگین 8 ساعت دربیاری بنظرم بعداز یه مدت تاثیرش رو میبینی چون قطعا پتانسیل پیشرفت کردن رو داری فقط باید حساب شده و منطقی(نه یهو انفجاری) فشار رو روی خودت بیشتر کنی.

درمورد برسی تست ها ، کاری که من خودم انجام میدادم رو بصورت کلی میگم حالا نمیدونم درست باشه غلط باشه ولی ممکنه یسری بخش هاش بدرد بخوره یسری چیزاشم فقط تجربه ی شخصی من باشه (به این نکته هم توجه بشه که منم مثل خودت پشت کنکور بودم و خب توی اغلب مباحث یه پیش زمینه و یادگیری نسبی برام از قبل شکل گرفته بود)

مثلا آزمون بعدی قرار بود از فصل گوارش زیست سوال بیاد
      مثلا بگیم براش 400 تا تست داشتم ، موقع کار کردن تست ها ، بصورت پراکنده و رندوم یا مضربی کار مکیردم ، همزمان با زدن تست ها ، همه ی تست های زده شده روهم طبق یک دسته بندی برای خودم علامت دار میکردم (سه تا درجه ی a و b و c ، اینجوری بود که وقتی تستی رو میدم قبل از رفتن سراغ تست بعدی اول درجه ی سختی و چالشی که تست برام داشت رو مشخص میکردم کنار سوال با a یا b یا c بعدش میرفتم سراغ تست بعدی و به همین شکل ادامه داشت) تا بعدا بدونم کدوم تست هارو زدم و بین اونایی که زدم کدوما برام چالشی بوده کدوما برام راحت بوده و کدوما هنوز جدید و نزده هستن ، موقع برسی پاسخ هام سوالایی که برام راحت و روتین بودن رو درحد روخوانی سریع چک میکردم و آنچنان زمان برای برسی شون نمیذاشتم ، اما تست هایی که توشون غلط داشتم یا به سختی به جواب شون رسیده بودم رو دقیق تر برسی میکردم و دلیل اشتباه یا چالش رو ریشه یابی میکردم ممکن بود یادگیریم اشتباه بوده باشه یا اشتباه محاسباتی یا برداشت غلط از صورت تست یا هر دلیل دیگه که بود سعی میکردم با رفع اشکال اوکی کنمش

این تست های علامت دار شده با a و b و c رو بارها بعنوان تست تکراری و مرور دوباره کارشون میکردم و خب درکنارش تست های علامت دار نشده هم علامت دار و سطح بندی شون میکردم
      ممکن بود تستی که برای من درجه سختی بالایی داشت و علامت c خورده بود برای یه نفر دیگه تست آسونی باشه اما من توی اون تیپ تست و توی اون مبحث مشکلی داشتم که باعث میشد اون تست برام سطح c محسوب بشه و خب با ریشه یابی و تلاش مستمر و برنامه ریزی خیلی از تست های سطح c و b بعدا تبدیل به تست های روتین سطح a میشدن

این رو هم بگم که
      بعضی از تست های سطح C رو برای خودم داخل جزوه هام یادداشت میکردم و کلی باهاشون ور میردفتم خط فکری هاشون رو یادداشت میکردم و چندین بار مرور میکردمشون تا اون یادگیری از تست توی ذهنم تثبیت بشه و شانس تکرار اشتباهات رایج یا برداشت های غلط به حداقل برسه
      ممکن هم بود خط فکری های بدردبخور رو داخل کتاب یا جایی حاشیه نویسی کنم یا داخل برگه های کوچیکی که داشتم مینوشتم و برای آزمون هام بهشون نگاه مینداختم
      خلاصه ی کلام اینکه
      تست هایی که برات روتین و واضح هستن رو برای برسی زیاد وقت نذار و توشون نمون ، ولی تست هایی که دارن نشون میدن یجای کارت میلنگه رو حسابی باهاشون سروکله بزن تا پیشرفت کنی همچنین تست تکراری کار کردن فراموش نشه

یسری از نکات روهم دوستان گفتن دیگه من تکرارشون نمیکنم ، فعلا برم دوش بگیرم بعدا اگه چیز دیگه ای یادم اوفتاد اضافه میکنم
      موفق باشی
      پس یعنی در اصل انگار مارک دار کردن تست ها رو با تعیین سطحشون انجام میدادی( ولی بعدا اکثرا سراغ تست های سطح c میرفتی ، درسته؟ و اینکه برای همه درس های عمومی و اختصاصی این کار رو میکردی؟ و مهم تر این که ایا توصیه ت هم اینه که برای همه درسا این کار رو بکنم؟

2. Top | #17
      کاربر انجمن

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      سلام وقتت بخیر. ببین کلن تعداد تست استاندارد برای این برهه زمانی کنکور بنظرم بین ۱۰۰-۱۵۰ س چون هنوز تو مرحله یادگیری هستین و دارین بعضی مطالب رو برای اولین بار میخونین. پس تست هاتون تو این دوره باید حالت اموزشی داشته باشه بیشتر ینی صرفا برای یادگیری. تو یادگیری هم ما اصلا نباید برامون مهم باشه تو یک باکس مطالعاتی چن تا تست زدیم این مهمه که تو این باکس مطالعاتی چقد یاد گرفتیم. پس تحلیل تست ها خیلی توی یادگیری تاثیر داره. وقتی یک مبحثی رو میخونی اولش ذهنیتی راجب اینکه از این مبحث توی کنکور چجوری سوال میاد ، نداری ولی اگه تست زدن رو شروع کنی و تست هارو ریز به ریز تحلیل کنی همه چی خیلی شیک و مجلسی دستت میاد. حالا تحلیل تست چجوریه؟ توی درسای محاسباتی من خودم اگه تست واسم سخت بود یا اولین بار بهش برخورد میکردم چند بار اون سوال رو حل میکردم و سعی میکردم خودم راه حلشو مثل معلم واسه خودم اموزش بدم. اگه اون سوال چند تا راه حل داشت سوال رو با راه حلاش حل میکردم و اخر سر تصمیم میگرفتم که این تیپ تست از این مبحث اینجوری حل بشه سریع تره. در مورد درسای حفظی هم تحلیل تست اینه که رد تست رو توی کتاب درسی دنبال کنی‌. مثلا بیای یه پاسخ نامه رو با تصویر کتاب زیستت انطباق بدی و خودت همون استدلال رو از رو شکل بفهمی. یا اگه نکته ای وجود داره به کتاب اضافه‌ش کنی البته تو این مورد نکته نویسی باید حواست باشه وسواسی نشی بشیمی همه پاسخ نامه رو اضافه کنی به کتابت. تستارو هم حتما علامت دار کن تا توی مواقع مرور به صورت زمان دار حل کنی و دیگه یادگیریت کامل بشه. موفق باشی

3. Top | #18
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mirrorball نمایش پست ها

پس یعنی در اصل انگار مارک دار کردن تست ها رو با تعیین سطحشون انجام میدادی( ولی بعدا اکثرا سراغ تست های سطح c میرفتی ، درسته؟ و اینکه برای همه درس های عمومی و اختصاصی این کار رو میکردی؟ و مهم تر این که ایا توصیه ت هم اینه که برای همه درسا این کار رو بکنم؟

بیشتر توی دروس اختصاصی اینکار رو میکردم ، برای عمومی ها ، بصورت مبحثی فقط برای ادبیات و عربی
      والا این حرکتی بود که بصورت شخصی سازی شده من انجامش میدادم و خب نمیتونم به کسی توصیه اش کنم اما میتونی فلسفه ی کلیش رو درنظر بگیری یا اگه برات بازدهی داشت روش رو اجرا کنی

توی زیرونامه هم درموردش توضیحی داده بودم که اینجا نقل قولش میکنم :

........نحوه تست زنی من برای آزمون های دوهفته یکبار........

بارها شده از خیلی از بچه ها این سوال رو شنیدم که میگن چجوری وقتی فقط 2 هفته تا آزمون وقت داریم و مثلن یه مبحثی 300 تا تست داره اون همه تست رو برسونیم.... توی این بخش قراره کاری که خودم دراین شرایط انجام میدادم رو توضیح بدم

خب بی مقدمه برم سراغ یه توضیح کلی
      فرض کنیم قراره از مبحث گردش مواد توی آزمون سوال بیاد و من توی کتاب تست حدود 300 تا تست دارم

اولن بگم که 300 تست برای یک آزمون همش رو نمیزدم....مثلن بعضی اوقات زوج هاش رو میزدم و بعداز زدن تست بغل سوال بین سطح a وb و c یکی رو یادداشت میکردم تا دفعه ی بعدی حواسم باشه قبلن کدوم تست های مبحث گردش مواد رو جواب دادم و با توجه به نزده هام و زده های سطح بندی شده ام (به عنوان تست تکراری) برنامه ریزی کنم

سطحa سوالایی بود که فک میکردم برام راحت بوده و به عنوان تست تکراری ای که میتونه سرعت تست زنیم رو بالا ببره استفاده میکردم
      سطح b سوالایی که حس میکردم قراره دفعات بعدی هم نیاز به مرور دقیق داشته باشه و قراره چندین بار غلط بزنمش تا دستم بیاد
      سطح c هم که سوالای چالشی و زمان گیر بودن تا چشم بهشون عادت کنه و سرجلسه آزمون وکنکور بتونم این مدل سوالات رو درصورت لزوم رد کنم

پس اگه توی آزمون اولم از مبحث گردش مواد 300 تا تست داشتم حدود 100 یا 150 تاش رو زدم و زده هام سطح بندیشون هم کردم + رفع اشکال و تحلیل
      البته این روهم درنظر داشته باشید که اگه قراره از 300 تا تست 100 تاش رو بزنید باید پراکندگی انتخاب هاتون رو رعایت کنید یعنی ورندارید از تست شماره 1 تا 100 رو بزنید بلکه بیاید از تست 1 تا 300 به صورت پراکنده 100 تست رو بزنید تا بخش های مختلف تاحدودی پوشش داده بشه .
      حالا برای آزمون بعدی که از مبحث گوارش هست به عنوان مرور از سطح بندی شده هام چندتا تست تکراری میزنم بعدش میرم سراغ نزده هام و اونا روهم سطح بندی و رفع اشکال میکنم
      درضمن پیشنهاد میکنم برنامه تست زنی تون جوری باشه که مستمر و روزانه تکرار بشه تا مطالب به خوبی توی ذهنتون مرور وتکرار بشه نه اینکه یه دفعه وردارید توی یک روز یه عالمه تست بزنید و روزای دیگه هیچی....انجام دادن تکراره مستمر مهم ترین رمز موفقیت توی کنکوره.
      یه توصیه ی دیگه هم اینکه تست زنی ودرسنامه خوندن رو از هم جدا نکنید و برنامه تون رو جوری پیش نبرید که چندروز پشت سرهم فقط مشغول درسنامه خوندن باشید...فرایند یادگیری درسنامه رو همراه و موازی با حل تمرین وتسته یادگیری پیش ببرید و این ذهنیت رو کنار بذارید که اول باید کاملن همه ی درسنامه ها رو بخونم بعدش اگه وقت شد برم سراغ تست اینکار درست نیست....یادگیری اصلی زمانی رخ میده که شما درگیر حل سوال میشید و اشتباه میکنید....وقتی همراه درسنامه خوندن تست های یادگیری حل میکنید و توی حل تست اشتباه میکنید یعنی مراحل یادگیری تون درحال پیشرفته و این رفع اشکال های اولیه باعث میشه تسلط های پایه ای تون شکل بگیرن .
      اگه اغلب اوقات فقط درسنامه بخونید تنها چیزی که بدست میارین توهم یادگیری هست...چون یادگیری تون رو بخوبی با حل تمرین وتست به چالش نکشیدید فکر میکنین مطلب رو خیلی عالی یادگرفتید اما وقتی توی آزمون شرکت میکنید تعداد غلط هاتون بالا میره و حسابی هم وقت کم میارید.

4. Top | #19
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      بیشتر توی دروس اختصاصی اینکار رو میکردم ، برای عمومی ها ، بصورت مبحثی فقط برای ادبیات و عربی
      والا این حرکتی بود که بصورت شخصی سازی شده من انجامش میدادم و خب نمیتونم به کسی توصیه اش کنم اما میتونی فلسفه ی کلیش رو درنظر بگیری یا اگه برات بازدهی داشت روش رو اجرا کنی

بارها شده از خیلی از بچه ها این سوال رو شنیدم که میگن چجوری وقتی فقط 2 هفته تا آزمون وقت داریم و مثلن یه مبحثی 300 تا تست داره اون همه تست رو برسونیم.... توی این بخش قراره کاری که خودم دراین شرایط انجام میدادم رو توضیح بدم

فرض کنیم قراره از مبحث گردش مواد توی آزمون سوال بیاد و من توی کتاب تست حدود 300 تا تست دارم

اولن بگم که 300 تست برای یک آزمون همش رو نمیزدم....مثلن بعضی اوقات زوج هاش رو میزدم و بعداز زدن تست بغل سوال بین سطح a وb و c یکی رو یادداشت میکردم تا دفعه ی بعدی حواسم باشه قبلن کدوم تست های مبحث گردش مواد رو جواب دادم و با توجه به نزده هام و زده های سطح بندی شده ام (به عنوان تست تکراری) برنامه ریزی کنم

سطحa سوالایی بود که فک میکردم برام راحت بوده و به عنوان تست تکراری ای که میتونه سرعت تست زنیم رو بالا ببره استفاده میکردم
      سطح b سوالایی که حس میکردم قراره دفعات بعدی هم نیاز به مرور دقیق داشته باشه و قراره چندین بار غلط بزنمش تا دستم بیاد
      سطح c هم که سوالای چالشی و زمان گیر بودن تا چشم بهشون عادت کنه و سرجلسه آزمون وکنکور بتونم این مدل سوالات رو درصورت لزوم رد کنم

پس اگه توی آزمون اولم از مبحث گردش مواد 300 تا تست داشتم حدود 100 یا 150 تاش رو زدم و زده هام سطح بندیشون هم کردم + رفع اشکال و تحلیل
      البته این روهم درنظر داشته باشید که اگه قراره از 300 تا تست 100 تاش رو بزنید باید پراکندگی انتخاب هاتون رو رعایت کنید یعنی ورندارید از تست شماره 1 تا 100 رو بزنید بلکه بیاید از تست 1 تا 300 به صورت پراکنده 100 تست رو بزنید تا بخش های مختلف تاحدودی پوشش داده بشه .
      حالا برای آزمون بعدی که از مبحث گوارش هست به عنوان مرور از سطح بندی شده هام چندتا تست تکراری میزنم بعدش میرم سراغ نزده هام و اونا روهم سطح بندی و رفع اشکال میکنم
      درضمن پیشنهاد میکنم برنامه تست زنی تون جوری باشه که مستمر و روزانه تکرار بشه تا مطالب به خوبی توی ذهنتون مرور وتکرار بشه نه اینکه یه دفعه وردارید توی یک روز یه عالمه تست بزنید و روزای دیگه هیچی....انجام دادن تکراره مستمر مهم ترین رمز موفقیت توی کنکوره.
      یه توصیه ی دیگه هم اینکه تست زنی ودرسنامه خوندن رو از هم جدا نکنید و برنامه تون رو جوری پیش نبرید که چندروز پشت سرهم فقط مشغول درسنامه خوندن باشید...فرایند یادگیری درسنامه رو همراه و موازی با حل تمرین وتسته یادگیری پیش ببرید و این ذهنیت رو کنار بذارید که اول باید کاملن همه ی درسنامه ها رو بخونم بعدش اگه وقت شد برم سراغ تست اینکار درست نیست....یادگیری اصلی زمانی رخ میده که شما درگیر حل سوال میشید و اشتباه میکنید....وقتی همراه درسنامه خوندن تست های یادگیری حل میکنید و توی حل تست اشتباه میکنید یعنی مراحل یادگیری تون درحال پیشرفته و این رفع اشکال های اولیه باعث میشه تسلط های پایه ای تون شکل بگیرن .
      اگه اغلب اوقات فقط درسنامه بخونید تنها چیزی که بدست میارین توهم یادگیری هست...چون یادگیری تون رو بخوبی با حل تمرین وتست به چالش نکشیدید فکر میکنین مطلب رو خیلی عالی یادگرفتید اما وقتی توی آزمون شرکت میکنید تعداد غلط هاتون بالا میره و حسابی هم وقت کم میارید.

مرسی بازم کلییییی!
      اتفاقا توی توضیح اولیه که دادی فهمیدم توی زیرو نامه هم گفتی. ماشالله انقدر زیرونامه جذاب و پرباره و انقدر خوندمش که فکر کنم حفظش شدم

5. Top | #20
      کاربر نیمه فعال

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط itsamirn نمایش پست ها
      سلام وقتت بخیر. ببین کلن تعداد تست استاندارد برای این برهه زمانی کنکور بنظرم بین ۱۰۰-۱۵۰ س چون هنوز تو مرحله یادگیری هستین و دارین بعضی مطالب رو برای اولین بار میخونین. پس تست هاتون تو این دوره باید حالت اموزشی داشته باشه بیشتر ینی صرفا برای یادگیری. تو یادگیری هم ما اصلا نباید برامون مهم باشه تو یک باکس مطالعاتی چن تا تست زدیم این مهمه که تو این باکس مطالعاتی چقد یاد گرفتیم. پس تحلیل تست ها خیلی توی یادگیری تاثیر داره. وقتی یک مبحثی رو میخونی اولش ذهنیتی راجب اینکه از این مبحث توی کنکور چجوری سوال میاد ، نداری ولی اگه تست زدن رو شروع کنی و تست هارو ریز به ریز تحلیل کنی همه چی خیلی شیک و مجلسی دستت میاد. حالا تحلیل تست چجوریه؟ توی درسای محاسباتی من خودم اگه تست واسم سخت بود یا اولین بار بهش برخورد میکردم چند بار اون سوال رو حل میکردم و سعی میکردم خودم راه حلشو مثل معلم واسه خودم اموزش بدم. اگه اون سوال چند تا راه حل داشت سوال رو با راه حلاش حل میکردم و اخر سر تصمیم میگرفتم که این تیپ تست از این مبحث اینجوری حل بشه سریع تره. در مورد درسای حفظی هم تحلیل تست اینه که رد تست رو توی کتاب درسی دنبال کنی‌. مثلا بیای یه پاسخ نامه رو با تصویر کتاب زیستت انطباق بدی و خودت همون استدلال رو از رو شکل بفهمی. یا اگه نکته ای وجود داره به کتاب اضافه‌ش کنی البته تو این مورد نکته نویسی باید حواست باشه وسواسی نشی بشیمی همه پاسخ نامه رو اضافه کنی به کتابت. تستارو هم حتما علامت دار کن تا توی مواقع مرور به صورت زمان دار حل کنی و دیگه یادگیریت کامل بشه. موفق باشی
      یه دنیا ممنون که وقت گذاشتی و توضیح دادی.
      من به اون قسمت اینکه چجوری توی کنکور ارزش داره که از مبحث تست بیاد و پیدا کردن ساده ترین روش فکر نکرده بودم تا حالا..مرسی که گفتی

6. Top | #21
      B.R
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط WickedSick نمایش پست ها
      سلام وقت بخیر
      اونروز هم گفتم که مصاحبه رو بخونین، برای همین بود
      مطمئن باشین به کارتون میاد و توی سکشن های " نحوه مطالعه + سکشن نحوه تصحیح و تحیلی آزمون " هر درس، کاملا توضیح دادم که چجور تست بزنین..حالا اگر هم که کامل تر میخواین، در تکمیل صحبتای اون تاپیک عرض کنم که:
      کلا هردرسی نحوه تست زدن خودش رو میطلبه و نمیشه قانون کلی پیچوند
      اما نکته ای که مهمه، تستای آموزشی رو نیاز نیس کلا وقت بگیرین مخصوصا اگر اوایل خوندنتون هست. فقط سعی کنین با یه وقت منطقی(مثلا اگه ریاضیه دیگه فوقش 1.5 دقیقه بمونین رو سوال بیشتر نمونین) حل کنین، و بعدش دقیقا تحلیل کنین
      همه سوالات هم نیاز به تحلیل دارن! چه صحیح چه غلط چه نزده
      بعد از اینکه زدین، میرید و پاسخنامه رو به دقتتت میخونین، و هر نکته ای که داشت اگرکه جدید بود، از روی کتاب علامت میزنین یا یادداشت میکنین.

با اجازه از استارتر
      میشه راهنماییم کنید ک برای مرور چیکار کنم !!!
      مثلا وقتی ک ی فصل زیست تموم میشه چجوری مرورش کنم برگردم و تمام فصلو ی بار بخونم یا با تست مرورش کنم !؟!؟
      منبع جدیدی برای مرور استفاده کنم !؟!؟!

7. Top | #22
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط B.R نمایش پست ها
      با اجازه از استارتر
      میشه راهنماییم کنید ک برای مرور چیکار کنم !!!
      مثلا وقتی ک ی فصل زیست تموم میشه چجوری مرورش کنم برگردم و تمام فصلو ی بار بخونم یا با تست مرورش کنم !؟!؟
      منبع جدیدی برای مرور استفاده کنم !؟!؟!
      سلام عزیز
      مرور رو هم داخل مصاحبم کاملا توضیح دادم و این پایین کپی میکنم برات.
      - برای مطالعه دروس و رسیدن به محدوده بندی آزمونها چگونه برنامه ریزی میکردید و روش های برنامه ریزی خود را لطفا توضیح دهید
      من قلم چی میرفتم سال دوم.
      سال اول کنکورم که واقعا پراکنده میخوندم و اصلااا خوب نبودش ولی سال دوم بهتر بود گرچه واقعا کم میخوندم.
      روش پیشنهادیم اینه روز آزمون رو همونطور که گفتم تحلیل آزمون باشه.
      13 روز دیگه میموند.
      اول اینو بگم که مطالب آزمون عموما دو دسته هستن:
      یکی مطالب جدید که آزمون قبل نیورده. و یکی مطالبی که آزمون قبل هم آورده بود و به نحوی "مشترک" بودن با آزمون قبل.
      مطالب جدید رو سعی میکردم توی 9 روز بخونم و توی اون 3 روز باقی مونده, از مطالب مشترک با آزمون قبل که قدیمی تر بودن شروع میکردم به مرور. و تا آخر 4 شنبه قبل از آزمون مرور میکردم اونارو.
      5 شنبه رو هم که اختصاص میدادم به آزمون غیر حضوری + مطالب نهایی که مونده بودش.

آزمون های جامع رو هم تقریبا روند مشابه داشتم فقط اینکه مقدار بیشتری رو به مرور و مقدار کمتری رو به خوندن مباحث جدید اختصاص میدادم.
      ذکر دوتا نکته الزامیه, اینکه اولا من خودم سعی میکردم پایبند باشم ولی خب بعضی وقتام خوب پیش نمیرفت.
      دومین نکته هم اینکه این روز ها تقریبیه و ممکنه 1-2 روز جابجا شن با توجه به بودجه بندی آزمون و پتانسیل درسی خودتون و...
      خیلی نترسید اگه نرسوندید! صرفا بخونین که پیشرفت کنین.
      - روش مطالعه هر درس رو خیلی مفید و خلاصه میگید؟
      این قسمت خیلی مهمه سعی میکنم هر درس رو خوب واستون توضیح بدم اگر که زیاد شد شرمنده.

زیست: زیست رو من پیشنهاد میکنم 3 قسمت کنین.
      دور اول کلیات فصل رو صرفا بخونین. مثلا از فصل پروتئین سازی صرفا بدونین که rRNA چیه یا رونویسی چیه یا ترجمه چیه. مطالب سطحی و نه عمقی.
      دور دوم که یه بِیس و پایه ساختید از خودتون میتونین وارد جزییات بشید. تمامی شکل های کتاب, عنوان ها, تک تک جملات کتاب, شماره و ترتیب مراحل هر پروسه و... کاندید یک سوال هستن.
      تک تک مطالب رو قشنگ روشون ریز میشید.
      دور سوم هم که میرید از روی کتابای تست تون سوالات رو جواب میدید.
      توجه کنین که سوالات همگی مهم هستن و تک تک گزینه ها قابلیت یادگیری رو دارن.
      در مورد حاشیه نویسی, اولا که خیلی نیاز نیس هر نکته ای رو وارد کنین صرفا نکته های قشنگ رو وارد کنین.
      دوما اگه دیدید کتاب داره خیلی شلوغ میشه توی یه برگه جدا بنویسین. میتونین بدید بیرون واستون یه جوری هست که بین هر دو برگ کتاب درسی یه a5 میزارن. که بتونین نکات رو توی اون وارد کنین که خیلیم شلوغ نشه کتابتون.

شیمی:یه پیشنیاز هایی داره. مثل اینکه اسامی عناصر رو بدونین + اینکه اقلا 8 گروه اصلی و عناصرشون رو حفظ باشید.
      همچنین بار یون هایی که عناصر تشکیل میدن رو هم حفظ باشید(جدول صورتیه که توی فصل سوم شیمی سال دوم بود).
      واکنش هارو باید حتما حفظ باشید! مخصوصا واکنش های معروفی مثل نیتروگلیسرین.

مطالب حفظی رو که باید به خاطر بسپارید. برای مسائل هم باید انواع تیپ های مختلف مسائل رو حل کنین.
      مخصوصا کتاب موج آزمون خوبه واقعا راتون میندازه.

فیزیک و ریاضی: تقریبا شبیه هم هستن. اینقد باید تیپ سوالات مختلف رو حل کنین که با انواع تیپ سوال اشنا باشید.
      اینطوری هر نوع سوالی واستون بیاد شما مشابهش رو قبلا حل کردید و چیزی نیست که ازش بترسید. چون واستون آشنا هستش.
      کلا این دو درس مطالب حفظی این تقریبا ندارن.

اول درسنامه رو بخونین. هر درسنامه یه سری فرمول داره و چنتا مثال ساده و متوسط برای راه انداختنون.
      مثال هارو حتما حل کنین چون جنبه آموزشی دارن اکثرا!
      بعدش میرید سراغ تست ها. توجه کنین که لازم نیست همه تست هارو حل کنین! شما دارید تست میزنید که اولا تیپ سوالات مختلف رو یاد بگیرید و تمرین کنین + سرعتتون توی مصاحبه بره بالاتر.
      لازم به توضیحه که توی این دو درس و شیمی خلاقیت خیلی به درد میخوره.
      خلاقیت به صورت های مختلفی هستش.
      مثلا:
      موقع ضرب کردن به جای اینکه ضبدر 5 کنین, یه صفر میذارید جلوی اون عدد و بعدش تقسیم بر 2 میکنین.
      اینطور ساده تره حداقل واسه من.
      یا موارد دیگه..ضمن سال کاملا خودتون موقع حل تست ها میفهمین.
      توی این دو درس, اهمیت علامت زدن بیشتر مشهوده
      تیپ تست های جالب و به درد بخور رو حتما علامت بزنین واسه مرور دوباره چون این دو درس حداقل توی رشته تجربی در 90 درصد مواقع یه شکل و شمایل کلی و یه راه حل کلی دارن.

ادبیات:
      زبان فارسی 4 سوال قرابت 8 سوال آرایه 3 سوال واژگان 3و...
      توصیه میکنم که هیچ مطلبی رو حذف نکنین. نهایتا یه مقدار از زبان فارسی اونم قسمتای سخت رو صرفا اگه دیدید وضعیت خیلی قاراشمیشه حذف کنین.

اینطور بگم بهتون که شما میاید اول از روی لقمه ها و کتاب درسی مطالب مربوط به آزمون رو میخونین. مثلا واژگان و معانی ابیات و تاریخ ادبیات دروس 10 تا 20 سال دوم رو.
      اینم بگم که یادگیریش فرایندی کاملا تدریجیه. اینطور انتظار نداشته باشید که تو یه روز همه اینارو به خاطر بپسارید! بلکه باید کم کم و به مرور یاد بگیرید.
      مثلا توی تایم های مرده تون, وقتی که لَش() میکنین, و امثالهم میتونین بخونین که کم کم وارد ذهنتون شه این مباحث.
      نصف تایم مطالعتون رو اینطور اختصاص بدید. نصف دیگه رو هم به موضوعی خوندن اختصاص بدید چون ادبیات بسیار مهمه که تست زیاد بزنین و روش تست زدن دستتون بیادش.
      مثلا هردفعه 20 تست قرابت از هر درسی بزنین, 10 تست آرایه, 10 تست واژگان و تاریخ ادبیات و...

عربی:
      عربی از درسای بسیار راحته! برخلاف چیزی که عموم افراد فک میکنن.
      من سال اول کنکور دقیقا توی یک ماه از میانگین درصد 30 رسوندم به 70 خودمو. واقعا سادس!
      در مورد عربی بگم که 7-8 سوال ترجمه داره که صرفا با تکنینک رد گزینه(مثل اینکه شناسه ها مطابقت داشته باشن-جمع و مفرد و...) حل میشن. 2 سوال مفهوم داره که جلوتر توضیح میدم.
      5 سوال متن داره از درک مطلب, 5 سوال قواعد مربوط به درک مطلب و بقیه هم سوالات قواعد هستن.
      میشه گفت 10 سوال و بلکه هم بیشتر به قواعد دونستن شما مربوطه. بقیش هم به ترجمه صحیح. پس هردو مهم هستن.

روش مطالعه هم اینه که اولا شما باید مطالب پایه رو بدونین مثل صیغه ها.
      قدم دوم کتب حل مسئله هس که به شدت نیازن.
      من خودم نشر الگو داشتم..کتاب حل مسئله به این صورته که میاد اول کلمات جدید هر درس رو با معانیش میگه.
      بعدش شروع میکنه جملات درس و تمارین رو هم میگه و ترجمه هم میکنه و نقش هر کلمه رو هم بیان میکنه.
      حالا شما کارِتون چیه؟
      اینه که اقلا نصف کلمات هر درس رو حفظ کنین. بعدش درس رو بخونین.
      تک تک جملات رو خودتون معنی کنین اول, بعد معنی ای که کتاب حل مسئله گفته رو بخونین.
      بعدش حتما تک تک کلمات جمله رو تفکیک کنین و "خودتون" نقش رو بگید. مثلا بگید اذا میشه مفعول فیه یا الطالب میشه فاعل و... بعدشم با چیزی که کتاب نوشته تطابقش بدید.
      این قسمت به شدت مهمه!
      بعدش هم پروسه تست زنی شروع میشه.
      هر 3-4 روز یک بار هم یه درک مطلب بزنین از سال های قبل البته بجز سال های 95 96 97.

دینی:
      دینی نصف نصفه تقریبا. نصفش آیات نصفش هم مطالب حفظی.
      مطالب حفظی رو که صرفا باید زیاد بخونین و کم کم وارد مغزتون شن
      در مورد آیه ها که اتفاقا خیلی مهم هم هستن بگم..
      هر درس میانگین 4-5 تا آیه داره که بعضی از این آیات بسیار مهم هستن.
      هر آیه هم میانگین 2 تا پیام یا مفهوم داره.
      شما میاید آیه رو جلوی خودتون میزارید. یه ترجمه "کلی ولی خلاصه" ازش رو به خاطر میسپارید.
      مخصوصا اینکه برخی از آیات در رابطه با گروه خاصی از افراد هستن..
      پیام هاش هم, با خوندن 3-4 کلمه اول هر آیه سعی میکنین بین آیه و پیام هاش ارتباط برقرار کنین.
      مثلا میگید: "یا ایها الذین آمنو استعینوا بالصبر..." خب پیام های این میشن فلان و فلان.

زبان:
      زبان هم 4-5 سوال واژگان داره. 4-5 سوال گرامر, 4 سوال کلوز و 8 سوال درک مطلب.
      سوالات واژگان 3 تارو به راحتی میشه جواب داد. 2 تا ,علی الخصوص سال های اخیر, خارج کتاب میان اما میتونین با رد گزینه به جواب درست برسید.
      اولا که اینو بگم لازم نیس شما تمام کلمات یه ریدینگ رو بلد باشید همونطور که بالاترم گفتم.
      شما صرفا کافیه کلمات آخر کتاب و داخل دروس کتاب درسی رو بلد باشید!
      اونا هم چون اکثرشون رو بلدید و نهایتا نصفشونو بلد نیستید, از جعبه های لایتنر یا خود کتاب جیبی ها یا نهایتا برگه های A5 استفاده میکنین.
      یادداشت میکنین کلماتی رو که بلد نیستید, و هروقت توی ماشین یا هرجایی بودید که وقت مرده حساب میشد اونا رو مطالعه میکنین.
      سوالات گرامر هم 3 تاشون راحتن و بقیه یه مقدار سختن که با کمی دقت میتونین اونا رو هم حل کنین.
      سوالات کلوز و درک مطلب میمونن. سوالات کلوز که چن سالی هست که گرامری شدن!
      پس نیاز به گرامر دارید واسشون. کلا کلوز بنظرم سخت ترین قسمت زبان هستنش.
      در مورد درک مطلب هم گرچه خیلی مهمه که دایره لغاتتون گسترده باشه ولی لازم نیست کل کلمات رو بفهمید. خیلی از کلمات نا آشنا رو میتونین بدون اینکه لطمه ای به مفهوم زده شه, بفهمید یا اینکه خیلیا رو خود متن تعریف میکنه.
      یه سری استراتژی های کلی هم داره درک مطلب. مثلا اینکه اول تیتر سوالات رو بخونین یا اینکه زیر کلمات مهم یا تاریخ های مهم خط بکشید که بتونین سریعتر پیداشون کنین.
      تمرین به مرور باعث میشه قویتر بشید و کم کم لِم دستتون بیاد.

- روش شما برای مرور درس ها چه بود؟
      توجه کنین که ذهن آدم درسته که مطالب ازش میپرن، ولی نه اینطوره که یه مطلب تا ابد یادتون بمونه و نه اینکه خیلی سریع یادتون بره که نیاز به مرور پشت سر هم داشته باشید.
      در ضمن شما اگر که واقعا بخونین و مطابق برنامه ازمون پیش برین هر مطلبی از هر درسی رو اقلا 2 بار میخونین تا پایان سال و بلکه هم بیشتر(دوران جمع بندی دورانیه که مطالب رو به صورت سریع حداقل 2 بار مرور میکنین)
      این میشه 4 بار که قطعا کافیه.
      بهرحال, مرور بحثی بسیار مهمه.
      شما هر درسی که میخونین چیزی حدود % "10" سوالات رو علامت میزنین.
      +چه سوالاتی رو علامت بزنیم؟
      دو تیپ سوال رو علامت بزنین. یکی سوالاتی که قشنگ هستن. یعنی تیپ سوال قشنگی هستن و به نظرتون احتمالش هس تو کنکور بیاد.
      تیپ دوم سوالاتی هستن که مثلا 3-4 تا فرمول رو توی یک سوال به کار برده پس میشه این سوال رو سوالی مناسب مرور طبقه بندی کرد چون با زدنش چندین فرمول یا نکته یادتون میاد.
      +چه فایده ای داره؟
      خب شما دفعه های بعدی که میخواید مرور کنین برای بازیابی صرفا این 10 درصد سوال رو میزنین به جای کل سوالات. و اینطور توی وقتتون صرفه جویی میکنین.

در صورت تمایل برای "مشاوره خصوصی" پیام بدین.

مصاحبه کنکور:
      http://forum.konkur.in/thread64595.html

8. Top | #23
      B.R
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط WickedSick نمایش پست ها
      سلام عزیز
      مرور رو هم داخل مصاحبم کاملا توضیح دادم و این پایین کپی میکنم برات.

من ازمون شرکت نمیکنم اخه
      و برنامم اصلا طبق برنامه ازمون نیست

9. Top | #24
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط B.R نمایش پست ها
      من ازمون شرکت نمیکنم اخه
      و برنامم اصلا طبق برنامه ازمون نیست
      عزیزم مشکلی نیست، همون بقیه پست هم بخونی جواب میده برات حتی اگه ازمون شرکت نمیکنی.
      در صورت تمایل برای "مشاوره خصوصی" پیام بدین.

مصاحبه کنکور:
      http://forum.konkur.in/thread64595.html

10. Top | #25
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      فکر کنم کلا وسط مطالعه پرش ذهنی زیاد داری و هی دوس داری سریع تموم کنی بری سراغ کار دیگه
      این چندوقتم دیدم درطول روز خیلی زیاد آنلاین میشی (سعی کن کلا توی بازه های منظم و شرطی سازی شده اینجا بیای ، مثلا من خودم موقع کنکور از غروب به بعد آنلاین میشدم )

این زیاد چک کردن فضای مجازی درطول روز خودش یکی از سدهایی هست که کیفیت و کمیت درس خوندنت رو خراب میکنه بعدا هم که اعتیاد بشه بدتر...
      خلاصه سعی کن بیشتر کنترلش کنی

درمورد تعداد تست هات ، نظر من اینکه اصلا تعداد تست هات رو پایین نیار
      بجاش سعی کن ساعت مطالعه ات [/SIZE]رو فعلا روی میانگین 8 تثبیت کنی این تایم های اضافه شده رو میتونی بدی به سهم مربوط به مطالعه ، مثلا شما که قبلا 1 ساعت زیست میخوندی و 47 تا تست میزدی ، میکنیش مثلا 90 دقیقه زیست و 47 تا تست

درکل منظورم اینکه تعداد تست رو حفظ کن ، ساعت های اضافه شده رو بده به مطالعه و رفع اشکاله بیشتر

درمورد تحلیل و برسی تست هم بعدا میام یه چیزایی میگم الان از پشت صحنه اشاره میکنن باید برم
      [/QUOTE]

سلام وقتتون بخیر
      من دانش آموز پایه دوازدهم کنکوریم تابستون به خاطر بیماری نتونستم درس بخونم به خاطر همین توی فیزیک خیلی عقبم و قصد دارم از دوازدهم یکی از فصل ها را حذف کنم تا بتونم فصل های فیزیک یازدهم رو بهترین یاد بگیرم از نظر شما کدوم فصل از فیزیک دوازدهم را حذف کنم؟؟ که به بقیه فصل ها آسیب نزنه و مبحث مشترک نداشته باشه؟!
      از نظر خودم دینامیک ، ولی خب اطلاعی در مورد فصل ها و میزان سختی شون ندارم
      ممنون میشم راهنمایی کنید

11. Top | #26
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      سلام

تنبل خان چرا ساعت مطالعه ات رو نمیاری بالاتر ؟ از وقتی که دیدمت ساعت مطالعه ات میانگین بین 5 تا 6 گیر کرده
      اگه مدرسه داشتی میگفتم خوبه ولی فارغ التحصیلی بابا ، حداقل بیارش روی میانگین 8 ساعت
      فکر کنم کلا وسط مطالعه پرش ذهنی زیاد داری و هی دوس داری سریع تموم کنی بری سراغ کار دیگه
      این چندوقتم دیدم درطول روز خیلی زیاد آنلاین میشی (سعی کن کلا توی بازه های منظم و شرطی سازی شده اینجا بیای ، مثلا من خودم موقع کنکور از غروب به بعد آنلاین میشدم )

این زیاد چک کردن فضای مجازی درطول روز خودش یکی از سدهایی هست که کیفیت و کمیت درس خوندنت رو خراب میکنه بعدا هم که اعتیاد بشه بدتر...
      خلاصه سعی کن بیشتر کنترلش کنی

درمورد تعداد تست هات ، نظر من اینکه اصلا تعداد تست هات رو پایین نیار
      بجاش سعی کن ساعت مطالعه ات
      رو فعلا روی میانگین 8 تثبیت کنی این تایم های اضافه شده رو میتونی بدی به سهم مربوط به مطالعه ، مثلا شما که قبلا 1 ساعت زیست میخوندی و 47 تا تست میزدی ، میکنیش مثلا 90 دقیقه زیست و 47 تا تست

