خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    1. Top | #1
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات

چندین سوال از شیمی 2 فصل 4...

درود بر شما

*در صفحه 75 کتاب شیمی 2 روند تغییر انرژی پیوند و طول پیوند در H-C و H-Cl مانند قاعده کلی نیست و با افزایش طول پیوند انرژی پیوند افزایش یافته .چرا..؟!

*آیا این عبارت درست است؟: (( در هیچ یک از ترکیب های مولکولی پیوند یونی وجود ندارد. )) اگر نه چرا و مثال نقضش چیست؟!

*اگر امکانش هست ممنون میشم معادله شیمیایی تشکیل کاتیون آمونیوم رو بنویسید...

*آلوتروپ را تعریف کنید.

*از کجا متوجه شویم هر مولکول دارای چند ساختار رزونانسی هست؟

*در کدام مورد شکل هندسی مولکول با آرایش قلمرو های الکترونی اتم مرکزی مشابه است؟ 1)[SO3(2 NH[SUB]3[/SUB
      منظور سوال آخر رو نمی فهمم ممنون میشم توضیح بدین...

ببخشین خیلی طولانی شد ... خسته نباشید

2. Top | #2
      همکار سابق انجمن

نمایش مشخصات
      با سلام و با اجازه ی استاد مشمولی.
      در مورد سوال اولتان:
      دوست من انرژی پیوند فقط به طول پیوند بستگی نداره، به اختلاف الکترونگاتیوی هم بستگی داره. و در اینجا اختلاف الکترونگاتیوی بیشتر بر افزایش طول پیوند غلبه می کنه.

سوال دوم:
      خیر اشتباه است.
      ببینید "پیوند یونی" با "ترکیب یونی" فرق داره.
      برای یونی بودن پیوند کافی هست اختلاف الکترونگاتیوی دو اتم بیشتر از 1.7 باشه.
      مثالشم راستش نمی دونم فکر کنم BeCl2 بد نباشه.

سوال سوم:
      راستش منظورتون رو نفهمیدم، ولی تا اونجا که یادم هست در مورد باز ضعیف بودن NH3 داشتیم:
      آمونیاک + آب = آمونیوم + هیدروکسید

سوال چهارم:
      بهتر هست تعاریف رو مرور کنیم:
      ایزومر: مولکول هایی که فرمول شیمیایی یکسان و فرمول ساختاری متفاوت دارند، مثال: اتانول و دی متیل اتر
      ایزوتوپ: عناصری که عدد اتمی یکسان و عدد جرمی متفاوت دارند
      آلوتروپ (دگرشکل): صورت های مختلف یک عنصر مثلاً اوزون و گاز اکسیژن، یا گرافیت و الماس

سوال پنجم:
      در محدوده کنکور حالت ها اندک هست در حزوه ها تماماً موجود هست فقط یون اگزالات رو ممکنه نداشته باشن.

سوال ششم: در مورد آرایش فقط به تعداد قلمرو ها توجه داریم، صرف نظر از پیوندی یا نا پیوندی بودن، ولی در مورد شکل هندسی به هر دو توجه داریم
      مثلاً در NH3 چهار قلمرو الکترونی داریم، یعنی آرایش چهار وجهی ولی با توجه به نوع قلمرو ها شکل هندسی اون هرمی با قاعده مثلث هست.

البته راستش حوصله ی آوردن کتاب رو نداشتم و اینا چیزایی هست که یادم مونده بود، ممکن هست پاسخ کاملاً صحیح نباشه، خود استاد به زودی پاسخ می دهند فقط خواستم اگر زودتر هم اومدید بی پاسخ نمونید.

موفق باشید
      ویرایش توسط Shayan : 26 شهریور 1391 در ساعت 21:07

3. Top | #3
      پاسخگوی ارشد

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط narsis نمایش پست ها
      درود بر شما

*در صفحه 75 کتاب شیمی 2 روند تغییر انرژی پیوند و طول پیوند در h-c و h-cl مانند قاعده کلی نیست و با افزایش طول پیوند انرژی پیوند افزایش یافته .چرا..؟!

*آیا این عبارت درست است؟: (( در هیچ یک از ترکیب های مولکولی پیوند یونی وجود ندارد. )) اگر نه چرا و مثال نقضش چیست؟!

*اگر امکانش هست ممنون میشم معادله شیمیایی تشکیل کاتیون آمونیوم رو بنویسید...

*آلوتروپ را تعریف کنید.

*از کجا متوجه شویم هر مولکول دارای چند ساختار رزونانسی هست؟

*در کدام مورد شکل هندسی مولکول با آرایش قلمرو های الکترونی اتم مرکزی مشابه است؟ 1)[so3(2 nh[sub]3[/sub
      منظور سوال آخر رو نمی فهمم ممنون میشم توضیح بدین...

ببخشین خیلی طولانی شد ... خسته نباشید
      تشکر میکنم از آقای شایان
      در مورد سوال سوم : .png
      در مورد سوال چهرم: ساختارهایی دارای رزونانس است که در آنها اتمی که از یک طرف دارای پیوند دوگانه است از طرف دیگر به اتمی متصل شود که دارای که آن اتم دارای پیوند دوگانه یا جفت الکترون آزاد باشد.
      ..x-x=x x=x-..x
      x=x-x=x x-x=x-x

در مورد سوال پنجم: مولکولهایی که اتم مرکزی جفت الگترون ناپیوندی نداشته باشد شکل هندسی با آرایش قلمرو الکترونی یکسان است

4. Top | #4
      e.k
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام
      ببخشید در تعریف ترکیب های مولکولی با چنین عبارتی رو به رو شدم <ترکیب های مولکولی به ترکیب هایی گفته می شود که از مولکول های جداگانه تشکیل شده امد>
      سوال من اینه که مثلا cl2 که یک ترکیب مولکولی هست از اتم کلر تشکیل یافته نه مولکول های جداگانه میشه کمی توضیح بدین

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط e.k نمایش پست ها
      سلام
      ببخشید در تعریف ترکیب های مولکولی با چنین عبارتی رو به رو شدم <ترکیب های مولکولی به ترکیب هایی گفته می شود که از مولکول های جداگانه تشکیل شده امد>
      سوال من اینه که مثلا cl2 که یک ترکیب مولکولی هست از اتم کلر تشکیل یافته نه مولکول های جداگانه میشه کمی توضیح بدین

اتم کلر Cl و مولکول کلر Cl2 هست. کلر به صورت مولکول های دو اتمی Cl2 وجود داره.
      عناصری که به صورت دو اتمی وجود دارن رو حفظ باشی بهتره.

diatomicmolecules.jpg

6. Top | #6
      کاربر اخراجی

Mamoli
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط e.k نمایش پست ها
      سلام

سلام...
      cl2 که ترکیب مولوکولی نیست ... اگر به شکل کتاب که درمورد I2 کشیده شده (صفحه 90) توجه کنید ، متوجه میشید...کلر جز عناصری هست که در طبیعت به صورت دو اتمی یافت میشه
      یک ترکیب مولوکولی از دو یا چند غیر فلز تشکیل شده ( توضیحات کاملش رو پ خ فرستادم چون سوال رو اونجا پرسیده بودین)

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

کلمات کلیدی این موضوع

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن