خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

صفحه 1 از 28 1211 ... آخرینآخرین
    نمایش نتایج: از 1 به 15 از 409
    1. Top | #1
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات

مصاحبه با رتبه 1994 منطقه 2 تجربی کنکور 97 - علی توفیقی

-ادیت مورخ آبان 1401-
      سلام و وقت بخیر

سلام خدمت همگی حضار

نکته ای که بگم, اینه که مصاحبه شاید یکم طولانی باشه.
      اگر میخواید یه خلاصه ای ازش رو بخونین و وقت بیشتری تلف نکنین, صرفا اون نکات پیشنهادی به ۹۸ی ها در آخر + سکشنِ نحوه مطالعه هر درس + مطالب Bold و رنگی شده رو بخونین.
      همچنین قسمت تکنیک های لازم برای مدیریت زمان که آخر مصابحس حتما حتما مطالعه کنین.

-لطفا خودتون رو معرفی کنید، از کدوم شهر و استان هستید و در چه مدرسه ای تحصیل می کردید !
      علی توفیقی, از شهر خرم آباد واقع در استان لرستان.
      مدرسه تحصیلیم هم سمپاد بود(شهید بهشتی)

-چه رشته ها و دانشگاهایی رو قرار هستش انتخاب کنی؟
      راستش انتخاب رشته که کردم. جوابا هم اومدن الانم تقریبا 1.5 ماهه که تو دانشگاه دزفول پزشکی میخونم.

- لطفا کارنامه های کنکور و سوابق تحصیلیتان را بگذارید!

البته توجه کنین من نمرات دیپلم رو رفتم ترمیم. مثلا من دینی رو 9 برده بودم ولی بعدش امتحان ترمیم رو دادم
      به ترتیب از بالا: کنکور 97 و 96:

%D8%B3.png
      96.png

-از کی مطالعه برای کنکور را شروع کردید؟

من راستش تقریبا از 10م مهر ماه سال 95..که پیش دانشگاهی بودم.(سال اول کنکورم)
      سال دومم تقرببا همون تایم.

- درباره هر یک از این شش بازه زمانی به سولات زیر پاسخ کامل بدید:
      (چگونه برای این بازه ها برنامه ریزی می کردید؟ کدام آزمون شرکت میکردید؟ چگونه هر درس را مطالعه میکردید؟)

- تابستان سال دوم
      هیچی - هیچ آزمونی نبودم

- تابستان سال سوم
      هیچ چیزی نخوندم - هیچ آزمونی نبودم

- تابستان سال پیش دانشگاهی
      یه مقدار شیمی سال سوم خوندم ولی به صورت کاملا پراکنده - هیچ آزمونی نبودم

- سال تحصیلی پیش دانشگاهی
      سال اول کنکورم که میانگین تقریبا 6 ساعت میخوندم روزایی که میرفتم مدرسه. روزایی که نمیرفتم هم میانگین روی همون 6-6.5 ساعت بودش.
      روزای مدرسه که عموما تا ساعت 12 هم بود(دروس عمومی ما نرفتیم) وقتی میرسیدم خونه یه نهار و یه استراحت میکردم. و تا آخر شب سعیمو میکردم اقلا 5 ساعت رو بخونم.
      روزایی که مدرسه هم نبودم یا مدرسه تموم شده بود هم از اول صبح شروع میکردم و تقریبا 6-7 ساعت رو میرسوندم.
      آزمون هم آزمون های سنجش رو میرفتم. آخرین آزمون قلم چی که هفته قبل کنکور بود هم رفتم.

سال دوم که تا عید ماه تقریبا مفید رو روی 3-4 ساعت میخوندم. سعیم روی این بود که اقلا 2 تا درس اختصاصی رو بخونم با 2 تا عمومی.
      ادامه برنامه ریزی رو توی قسمتای پایینتر توضیح میدم.
      آزمون هم قلم چی هارو همه رفتم بجز اونایی که با 3 تای آخر جامع سنجش تداخل داشتن.
      3 تای آخر سنجش رو هم دادم.

- دوران طلایی نوروز
      سال اول که نرمال بود..تقریبا میانگین روزی 7 میخوندم.
      سال دوم هم میانگین 5 رو خوندم اون تایم.

- ماه رمضان
      بنده متاسفانه روزه نگرفتم این دو سال رو

- دوران امتحانات نهایی
      برای امتحانات نهایی سعیم فقط روی خود امتحانات بود. که چندان هم خوب پیش نرفت:/
      (توی سوابق تحصیلی هم کاملا معلومه )

- دوران جمع بندی
      دوران جمع بندی! دوران بسیار حساسی هستش.
      سال اول که تقریبا 1.5 ماه قبل از شروع کنکور من شروع به جمع بندی کردم. یعنی آروم آروم کنکور هارو توی خونه مطابق با شرایط آزمون میزدم و بعد اینکه تموم میشد، درصد گیری میکردم و تحلیل میکردم سوالات رو.
      این نکته رو هم بگم که کنکور هارو از دم(بجز کنکور های ۲ سال اخیر) باید توی تایمی کمتر از تایم مشخص شده بزنین. بخاطر اینکه اکثر سوالات واستون آشنا هستن + شرایط آزمون به صورت کامل رعایت نمیشه.

آزمون های عمومی رو هم توی تایمی که گفته بود حل میکردم و درصد گیری و تحلیل..
      البته اون اواخر دوران جمع بندی که سریعتر حل میکردم سوالات رو, تقریبا همیشه سوالات عمومی رو به جای 1.15 ساعت توی 1 ساعت حل میکردم.

سال دوم هم روند نسبتا مشابه ای داشتم فقط دوتا فرق کلی داشت. یک اینکه موقعی که سال دوم شروع کردم به کنکور زدن و جمع بندی کردن, برنامه قلم چی هنوز تموم نشده بود و یه مقدار از مباحث مونده بود. توی اون دوران هم البته کار ساده ای بودش بخاطر اینکه کنکور های مثلا سال 91 اینا بودش, واسم سخت نبود که هم بتونم مباحث جدید رو هندل کنم و هم کنکورا رو بزنم.
      مورد دوم اینکه یه چیزی شبیه به تقویم درست کرده بودم و دقیقا روش مشخص کردم روش که کدوم روزا کدوم کنکور داخل یا خارج رو بزنم. کدوم روزا آزمون دارم و چند روز باقی مونده. این مفید بودش!

یه چیز خیلی مهم که حتما انجام بدید, توی ورقه های A4 بیاید نکاتی که یادتون میرن یا خوب یاد نگرفتید یا خیلی مهمن رو بنویسید.
      از هر درسی! از هر جایی که یاد گرفتید یا درسنامه یا سوالات آزمون های آزمایشی یا تحلیل کنکور ها و...
      کم کم تا 20-30 برگه A4 پر از نکات پراکنده میرسید که اتفاقا همون نکات رو شما خوب یاد نگرفتید یا نیاز به مرور بیشتر دارن نسبت به بقیه نکات.
      توی تایم های مُرده تون این برگه هارو بشینید بخونین.
      مثلا من بعد از ظهرا کلا لَش بودم
      این برگه هارو روی مبل دراز کش میخوندم و چون تقریبا دوران ج بندی 1.5 ماهه, اغلب اون نکات رو یادم بود سر جلسه کنکور چون بارها مرورشون کرده بودم.

- دقیقا از چه منبعی برای هر درس استفاده می کردید و چه منابعی را پیشنهاد می کنید؟

زیست: سال اول کنکورم الگو داشتم اما سال دوم مهر و ماه/پیشنهاد: آیکیو + خیلی سبز سال دوم + موج آزمون برای اون آخرا صرفا برای جمع بندی
      ریاضی: آیکیو رو داشتم/پیشنهادی: برای کسایی که میخوان درصد بالای 70 رو بزنن همین آیکیوه(البته جلوتر توضیح میدم یکم بیشتر در موردش) برای کسایی که سطحشون متوسطه یا ضعیف, خیلی سبز بهتره.
      توجه کنین که آیکیو اقلا 20 درصد سوالاش واقعا مناسب نیستن و خیلی سختن. اما بقیه سوالاش قشنگن
      شیمی: شیمی سال دوم و پیش دانشگاهی مبتکران + موج آزمون پایه/پیشنهادی: دقیقا همین ترکیب ولی اگر تونستید خیلی سبز سال سوم رو بگیرید بهترم هس.(خیلی سبز باشه. مبتکران سال سوم خوب نیست واقعا)
      فیزیک: میکرو گاج پیش و پایه/پیشنهادی: همین دوباره. البته مبتکران هم میگن خوبه ولی من تست نکردم و اطلاعی ندارم!
      فیزیک هم مثل آیکیو ریاضی, تقریبا نصف سوالات یک قدم تا صدش واقعا به درد خاصی نمیخورن. ولی بقیه سوالاتش قشنگن.

ادبیات: میکرو گاج+ لقمه های تاریخ ادبیات+قرابت+واژگان/پیشنهادی:اصلا میکرو رو پیشنهاد نمیکنم چون درس به درس گفته و این اصلا خوب نیست. پیشنهادم روی موضوعی گاج هستش + همین لقمه هایی که گفتم.
      دینی:میکروگاج/پیشنهادی: سفیر خرد+میکرو گاج.
      زبان: مبتکران جامع(شهاب اناری)/پیشنهادی:همین
      عربی:گاج نقره ای+ حل مسائل الگو سال دوم و سوم/پیشنهادی:خیلی سبز(غزال موسوی) + همین الگو ها.

- آیا از دی وی دی های آموزشی استفاده میکردید؟
      خیر اصلا.

-در طول روز چند ساعت مطالعه میکردید؟
      بالاتر عرض کردم.

- میزان ساعت خواب شما در شبانه روز چقدر بود؟
      7-6 ساعت شب ها. بعد از ظهر ها هم 1-2 ساعت������
      جالب اینجاست نصف این مقادیرم الان نمیخوابم.

- در کدام آزمونهای آزمایشی شرکت کردید؟
      توضیح دادم, سال اول سنجش ها + اخرین ازمون قلم چی
      سال دوم تمام قلم چی ها بجز اون 3 تای آخر که رفتم سنجش جامع.

- میانگین تراز آزمونهای آزمایشی شما چقدر بوده است؟
      سال اول توی سنجش ها دقیقا یادم نیس ولی فک کنم 10000 اینا. قلم چی آخر هم که دادم 6700.
      سال دوم توی قلم چی ها میانگین 7000 یا 6950 بودم. سنجش هارو هم به ترتیب 11000-12600-11400

- تراز اولین آزمونتان چقدر بوده است؟
      سال اول رو که حقیقتا یادم نیس فک کنم 9900 اینا بودش اولین آزمون سنجش.
      سال دوم هم اولین ازمون 7 مهر بود که 6700 شدم.

- شرکت در ازمون ازمایشی ضرورت دارد یا نه؟
      بله حتما! دلیل ضرورت هم از دید من که به خیلی از دوستان هم میگم اینه که شما رو موظف به خوندن میکنه + یه برنامه ریزی کلی رو بهتون میده.
      و از اون مهم تر! اولا استرس برنامه ریزی رو از بین میبره چون از قبل برنامه ریزی شده واستون. ثانیا که فقط با آزمون دادن و تحلیل دقیق آزمونه که یادگیریتون تکمیل میشه و توهم یادگیری از بین میره.
      (توهم یادگیری: اینکه شما یک مطلب رو بخونین, طبیعتا چون شما مثال ها وسوالات محدودی دارید که حل کردید, گمان میکنین که مبحث رو کامل یاد گرفتید در حالی که در بعضی موارد این کاملا اشتباس و شما صرفا اون مثال های محدود رو یاد گرفتید.)
      پس آزمون یه شمشیر دو لبست.
      اگر زیاد غرق تراز و رتبه شید ضرر میکنین ولی اگر به دید ای که بالا توضیخ دادم و به دید یک اهرم کمکی برای پیشرفت بهش نگاه کنین، قطعا مفید واقع میشه.

- چگونه بعد از هر آزمون رفع اشکال می کردید؟

نحوه تحلیل آزمون:

فاز 1: پس از آزمون
      استراحت به مقدار کافی - 1 الی 2 ساعت - و شروع تصحیح و مراحل تحلیل از ساعت 3 و 4 عصر

فاز 2 : تصحیح آزمون
      در این مرحله شما تک تک سوالات رو فقط میبینین که چی زدین! و غلط زدین یا نزده و ... فایده اش اینه منتظر کارنامه نمیمونین و جلو میفتین.
      فقط درصد رو به دست میارین. طبیعتا وقت خیلی کمی میگیره ازتون و ارزش درسی نداره صرفا برای به دست اوردن درصدتون هست(قبل از اینکه کارنامه بیاد)

فاز 3 : تحلیل و عیب یابی
      درس به درس، تک تک سوالات رو فارغ از اینکه صحیح زدین یا غلط یا نزده، دقیقا با توجه به پاسخ برگ و پاسخ سوالا باید تحلیل کنین.
      هر سوال رو دقیقا بررسی میکنین که نکته ای چیزی اگر داشته باشه یادش بگیرین. روی سوالاتی که درست زدین باید وقت بذارین ولی روی سوالاتی که غلط زدین یا نزده بوده، مانور بیشتری نیازه بدین.
      به این صورت که علاوه بر نکته برداری، این که - چرا غلط زدین سوال رو؟ یادش نگرفته بودین، حواس پرتی بوده، یا مطلبی رو خوب یاد نگرفته بودین درموردش- رو یادداشت کنین توی یک برگه خالی کنار دستتون.
      این مرحله شما عیب خودتون رو پیدا میکنین. و باعث حل شدن موضوع بسیار مهمی به نام #توهم_یادگیری میشه. اما این توهم یادگیری چیه؟
      ================================================== ================================================== =====================================
      توهم یادگیری: مطلب رو شما از روی کتاب مطالعه میکنین. مغز انسان دوست نداره عیبی درمورد خودش رو قبول کنه. پس مطلبایی رو که بلده رو پررنگ میکنه و مطالبی که بلد نیستی رو خیلی خیلی غیرارادی کمرنگ میکنه و از زیر چشمات رد میکنه.
      اینجا شما توهم یادگیری داری، صفحه کتاب رو نگاه میکنی و چشمات رد میشه و با خودت میگی همشو بلدی. در حالی که مطالب کمرنگ زیادی هست که یادش نگرفتی و فقط ذهنت غیرارادی ردشون کرده.
      یه قسمت دیگه از توهم یادگیری برمیگرده به مواقعی که شما ذهنت و اراده ات مطلب رو به صورت حفظی پیش میبره. درحالی که شما در کنکور باید فقط و فقط به یادگیری بچسبین و نه حفظ کردن.
      اتفاقی که در این صورت میفته اینه شما تمامی مطالب اون کتاب تستت رو از بَری! ولی به آزمون میرسه که عددا و ارقام عوض میشه مغزت قفل میکنه. چون ذهنت رو در این موضوع حفظی بار اوردی و توان پردازش مسئله ای با ماهیت یکسان اما تا حدی مشابه رو نداره.(مثل هوش مصنوعی قدیما که شکل صورت رو دقیقا میشناخت اما کافیه 1% شکل صورت رو عوض میکردی، اصلا تشخیص نمیداد)
      ================================================== ================================================== =====================================
      خلاصه که، پیدا کردن (=عیب یابی) این مشکلات از نون شب واجب تره. پس این مرحله مهم ترین مرحله است.
      بعد از این که عیب یابی درس تموم شد، سراغ درس بعدی میرید.

فاز 4 : رفع اشکال
      شما تعداد ایراد هارو پیدا کردی، فهمیدی دقیقا چیا هستن، الان نوبت حل کردن اوناست.با توجه به برگه یادداشت مزبور شما شروع میکنی درس به درس رفع اشکال میکنی. هرجایی که مشکل داشتی رو اینبار دوباره میخونی و نباید اشتباهای قبلی رو تکرار کنی.
      یه موضوع مهم بگم، باید فقط اون مطلب مشکل دار رو بخونی. اگه مثلا پروتئین سازی رو ایراد داری قسمت rRNA، فقط اون قسمت رو میخونی. نه که کل فصل یا گفتار رو بخونی!

- برای مطالعه دروس و رسیدن به محدوده بندی آزمونها چگونه برنامه ریزی میکردید و روش های برنامه ریزی خود را لطفا توضیح دهید
      من قلم چی میرفتم سال دوم.
      سال اول کنکورم که واقعا پراکنده میخوندم و اصلااا خوب نبودش ولی سال دوم بهتر بود گرچه واقعا کم میخوندم.
      روش پیشنهادیم اینه روز آزمون رو همونطور که گفتم تحلیل آزمون باشه.
      13 روز دیگه میموند.
      اول اینو بگم که مطالب آزمون عموما دو دسته هستن:
      یکی مطالب جدید که آزمون قبل نیورده. و یکی مطالبی که آزمون قبل هم آورده بود و به نحوی "مشترک" بودن با آزمون قبل.
      مطالب جدید رو سعی میکردم توی 9 روز بخونم و توی اون 3 روز باقی مونده, از مطالب مشترک با آزمون قبل که قدیمی تر بودن شروع میکردم به مرور. و تا آخر 4 شنبه قبل از آزمون مرور میکردم اونارو.
      5 شنبه رو هم که اختصاص میدادم به آزمون غیر حضوری + مطالب نهایی که مونده بودش.

آزمون های جامع رو هم تقریبا روند مشابه داشتم فقط اینکه مقدار بیشتری رو به مرور و مقدار کمتری رو به خوندن مباحث جدید اختصاص میدادم.
      ذکر دوتا نکته الزامیه, اینکه اولا من خودم سعی میکردم پایبند باشم ولی خب بعضی وقتام خوب پیش نمیرفت.
      دومین نکته هم اینکه این روز ها تقریبیه و ممکنه 1-2 روز جابجا شن با توجه به بودجه بندی آزمون و پتانسیل درسی خودتون و...
      خیلی نترسید اگه نرسوندید! صرفا بخونین که پیشرفت کنین.

نحوه درست مرور کردن رو هم اون اواخر توضیح دادم

- منابع جمع بندی کنکورتون چی بود؟
      همون چیزای قبلی. فقط سال دوم کنکور از خط ویژه دینی استفاده کردم و خوب هم بود.
      واسه جمع بندی کلا سعی کنید سوالات علامت زده خودتون رو بزنین. موج آزمون زیست + خط ویژه دینی و ریاضی هم خوب هستن.

- اگه دوباره کنکور بدید چه اشتباهی رو تکرار نمیکنید؟
      قطعا سال دوم کنکور بیشتر میخوندم. + کمتر سمت اینترنت و امثالهم میومدم.
      وقت مُرده رو کمتر میکردم و به تفریح هام "هوشمندانه" تر میرسیدم.

- اگر بر می گشتید به عقب کدام کتاب ها رو دیگه سمتش نمیرفتید؟ با ذکر دلیل لطفا !
      عربی نقره ای گاج. درسنامه های خیلی طویلن و هیچ نیازی نیس به اینقد درسنامه!
      سوالات کنکور عهد بوق رو هم داره و عملا شما نیازی به اینا ندارید.
      خیلی سبز بهتره.

گاج نقره ای که درس به درس رفته و عیننا مث همین عربیه. خوب نیستن این دوتا سمتشون نرید
      الگو زیست هم سوالاتش واقعا قشنگ نیستن به نظر من اقلا. مهر و ماه هم چندان اوکی نیس.
      بقیه رو راضی بودم!

- چگونه استرس دوران کنکور خود را مدیریت میکردید؟
      سال اول استرس داشتم. سعی میکردم این رو به خودم یاد آوری کنم که راه درازی مونده تا آخر و هنوز هیچی معلوم نیست حتی تا روز کنکور هم.
      سال دوم که رسما بی حس بودم������

- اگر داوطلبی در امتحانات نهایی نتیجه مناسب نگرفته باشد میتواند در کنکور سراسری موفق شود؟
      بعله. نمونه هاش تو فروم خیلی زیادن!

- روش مطالعه هر درس رو خیلی مفید و خلاصه میگید؟
      این قسمت خیلی مهمه سعی میکنم هر درس رو خوب واستون توضیح بدم اگر که زیاد شد شرمنده.

زیست: زیست رو من پیشنهاد میکنم 3 قسمت کنین.
      دور اول کلیات فصل رو صرفا بخونین. مثلا از فصل پروتئین سازی صرفا بدونین که rRNA چیه یا رونویسی چیه یا ترجمه چیه. مطالب سطحی و نه عمقی.
      دور دوم که یه بِیس و پایه ساختید از خودتون میتونین وارد جزییات بشید. تمامی شکل های کتاب, عنوان ها, تک تک جملات کتاب, شماره و ترتیب مراحل هر پروسه و... کاندید یک سوال هستن.
      تک تک مطالب رو قشنگ روشون ریز میشید.
      دور سوم هم که میرید از روی کتابای تست تون سوالات رو جواب میدید.
      توجه کنین که سوالات همگی مهم هستن و تک تک گزینه ها قابلیت یادگیری رو دارن.
      در مورد حاشیه نویسی, اولا که خیلی نیاز نیس هر نکته ای رو وارد کنین صرفا نکته های قشنگ رو وارد کنین.
      دوما اگه دیدید کتاب داره خیلی شلوغ میشه توی یه برگه جدا بنویسین. میتونین بدید بیرون واستون یه جوری هست که بین هر دو برگ کتاب درسی یه a5 میزارن. که بتونین نکات رو توی اون وارد کنین که خیلیم شلوغ نشه کتابتون.

شیمی:یه پیشنیاز هایی داره. مثل اینکه اسامی عناصر رو بدونین + اینکه اقلا 8 گروه اصلی و عناصرشون رو حفظ باشید.
      همچنین بار یون هایی که عناصر تشکیل میدن رو هم حفظ باشید(جدول صورتیه که توی فصل سوم شیمی سال دوم بود).
      واکنش هارو باید حتما حفظ باشید! مخصوصا واکنش های معروفی مثل نیتروگلیسرین.

مطالب حفظی رو که باید به خاطر بسپارید. برای مسائل هم باید انواع تیپ های مختلف مسائل رو حل کنین.
      مخصوصا کتاب موج آزمون خوبه واقعا راتون میندازه.

فیزیک و ریاضی: تقریبا شبیه هم هستن. اینقد باید تیپ سوالات مختلف رو حل کنین که با انواع تیپ سوال اشنا باشید.
      اینطوری هر نوع سوالی واستون بیاد شما مشابهش رو قبلا حل کردید و چیزی نیست که ازش بترسید. چون واستون آشنا هستش.
      کلا این دو درس مطالب حفظی این تقریبا ندارن.

اول درسنامه رو بخونین. هر درسنامه یه سری فرمول داره و چنتا مثال ساده و متوسط برای راه انداختنون.
      مثال هارو حتما حل کنین چون جنبه آموزشی دارن اکثرا!
      بعدش میرید سراغ تست ها. توجه کنین که لازم نیست همه تست هارو حل کنین! شما دارید تست میزنید که اولا تیپ سوالات مختلف رو یاد بگیرید و تمرین کنین + سرعتتون توی مصاحبه بره بالاتر.
      لازم به توضیحه که توی این دو درس و شیمی خلاقیت خیلی به درد میخوره.
      خلاقیت به صورت های مختلفی هستش.
      مثلا:
      موقع ضرب کردن به جای اینکه ضبدر 5 کنین, یه صفر میذارید جلوی اون عدد و بعدش تقسیم بر 2 میکنین.
      اینطور ساده تره حداقل واسه من.
      یا موارد دیگه..ضمن سال کاملا خودتون موقع حل تست ها میفهمین.
      توی این دو درس, اهمیت علامت زدن بیشتر مشهوده
      تیپ تست های جالب و به درد بخور رو حتما علامت بزنین واسه مرور دوباره چون این دو درس حداقل توی رشته تجربی در 90 درصد مواقع یه شکل و شمایل کلی و یه راه حل کلی دارن.

ادبیات:
      زبان فارسی 4 سوال قرابت 8 سوال آرایه 3 سوال واژگان 3و...
      توصیه میکنم که هیچ مطلبی رو حذف نکنین. نهایتا یه مقدار از زبان فارسی اونم قسمتای سخت رو صرفا اگه دیدید وضعیت خیلی قاراشمیشه حذف کنین.

اینطور بگم بهتون که شما میاید اول از روی لقمه ها و کتاب درسی مطالب مربوط به آزمون رو میخونین. مثلا واژگان و معانی ابیات و تاریخ ادبیات دروس 10 تا 20 سال دوم رو.
      اینم بگم که یادگیریش فرایندی کاملا تدریجیه. اینطور انتظار نداشته باشید که تو یه روز همه اینارو به خاطر بپسارید! بلکه باید کم کم و به مرور یاد بگیرید.
      مثلا توی تایم های مرده تون, وقتی که لَش() میکنین, و امثالهم میتونین بخونین که کم کم وارد ذهنتون شه این مباحث.
      نصف تایم مطالعتون رو اینطور اختصاص بدید. نصف دیگه رو هم به موضوعی خوندن اختصاص بدید چون ادبیات بسیار مهمه که تست زیاد بزنین و روش تست زدن دستتون بیادش.
      مثلا هردفعه 20 تست قرابت از هر درسی بزنین, 10 تست آرایه, 10 تست واژگان و تاریخ ادبیات و...

عربی:
      عربی از درسای بسیار راحته! برخلاف چیزی که عموم افراد فک میکنن.
      من سال اول کنکور دقیقا توی یک ماه از میانگین درصد 30 رسوندم به 70 خودمو. واقعا سادس!
      در مورد عربی بگم که 7-8 سوال ترجمه داره که صرفا با تکنینک رد گزینه(مثل اینکه شناسه ها مطابقت داشته باشن-جمع و مفرد و...) حل میشن. 2 سوال مفهوم داره که جلوتر توضیح میدم.
      5 سوال متن داره از درک مطلب, 5 سوال قواعد مربوط به درک مطلب و بقیه هم سوالات قواعد هستن.
      میشه گفت 10 سوال و بلکه هم بیشتر به قواعد دونستن شما مربوطه. بقیش هم به ترجمه صحیح. پس هردو مهم هستن.

روش مطالعه هم اینه که اولا شما باید مطالب پایه رو بدونین مثل صیغه ها.
      قدم دوم کتب حل مسئله هس که به شدت نیازن.
      من خودم نشر الگو داشتم..کتاب حل مسئله به این صورته که میاد اول کلمات جدید هر درس رو با معانیش میگه.
      بعدش شروع میکنه جملات درس و تمارین رو هم میگه و ترجمه هم میکنه و نقش هر کلمه رو هم بیان میکنه.
      حالا شما کارِتون چیه؟
      اینه که اقلا نصف کلمات هر درس رو حفظ کنین. بعدش درس رو بخونین.
      تک تک جملات رو خودتون معنی کنین اول, بعد معنی ای که کتاب حل مسئله گفته رو بخونین.
      بعدش حتما تک تک کلمات جمله رو تفکیک کنین و "خودتون" نقش رو بگید. مثلا بگید اذا میشه مفعول فیه یا الطالب میشه فاعل و... بعدشم با چیزی که کتاب نوشته تطابقش بدید.
      این قسمت به شدت مهمه!
      بعدش هم پروسه تست زنی شروع میشه.
      هر 3-4 روز یک بار هم یه درک مطلب بزنین از سال های قبل البته بجز سال های 95 96 97.

دینی:
      دینی نصف نصفه تقریبا. نصفش آیات نصفش هم مطالب حفظی.
      مطالب حفظی رو که صرفا باید زیاد بخونین و کم کم وارد مغزتون شن
      در مورد آیه ها که اتفاقا خیلی مهم هم هستن بگم..
      هر درس میانگین 4-5 تا آیه داره که بعضی از این آیات بسیار مهم هستن.
      هر آیه هم میانگین 2 تا پیام یا مفهوم داره.
      شما میاید آیه رو جلوی خودتون میزارید. یه ترجمه "کلی ولی خلاصه" ازش رو به خاطر میسپارید.
      مخصوصا اینکه برخی از آیات در رابطه با گروه خاصی از افراد هستن..
      پیام هاش هم, با خوندن 3-4 کلمه اول هر آیه سعی میکنین بین آیه و پیام هاش ارتباط برقرار کنین.
      مثلا میگید: "یا ایها الذین آمنو استعینوا بالصبر..." خب پیام های این میشن فلان و فلان.

زبان:
      زبان هم 4-5 سوال واژگان داره. 4-5 سوال گرامر, 4 سوال کلوز و 8 سوال درک مطلب.
      سوالات واژگان 3 تارو به راحتی میشه جواب داد. 2 تا ,علی الخصوص سال های اخیر, خارج کتاب میان اما میتونین با رد گزینه به جواب درست برسید.
      اولا که اینو بگم لازم نیس شما تمام کلمات یه ریدینگ رو بلد باشید همونطور که بالاترم گفتم.
      شما صرفا کافیه کلمات آخر کتاب و داخل دروس کتاب درسی رو بلد باشید!
      اونا هم چون اکثرشون رو بلدید و نهایتا نصفشونو بلد نیستید, از جعبه های لایتنر یا خود کتاب جیبی ها یا نهایتا برگه های A5 استفاده میکنین.
      یادداشت میکنین کلماتی رو که بلد نیستید, و هروقت توی ماشین یا هرجایی بودید که وقت مرده حساب میشد اونا رو مطالعه میکنین.
      سوالات گرامر هم 3 تاشون راحتن و بقیه یه مقدار سختن که با کمی دقت میتونین اونا رو هم حل کنین.
      سوالات کلوز و درک مطلب میمونن. سوالات کلوز که چن سالی هست که گرامری شدن!
      پس نیاز به گرامر دارید واسشون. کلا کلوز بنظرم سخت ترین قسمت زبان هستنش.
      در مورد درک مطلب هم گرچه خیلی مهمه که دایره لغاتتون گسترده باشه ولی لازم نیست کل کلمات رو بفهمید. خیلی از کلمات نا آشنا رو میتونین بدون اینکه لطمه ای به مفهوم زده شه, بفهمید یا اینکه خیلیا رو خود متن تعریف میکنه.
      یه سری استراتژی های کلی هم داره درک مطلب. مثلا اینکه اول تیتر سوالات رو بخونین یا اینکه زیر کلمات مهم یا تاریخ های مهم خط بکشید که بتونین سریعتر پیداشون کنین.
      تمرین به مرور باعث میشه قویتر بشید و کم کم لِم دستتون بیاد.

- روش شما برای مرور درس ها چه بود؟
      توجه کنین که ذهن آدم درسته که مطالب ازش میپرن، ولی نه اینطوره که یه مطلب تا ابد یادتون بمونه و نه اینکه خیلی سریع یادتون بره که نیاز به مرور پشت سر هم داشته باشید.
      در ضمن شما اگر که واقعا بخونین و مطابق برنامه ازمون پیش برین هر مطلبی از هر درسی رو اقلا 2 بار میخونین تا پایان سال و بلکه هم بیشتر(دوران جمع بندی دورانیه که مطالب رو به صورت سریع حداقل 2 بار مرور میکنین)
      این میشه 4 بار که قطعا کافیه.
      بهرحال, مرور بحثی بسیار مهمه.
      شما هر درسی که میخونین چیزی حدود % "10" سوالات رو علامت میزنین.
      +چه سوالاتی رو علامت بزنیم؟
      دو تیپ سوال رو علامت بزنین. یکی سوالاتی که قشنگ هستن. یعنی تیپ سوال قشنگی هستن و به نظرتون احتمالش هس تو کنکور بیاد.
      تیپ دوم سوالاتی هستن که مثلا 3-4 تا فرمول رو توی یک سوال به کار برده پس میشه این سوال رو سوالی مناسب مرور طبقه بندی کرد چون با زدنش چندین فرمول یا نکته یادتون میاد.
      +چه فایده ای داره؟
      خب شما دفعه های بعدی که میخواید مرور کنین برای بازیابی صرفا این 10 درصد سوال رو میزنین به جای کل سوالات. و اینطور توی وقتتون صرفه جویی میکنین.

- بهترین روش مرور دروس پایه در طول سال تحصیلی چیست؟
      توضیح دادم

- نقش مشاور را درموفقیت تان چقدر میدانید؟ به نظر شما نیاز به مشاور هست یا نه؟
      0%������
      سال اول که مشاور نداشتم کلا(سنجش نداره).
      سال دومم 4-5 باری عوض شد تو اون مدت که اصلا زنگ نمیزد. بعد از عید ثابت شد رو یه نفر که اونم 2 بار عملا زنگ زد. فقط میگفت آقای توفیقی میدونید تراز عمومیتون کم هست؟ پس روش کار کنین.
      (از خوبای IQ و مشاوره در زمینه کنکور بود ایشون������)
      روی من که هرچی بود مشاوره های داداشم بود و چیزایی که خودم میدونستم.
      به نظر من چندان نیازی نیس به مشاور. اگر نیاز بود هم ضمن سال میرید ولی اینکه از همون اول برید من واقعا توصیه نمیکنم. علی الخصوص چون مشاور های خوب خیلی گرونن و اونایی که بیشتر در دسترس عمومن, خیلی بلد نیستن.
      یه برنامه کلی میدن به هر تیپ آدمی که زمین تا آسمون فرق دارن.

- چه میزان از شبکه های اجتماعی و اینترنت استفاده میکردید؟
      به شدت������
      وحشتنااااک...دوستان خبر دارن.
      میانگین روزی 6 ساعتی بود اقلا.

- چند ساعت از هفته رو به تفریح اختصاص داده بودید؟
      24 - (ساعت مطالعم + خواب + نهار)

- چگونه بین تفریح و کنکور توازن برقرار کردید؟
      راستش من خودم توی توازن برقرار کردن بین این دوتا به مشکل خوردم و ضربشم دیدم متاسفانه.
      ولی یه چیزی به همه میگم. ببینید روزی 24 ساعته. شما 8 ساعتشم خواب باشید و 10 ساعتم درس بخونین, باز هم 6 ساعت خالص در میاد ازش برای تفریح و اینا.
      اما چرا عموما از 6 ساعت لذت نمیبرن؟
      به خاطر اینه که اون 6 ساعت وقت مرده میشه!
      یعنی فقط نگاه در و دیوار میکنین. نه استراحت نه تفریح نه درس!
      سعی کنین این تایم مُرده رو به حداقل برسونین..
      برای جلوگیری از نحوه برنامه ریزی رو میگم که از قضا مهم هم هستش.

تایم تیبل کلی برای درس خوندن و تفریح:
      شما سعی کنین هر درسی که شروع میکنین رو 1 الی 1.15 ساعت بخونین پشت سر هم بدون اینکه برید سراغ گوشی یا چیزی.
      بعدش یه استراحت 10 دیقه ای اما فقط و فقط به خودتون بدید. میتونین تلویزیون نگاه کنین یا تو حیاط برید یا با خانواده حرف بزنین و... ولی به هیچ وجه سمت اینترنت و امثالهم نرید.
      دوباره درس بخونین و همین روند رو ادامه بدید تا اون مقدار تایمی که برای درس نگه داشتید تموم بشه.

*: حد الامکان زود بیدار شید. اینکه 7 بیدار شید و 11 شب بخوابید خیلی بهتر از اینه که 11 بیدار شید اما 1 شب بخوابید.
      اصلا سمت شب بیدار موندن نرید! شب بیدار موندن خیلی حس خوبی به آدم القا میکنه آدم فک میکنه بازدهش رفته بالا در حالی که اصلا اینطور نیستش.

*: هدفون توی گوشتون نذارید(حالا جلوتر توضیح میدم بازم در موردش)

*: تایم های 12 تا 2, 4 تا 6 بعد از ظهر و 12 شب به بعد عموما تایم هایی مُرده حساب میشن.
      یعنی توی این تایم ها آدم نمیتونه خوب درس بخونه و ذهن آدم هزار جا میره.
      پس توصیه میکنم بجز اون 10 دیقه یه ربع هایی که قرار بود خلال درساتون استراحت کنین, اگه استراحت دیگه ای دارید مثل چرت بعد از ظهر یا اینترنت(گرچه توصیه نمیشه) و اینطور تفریح ها, توی این بازه های زمانی بزاریدش.

*: سعی کنین حدالمقدور تفریحاتون "واقعی" باشه نه "مجازی".
      مثلا بیرون رفتن یا چرخیدن بیرون از خونه خیلی بهتر از اینه که بشینید پای اینترنت. آدم نیاز داره واقعا.

*: دروس عمومی رو میانگین 1-1.5 ساعت بخونین. اختصاصی هارو پیشنهاد میکنم زیست رو مثلا 3-4 ساعت شیمی رو 3-2.5 ساعت و فیزیک اینا رو در حد 2 ساعت بخونین.

*: اگه ساعت مطالعتون کمه میتونین موقتا به صورت چرخشی بخونین. یعنی:
      شما فرض کنین روزانه 6 ساعت میخونین. 2 ساعت از این رو به زیست اختصاص میدید 1.5 ساعت به شیمی و 1 ساعت به ریاضی/فیزیک.
      (زیست و شیمی ثابت باشن چون ضریب بالا هستن اون دو درس ضریب کمتری دارن)
      عمومی هم 45 دیقه به یکی از عمومی ها که توش ضعف بیشتری دارید, 45 دیقه دیگه چرخشی بین بقیه.

اونایی که ثابتن که هر روز میخونین. اونایی که چرخشی هستن رو مثلا دو روز پشت هم در هفته میخونین بعد اون یکی. مثلا شنبه و یکشنبه رو ریاضی میخونین دو شنبه و سه شنبه رو فیزیک و...

-چگونه از حاشیه های کنکور به دور بوده اید؟
      راستش من اهل دختر بازی و امثالهم الان و قبلا نبودم.توی این زمینه شانس اوردم واقعا )))
      اهل دوست بازی و چرخ با دوستامم هستم ولی خیلی نمیرفتم بیرون سعی میکردم کنترل کنم

- آیا کلاس کنکور لازم است؟ چه بازه زمانی را برای رفتن به کلاس کنکور مناسب تر میدانید؟
      خیر! اوایل سال که اصلا نیازی نیس. یه مقدار که از سال گذشت, کم کم مشکلتون با درس ها حل میشه.
      حالا به فرض اگرم که درست نشد(که میشه) میتونین برید کلاس کنکور.

- برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت چه میزان در موفقیت شما تاثیر داشت؟
      من فقط برنامه ریزی کلی داشتم متاسفانه. بالام توضیح دادم.
      برنامه ریزی رومادِرِیت انجام بدید. نه اینکه اصلا انجام ندید, نه اینکه اینقدددد روی برنامه ریزی فوکوس کنین که از راه اصلی پرت شید بیرون و کلا استرس بگیرتتون! یه حالت متعادل باشید.

- چند راهکار برای خلاصه نویسی مفید دروس بیان کنید؟
      خلاصه نویسی خوبه..
      میتونین مباحث مشابه هر درس رو یه جا بنویسید.
      واکنش های شیمی رو یه جا کنین
      از استیکر ها(کاغذای چسبان رنگ رنگی) استفاده کنین حتما. خیلی به درد بخورن!
      توی زیست و خیلی جاهای دیگه من ازشون استفاده کردم.
      میچسبونین یه گوشه کتابتون و برخی نکات یا فرمول هارو میتونین بنویسین اونجا.
      مثلا من قسمت مقاطع مخروطی ریاضی پیش, توی این برگه ها کل مباحث و فرمول های مربوط به دایره رو تو یکی از این برگه ها مینوشتم و میچسبوندم به درسنامه ممورد نظرش, مال هذلولی و ... هم همینطور. اینطور واقعا بهتر میشد مرور کرد.

البته زیاد هم استفاده نکنین! اینم در حد اعتدال. اینطور نباشه که کل کتابتون از اینا باشه : ))

- نسبت مطالعه دروس عمومی و اختصاصی را چقدر میدانید؟
      3:1 باشه حالا یکم اینور اونور..
      مثلا اگه 8 ساعت میخونین, 5.5 ساعتش رو اختصاصی بخونین و 2.5 ساعت رو عمومی.

- تقسیم بندی مطالعاتی شما چگونه بود؟ چه مقدار را به تست و چه مقدار را به مطالعه اختصاص میدادید؟
      راستش بستگی داره به درس. عمومی ها تقریبا نصف نصف, زیست هم تقریبا نصف نصف اما دروسی مثل شیمی و فیزیک و ریاضی 70 درصد تست 30 درصد مطالعه.

- به داوطلبانی که در سال های پایه درس نخواندند چه توصیه ای دارید؟
      هیچ مشکلی نیست! یه سری مباحث پایه گفتم که پیش نیاز هستن..همونا رو بخونین حله.
      با برنامه آزمون پیش برید که منم سطحم صفر بود دقیقا ولی با برنامه آزمون پیش رفتم.

- در تابستان مطالعه و تمرکز شما بر روی دروس پایه و پیش به چه میزان بود؟
      توضیح دادم

مطالعه در تابستان چه میزان در موفقیت شما در ازمون سراسری نقش داشت؟
      خیلی نه، ازونجایی که عملا نخوندم.

- چه دروسی باید در تابستان خوانده شود که اهمیت بیشتری دارد؟
      اگر که آزمون میرید(بهتره، اقلا اگه آزمونم نمیرید با برنامه ازمون تو خونه پیش برید ولی ثبت نام نکنین آزموناشو)
      که مطالب مورد نیاز مرور میشن.
      اگرم نمیرید، یه سری مطالب پیشنیاز هست.
      شیمی: واکنش ها + ۸ گروه اصلی جدول و اسامی و ترتیبشون + ظرفیت یون ها و کلا یون هارو باید بشناسید(فصل دو سال دوم)

ریاضی: تابع + قدر مطلق و جز صحیح + لگاریتم

زیست: فصول ۱ ۲ ۳ ۶ سال دوم دبیرستان

فیزیک: مدار و خازن و علی الخصوص تمرین زیاد برای بدست اوردن مقاومت یا خازن معادل و..

ادبیاتو دینی و زبان که هرچی شد بخونین تفاوتی نداره.

عربی سال اول و دوم قواعد

- تا به حال از درس خواندن خسته شده بودید یا نه؟ چند تا راهکار واسه افزایش انگیزه درس خواندن به داوطلبان پیشنهاد کنید.
      بله چه جورم...
      *: اگه واقعا نمیتونین بخونین, جاتونو عوض کنین. میتونین مثلا هفته اول یا ماه اول رو برید کتابخونه یا حتی بیشتر. صرفا چون جو دورتون عوض شه.
      *: به یاد داشته باشید که تا روز کنکور هیچی مشخص نیست! هیچی! هرکی یه چیزی میگه و هرکسی یه مباحثی خونده دلیل نمیشه چون همکلاسیتون یا آشناتون از کتابا سر در میاره یا زیاد حرف میزنه یا حتی کتاب یا DVD زیاد داره، شما نتونین بخونین و موفق بشین. نمونش خودم. اینهمه حرف زیاد میزدم اخرم ۲۰۰۰ شدم
      *: از آهنگ میتونین استفاده کنین ولی فقط و فقط آهنگ های خیلی ملایم و بدون کلام. نه اینکه برید Disturbed یا Rammstein گوش بدید :/ فقط در حد پیانو و..

- آیا تابحال ناامید شدید ؟ اگر جواب بله است، برای غلبه بر ناامیدیتان چه کردید؟
      بله. راستش تقریبا همون راه حل های بالا رو به کار بردم.
      و اینکه سعی میکردم به خودم یاد آوری کنم موفقیت کم کم حاصل میشه و کم کم هم از بین میره نه یه شبه.

-در کتابخانه مطالعه میکردید یا در خانه؟
      من کلا خونه بودم.

- نظرتون درباره درس خوندن گروهی ؟ مفید هستش ؟
      چندان پیشنهاد نمیکنم چون حواس پرت میشه! علی الخصوص خانم ها.
      ولی اگر هم میخواید, نهایتا 2 یا 3 نفر باشید اونم با فاصله از هم بشینید نه روبرو هم.

- مهمترین عامل موفقیت شما در کنکور؟
      قطعا خدا, زحمات خانواده که 90 درصد همین دو عامل بودن
      10 درصد هم خودم و محیط و افراد دورم

-نقش و اثر خانواده در موفقیت شما؟
      بالا توضیح دادم واقعاااا به من کمک کردن خانواده. مشاوره های داداشم بهم, روحیه دهی خانواده و...
      -قبل از شما کسی در خانواده و فامیل بود که نتیجه خوبی در کنکور گرفته باشد ؟
      فامیل که یکی از فامیل های دور به گمونم 600 اورده بود چند وقت پیش..
      خانواده هم برادر بزرگم معماری تبریز, خواهرم صنایع و برادر دیگه ام خواجه نصیر تهران قبول شده بودن.

-چقدر رتبتون در حد انتظارتون بود؟ چقدر با رتبه ی ازمون های ازمایشی فاصله داشت؟
      راستش من کنکور دقیقا بدترین آزمونم بود.
      من هیچ آزمونی بالای 1500 منطقه نشدم. حالا دلایل زیادی بود مثل اینکه واقعا نمیدونم من چرا زیست رو 50 زدم در حالی که من در بدترین شرایط 64 اینا میزدم یا حتی ادبیات! بهرحال..

-درصدهای کارنامتون با اون چیزی که خودتون حساب کرده بودید چقدر تفاوت داشت؟
      بجز ادبیات بقیه تقریبا همونا بودن.
      ادبیات رو من خودم مینیمم 70 بدست اوردم, گفتم که نهایتا دیگه 60 بشه..اما 45 ������

-آیا سوالات را به ترتیب دفترچه پاسخ دادید؟
      بله و پیشنهاد هم رو همینه.
      در مورد ترتیب دفترچه:
      تکنینک ضبدر منها رو که حتما باید رعایت کنین!
      در کنار اون زمان نقصانی رو هم اجرا کنین.
      من دروس عمومی رو توی 1 ساعت جواب میدادم. ریدینگ دوم زبان + درک مطلب عربی + برخی سوالات(همون ضبدر منها) رو جواب نمیدادم دور اول.
      دور دوم میومدم و توی 15 دیقه باقی مونده, این سوالات رو جواب میدادم تا جایی که میتونستم.
      اختصاصی ها هم نزده هام رو توی 40 دیقه آخر میذاشتم.
      (البته من وقت زمین رو هم اضافه میکردم!)

آموزش تکنیک های لازم برای آزمون:

دوتا تکنیک کلی و بسیار مهم برای آزمون و کنکور هست, که با هم مکمکلن.
      اول این نکته رو بگم که شما باید این توانایی رو با تمرین کسب کنین که وقتایی که یه دور اجمالی تیتر سوال رو نگاه میکنین, بفهمید که وقت گیره یا نه!
      حالا..
      ضبدر-منها:
      این تکنیک به این صورته که شما سوالاتی که بالای 60-70% اطمینان دارید رو میزنین.
      سوالاتی که شک دارید بین دو گزینه یا سوالاتی که فکر میکنین میتونین جواب بدید اگه وقت بذارید(مثلا راه حل یا فرمولش نوک زبونتونه! اما اون لحظه یادتون رفته) کنارش یه منها میزنین
      سوالاتی که فک میکنین واقعا پرتید ازش و دانشتون واقعا کمه یا اینکه خیلی خیلی وقت گیره در حد 3 4 دیقه, کنارشون ضبدر میزنین.
      وقتی دور دوم دوره سوالات میاید, سوالاتی که زدید رو اصلا نگاه نمیکنین.
      سوالاتی که جفتشون منها زدید رو روشون وقت میذارید و تا حد امکان جواب میدید ازشون. سوالاتی هم که کنارشون ضبدر زدید وقتی میرید سراغشون که همه منها هارو جواب داده باشید.

زمان نقصانی:
      زمان نقصانی هم به نحوی مکمل تکنیک قبلیه. یعنی اینکه با هم یه آزمون خوبو واستون میسازن.
      خب حالا چی هست؟ اینه که شما واسه هر درس مقدار زمان کمتری رو اختصاص میدید. و ادامه سوالات رو در دور دوم وقتی آرامش نسبی پیدا کردید و اقلا به 50% سوالات جواب دادید, نگاه میکنین.اینجور بهتر و درست تر جواب میدید.
      واستون میشکافم:
      من دور اول عمومی رو 1 ساعته تموم میکردم و اینجور 15 دقیقه میموند.
      دور اول اختصاصی هم یه جور میرفتم که تقریبا 11:30-11:40 دقیقه تموم میشد و من چیزی حدود 30 دقیقه وقت واسه دور دوم داشتم.
      اگه از تکنیک ضبدر منها استفاده کنین خود به خود وقت اضافه میارید و میتونین این وقت رو برای دور دوم نگه دارید و زمان های نقصانی رو رعایت کنین. البته این نکترم بگم. واسه عمومیا من بجز سوالات ضبدر و منها, درک مطلب عربی و ریدینگ دوم زبان رو واسه دور دوم میذاشتم. واسه اختصاصی ها هم ضبدر منها ها و همچنین سوالات چند موردی.(یعنی این سوالات چند موردی و درک مطلب عربی و ریدینگ دوم زبان رو اصلا من نگاه نمیکردم و رسما میذاشتم واسه دور دوم!) به شمام پیشنهاد میکنم همین راهو برید.

- مهمترین توصیه ای که برای داوطلبان کنکور 98 برای استفاده از بازه ی زمانی پیش رو دارند ، چیست؟
      *:از تک به تک ثانیه ها استفاده کنین.
      سعی کنین بهترین خودتون باشید.
      زحمتتون رو فارغ از نتیجه بکشید. تمام پتانسیلتونو به کار ببرید. اگر که موفق نشید(غیر ممکنه!) بهرحال هیچوقت حسرت نمیخورید چرا زحمت نکشیدید.
      اگر هم به نتیجه رسیدید که نوش جان
      *:یه نکته مهم هم بتون بگم. در حالی که سوالات کنکور خیلی مهم هستن ولی به هیچ وجه سوالات دروس اختصاصی 2 سال اخیر(96 و 97) و کنکور های عمومی 3 سال اخیر( 95-96-97) رو نزنین. به هیچچچ وجه. چون توی دوران جمع بندی این سوالات به شدت معیار مناسبی برای سنجش شما هستن.
      *:
      IQ و هوش رو ول کنین. بخدا آیکیوو استعداد فقط و فقط یه کاتالیزگره.
      بدون کاتالیزگر هم واکنش انجام میشه فقط طولانی تر! پس درستونو بخونین و بدونین اگه توی فرضا زبان استعددا ندارید جاش توی ریاضی دارید هرچند که کشف نشده باشه.
      *:مسائل حاشیه ای رو ول کنین. کاملا درکتون میکنم که چه مقدار سخته! ولی هیچ اتفاقی نمیفته.
      همش فک میکنین وای اگه من اینترنت رو ول کنم دیگه کلا یادم میره و بقیه میزنن ازم جلو یا خیلی چیزارو از دست میدم
      درحالی که اصلا اینطور نیس. این 8 ماه از چیزی که فک میکنین سریعتر میگذره.
      *:اینو بدونین که محال ممکنه اگه بخونین و با دقت بخونین, رتبه خوبی نیارید.
      اگه هم خوب خوندید هم مفید, و رتبه خوبی نیوردید هرچی دلتون خواست بیاید به من بگید. با کمال میل

*:اگر خدایی نکرده یه آزمون کم شد ترازتون خودتونو نبازید. یادتون باشه پیشرفت توی تداومه نه اینکه صرفا یک دفعه تراز خوبی بیارید.

*:برای آزمون هایی که هم از مطالب پایه هستن هم از پیش, میتونین همزمان بالا ببرید هردوپایه رو ویا میتونین جدا جدا تموم کنین و بعد برید سراغ اون پایه.
      که من دومی رو بیشتر میپسندم. یعنی اول به فرض دوازدهم رو تموم کنین, بعد اینکه تموم شد پایه رو تموم کنین و ازونجایی که تقریبا هم برابرن از لحاظ مقدار تست و.., 50-50 پتاسنیلتونو اختصاص بدید بهشون. حالا اگر دیدید که یه وقتی پایه سنگین تر بود, یا مهم تر, وقت بیشتری بهش اختصاص میدید و بالعکس.

*:یه موردی که میبینم خیلی از دوستان میگن اینه که حتما جوری باشه که زود تموم کن یم و قبل عید تموم شن درسا. حتی خیلیا برنامشونو جدا میکنن!
      اید بگم این کاملا اشتباهه زود تموم کردن خوبه ولی وقتی مطالب چندان زیاد نباشه و واقعا بتونین برسونین.
      با توجه به حجم مطالب به نظر من یکی که بعیده زود تموم کنین. اگر نظر منو میخواین, اینه که با برنامه آزمون پیش برین. سعی کنین هرچی که آزمون میگه بهش پایبند باشید ولی کاملِ کامل اون مطالب رو یاد بگیرید, به جای اینکه جلو جلو پیش برید ولی ناقص.
      تاپیک جمع بندی:
      آموزش کامل جمع بندی و روش سه روز یکبار + چارت زمان بندی

*:نمیدونم شماها چرا اینقد مانور میدید روی اینکه قلم چی خوبه یا نه و...
      یه واقعیته که بری بالا بیای پایین انسان به برنامه ریزی نیاز داره توی مقاطع مهمی مثل کنکور.
      کنکوری ها عموما 90 درصدشون, نمیتونن یه برنامه درست بریزن. چون ذهن به اندازه کافی پر میشه و همچنین پروسه کنکور پروسه پیچیدیه. باید مرور داشته باشه اونم منظم و به دفعات و یه سری نکات دیگه که هرکسی با تجربه کم نمیتونه این برنامه رو خودش به تنهایی بچینه.

این یه مورد! مورد دوم اینه که باید خودتو بسنجی. نسبت به بقیه!
      دلایل زیادی هست واسه اینکه اینو یه چیز "لازم" میکنه, من جمله همون قضیه یادگیری ناقص و... که کاملا توضیح دادم.
      پس قطعا باید ازتون آزمون و اونم به دفعات گرفته بشه که بدونین سطحتون در چه حده. و خودتونو یه ارزیابی بکنین و دلایل دیگه...
      اینم مورد دوم!

توی هردو مورد, با وجود اینکه قلم چی دزده و من اصلا قبولش ندارم, ولی متاسفانه و یا خوشبختانه قلم چی برتر از سایر آزمون های آزمایشیه.
      جامعه آماری بالاتر, آزمون های منظم تر, برنامه انصافا بهتر همه و همه باعث میشن بهتر بشه.

توجه کنین آزمون یه شمشیر دو لبس. اگه به چشم چیزی که من گفتم نگاش کنین که صرفا نظم بندی ذهنیتون کنه و خودتونو ارزیابی کنین, مطمئن باشید که خیلی خیلی کمک میکنه و یه چیز کاملا لازمه.
      ولی اگه به چشم تراز و رتبه و... نگاش کنین مطمئن باشید ضرر میکنین.
      اقلا 20 30 درصد دانش آموزان کنکوری اصلا رتبه کنکورشون حالا خیلی بهتر یا خیلی بدتر, اصلا کاملا در تناقص با رتبه های آزموناشونه!

-موفقیت خود را تقدیم به چه کسی میکنید؟
      اول از همه خانواده که واقعا بام زحمت کشیدن
      دوم هم دوستان خودم و تمامی اعضای عزیز فروم کنکور

در آخر هم اینکه من با دیفالت رشته تجربی رفتم چون عموما رشته تجربی هستن...
      اگر کسی رشته ریاضی بود هم میتونه استفاده کنه. خوشحال میشم.
      رتبمم یه مقدار بهتر از ۱۹۹۴ه چون من زمین رو منفی زدم.
      بهرحال رتبه خوبی نیستش. صرفا چون چندتا از دوستام گفتن بنویس، منم نوشتم مصاحبه رو وگرنه رتبه خوبی نیست واقعا.

در مورد نظام قدیم و جدید هم بگم که من خودم نظام قدیم بودم. و در مورد نظام جدید و کتاب هاش اطلاعات خاصی ندارم شرمنده!
      ولی نکاتی که گفتم علی الخصوص نکات کلی, هم به درد نظام قدیمی ها میخوره هم به درد نظام جدیدا

هر نقصی یا سوالی یا مشکلی بود در خدمتتون هستم. خوشحال میشم کمک کنم : )
      یا حق.
      در صورت تمایل برای "مشاوره خصوصی" پیام بدین.

مصاحبه کنکور:
      http://forum.konkur.in/thread64595.html
      ویرایش توسط WickedSick : 31 مرداد 1402 در ساعت 22:20

2. Top | #2
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      #Reserved

مصاحبه با رتبه 1994 منطقه 2 تجربی کنکور 97 - علی توفیقی

ارنامه سبز رو تطبیق دادم با انتخاب رشته، چیزایی که قبول شدم تیک زدم اگر که نیاز داشتین:

http://uupload.ir/view/bk5f_سازمان_س...شورss.pdf/

مصاحبه کنکور:
      ویرایش توسط WickedSick : 24 آذر 1397 در ساعت 21:07

3. Top | #3
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      آقای توفیقی سلام
      تبریک میگم
      یه سوال دارم میشه درباره چگونه بین پایه و دوازدهم توازن برقرار کنیم برامون بگین ؟؟؟
      ینی مثلا از 13 روزی که واسه آزمون وقت هس چجوری برنامه بریزیم که هم مطالب جدید دوازدهم بخونیم هم پایه رو بخونیم
      بعضیا به من میگن شما در طول هفته دوازدهم بخون چهارشنبه و پنجشنبه رو بزار واسه پایه
      نمیدونم چیکار کنم !

4. Top | #4
      کاربر باسابقه

Sarkhosh
      نمایش مشخصات
      جون بابا
      موفق باشی

5. Top | #5
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      توفیق روز افزون شما رو خواستاریم اقای توفیقی
      بهتر است برای چیزی که هستی مورد
      نفرت باشی
      تا اینکه برای چیزی که نیستی
      محبوب باشی

6. Top | #6
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      آقا تبریک
      بعد یه سال شمام زدی تو گوشش و رفتی
      فقط دو تا سوال دارم ؛
      یکی اینکه واسه فیزیک هیچ چیز دیگه ای برای رعایت کردن وجود نداره؟ تنها کاری که باید بکنیم اینه که تست زیاد بزنیم و خوباشونو مرور کنیم؟ میشه تا اتمام فرجه کنکور از ۵٠ رسید به ٧٠/٨٠ اینجوری اگه صبر و حوصله خرج کنم؟
      دومی که در رابطه با بازه های مطالعه. یه جا گفتی ١:١۵ و یه جا دیگه گفتی مثلا فیزیک ٢ ساعت؛تو شروع هفته دوم من با وجود اینکه تو هفته اول به خودم سختی دادم ولی میبینم خیلی هم جلو نرفتم؛ ینی علاوه بر اینکه زیاد نمیتونم بخونم ، از همون تایم روزانه ام هم خوب استفاده نمیکنم.چه باید کرد ؟ این قسمتو یکم مبسوط تر بگی ممنون میشم
      ضمن اینکه خالی از لطف نیست که بگم رشته ریاضی ام و واسه هر آزمون باید فقط ۶ تا کتاب ریاضی کار کنم:d

7. Top | #7
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      ممنون از مصاحبت و تبريك بابت موفقيتت ايشالا جشن روپوش سفيدى و دانش آموختگى
      فقط چنتا سوال
      ١) خب درصد فيزيكت واقعا فوق العادست! منبعت فقط ميكرو بود؟ ميكرو حدود ٦هزار تست داره تقريبا چقدرشو كار كردى؟ [ مثلا ميخوام بدونم انقدر خوب زدى كنكورو تقريبا چقدر تست زدى از ميكرو ]
      با همون ميكرو به اين درصد رسيدى يا پايت تو فيزيك خيلى خوب بود؟
      تست هاى يك قدم تا ١٠٠ هم زدى؟
      و كلا توصيت چيه واسه فيزيك كه به اين درصد برسم
      ٢) زبانتم كه عالى زدى؛ براى زبان كلاس رفته بودى كلا؟ {منظورم كلاس كنكور نيست}
      من هيچ كلاسى نرفتم امسالم پايين زدم زبانمو؛ دقيقا چيكار كنم درصده زبانم بياد بالا ٦٠! الان فقط دارم لغت حفظ ميكنم
      ما زنده به آنيم كه آرام نگيريم...

8. Top | #8
      کاربر انجمن

Mehrabon
      نمایش مشخصات
      به امید موفقیت های بیشتر در اینده دکتر

9. Top | #9
      نفر برتر کنکور
      کاربر باسابقه

نمایش مشخصات
      تبریک میگم هر چند حقت بهتر از اینا بود ولی مطمعنم حقت رو میگیری
      و هر روز منتظرتر از دیروز

10. Top | #10
      کاربر نیمه فعال

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      تبریک میگم و به امید موفقیت های بیشتر

تو کنکور 96 ادبیات 72 زدین اما ک 97 ریزش 40 درصدی داشتین علتشو میفرمایید
      من میتوانم

چون سرشار از انرژی هستم

به خدا توکل دارم، خودم را باور دارم

متمرکز و آرامم ...

11. Top | #11
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Farshad0732 نمایش پست ها
      آقای توفیقی سلام
      تبریک میگم
      یه سوال دارم میشه درباره چگونه بین پایه و دوازدهم توازن برقرار کنیم برامون بگین ؟؟؟
      ینی مثلا از 13 روزی که واسه آزمون وقت هس چجوری برنامه بریزیم که هم مطالب جدید دوازدهم بخونیم هم پایه رو بخونیم
      بعضیا به من میگن شما در طول هفته دوازدهم بخون چهارشنبه و پنجشنبه رو بزار واسه پایه
      نمیدونم چیکار کنم !
      سلام
      خیلی ممنون ایشالا جشن خودتون
      راستش بستگی داره. نمیشه یه برنامه کلی ریخت و تجویز کرد واسه همه مراحل سال تحصیلی
      در ضمن اینکه عموما واسه اغل آزمون ها دوازدهم(پیش) میاد + نهایتا یکی از سال های پایه.
      بهرحال, برای خودم تقریبا 50-50 بودن
      میتونین همزمان بالا ببرید هردوپایه رو و میتونین جدا جدا تموم کنین و بعد برید سراغ اون پایه.
      که من دومی رو بیشتر میپسندم. یعنی اول به فرض دوازدهم رو تموم کنین بعد اینکه تموم شد پایه رو تموم کنین و ازونجایی که تقریبا هم برابرن از لحاظ مقدار تست و.., 50-50 پتاسنیلتونو اختصاص بدید بهشون. حالا اگر دیدید که یه وقتی پایه سنگین تر بود, یا مهم تر, وقت بیشتری بهش اختصاص میدید و بالعکس.

مصاحبه کنکور:

12. Top | #12
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      به امید موفقیت های بیشتر

13. Top | #13
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط saeed211 نمایش پست ها
      توفیق روز افزون شما رو خواستاریم اقای توفیقی
      فدای تو لاولی
      تو که تهران رفتی دیگه مارو تحویل نمیگیری
      عشقی

نقل قول نوشته اصلی توسط fate.meh_ نمایش پست ها
      جون بابا
      موفق باشی
      مرسی دکی
      یگان هم یادت باشه
      از یادش نبر
      ایشالا تیر ماه جشنت

مصاحبه کنکور:

14. Top | #14
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر
      پاسخگو و راهنما

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط tophatt3ar نمایش پست ها
      آقا تبریک
      بعد یه سال شمام زدی تو گوشش و رفتی
      فقط دو تا سوال دارم ؛
      یکی اینکه واسه فیزیک هیچ چیز دیگه ای برای رعایت کردن وجود نداره؟ تنها کاری که باید بکنیم اینه که تست زیاد بزنیم و خوباشونو مرور کنیم؟ میشه تا اتمام فرجه کنکور از ۵٠ رسید به ٧٠/٨٠ اینجوری اگه صبر و حوصله خرج کنم؟
      دومی که در رابطه با بازه های مطالعه. یه جا گفتی ١:١۵ و یه جا دیگه گفتی مثلا فیزیک ٢ ساعت؛تو شروع هفته دوم من با وجود اینکه تو هفته اول به خودم سختی دادم ولی میبینم خیلی هم جلو نرفتم؛ ینی علاوه بر اینکه زیاد نمیتونم بخونم ، از همون تایم روزانه ام هم خوب استفاده نمیکنم.چه باید کرد ؟ این قسمتو یکم مبسوط تر بگی ممنون میشم
      ضمن اینکه خالی از لطف نیست که بگم رشته ریاضی ام و واسه هر آزمون باید فقط ۶ تا کتاب ریاضی کار کنم:d
      فداتت
      چرا چرا. تا جایی که تونستم بهش اضافه کردم
      ببین خودت:
      تقریبا شبیه هم هستن. اینقد باید تیپ سوالات مختلف رو حل کنین که با انواع تیپ سوال اشنا باشید.
      اینطوری هر نوع سوالی واستون بیاد شما مشابهش رو قبلا حل کردید و چیزی نیست که ازش بترسید. چون واستون آشنا هستش.
      کلا این دو درس مطالب حفظی این تقریبا ندارن.

اول درسنامه رو بخونین. هر درسنامه یه سری فرمول داره و چنتا مثال ساده و متوسط برای راه انداختنون.
      مثال هارو حتما حل کنین چون جنبه آموزشی دارن اکثرا!
      بعدش میرید سراغ تست ها. توجه کنین که لازم نیست همه تست هارو حل کنین! شما دارید تست میزنید که اولا تیپ سوالات مختلف رو یاد بگیرید و تمرین کنین + سرعتتون توی مصاحبه بره بالاتر.
      لازم به توضیحه که توی این دو درس و شیمی خلاقیت خیلی به درد میخوره.
      خلاقیت به صورت های مختلفی هستش.
      مثلا:
      موقع ضرب کردن به جای اینکه ضبدر 5 کنین, یه صفر میذارید جلوی اون عدد و بعدش تقسیم بر 2 میکنین.
      اینطور ساده تره حداقل واسه من.
      یا موارد دیگه..ضمن سال کاملا خودتون موقع حل تست ها میفهمین.
      توی این دو درس, اهمیت علامت زدن بیشتر مشهوده
      تیپ تست های جالب و به درد بخور رو حتما علامت بزنین واسه مرور دوباره چون این دو درس حداقل توی رشته تجربی در 90 درصد مواقع یه شکل و شمایل کلی و یه راه حل کلی دارن.

بله که میشه بابا بخدا تا کنکور یه سالهههههه حتی میتونین از صفر مطلق بکشید رو 70 80 اقلا.

اینکه کم پیش رفتی, مواردی میتونن دخالت داشته باشن.
      موقع درس حواس پرتی. یعنی داری میگی f میشه چند نیوتون بعد یاد خود مرحوم مغفور نیوتون میفتی بعد میری سراغ چیزای دیگه و به کلی از سوال دور میشی
      بعد 2 دیقه به خودت میای میبینی هنوز هیچی حل نکردی.

مورد دوم اینه که هنوز موتورت راه نیفتاده. ببین هرچیزی قلق خاصی داره همون طور که یه راننده نمیتونه روز اول 120 تارو پر کنه, همون طور هم یه کنکوری نمیتونه ماه اول به سرعت بالایی توی تست زدن برسه. ولی باید تمرین کنی که سرعتت رو افزایش بدی.

مورد سوم اینه که تعادل رو باید برقرار کنی. مثلا میبینی فیزیک خیلی کندی در حالی که ضریب بالا داره ازونور شیمی میبینی خیلی جلویی!
      این تعادل با خودته. کم کم از وقت مطالعه شیمی به فیزیک اختصاص میدی که با هم تمومشون کنی واسه آزمون.

مصاحبه کنکور:

15. Top | #15
      کاربر باسابقه

bi-tafavot
      نمایش مشخصات
      سلام!
      بالاخره!نمردیم و مصاحبه تو رم دیدیم!الان رتبتم دگ خوشاله!
      تبرییییییییک دکتر ویکی!!!
      و کلی تشکر!
      Don't be afraid to fail
      ...Be afraid not to try

صفحه 1 از 28 1211 ... آخرینآخرین

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)