درکل منظورم اینکه تعداد تست رو حفظ کن ، ساعت های اضافه شده رو بده به مطالعه و رفع اشکاله بیشتر

درمورد تحلیل و برسی تست هم بعدا میام یه چیزایی میگم الان از پشت صحنه اشاره میکنن باید برم
      سلام وقتتون بخیر
      من دانش آموز پایه دوازدهم کنکوریم تابستون به خاطر بیماری نتونستم درس بخونم به خاطر همین توی فیزیک خیلی عقبم و قصد دارم از دوازدهم یکی از فصل ها را حذف کنم تا بتونم فصل های فیزیک یازدهم رو بهترین یاد بگیرم از نظر شما کدوم فصل از فیزیک دوازدهم را حذف کنم؟؟ که به بقیه فصل ها آسیب نزنه و مبحث مشترک نداشته باشه؟!
      ممنون میشم راهنمایی کنید

12. Top | #27
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

سلام
      یه سوال داشتم از شما
      چجوری نوسانی درس خوندن رو درستش کنیم خیلی به خاطرش از خودم عصبی میشم
      میخوام روتین روزانه م حفظ کنم تا کنکور
      حالا یه چند روز مشکلی پیش بیاد از اون خارج شم مهم نیس
      ولی اینکه هفته ای ۳ روزم اینجوری خراب شه نگرانم میکنه و میخوام حلش کنم

13. Top | #28
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط unlimited_2004 نمایش پست ها
      سلام وقتتون بخیر
      ممنون میشم راهنمایی کنید
      سلام ، ممنون وقت شمام بخیر باشه

میزان سختی فصل ها که بعضی وقتا سلیقه ای و براساس دانش آموز ممکنه متغیر باشه
      اما درکل میشه گفت از فیزیک دوازدهم فصل 4 ساده تر از همه ست ، فصل 3 طولانی ترین فصل هست (آسون نیست ولی مطلق سخت هم نیست) ، فصل دوم مفهومات ساده ای داره که اگه خوب جابیوفتن اغلب سوال هاش روتین و قابل حل میشن ، فصل اول هم شاید بشه گفت چالشی ترین سوال ها رو میتونه داشته باشه و فرایند تسلط پیدا کردن بهش یخورده صبر و تمرین بیشتری میطلبه

از لحاظ وابستگی و ترکیب مطالب هم ، فصل اول با فصل دوم( وهمچنین برعکس) سوال هاشون میتونن با مفهومات و فرمول های همدیگه ترکیب بشن ، همچنین این دوفصل میتونن با فیزیک پایه دهم سوال هاشون ترکیب بشه....میشه گفت فصل 3 و 4 از دوازدهم مستقل تر محسوب میشن

نمیتونم بهتون توصیه کنم فلان بخش رو حذف کنی ، صرفا یه دید کلی نسبت به فیزیک دوازدهم بهتون دادم دیگه تصمیم نهایی رو باتوجه به خودشناسی و وضعیت خودتون میتونید بگیرید
      این پست و تاپیک روهم اگه خواستید یه نگاهی بهش بندازید =
      http://forum.konkur.in/thread75494.html#post1697078

براتون آرزوی موفقیت و سلامتی میکنم

14. Top | #29
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Dr future نمایش پست ها
      سلام
      یه سوال داشتم از شما
      چجوری نوسانی درس خوندن رو درستش کنیم خیلی به خاطرش از خودم عصبی میشم
      میخوام روتین روزانه م حفظ کنم تا کنکور
      حالا یه چند روز مشکلی پیش بیاد از اون خارج شم مهم نیس
      ولی اینکه هفته ای ۳ روزم اینجوری خراب شه نگرانم میکنه و میخوام حلش کنم

سلام

تا حالا علت نوسانهات رو پیدا کردی ؟
      میدونی چی باعث میشه صفر و صدی باشی ؟

مطالعه رو تبدیل به یک عادت توی زندگیت کردی یا صرفا یهو انفجاری میخونی روز بعد افت شدید میکنی ؟

این تاپیک روهم اگه خواستی بهش نگاه بنداز شاید نکاتی داشته باشه که بهت کمک کنه = http://forum.konkur.in/thread76778.html

15. Top | #30
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      سلام ، ممنون وقت شمام بخیر باشه

میزان سختی فصل ها که بعضی وقتا سلیقه ای و براساس دانش آموز ممکنه متغیر باشه
      اما درکل میشه گفت از فیزیک دوازدهم فصل 4 ساده تر از همه ست ، فصل 3 طولانی ترین فصل هست (آسون نیست ولی مطلق سخت هم نیست) ، فصل دوم مفهومات ساده ای داره که اگه خوب جابیوفتن اغلب سوال هاش روتین و قابل حل میشن ، فصل اول هم شاید بشه گفت چالشی ترین سوال ها رو میتونه داشته باشه و فرایند تسلط پیدا کردن بهش یخورده صبر و تمرین بیشتری میطلبه

از لحاظ وابستگی و ترکیب مطالب هم ، فصل اول با فصل دوم( وهمچنین برعکس) سوال هاشون میتونن با مفهومات و فرمول های همدیگه ترکیب بشن ، همچنین این دوفصل میتونن با فیزیک پایه دهم سوال هاشون ترکیب بشه....میشه گفت فصل 3 و 4 از دوازدهم مستقل تر محسوب میشن

نمیتونم بهتون توصیه کنم فلان بخش رو حذف کنی ، صرفا یه دید کلی نسبت به فیزیک دوازدهم بهتون دادم دیگه تصمیم نهایی رو باتوجه به خودشناسی و وضعیت خودتون میتونید بگیرید
      این پست و تاپیک روهم اگه خواستید یه نگاهی بهش بندازید =
      http://forum.konkur.in/thread75494.html#post1697078

براتون آرزوی موفقیت و سلامتی میکنم
      ممنونم از رهنمایی تون
      خیلی خوشحالم که شما تو انجمن هستین

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن