خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 9 از 9
    1. Top | #1
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات

كسى ميتونه حسن تعليل اين ابيات رو توضيح بده؟

كدام گزينه حسن تعليل ندارد؟
      ١-تقرير اديبانه ى برهان معاد است/فصلى كه نسيم از پى اسفند گشوده است
      ٢-آن چه زر مى شود از پرتو آن قلب سياه/كيميايى است كه در صحبت درويشان است
      ٣-تفسير لطيفى است ز پاكى دل كوه/آن چشمه كه از چشم دماوند گشوده است
      ٤-بر سجده احساس بنفشه است نشانى/سجاده سبزى كه به الوند گشوده است
      .
      .
      جواب گزينه دو هست ولى من متوجه حسن تعليل سه گزينه ديگه نميشم.
      متشكر ميشم كسى ميتونه توضيح بده.
      تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست img_7427.jpg  

2. Top | #2
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      سلام
      گزینه 1 مربوط به آمدن بهار بعد از اسفند است که چون گیاهان در این فصل زنده می شوند اشاره به معاد که همان زنده شدن است
      گزینه 3 در این گزینه جاری شدن چشمه از کوه را نشانه پاکی کوه دانسته است که مانند انسان پاک اشک از چشمش روان است

3. Top | #3
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

نمایش مشخصات
      سلام دوست عزیزدرحسن تعلیل واسلوب معادله بایدهرمصرع مفهوم جداگانه وخاصی داشته باشدومصرع دوم به حالتی نباشدکه انگارادامه ی مصرع اول است الان این موضوع درگزینه ی2رعایت نشده این جزوه ی خودمم میذارم شایدبه دردتون خورد.
      20181109_141233.jpg

4. Top | #4
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط BHDF نمایش پست ها
      كدام گزينه حسن تعليل ندارد؟
      ١-تقرير اديبانه ى برهان معاد است/فصلى كه نسيم از پى اسفند گشوده است
      ٢-آن چه زر مى شود از پرتو آن قلب سياه/كيميايى است كه در صحبت درويشان است
      ٣-تفسير لطيفى است ز پاكى دل كوه/آن چشمه كه از چشم دماوند گشوده است
      ٤-بر سجده احساس بنفشه است نشانى/سجاده سبزى كه به الوند گشوده است
      .
      .
      جواب گزينه دو هست ولى من متوجه حسن تعليل سه گزينه ديگه نميشم.
      متشكر ميشم كسى ميتونه توضيح بده.

بیت اول و سوم رو جناب یاسین به خوبی توضیح دادند.
      در مورد بیت چهارم... اگر به گل بنفشه دقت کرده باشید، یه مقداری در قسمت انتهایی ساقه اش خمیدگی داره و این رو شاعر یه حالت سجده برای این گل در نظر گرفته (کلاً در ادبیات پارسی این گل نماد انسان های عابد هست). حالا اگر معنی کنید بیت رو به این صورت میشه: به دلیل اینکه گل بنفشه خمیده شده و داره خالصانه سجده می کنه، دامنه های الوند مثل سجاده های نماز (که اکثریتشون به رنگ سبز هستن) سرسبز و گسترده شده اند. یعنی داره علت سرسبز بودن دامنه های الوند رو به یه چیز دیگه ای ربط میده.
      بیت دوم هم معنیش مشخصه.
      ویرایش توسط Ferrari : 18 آبان 1397 در ساعت 15:45

5. Top | #5
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط yasin10 نمایش پست ها
      سلام
      گزینه 1 مربوط به آمدن بهار بعد از اسفند است که چون گیاهان در این فصل زنده می شوند اشاره به معاد که همان زنده شدن است
      گزینه 3 در این گزینه جاری شدن چشمه از کوه را نشانه پاکی کوه دانسته است که مانند انسان پاک اشک از چشمش روان است
      بسيار فراوان از توضيح خوبتون ممنونم.
      فقط ببخشيد ببينيد درست متوجه شدم گزينه اول دليل غير واقعى معاد رو آمدن بهار ميدونه؛ و گزينه سوم دليل غيرواقعى پاك بودن كوه رو چشمه اى كه ازش جارى شده ميدونه.درسته يا من اشتباه متوجه شدم؟

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط AHMAD76REZA76 نمایش پست ها
      سلام دوست عزیزدرحسن تعلیل واسلوب معادله بایدهرمصرع مفهوم جداگانه وخاصی داشته باشدومصرع دوم به حالتی نباشدکه انگارادامه ی مصرع اول است الان این موضوع درگزینه ی2رعایت نشده این جزوه ی خودمم میذارم شایدبه دردتون خورد.
      برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 20181109_141233.jpg
مشاهده: 63
حجم: 139.7 کیلو بایت
      خيلى ممنونم از توضيحتون و اينكه كه جزوه تون رو گذاشتيد.
      حتما استفاده ميكنم.

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Ferrari نمایش پست ها

بیت اول و سوم رو جناب یاسین به خوبی توضیح دادند.
      در مورد بیت چهارم... اگر به گل بنفشه دقت کرده باشید، یه مقداری در قسمت انتهایی ساقه اش خمیدگی داره و این رو شاعر یه حالت سجده برای این گل در نظر گرفته (کلاً در ادبیات پارسی این گل نماد انسان های عابد هست). حالا اگر معنی کنید بیت رو به این صورت میشه: به دلیل اینکه گل بنفشه خمیده شده و داره خالصانه سجده می کنه، دامنه های الوند مثل سجاده های نماز (که اکثریتشون به رنگ سبز هستن) سرسبز و گسترده شده اند. یعنی داره علت سرسبز بودن دامنه های الوند رو به یه چیز دیگه ای ربط میده.
      بیت دوم هم معنیش مشخصه.
      بسيار زياد متشكرم از توضيح كامل و مفيدتون.
      يعنى بيت اول دليل غير واقعى معاد رو آمدن بهار ميدونه و بيت سوم دليل غيرواقعى پاك بودن كوه رو چشمه اى كه از اون جارى ميشه؟
      درست متوجه شدم؟

8. Top | #8
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط BHDF نمایش پست ها
      بسيار زياد متشكرم از توضيح كامل و مفيدتون.
      يعنى بيت اول دليل غير واقعى معاد رو آمدن بهار ميدونه و بيت سوم دليل غيرواقعى پاك بودن كوه رو چشمه اى كه از اون جارى ميشه؟
      درست متوجه شدم؟
      بیت اول رو درست متوجه شدید.
      اما بیت سوم داره میگه علت ایجاد چشمه، پاکی دل کوه هست. مسئله اینه که توی ادب عرفانی جاری شدن اشک، نشانه ی پاکی دل و صداقت انسان هست. به عبارتی... کسی که گریه میکنه، انگار دلش رو آبیاری کرده و این آب از چشماش خارج میشه. الآن توی این بیت شاعر داره همین مسئله رو به جای انسان، برای کوه بیان میکنه و برای جاری شدن چشمه از دل اون کوه، یه علت غیر واقعی میاره.

9. Top | #9
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Ferrari نمایش پست ها
      بیت اول رو درست متوجه شدید.
      اما بیت سوم داره میگه علت ایجاد چشمه، پاکی دل کوه هست. مسئله اینه که توی ادب عرفانی جاری شدن اشک، نشانه ی پاکی دل و صداقت انسان هست. به عبارتی... کسی که گریه میکنه، انگار دلش رو آبیاری کرده و این آب از چشماش خارج میشه. الآن توی این بیت شاعر داره همین مسئله رو به جای انسان، برای کوه بیان میکنه و برای جاری شدن چشمه از دل اون کوه، یه علت غیر واقعی میاره.
      بسيار فراوان ممنونم از وقتى كه گذاشتيد و توضيح داديد.
      متوجه شدم.دستتون درد نكنه.

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن