خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 64 از 85 نخستنخست ... 5463646574 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 946 به 960 از 1274

موضوع: سوالات شیمی

1. Top | #946
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط TimeToSayGoodbye نمایش پست ها
      البته میدونم این گزاره درسته: "ی ترکیب ماده خالصیه شامل بیش از یک عنصره ک از قانون نسب های معین طبعیت میکنه" واسه همین احساس میکنم اونجایی ک گفتم ماده خالص یا عنصره یا ترکیب نیاز ب گسترش داره. نمیدونم. نظر تو چیه؟
      @mohammacl
      "ماده خالص یا عنصره یا ترکیب" این درست نیست. حواسم نبود اصن. مثال نقضش همون مولکول های تک عنصریه

There is enough light
      for one who wants to see

...Chemistry : Chem is Try

2. Top | #947
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      خیلی از محلول ها همگن و ناخالصن. نیستن؟

ینی تو میگی "ملکول nعنصری" بهتر از "عنصر ملکولیه"؟
      محلول نا همگن نداریم. وقتی میگیم محلول داریم به کل قضیه اشاره میکنیم. نمیتونیم بگیم توی محلول آب نمک یکی ماده اصلیه اونیکی ناخالصیه!

There is enough light
      for one who wants to see

3. Top | #948
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط mohammacl نمایش پست ها

محلول نا همگن نداریم. وقتی میگیم محلول داریم به کل قضیه اشاره میکنیم. نمیتونیم بگیم توی محلول آب نمک یکی ماده اصلیه اونیکی ناخالصیه!
      محلول نا همگن از اون جهت ندارم ک محلول رو مخلوط همگن تعریف میکنیم. یا غیر از اینه؟
      محلول سدیم کلرید همگنه ولی ماده خالص نیست. اگه نمیتونی ناخالص یودنش رو تجسم کنی کمی زمان بهش بده تا کربن دی اکسید هوا توش حل بشه و دیگه نمیتونی خالص فرضش کنی، هر چند ک قبلش هم نبوده. اگه اشتباه میکنم بگو اشتباه میکنی. محلول سدیم کلرید مخلوط همگنی (محلولی) از دو ماده خالصه پس ناخالصه.

تو میگی گزاره "ماده خالص، یا عنصر یا ترکیب" گزاره غلطیه چون "ملکول های تک عنصری"؛ ک هیچ رقمه هم حاضر نیستی "عنصرهای ملکولی" صداشون کنی- ی مثال نقض واسه اون گزاره س؟ برای ب چالش کشیدن گزاره ی " ماده خالص، یا عنصره یا ترکیب" باید ماده خالصی بگی ک ن عنصر باشه ن ترکیب. وجود یا عدم وجود هیچ عنصری، درستی اون گزاره رو رد نمیکنه.
      There is No Need for God as a Hypothesis

Pierre-Simon, marquis de Laplace
      ویرایش توسط Phenotype_2 : 03 مرداد 1398 در ساعت 01:40

4. Top | #949
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط timetosaygoodbye نمایش پست ها
      محلول نا همگن از اون جهت ندارم ک محلول رو مخلوط همگن تعریف میکنیم. یا غیر از اینه؟
      محلول سدیم کلرید همگنه ولی ماده خالص نیست. اگه نمیتونی ناخالص یودنش رو تجسم کنی کمی زمان بهش بده تا کربن دی اکسید هوا توش حل بشه و دیگه نمیتونی خالص فرضش کنی، هر چند ک قبلش هم نبوده. اگه اشتباه میکنم بگو اشتباه میکنی. محلول سدیم کلرید مخلوط همگنی (محلولی) از دو ماده خالصه پس ناخالصه.

تو میگی گزاره "ماده خالص، یا عنصر یا ترکیب" گزاره غلطیه چون "ملکول های تک عنصری"؛ ک هیچ رقمه هم حاضر نیستی "عنصرهای ملکولی" صداشون کنی- ی مثال نقض واسه اون گزاره س؟ برای ب چالش کشیدن گزاره ی " ماده خالص، یا عنصره یا ترکیب" باید ماده خالصی بگی ک ن عنصر باشه ن ترکیب. وجود یا عدم وجود هیچ عنصری، درستی اون گزاره رو رد نمیکنه.
      دقیقا همگن بودن جز تعریف محلوله.
      «عنصر مولکولی» بی معنیه.در واقع داری میگی عناصری داریم که مولکولی هستن و عناصری داریم که مولکولی نیستن. در حالی که طبق تعریف «عنصر»، چنین دسته بندی ای معنا نداره

h2 عنصر نیس ترکیب هم نیست

There is enough light
      for one who wants to see

5. Top | #950
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

البته من فک میکنم تو اینجا کمی با محلول ابی متانول قاطی کردی ک میشه کدوم از اب یا الکل رو ب دلخاه حلال بگیری و دیگری رو حل شونده.

6. Top | #951
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

دقیقا همگن بودن جز تعریف محلوله.
      «عنصر مولکولی» بی معنیه.در واقع داری میگی عناصری داریم که مولکولی هستن و عناصری داریم که مولکولی نیستن. در حالی که طبق تعریف «عنصر»، چنین دسته بندی ای معنا نداره

h2 عنصر نیس ترکیب هم نیست
      ملکول رو تعریف کن و توضیح بده چرا "عنصر ملکولی" تو کلت نمیره ولی ملکول تک عنصری میره.
      بله من میگم عناصری داریم ک ملکولی هستن. یک عنصر ب همه ی اتم هایی میگیم ک خواص شیمایی یکسانی دارن. مثلا اتم های اکسیژن میتونن دو آلوتروپ بسازن ک در تعریف ملکول میگنجن. O2 و o3. این دو تا هر دو از یک عنصرن ولی شکل های متفاوتی دارن پس آلوتروپن... اصلا مگه تعریف نمیکنه الوتروپ ها دگر شکل های یک عنصرن؟ پس چجوری ک تو میگی h2 و o2 عنصر نیستن؟ اولش گفتی هستن. محمد داری عقب عقب میریا.
      عناصریم داریم ک ملکولی نیستن... مث هلیم. عناصریم داریم ک ن ملکولین ن اتمی... بلورین مث فلزات. شاید بازم باشه.
      فک کنم تعریف ملکول رو بی از حد تعمیم دادی تو زهنت. ب خورده باید کوجکترش کنی.

ویرایش توسط Phenotype_2 : 03 مرداد 1398 در ساعت 02:27

7. Top | #952
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      ملکول رو تعریف کن و توضیح بده چرا "عنصر ملکولی" تو کلت نمیره ولی ملکول تک عنصری میره.
      بله من میگم عناصری داریم ک ملکولی هستن. یک عنصر ب همه ی اتم هایی میگیم ک خواص شیمایی یکسانی دارن. مثلا اتم های اکسیژن میتونن دو آلوتروپ بسازن ک در تعریف ملکول میگنجن. O2 و o3. این دو تا هر دو از یک عنصرن ولی شکل های متفاوتی دارن پس آلوتروپن... اصلا مگه تعریف نمیکنه الوتروپ ها دگر شکل های یک عنصرن؟ پس چجوری ک تو میگی h2 و o2 عنصر نیستن؟ اولش گفتی هستن. محمد داری عقب عقب میریا.
      عناصریم داریم ک ملکولی نیستن... مث هلیم. عناصریم داریم ک ن ملکولین ن اتمی... بلورین مث فلزات. شاید بازم باشه.
      فک کنم تعریف ملکول رو بی از حد تعمیم دادی تو زهنت. ب خورده باید کوجکترش کنی.
      مولکول: ذره خنثی تشکیل شده از بیش از یک اتم
      «یک عنصر ب همه ی اتم هایی میگیم ک خواص شیمایی یکسانی دارن»
      اشتباهه. حتی اگه اون "یک" رو برداری هم اشتباهه

تمام عناصر رو باید بتونی توی جدول تناوبی عناصر پیدا کنی! شما توی جدول تناوبی h2 میبینی؟ c60 چی؟ الماس چطور؟

There is enough light
      for one who wants to see

8. Top | #953
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

مولکول: ذره خنثی تشکیل شده از بیش از یک اتم
      «یک عنصر ب همه ی اتم هایی میگیم ک خواص شیمایی یکسانی دارن»
      اشتباهه. حتی اگه اون "یک" رو برداری هم اشتباهه

تمام عناصر رو باید بتونی توی جدول تناوبی عناصر پیدا کنی! شما توی جدول تناوبی h2 میبینی؟ c60 چی؟ الماس چطور؟
      تو جدول تناوبی، الوتروپ ها نوشته نمیشن. جدول تناوبی شامل اطلاعاتی از اتم عناصره. H2 تو خونه اوله. C60 و الماس تو خونه 12ام.

"همه ی اتم های ک خواص شیمیایی یکسانی دارن یک عنصرن" غلطه؟ پس چین اتم هاییی ک خواص شیمیایی یکسانی دارن؟

9. Top | #954
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      تو جدول تناوبی، الوتروپ ها نوشته نمیشن. جدول تناوبی شامل اطلاعاتی از اتم عناصره. H2 تو خونه اوله. C60 و الماس تو خونه 12ام.

"همه ی اتم های ک خواص شیمیایی یکسانی دارن یک عنصرن" غلطه؟ پس چین اتم هاییی ک خواص شیمیایی یکسانی دارن؟
      بذار توضیحات ایوپاک رو چک کنیم
      1:
      A species of atoms; all atoms with the same number of protons in the atomic nucleus.
      2:
      A pure chemical substance composed of atoms with the same number of protons in the atomic nucleus. Sometimes this concept is called the elementary substance as distinct from the chemical element as defined under 1, but mostly the term chemical element is used for both concepts.

There is enough light
      for one who wants to see

10. Top | #955
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

12 ک منیزیمه. 6 منظورم بود

11. Top | #956
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

بذار توضیحات ایوپاک رو چک کنیم
      1:
      A species of atoms; all atoms with the same number of protons in the atomic nucleus.
      2:
      A pure chemical substance composed of atoms with the same number of protons in the atomic nucleus. Sometimes this concept is called the elementary substance as distinct from the chemical element as defined under 1, but mostly the term chemical element is used for both concepts.

Same nomber of proton in nucleus = خواص شیمیایی یکسان.

من درست گفتم!!. نمیخاستم از هسته ی اتم حرف بزنم. پس هم نتیجه میگیریم H2 عنصره هم "همه ی اتم های ک خواص شیمیایی یکیسانی دارن، (از)یک عنصرن"

12. Top | #957
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه

bache-mosbat
      نمایش مشخصات
      Same nomber of proton in nucleus = خواص شیمیایی یکسان.

من درست گفتم!!. نمیخاستم از هسته ی اتم حرف بزنم. پس هم نتیجه میگیریم H2 عنصره هم "همه ی اتم های ک خواص شیمیایی یکیسانی دارن، (از)یک عنصرن"
      وقتی ایوپاک توی تعریفش به عوام رفرنس داده دیگه بحث اضافه بی مورده...

There is enough light
      for one who wants to see

13. Top | #958
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات

وقتی ایوپاک توی تعریفش به عوام رفرنس داده دیگه بحث اضافه بی مورده...
      این ینی h2 چیه؟
      بین حرفام گزاره ای ک نا درست باشه نبود دیگه، درست؟

14. Top | #959
      کاربر نیمه فعال

divoone-shodam
      نمایش مشخصات

خاب به این نکته دقت نکردی که h و h2 خواص شیمایی یکسانی ندارن ، در ضمن هیدروژن با گاز هیدروژن یکی نیست اولی همونیه که تو جدول تناوبیه یعنی h دومی اونیه که تو بیرون وجود داره ، ما نمی تونم o2 رو یک عنصر بدونیم ، چون که خواص شیمیایی o2 با o متفاوته اما یک عنصر خواص شیمیایی یکسانی داره ، حالا بیایم به یه سوال جواب بدیم : برای برخی از مواد مثل اکسیژن پایدارترین شکل اون (o2 ) رو باید عنصر بنامیم یا خوده تک اتمی اون ؟ خاب مشخصا جدول تناوبی عنصر ها رو به ما نشون میده و جدول تناوبی اکسیژن رو به صورت o و هیدروژن رو به صورت h نشون داده این یعنی خود تک اتمی اون ها رو باید در نظر گرفت

15. Top | #960
      همکار سابق انجمن
      کاربر باسابقه
      مدیر برتر

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط amirhossein10 نمایش پست ها
      خاب به این نکته دقت نکردی که h و h2 خواص شیمایی یکسانی ندارن ، در ضمن هیدروژن با گاز هیدروژن یکی نیست اولی همونیه که تو جدول تناوبیه یعنی h دومی اونیه که تو بیرون وجود داره ، ما نمی تونم o2 رو یک عنصر بدونیم ، چون که خواص شیمیایی o2 با o متفاوته اما یک عنصر خواص شیمیایی یکسانی داره ، حالا بیایم به یه سوال جواب بدیم : برای برخی از مواد مثل اکسیژن پایدارترین شکل اون (o2 ) رو باید عنصر بنامیم یا خوده تک اتمی اون ؟ خاب مشخصا جدول تناوبی عنصر ها رو به ما نشون میده و جدول تناوبی اکسیژن رو به صورت o و هیدروژن رو به صورت h نشون داده این یعنی خود تک اتمی اون ها رو باید در نظر گرفت
      اول بگو اطلاعاتی ک تو جدول تناوبی نوشته شده چین؟

ازه قبول دارم هیدوژن با کاز هیدورژن یکی نیست. گاز هیدروژن، هیدروژنه ولی هیدروژن الزامن گاز نیست. گاز تعریفه ک حالت ماده رو توضیح میده. بحث ما اینجا حالت ماده نیست. ب گزاره بی ربطی اشاره میکنین. @mohammacl هم همینطور.

هیدروژن ی عنصره ک با نماد شمیمیایی H نشون داده میشه. H2 ی فرمول شیمیایی شامل نماد شیمایی H و زیروند 2 و اشاره میکنه ب ی ملکول دو اتمی ک از اتم های عنصر هیدروژن ساخته شده و چیز پیچیده ای نیست؛ بهش میگن استوکیومتری فرمول های شیمایی و مکمل استوکیومتری معادله های شیماییه. جدول تناوبی داده هایی از اتم عنصر ها رو لیست میکنه و شاید مهمتربنشون تو این بحث نماد شیمایی باشه. ب همین ترتیب اکسیزن ی عنصره با نماد شیمایی O. ک دستکم دو دگرشکل از این عنصر رو میشناسیم. دگرشکلی ب شکل ملکول های O2 و دگرشکل دیگه ای ب شکل ملکول های O3... دگر شکل های دیگه هم ممکنه داشته باشه. اتم های اکسیژن مستقل از منبعش، چ از ملکول O2 جدا شده باشن و چ ملکول O3 چ از جای دیگه اومده باشن مثلا واپاشی یا همجوشی هسته ای، همه اتم یک عنصر با خواص شیمیایی یکسانن.
      کسی ک از نبودن O3 در جدول تناوبی عناصر، عنصر نبودن O3 رو نتیجه میگیره باید این زهنیت رو ک " عنصرا فقط اونایی هستن ک فرمول شیمیاییشون تو جدول اومده" رو اصلاح کنه. عنصر تعریف داره و جدول هم از استوکیومتری چیزی نمیگه.

اره O2 و O3 خواص شیمیایی متفاوتی دارن و مواد متفاتی هستن. ولی باز ی عنصرن و تناقضی هم وجود نداره. البته ی ابهام هست ک باید رفع باشه. من ادعا میکنم O2 و O3 هر دو یک عنصرن(کم کم داره خنده دار میشه ک عنصر نمیدونیش بجرم اینکه ملکول تشکیل داده). و برای توضیح یک عنصر بودنشون بنا ب تعریفی ک من میدونم تنها یکسان بودن خواص شیمایی "اتم های سازندشون" کافیه. برای تشخیص باید ب یکسان بودن خواص شیمایی اتم های سازنده توجه کرد ن یکسانی خواص شیمیایی خود ماده و یا لیست شدن یا نشدنش در جدول تناوبی عناصر.

@ostadmomeni
      خستمون کردن استاد... شما ی چیزی بگین. من اشتباه میکنم؟ بحث بنیادترین مفهوم در شیمیه... مفهوم "عنصر" و ی سری تعاریف اولیه از دسته بندی مواد.

نظریه ای ک میگه ماده از زرات تجربه ناپذیر تشکیل شده رو اولین بار دموکریتوس داده با لیوکیپوس؟

ویرایش توسط Phenotype_2 : 03 مرداد 1398 در ساعت 08:05

صفحه 64 از 85 نخستنخست ... 5463646574 ... آخرینآخرین

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن