خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 65 از 85 نخستنخست ... 5564656675 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 961 به 975 از 1272

موضوع: سوالات شیمی

1. Top | #961
      پاسخگوی ارشد

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط TimeToSayGoodbye نمایش پست ها
      اول بگو اطلاعاتی ک تو جدول تناوبی نوشته شده چین؟

ازه قبول دارم هیدوژن با کاز هیدورژن یکی نیست. گاز هیدروژن، هیدروژنه ولی هیدروژن الزامن گاز نیست. گاز تعریفه ک حالت ماده رو توضیح میده. بحث ما اینجا حالت ماده نیست. ب گزاره بی ربطی اشاره میکنین. @mohammacl هم همینطور.

هیدروژن ی عنصره ک با نماد شمیمیایی H نشون داده میشه. H2 ی فرمول شیمیایی شامل نماد شیمایی H و زیروند 2 و اشاره میکنه ب ی ملکول دو اتمی ک از اتم های عنصر هیدروژن ساخته شده و چیز پیچیده ای نیست؛ بهش میگن استوکیومتری فرمول های شیمایی و مکمل استوکیومتری معادله های شیماییه. جدول تناوبی داده هایی از اتم عنصر ها رو لیست میکنه و شاید مهمتربنشون تو این بحث نماد شیمایی باشه. ب همین ترتیب اکسیزن ی عنصره با نماد شیمایی O. ک دستکم دو دگرشکل از این عنصر رو میشناسیم. دگرشکلی ب شکل ملکول های O2 و دگرشکل دیگه ای ب شکل ملکول های O3... دگر شکل های دیگه هم ممکنه داشته باشه. اتم های اکسیژن مستقل از منبعش، چ از ملکول O2 جدا شده باشن و چ ملکول O3 چ از جای دیگه اومده باشن مثلا واپاشی یا همجوشی هسته ای، همه اتم یک عنصر با خواص شیمیایی یکسانن.
      کسی ک از نبودن O3 در جدول تناوبی عناصر، عنصر نبودن O3 رو نتیجه میگیره باید این زهنیت رو ک " عنصرا فقط اونایی هستن ک فرمول شیمیاییشون تو جدول اومده" رو اصلاح کنه. عنصر تعریف داره و جدول هم از استوکیومتری چیزی نمیگه.

اره O2 و O3 خواص شیمیایی متفاوتی دارن و مواد متفاتی هستن. ولی باز ی عنصرن و تناقضی هم وجود نداره. البته ی ابهام هست ک باید رفع باشه. من ادعا میکنم O2 و O3 هر دو یک عنصرن(کم کم داره خنده دار میشه ک عنصر نمیدونیش بجرم اینکه ملکول تشکیل داده). و برای توضیح یک عنصر بودنشون بنا ب تعریفی ک من میدونم تنها یکسان بودن خواص شیمایی "اتم های سازندشون" کافیه. برای تشخیص باید ب یکسان بودن خواص شیمایی اتم های سازنده توجه کرد ن یکسانی خواص شیمیایی خود ماده و یا لیست شدن یا نشدنش در جدول تناوبی عناصر.

@ostadmomeni
      خستمون کردن استاد... شما ی چیزی بگین. من اشتباه میکنم؟ بحث بنیادترین مفهوم در شیمیه... مفهوم "عنصر" و ی سری تعاریف اولیه از دسته بندی مواد.

نظریه ای ک میگه ماده از زرات تجربه ناپذیر تشکیل شده رو اولین بار دموکریتوس داده با لیوکیپوس؟
      سلام و یک جواب ساده ، حالا نظام قدیمی هستی یا جدید فرقی نمی کنه من اگر جای شما بودم خیلی ساده و ابتدایی مطالبی را که در کتاب درسی قید شده حالا درست یا نادرست مسلط می شدم
      اگر می خواهید همانند کنکور 98 قراره کنکور 99 خوبی داشته باشید فقط تسلط روی کتاب درسی مد نظر شما باشه . همین
      بعد از کنکور وقت زیاده برای تحقیق و تفحص

2. Top | #962
      کاربر نیمه فعال

divoone-shodam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط TimeToSayGoodbye نمایش پست ها
      اول بگو اطلاعاتی ک تو جدول تناوبی نوشته شده چین؟

ازه قبول دارم هیدوژن با کاز هیدورژن یکی نیست. گاز هیدروژن، هیدروژنه ولی هیدروژن الزامن گاز نیست. گاز تعریفه ک حالت ماده رو توضیح میده. بحث ما اینجا حالت ماده نیست. ب گزاره بی ربطی اشاره میکنین. @mohammacl هم همینطور.

هیدروژن ی عنصره ک با نماد شمیمیایی H نشون داده میشه. H2 ی فرمول شیمیایی شامل نماد شیمایی H و زیروند 2 و اشاره میکنه ب ی ملکول دو اتمی ک از اتم های عنصر هیدروژن ساخته شده و چیز پیچیده ای نیست؛ بهش میگن استوکیومتری فرمول های شیمایی و مکمل استوکیومتری معادله های شیماییه. جدول تناوبی داده هایی از اتم عنصر ها رو لیست میکنه و شاید مهمتربنشون تو این بحث نماد شیمایی باشه. ب همین ترتیب اکسیزن ی عنصره با نماد شیمایی O. ک دستکم دو دگرشکل از این عنصر رو میشناسیم. دگرشکلی ب شکل ملکول های O2 و دگرشکل دیگه ای ب شکل ملکول های O3... دگر شکل های دیگه هم ممکنه داشته باشه. اتم های اکسیژن مستقل از منبعش، چ از ملکول O2 جدا شده باشن و چ ملکول O3 چ از جای دیگه اومده باشن مثلا واپاشی یا همجوشی هسته ای، همه اتم یک عنصر با خواص شیمیایی یکسانن.
      کسی ک از نبودن O3 در جدول تناوبی عناصر، عنصر نبودن O3 رو نتیجه میگیره باید این زهنیت رو ک " عنصرا فقط اونایی هستن ک فرمول شیمیاییشون تو جدول اومده" رو اصلاح کنه. عنصر تعریف داره و جدول هم از استوکیومتری چیزی نمیگه.

اره O2 و O3 خواص شیمیایی متفاوتی دارن و مواد متفاتی هستن. ولی باز ی عنصرن و تناقضی هم وجود نداره. البته ی ابهام هست ک باید رفع باشه. من ادعا میکنم O2 و O3 هر دو یک عنصرن(کم کم داره خنده دار میشه ک عنصر نمیدونیش بجرم اینکه ملکول تشکیل داده). و برای توضیح یک عنصر بودنشون بنا ب تعریفی ک من میدونم تنها یکسان بودن خواص شیمایی "اتم های سازندشون" کافیه. برای تشخیص باید ب یکسان بودن خواص شیمایی اتم های سازنده توجه کرد ن یکسانی خواص شیمیایی خود ماده و یا لیست شدن یا نشدنش در جدول تناوبی عناصر.

@ostadmomeni
      خستمون کردن استاد... شما ی چیزی بگین. من اشتباه میکنم؟ بحث بنیادترین مفهوم در شیمیه... مفهوم "عنصر" و ی سری تعاریف اولیه از دسته بندی مواد.

نظریه ای ک میگه ماده از زرات تجربه ناپذیر تشکیل شده رو اولین بار دموکریتوس داده با لیوکیپوس؟
      ببنید o2 و o3 نمی تونن عنصر باشن اگر باشن گرافیت و الماس و ... هم عنصرن برای بعضی از عناصر ۱۰ تا دگر شکل وجود داره و این یعنی ما نزدیک ۱۰۰۰ مدل عنصر دارم! تکرار میکنم اگر o2 و o3 عنصر باشن ، دو عنصر متفاوت خواهند بود .برای یکسان بودن باید به خود ماده توجه کرد نه خواص اتم های اون ما بینهایت ماده داریم که از اتم های یک سان تشکیل شدن مثل هیدرو کربن ها ، ما نمی تونیم بگیم چون همشون از کربن و هیدوروژن ساخته شدن خواص یکسانی دارن ، در واقع ما خوده اون ها رو مقایسه میکنم ، خواص خوده اون ها برای ما مهمه نه خواص اتم های اون ها ، در ضمن بالاتر دیدم که راجب این گزاره حرف میزنید که ماده خالص یا عنصره یا ترکیب ، که گفته بودن غلطه اما دلیلی برای غلط بودن وجود نداره ، من عین این جمله رو تو کتاب دیدم

3. Top | #963
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      دوستان لطفا توضیح بدید F1 چجوری به دست آمده !
      20190729_223807-1.jpg
      اصلا تیپ سوال استاندارد هست ؟
      پیشاپیش تشکر .

4. Top | #964
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Mr.Lambert نمایش پست ها
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 20190729_223807-1.jpg
مشاهده: 123
حجم: 89.9 کیلو بایت
      پیشاپیش تشکر .
      سوال روتین و استانداردیه. فرض کن X تا Cl37 داریم پس 4 منهای X تا هم Cl35 داریم یا بلعکس فرقی نمیکنه. بقیش جایگذاری داخل فرموله و X بدست میاد. البته من روشی که خودش رفته رو پیشنهاد نمیکنم.

5. Top | #965
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Letsgo نمایش پست ها
      سوال روتین و استانداردیه. فرض کن X تا Cl37 داریم پس 4 منهای X تا هم Cl35 داریم یا بلعکس فرقی نمیکنه. بقیش جایگذاری داخل فرموله و X بدست میاد. البته من روشی که خودش رفته رو پیشنهاد نمیکنم.
      ممنون ولی مشکل من با بخش ریاضیشه که چجوری جاگذاری کرده و f1 رو بدست آورده !

6. Top | #966
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mr.lambert نمایش پست ها
      m جرم مولیه f هم فراوانیه حالا اون معادله هه اینطوریه که فراوانی ضربدر جرم مولی بهت جرم کل رو میده (صورت)، حالا اگه شما جرم کل رو داشته باشی میتونی تقسیم بر فراوانی کنی (مثل میانگین گیری که نمرات رو جمع میکنی و تقسیم بر تعداد میکنی که میانگین بهدست میاد). حالا این کسر برابر با جرم میانگینه که اومده هر چی عدد بوده رو جایگذاری کرده و چون نمیخواسته معادله دو مجهولی بشه اومده به جای اف ۲، اف ۱ رو گذاشته و در نهایت حل کرده
      فراوانی این نمونه هم ۴ تاست پس فراوانی ۳۵ و فراوانی ۳۷ که تنها ایزوتوپ های کلر هستن، توی این نمونه که با هم جمع بشن میشه ۴ تا
      ویرایش توسط b_afzali : 08 مرداد 1398 در ساعت 00:14

7. Top | #967
      کاربر انجمن

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      خوب این روش طولانی هست از این لحاظ که یا باید دو معادله دو مجهول حل کنید یا اینکه فراوانی یکی رو برحسب دیگری بنویسید و... که حداقل 3 دقیقه وقت میگیره و ضرب های عجیب غریبم زیاد داره.

8. Top | #968
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      اینجوری حل نکن. این گزاره رو در نظر بگیر : "اگه از جرم ایزتوپ ها ی واحد کم بشه، از جرم اتمی متوسط هم ی واحد کم میشه" توی این مسله کافیه 35 تا از همه کم کنی. ینی جرم Cl35 رو بگیری 0 جرم Cl37 میشه 2 و جرم اتمی متوسط میشه 0.5. کار کردن با 0 و 2 و 0.5 خیلی ساده تر از کار کردن با 35 و 37 و 35.5 ه.
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 08 مرداد 1398 در ساعت 00:27

9. Top | #969
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Phenotype_2 نمایش پست ها
      اینجوری حل نکن. این گزاره رو در نظر بگیر : "اگه از جرم ایزتوپ ها ی واحد کم بشه، از جرم اتمی متوسط هم ی واحد کم میشه" توی این مسله کافیه 35 تا از همه کم کنی. ینی جرم Cl35 رو بگیری 0 جرم Cl37 میشه 2 و جرم اتمی متوسط میشه 0.5. کار کردن با 0 و 2 و 0.5 خیلی ساده تر از کار کردن با 35 و 37 و 35.5 ه.
      خیلی ممنون ، عالی بود

10. Top | #970
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      خیلی ممنون ، عالی بود
      اره. تیپ سوال استانداره. تیپ جواب نامتوازنه. اینا تو کتاباشون ی فرمول مینویسن و سعی میکنم همه ی مسائل رو ب زور با همون فرمول حل کنن. اینجوری نیست. کمی خلاقیت کارها رو ساده تر میکنه. سوالت کاملا درست بود.

11. Top | #971
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

Khabalod
      نمایش مشخصات
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 20190729_223807-1.jpg
مشاهده: 123
حجم: 89.9 کیلو بایت
      پیشاپیش تشکر .
      من یه روش داشتم
      واست میگم !
      ببین فقط برای میانگین دو عنصرجواب میده این روش
      بین 35 و 37 ما 2 واحد اختلاف داریم
      و میانگین به 35 نزدیکتره یعنی از کلر 35 بیشتر داریم
      خب 35ونیم رو منهای 35 میکنی تو ذهنت میشه 0.5
      0.5 رو تقسیم میکنی به 2 میشه یک چهارم پس که نسبتشون بوده( یعنی به ازای هر 4 تا کلر یکیش کلر 37 و سه تاش 35 هست)

در حد 45ثانیه یا کمتر
      تعریف من همیشه بلوا کنه
      مثه شیطانی که تنها شده

12. Top | #972
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      اگه گفتی این ازمایش ورقه طلای رادرفورد چ سالی بوده
      20190809_034831.jpg
      20190809_034901.jpg
      20190809_034920.jpg
      بیشتر تاریخ ها همخونی ندارن.

13. Top | #973
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      فقط آلکن، برم را بی رنگ میکند ؟
      آلکین چی؟

14. Top | #974
      کاربر نیمه فعال

Mashkok
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط مسعود7000 نمایش پست ها
      فقط آلکن، برم را بی رنگ میکند ؟
      آلکین چی؟
      آلکین هم میتونه برم رو بی رنگ کنه بجای یه مول برم دو مول برم لازمه.

15. Top | #975
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      کتاب درسی لفظ مقایسه قدرت پیوند هیدروژنی رو به کار نبرده اما نشر الگو اورده ولی خب بازم گند زده یه جا یه چی گفته یه جا یه چی دیگه
      در نهایت کسی میدونه مقایسه قدرت پیوند هیدروژنی بین h20, nh3, hf چجوریه؟

صفحه 65 از 85 نخستنخست ... 5564656675 ... آخرینآخرین

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن