خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    1. Top | #1
      کاربر فعال

نمایش مشخصات

سوال از ساختمان واژه ( زبان فارسی )

سلام
      چرا تو تست های این بخش زبان فارسی بعضی کلمه ها جدا از هم در نظر میگیرم مثل ( فنون ادبی که ادبی میشه مشتق ولی اگه کلشو در نظر بگیری میشه مشتق مرکب ) ولی بعضی کلمه ها رو با هم در نظر میگیریم مثل ( سخن سنجی که میشه مشتق مرکب )

دومین سوال تو تشخیص اسم نکره است بذارین مثال بزنم

گاهی نویسنده در سراغاز نوشته ی خود ......

..... این کار هم زمینه سازی برای فهم مطلب اصلی است .

خوب گاهی تو مثال اول اسم ساده در نظر گرفته شده چرا چون ی نکره به حساب اومده
      ولی تو مثال دوم کلمه اصلی مشتق هستش چون دیگه اون ی ی نکره نیست .

راستش یکم گیج شدن!
      ویرایش توسط A . H : 29 دی 1397 در ساعت 00:52

2. Top | #2
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      منظورتون فنون ادبیه دیگه ؟
      خب ببینین باید شما تشخیص بدین که اون ترکیب یه کلمه ست یا ترکیب وصفی/اضافی ! فنون ادبی یه ترکیب وصفیه . فنون هسته و ادبی وابسته ست .
      ولی تو ترکیب سخن سنجی خبری از وصف/اضافه نیست . یعنی سخن سنجی یه کلمه ست . و نمیشه هسته و وابسته ای برای در نظر گرفت.
      فک کنم اگه به مبحث وابسته های پیشین و پسین مسلط بشین میتونین تشخیص بدین.

در مورد تشخیص ی نکره هم معمولا میگن میشه ی رو برداشت و * یک * رو اول کلمه گذاشت . اگه معنی بده میشه ی نکره . ولی این روشا همیشه جواب نمیدن . روش اصلی تشخیصش توجه به معنیه و شناخت انواع ی . این مشکلم با تست زدن زیاد حل میشه نگران نباشین !

3. Top | #3
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      میتونین یکم بیشتر در مورد ی نکره بیشتر توضیح بدید ؟

4. Top | #4
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      * ی * که بعد از یک کلمه ی ناشناس میاد ی نکره ست. نمیدونم دقیقا باید چجوری توضیح بدم ! برای تشخیصش همیشه به معنی توجه میکنم . وقتی میخوام تشخیصش بدم تو ذهنم این نکته رو مرور میکنم : به هیچی دلالت نمیکنه(!) و کلمه ای که بهش چسبیده رو عوض نمیکنه . مثلا به این دوتا جمله توجه کنین :

او لحن کتابی داشت
      کتابی را از کتابخانه ام برداشتم

جمله ی اول ی نکره نیست و کلمه ی کتاب رو که اسمه تبدیل به صفت کرده .
      ولی جمله ی دوم ی نکره ست . چیزی رو عوض نکرده . همینجوری داره میگه یه کتاب رو ورداشتم !

اگه ی , ی نکره نباشه , باید کلمه ای که بهش چسبیده رو ازنظر معنی عوض کنه . مثلا خوردن اسم (مصدر ) ئه . ولی وقتی ی لیاقت بهش میچسبه میشه خوردنی و تبدیلش میکنه به صفت.

من به هر جمعیتی نالان شدم >> اینجاام ی نکره داریم

مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید ** که ز انفاس خوشش بوی کسی می آید >> 2 تا ی نکره (توضیح : مسیحانفس یعنی کسی که دم عیسایی داره ! همون تلمیح حضرت عیسی و ... )

الهی سینه ای ده آتش افروز ** در آن سینه دلی وان دل همه سوز >> ی نکره تو بیت دوم

راه تشخیصش فقط معنیه ! باید تمرین کنین و درک ادبی خودتونو بالا ببرین . با تست قرابت زدن درک ادبی میره بالا !

5. Top | #5
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      بهترین راه تشخیص ی نکره اینه که ی های دیگری که تو تست میاد رو بفهمید مثلا ی صامت میانجی که بین دو مصوت میاد مثلا دوست های من که ی اینجا ی میانجیه یا مثلا ی داریم مصدریه یک ی دیگه داریم یای لیاقت یک یا داریم یای نسبت شما راه تشخیص این ی هارو یاد بگیرید بقیش خود به خود ی نکره میفهمید البته تست زیاد خیلی تاثیر داره

6. Top | #6
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Ellie.79 نمایش پست ها
      * ی * که بعد از یک کلمه ی ناشناس میاد ی نکره ست. نمیدونم دقیقا باید چجوری توضیح بدم ! برای تشخیصش همیشه به معنی توجه میکنم . وقتی میخوام تشخیصش بدم تو ذهنم این نکته رو مرور میکنم : به هیچی دلالت نمیکنه(!) و کلمه ای که بهش چسبیده رو عوض نمیکنه . مثلا به این دوتا جمله توجه کنین :

او لحن کتابی داشت
      کتابی را از کتابخانه ام برداشتم

جمله ی اول ی نکره نیست و کلمه ی کتاب رو که اسمه تبدیل به صفت کرده .
      ولی جمله ی دوم ی نکره ست . چیزی رو عوض نکرده . همینجوری داره میگه یه کتاب رو ورداشتم !

اگه ی , ی نکره نباشه , باید کلمه ای که بهش چسبیده رو ازنظر معنی عوض کنه . مثلا خوردن اسم (مصدر ) ئه . ولی وقتی ی لیاقت بهش میچسبه میشه خوردنی و تبدیلش میکنه به صفت.

من به هر جمعیتی نالان شدم >> اینجاام ی نکره داریم

مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید ** که ز انفاس خوشش بوی کسی می آید >> 2 تا ی نکره (توضیح : مسیحانفس یعنی کسی که دم عیسایی داره ! همون تلمیح حضرت عیسی و ... )

الهی سینه ای ده آتش افروز ** در آن سینه دلی وان دل همه سوز >> ی نکره تو بیت دوم

راه تشخیصش فقط معنیه ! باید تمرین کنین و درک ادبی خودتونو بالا ببرین . با تست قرابت زدن درک ادبی میره بالا !
      بله سعی میکنم درک ادبیموببرم بالا
      دستتون درد نکنه ممنون

7. Top | #7
      کاربر فعال

نمایش مشخصات
      بالاخره تونستم ی نکره رو تشخیص بدم
      انواع ی :

1. ی نکره مثل درختانی / میزی
      2. ی مصدری مثل خوبی ( خوب بودن ) ( بودن یا شدن )
      3. ی لیاقت مثل دیدنی / خواندنی ( اگه ی لیاقت رو ور داریم بن میمونه )
      4. ی نسبت مثل ادبی / تهرانی ( به معنای اهل ... یا مربوط به ... )

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن