خانه شیمی

X
  • آخرین ارسالات انجمن

•  

نمایش نتایج: از 1 به 15 از 15
    1. Top | #1
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

چگونه در کنکور موفق بشیم؟ + فنون مطالعه و فراگیری درسی

خب، خب...
      میخوایم درباره یه موضوع مهم دیگه با هم حرف بزنیم که دغدغه هر دانش آموز انجمنه
      چطور از پس کنکور بربیایم؟ و چطور موثرتر مطالعه کنیم؟
      امیدوارم راضی باشین. خوشحال میشم نظرات، انتقادات و پیشنهاداتتون رو بخونم

توجه داشته باشید که مطالب این تاپیک بر اساس علم روانشناسی نوشته میشن و صرفا نظر شخصی من دخیل نیست. از اونجا که تمرکز مطالب این تاپیک روی کنکور و مهارت مطالعه هست، می‌تونه تو بازه زمانی فعلی، خیلی مفید باشه. تاپیک دو بخش داره که تو بخش اول، سوال چطور از پس کنکور بیایم رو جواب میدیم. تو بخش دوم چطور موثرتر مطالعه کنیم رو

فهرست مطالب بخش اول:
      با یه مقدمه شروع می‌کنیم
      فصل اول - آیا من باهوشم؟
      فصل دوم - به نگرانی خود غلبه کنید!
      فصل سوم - برنامه ریزی
      فصل چهارم - خانواده و نقش آن در کنکور
      فصل پنجم - خودتون رو کنترل کنید
      فصل ششم - کنکور و جمع دوستان
      فصل هفتم - از خواندن تا فراگیری
      فصل هشتم - تلوزیون و تفریحات
      فصل نهم - خلاقیت و راه دست یابی به آن
      فصل دهم - کتاب ها، تست ها و کلاس های کنکور
      فصل یازدهم - اضطراب امتحان و راه های مقابله با آن
      فصل دوازدهم - بعد از کنکور

فهرست مطالب بخش دوم:
      با یه مقدمه شروع می‌کنیم
      فصل اول - چگونه درس بخوانیم
      فصل دوم - مطالعه موثر و مفید
      فصل سوم - یادداشت برداری
      فصل چهارم - خواندن موثرتر
      فصل پنجم - تمرکز خود را افزایش دهید
      فصل ششم - اضطراب امتحان
      فصل هفتم - آمادگی برای امتحانات خاص
      فصل هشتم - کسب نمرات عالی در امتحانات

بخش اول - با یه مقدمه شروع می‌کنیم

یه مسابقه بزرگ در جریانه. آزمونی که همه جوونای کشور رو به چالش و رقابت میکشه. قبل از اینکه هرگونه اضطرابی به خودتون راه بدین، باید شاد باشید. شاد از اینکه دوره تازه ای از زندگیتون فرا رسیده. شاد باشید که دوره متوسطه تموم شده و تو سنی هستید که می‌تونید در این رقابت فشرده کشوری شرکت کنید. تو این راه می‌تونید استعداد ها و میزان دانش و علمتون رو محک بزنید. چه فرصتی بهتر از اینکه در ابتدای راه بزرگسالی بتونید بیش از هرچی خودتون رو بشناسید و بفهمید در کجای صف قرار گرفتین
      هر دانش آموزی برای خودش کاخی از آرزوها با برج و بارو های بلند داره، آرزوهای بلندی که طبیعت جوانیه و حالا در شروع سومین دهه زندگی میخواد بهش رنگ واقعیت بزنه. همه رویاهات تو یه لحظه جلو چشمت رژه میره؛ آرزو هایی خوش آب و رنگ و در نگاه اول، همگی دست یافتنی، طوری که به نظر میرسه کافیه دستتو دراز کنی و اونا رو بچینی... اما یه لحظه فکر کن صرفا داشتن آرزو های بلند باعث کامیابی انسان نمیشه؛ باید لباسی از واقعیت بدوزی و برای هر اندیشه و آرزویی بپوشی! در غیر اینصورت، آرزو های هیچکدوم از ما کمکی به پیشرفت و کامیابیمون نمی‌کنه. شاید تفاوت بزرگ موفق ها و ناکام ها تو همین نکته باشه. گرچه هر دو آرزو های دور و درازی تو سرشون دارن اما گروه اوله که با تلاش و کوشش آرزو هاشو واقعی می‌کنه و در این بین از ساخته هاش لذت می‌بره
      شما هم حالا در برابر این آزمون بزرگ کشوری قرار گرفتین، باید عزمتون رو جزم کنید و به بهترین ترتیبی که می‌تونید، وقت و توانتون رو صرف یادگیری و برنامه ریزی کنید. هیچکس رو الگو قرار ندین و سعی کنید بهترین رو تو وجود خودتون پیدا کنید
      تو این بخش از تاپیک سعی کردم تمامی عوامل درونی و بیرونی مرتبط با کنکور رو بررسی کنم. عوامل ذهنی، محیطی، شخصیتی و تمامی عناصری که باعث پیشرفت یا پسرفت شما در آماده شدن برای کنکور و امتحان دادن میشه مورد نظر قرار گرفته میشن. تلاش من تو این بخش، بدست آوردن ابزار هاییه که به وسیله اونا بتونید حداکثر تواناییتون رو در هنگام آزمون دادن به کار ببرید اما باید بدونید خوندن و یاد گرفتن هر نکته، با به کار بستنش تفاوت داره. باید خودتون هم بخواین و تمام قوای روانیتون رو بسیج کنید تا به بهترین برسید. با این روند، تصور موفقیت، شما رو جلو می‌بره و بزرگ‌ترین انگیزه برای یاد گرفتن تمامی ظرایف و حقایق علمی میشه و در قدم نهایی و هنگام موفقیت، احساس غروری به شما میده که می‌تونید در هر جای دیگه ای در عرصه زندگیتون با ذکر خاطره اون موفقیت، تلاش دوباره ای رو آغاز کنید و پیش برید

پ.ن: پست های این تاپیک خیلی سنگینن. صبور باشید
      ویرایش توسط NimaHdp : 10 خرداد 1399 در ساعت 21:42

2. Top | #2
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات

فصل اول - آیا من باهوشم؟

خیلی از افراد، وقتی با سد بزرگ کنکور مواجه میشن از خودشون می‌پرسن: «آیا من به اندازه کافی باهوش هستم؟ کاش میشد ضریب هوشیمو بدست بیارم تا ببینم مرد این راه هستم یا نه! بقیه چطور؟ اونا باهوش ترن یا من؟ آیا می‌تونم این غول بزرگ کنکور رو شکست بدم؟»
      سوالی هایی از این نوع ممکنه ذهن هر یک از شما رو مشغول کنه. در این صورت، حال و روز شما شبیه ماهی آزادی میشه که هنگام شنا کردن برخلاف مسیر رود برای رسیدن به سرچشمه و تخم ریزی در اونجا، ناگهان با سدی عظیم روبرو میشه؛ کوهی از آهن و سیمان که راه رسیدن به سرچشمه رو براش بسته. تو این شرایط، ماهی بدبخت سرشو از آب بیرون میاره و همون سوالی رو می‌پرسه که شما از خودتون پرسیدین: «آیا می‌تونم از این سد عبور کنم؟»
      خوشبختانه موقعیت شما با اون ماهی ناکام تفاوت زیادی داره. قدرت اون خیلی ناچیز و طول مانع خیلی بلنده. پس جوابش به این سوال هیچوقت نمی‌تونه مثبت باشه اما برای انسان، هیچ سد و مانعی غیرقابل عبور نیست. شما هم با شرکت در کنکور، به صف افرادی پیوستین که طول و عرض سد، اونا رو به وحشت ننداخته. اینجا اومدین که خطر کنید و به خودتون و اجتماع بگید: «من اومدم تا پیشرفت کنم و از درجا زدن فرار کنم». در این حال، شاید اولین و بهترین ابزاری که برای گذشتن از چنین مانعی به فکرتون برسه، مقدار هوشتون باشه و به سرعت از خودتون بپرسید: «آیا من اونقدر باهوش هستم که رتبه ای سه رقمی، دو رقمی یا حتی تک رقمی کسب کنم؟ رتبه ای که مثل برگ برنده تو جیبم داشته باشم و بتونم رشته ای رو انتخاب کنم که بهش علاقه دارم، نه رشته ای از سر اجبار که فقط برای رفع تکلیف باشه؟»

در واقع این فصل در پاسخ به همه کسانی که فقط با تکیه بر مقدار هوش خودشون میخوان تو کنکور شرکت کنن طراحی شده. شاید براتون عجیب باشه ولی واقعیت اینه که بُرّندگی چاقوی هوش فقط در صورتی ممکنه که دستۀ خوبی داشته باشه و علاوه بر اون، یه دست توانمند و با اراده که ازش استفاده کنه. دسته ای از جنس پشتکار و دستی از جنس اراده ست که میتونه نیروی تیزی و بُرّندگی هوش ما رو به حداکثر برسونه. پس در این بین کدومو باید انتخاب کنیم؟ آیا باید به هوش خودتون افتخار کنید و از مرور کتاب ها خودداری کنید، یا برعکس، نقش هوش و خلاقیت رو کم ارزش حساب کنید و همه توانتون رو روی مرور متون مختلف بزارید؟ آیا منِ باهوشِ کم اراده برنده نهایی هستم یا بااراده کم هوشی که برای خوندن درس ها پشتکار زیادی داره؟ تصمیمتونو بگیرید. یه معادله سه مجهولی دارید؛ پازل سه خونه ای که در اون از یه سر هوش خودنمایی می‌کنه. از یه سر پشتکار و در زاویه بالایی، اراده. واقعا چه ترکیبی از این سه مورد چاره سازه و منِ دانش آموز چقدر از هر کدوم رو باید تو ظرف تدبیر خودم بریزم تا به اون اکسیر طلایی برسم که نه فقط قبولی در کنکور، بلکه موفقیت در هریک از مراحل زندگی رو برام رقم بزنه؟

قبل از هر چیز، باید یه صندلی مقابلتون بزارید. خودتون رو نشسته روش تصور کنید و از خودتون بپرسید از هرکدوم از این سه عنصر تا چه حد دارا هستین! نتیجه رو روی یه مقیاس صد درجه پیاده کنید. ممکنه تو هوش 60، تو پشتکار 30 و تو اراده به خودتون 45 بدید. سعی کنید بی هیچ رودربایستی با خودتون، اعداد خواسته شده رو از از خودتون بپرسید و بی غرض ترن جواب ها رو ارائه بدین
      خیلی خب، در این صورت تصوری رو که از خودتون دارید، با سه عدد مقابلتون دارید؛ این تصور بر اساس تجارب شما -موفقیت ها، ناکامی ها و نظایر اون- شکل گرفته. خب، آیا بر اساس این تصور، امکان موفقیت دارید یا نه؟ حالا بیاین تصویری از خودتون در بین دریایی از داوطلب هایی داشته باشید که رقیبتون هستن. از صد در صد عالی و نابغه حساب کردن حریفاتون بگذرید. بیشترِ قریب به اتفاق اونا کسایی مثل شما هستن؛ با هوشی متوسط، پشتکاری نسبی و اراده ای در حد میانگین. خب اگه بیشتر داوطلب ها در یه حد و وضع هستن، چرا بعضیاشون به دانشگاه ها و رشته های قابل توجهی میرسن و خیلیاشون فقط ناظر موفقیت و پیشرفت بقیه میشن؟ به زودی جوابشو پیدا می‌کنید. اگه شرح حال قبول شده ها رو بپرسید، معلوم میشه با مقداری اراده و کمی پشتکار بیشتر موفق شدن.
      یه بار دیگه به عدد و رتبه ای که به خودتون دادین نگاه کنید و خوب دربارش فکر کنید. یادتون نره فرض اصلی موفقیته. پس باید ضعف هاتون رو با نگاهی دقیق و انتقادی بازبینی کنید

هوش، برگ برنده
      هوش برگ برنده شماست. می‌تونید اون رو تو جیبتون بزارید و موقع لزوم روش کنید! مثل اسب چالاکی می‌مونه که با درست زدن یه تست یا با نزدن تستی که بهش اطمینان نداره میتونه شما رو از خیلیا جلو بندازه. اما هوش چیه؟
      به طور خلاصه میشه گفت هوش چیزیه که باعث میشه مسئله رو حل کنید (قدرت حل مسئله). قدرت حل اونچه جدیده و حالا برای حلش صدها و هزارها سیناپس عصبی باید در قشر خاکستری مغز به وجود بیاد تا بفهمیم این جعبه چطور باز میشه یا اون پیچ چطور میچرخه؟ یه آچار فرانسه که هرجا بمونی به کمکت میاد و مشکلت رو حل می‌کنه، اکسیری ارزشمند که وجودش ندار رو دارا و فقیر رو غنی می‌کنه. یه گوهر گران‌بها که خداوند به هر یک از ما مقداری ازش رو داده. ظرف هوشیِ بعضی رو پُرِ پُر کرده، به طوری که دائما سرریز میشه و جرقه هاش به اطراف می‌پاشه اما ظرف بعضیا رو اونقدر کم که هرچی نگاه می‌کنی چیزی توش نمی‌بینی ولی شما نگران نباشید! اگه مثل بیشتر رقیباتون فردی عادی باشید، از هوشی عادی هم برخوردارید و ظرفتون اونقدر محتوا داره که بشه روش حساب کرد

اما ایا میشه هوش رو تقویت کرد؟ آیا میشه از دارو یا یه چیز دیگه استفاده کرد تا مقدارشو بیشتر کنیم؟ تحقیقات متعدد روانشناس ها نشون داده با محیط مساعد و فراهم کردن شرایط سازگار میشه تا حدی به بهره هوشی اضافه کرد و در صورت مساعد نبودن اوضاع، نور این شمع فروزان به سمت خاموشی میره. پس مراقب شمع وجودتون باشید. خانواده در این بین خیلی اهمیت دارن. خانوادست که میتونه با شرکت دادن فرزندش تو تصمیم گیری ها، راه فکرشو باز کنه و بهش اجازه تفکر بده. خانوادست که با به وجود آوردن آرامش و ثبات میتونه راه اکتشاف علمی رو برای فرزندش باز نگه داره و بالاخره خانوادست که میتونه زایش فکر جدید رو تو فرزندش تشویق و ترغیب کنه
      روانشناس ها نشون دادن میشه بهره هوشی رو تا ده واحد هم افزایش داد. پس روی هوشتون کار کنید. جواب ها رو آماده و حاضر نخواید و به دنبال این نباشید که فقط اونا رو مشاهده و حفظ کنید. یه خرده با مسائل کلنجار برید. سعی کنید خودتون راه حلی ابداع کنید. دائم به خودتون نگید: «منو چه به این کارا!». مطمئن باشید مکتشف و مخترع، نه شاخ داره و نه چیز دیگه؛ اونم یه موجودی مثل شماست، با این فرق که ابراز وجود در برابر مشکلات رو دوست داره و هر بار اعتماد به نفسش رو مورد آزمایش قرار میده. در اینصورت، کمترین سود بررسی مسائل و مشکلات درسی، اینه که موضوع رو بهتر و عمیق تر یاد می‌گیره
      حل المسائل (مثلا گام به گام درسی) رو بندازین دور. به هوشتون اعتماد کنید. اگه تست می‌زنید، سریع سراغ جوابا نرید. خودتون رو سر جلسۀ کنکور فرض کنید و از کَند و کاو دقیق گزینه ها خودداری نکنید. ممکنه چاقوی هوش ما چندان مرغوب و ممتاز نباشه اما به داشتن چاقویی که با سرانگشت تدبیر قابل تیز شدنه اعتماد کنید

توصیه های این فصل برای یه هوش متوسط نوشته شدن که اکثر قریب به اتفاق داوطلب ها ازش برخوردارن. حالا اگه هوش شما از حد متوسط بیشتره که خوش به حالتون! در اینصورت، میتونید با اطمینان بیشتر پیش برید و در عین حال مسئولیت بیشتری هم دارید. کسی که از یه هوش متوسط 100 تا 110 برخورداره، با تعیین جایگاهش در بین دیگران، خودش بین دسته ای عظیم می‌بینه که تو یه صف، در کنارش و شونه به شونش قرار گرفتن؛ صفی از رقیبان هم‌شأن که دیگه ضریب هوش کمکی به موفقیتشون نمی‌کنه، چرا که بقیه هم میتونن تو این مسابقه بزرگ به اندازش بِدَوَن و پیش برن. پس تو این دسته باید یه نگاه دیگه به دو عدد «شاخص سه بعدی» خودشون که تو ابتدای فصل بهش اشاره کردم بندازن. در این حال، اضافه شدن هر یه نمره به مقیاس های صد درجه ای پشتکار و اراده، شما رو صدها متر از صف متوسط ها جلوتر میبره

حالا که هوش اکثر شرکت کننده های کنکور در یه حده، پس بیاین ابزار های لازم دیگه برای این رقابت تنگاتنگ رو تقویت کنیم. می‌دونید که خیلی ها با آگاهی از هوش متوسطشون، به مرور معمولی درس ها می‌پردازن و با این عمل بقیۀ کار رو به دوش بختک میندازن اما باید تاثیر بخت و اقبال رو تو فرایند قبولیتون کم‌رنگ تر کنید و اجازه بدین چهره واقعیتون به نمایش گذاشته بشه
      آیا باهوش ها میتونن توجه کمتری به دو شاخص پشتکار و اراده داشته باشن؟ حتما خیلی دیده و شنیدین که خانواده و دوستان از سال های دبیرستان، به کسایی که نمرات خوبی میگیرن، القا میکنن که حتما تو کنکور قبول میشن، حالا با اینکه به وجود اومدن غرور نابه‌جا در اونا باعث میشه یه رتبه خیلی معمولی و یا بد بیارن. باهوش ها باید کاملا مراقب باشن که هوش زیاد فریبشون نده. شاید هم پشتکار کمتری لازم باشه اما اونا هم مثل هر فرد دیگه ای برای موفقیت به پیشتکار، اراده و یادگیری دروس نیاز دارن. حالا تصور کنید اگه این عده پشتکار بالا و ارادۀ قوی داشته باشن چی میشه! آیا غیر از اینه کسایی که رتبه های تاپ بدست میارن اکثرا جزو این دسته هستن؟ و در مقابل کسایی که در رشته های معمولی قبول میشن، باهوش هایی هستن که اهمیت لازم رو به درس ها و خوندن کتاب ها ندادن؟
      باهوش ها باید بدونن به خط پایان نزدیک ترن. متوسط ها پشت سرشون تو یه سراشیبی قرار دارن و برای رسیدن به اونا زحمت و رنج زیادی رو باید متحمل بشن اما مراقب باشید که این فاصله، شما رو از کار و ممارست بی نیاز نمی‌کنه. باید کاملا جدی باشید و کار رو تموم شده فرض نکنید. زیادن متوسط هایی که که با جون و دل خواستن جزو نفرات اول باشن و رشته های خوب و دانشگاه های برتر رو پر میکنن، نه شیب تپه ای که شما بالاش هستید هستید اونا رو ترسونده و نه ضریب هوشی بالای شما. پس مراقب باشید و هوشیار. صندلی خالی دانشگاه رو برای خودتون رزرو شده ندونید و بهش دل نبندید. هر یک از صندلی های خالی دانشگاه ها، خاطرخواه های زیادی داره و پرکارترینشون اون رو تصاحب میکنه
      افراد دارای هوش متوسط باید خیلی بیشتر از باهوش ها متوجه دو شاخص گفته شده باشن. در نتیجۀ افزایش پشتکار و ارادست که هر روز و هر ماه تسلط شما به دروس بیشتر میشه و بهترین گزینه رو نشونه گیری کنید. نشونه گیری شما برای تصاحب بهترین، در صورتی موفقیت آمیزه که بیشتر کار کنید و هر لحظه با فکر کردن به عاقبتی خوب، ارادتون رو بیشتر کنید. باید به خودتون بگید: «حالا که بهترینو میخوام، باید بیشترین تلاش ممکن رو داشته باشم. ممکنه هوش سرشاری نداشته باشم ولی اونقدر تو خودم توانایی سراغ دارم که با پرورشش، بهترین ها رو نشونه بگیرم. من میخوام و بهاشو هم می‌پردازم»
      اما کسایی که هوش کمتری تو خودشون سراغ دارن، در اغلب مواقع، خودشون راه پیشرفتشونو مسدود میکنن و حتی از آزمایش موقعیت هم خودداری میکنن. هوشِ کم، باعث کاهش اعتماد به نفس اونا میشه و اعتماد به نفس پایین به جای خودش، ترمز حرکت میشه. شاید این عده به تشویق و ترغیب بیشتری برای پیشروی نیاز داشته باشن ولی چه مشوقی بهتر و دلسوز تر از خودشون؟ آیا مسخره نیست که ما با دستای خودمون راه پیشرفتمونو مسدود کنیم؟ مطمئن باشید رقابت، اونقدر نزدیک و رقبا اونقدر پُرشورن که کسی برای تشویق شما وقت نمیزاره. خیلی زود آستین هاتونو بالا بزنید و به جای فکر هایی مثل «نمیتونم»، «از عهده من برنمیاد» و «منو چه به درس خوندن!»، پشتکاری مضاعف و اراده ای قوی تو خودتون روشن کنید. مطمئن باشید هیچ چیزی نشد نداره و اگه بخواین، می‌تونید!

خیلی اوقات پیش اومده که افراد ناوارد، از دور به ساختمان یه سد یا یه پل بزرگ یا یه عمل جراحی پیچیده نگاه میکنن و تو دلشون به خودشون میگن: «از عهده من برنمیاد». غافل از اینکه ورود به هر رشتۀ دانشگاهی، مقدماتی نیاز داره. پس از دوره های مقدماتیه که علوم، راه پیچیدگی رو پی می‌گیرن و ناخودآگاه، بدون اینکه خود فرد بدونه، می‌بینه وارد رموز و مشکلات علم شد؛ نقاطی که روز اول برا پیچیده و غیرقابل‌درک بودن. به همین خاطره که باید از اینطور نگرش رعب آور و ترسناک و به رشته های دانشگاهی و عقب نشینی خودداری کنید
      با خودتون راحت باشید. خیلی خب، هوش زیادی ندارید اما آیا باید با تحقیر خودتون، مشکلی به مشکلاتتون اضافه کنید؟ بدون شک این بدترین ظلمیه که میشه در حق خودتون کنید. بیاید شما هم روی شاخص های مدرج، هوش، پشتکار و ارادۀ خودتون رو رسم کنید و ببینید اصلا شانسی برای موفقیت دارید؟ اگه حداکثر هوش رو صد فرض کنیم، شما ممکنه نمره ای بین 35 تا 40 درصدش رو بدست بیارید. چکار باید کرد؟ فاصلۀ شما با بیشتر شرکت کننده ها زیاده و باید دنبال راه چاره باشید. یه نگاه به پشتکار و ارادتون بندازید. پشتکارِ 40 و ارادۀ 30 مکمل های خوبی برای این میزان هوش نیستن. به این ترتیب راه معلومه. راهی که یه جت در یه ساعت طی میکنه، یه هواپیمای ملخ دار ممکنه تو سه ساعت طی کنه. اون چیزی که متوسط ها سریع و در زمان کوتاه تر یاد می‌گیرن، شما در زمانی طولانی تر و با سرعت کمتر یاد می‌گیرید. تنها راه، تقویت اراده و پشتکاره. باید نمرۀ پشتکارتون رو به 80 و ارادتون رو به 70 برسونید. به زودی شاهد سبقت گرفتنتون از خیلی از مستوسط ها خواهید بود. ساعات درس خوندنتون رو افزایش بدین و زمان طولانی تری رو برای آمادگی در نظر بگیرید. در حالی که ممکنه یه دورۀ آمادگی 6 ماهه برای یک متوسط کافی باشه، شما به یه دوره 1/5 یا 2 ساله نیاز دارین و تحمل این زمان طولانی فقط با عشق و علاقه میسره. از دورۀ آمادگی طولانی نترسید. زمان به سرعت میگذره و سر جلسه کنکوره که لذت جواب دادن سوالات، شیرینی اون همه زمان و اون همه تلاش رو براتون گواراتر میکنه. یادمون نره که آخر مسابقه لاک‌پشت و خرگوش کی برنده شد

پشتکار
      ضلع دوم این مثلث طلایی، عنصریه که بدون اون هیچ خواسته ای به نتیجه نمیرسه. پشتکار چیه؟ چطور این عنصر کارساز میتونه هر غیرممکنی رو ممکن کنه؟ آیا باید کار کرد و کار کرد و فقط از طریق کار طاقت فرساست که پشتکار ما معلوم میشه؟
      پشتکار رو در بهترین معنا، میشه «پیگیری مُصِرّانۀ کار، همراه با فکر و برنامه ریزی» تعبیر کرد. اگه تصور کنید که برای مثال، پشتکار در مرور درس ها به این معناست که هر کتاب رو سه یا چهار بار مرور کنید، تعبیر خاصی از پشتکار تو ذهنتون دارید. این عنصر، فقط یکی از عناصر کارساز برای موفقیت شماست. این پیگیری و تلاش اگه همراه با برنامه ای خاص و از روی جدولی از پیش تعیین شده انجام نشه، جز سردرگمی بین کتاب ها، نتیجه ای نداره. شما باید بدونید چه چیزی رو بیشتر بخونید و چه چیزی رو در زمان کمتری یاد می‌گیرید. وضع کردن قانون یکسان برای مرور همۀ درس ها طرح اشتباهیه که بعضی داوطلب های کنکور برای خودشون ترسیم میکنن. این تصور در اونا به وجود میاد که همۀ کتاب ها رو باید در زمان های مساوی مرور کرد. در حالی که همه می‌دونیم ممکنه هر یک از ما موضوعی خاص رو سریع تر و آسون تر یاد بگیریم و موضوعی دیگه به وقت و تلاش بیشتری نیاز داشته باشه. برای یه نفر، انگلیسی آسون ترین درسه و برای یکی دیگه، سخت ترین. پس مراقب باشید تقسیم مساوی انرژی در خیلی از موارد باعث اتلاف وقتتون میشه. در واقع، اونچه باید پیگیری بشه، نظم و ترتیبیه که به کارها دادید. پشتکار داشته باشید اما بجا و به موقع. هیچوقت تو برنامۀ تظیمی خودتون، از کم خوندن یه موضوع به این علت که اونو سریع یاد گرفتید احساس گناه نکنید و دائم خودتونو سرزنش نکنید که آیا به اندازه کافی برای یاد گرفتنش وقت گذاشتم یا نه
      بر اساس واقعیت ها عمل کنید و به خودتون اعتماد داشته باشید. در مقابل، نباید به خاطر مرور چندبارۀ یه موضوع، خودتون رو سرزنش کنید و به خودتون برچسب بی لیاقتی و بی عرضگی بزنید. پشتکار، خودشو همینجا نشون میده که با فکر و برنامۀ درست، وقت و انرژیتون رو به بهترین نحو تقسیم می‌کنید و بیشترین سود رو بدست میارین. برای پشتکارتون یه شاخص کلی و نسبت به هر کدوم از موضوعات درسی، یه شاخص فرعی وضع کنید و همیشه برای تقویتش تلاش کنید

اراده
      در روانشناسی، فرض بر اینه که هر کار بر اساس انگیزه ای انجام میشه. باید محرکی از بیرون یا انگیزه ای از درون وجود داشته باشه تا کاری از ما سر بزنه. ما با اراده کردن شروع می‌کنیم، اونو ادامه میدیم و تمومش می‌کنیم. ما با اراده کردن، به یه انرژی روانی دست پیدا می‌کنیم که موتور حرکت رو روشن میکنه و ما رو پیش میبره. حالا که حاضر به شرکت در کنکور شدین، قدم اول رو برداشتید. قدمی که خیلی ها برداشتن و فقط با ترسیم آرزو های بلند تونستن خودشون رو در بوتۀ آزمایش قرار بدن اما در این بین افراد موفق کسایی هستن که دائما این سوخت موثر برای ادامۀ حرکت رو به خودشون تزریق میکنن و نمیزارن شور مطالعشون سرد بشه. خیلی پیش میاد که داوطلب ها با شور و شوق کار رو شروع میکنن و جوری پیش میرن که همه تحسینشون میکنن ولی وسط راه با شنیدن یه خبر یا حرف نامربوط یه شخص ناوارد، سرد میشن و کار رو نیمه تموم رها میکن

بهترین کار برای اینکه تا آخر راه اراده قوی داشته باشید، اینه که از همون اول وضع رو برای خودتون روشن کنید. سختی و احتمالا مرارتی که پیش روتون هست، برای خودتون مجسم کنید. مثلا به خودتون بگید: «دستِ کم باید یک سالِ تمام کتاب های درسیمو بخونم. ممکنه خیلی از تفریحاتم از بین بره، با دوستام کمتر رابطه داشته باشم و گاهی اوقات مثل یه زندانی با خودم رفتار کنم. یک سال پُرمشقت و پُرکار. اما آخرش اگه قبول بشم و تو رشتۀ مورد علاقم تخصیل کنم، سرنوشتم رو اونطور که خودم خواستم میسازم و خستگی کار و مطالعۀ زیاد از تنم در میره». با خودتون بی پرده و روراست باشید. به خودتون تأکید کنید باید زحمت بکشید و با خواب و خیال نمیشه به جایی رسید. هزینه های کار رو مشخص کنید و با خودتون عهد ببندید با جون و دل تن به کار میدین؛ این برای شروع کاره و شروع کردن، به اراده ای قوی نیاز داره اما راه طولانیه و گاه و بی‌گاه باید دوباره به خودتون نیرو بدید. منتظر نباشید بقیه شما رو راه بندازن. خودتون بهتر از هر کسی می‌فهمید موتور حرکت کِی ضعیف شده و کِی از کار افتاده. به خودتون انگیزه دوباره بدین و با تصور آینده، نزارید بین راه متوقف بشید. شاخص ارادتون رو مرتب ارزیابی کنید و نزارید پایین بیاد

هر کدوم از سه شاخص مورد بحث این فصل، خودشون به تنهایی هزاران ناممکن رو ممکن کردن. حالا با هماهنگی این سه و دقت و توجه به میزان هر کدوم، می‌تونید به بهترین نتیجه دست پیدا کنید. برای خودتون یه جدول زمان بندی ماهانه قرار بدین و در پایان هر ماه، صعود یا سقوط هریک از شاخص ها و هماهنگی یا ناهماهنگی هر سه رو همراه هم بسنجید. یادتون نره اعدادی که برای هوش، پشتکار و اراده خودتون وضع می‌کنید، تصور شما از توانایی هاتونه؛ تصوری که هر ماه در حین کار مورد بررسی قرار میگیره و در آخر هر ماه به واقعیت نزدیک و نزدیک تر میشه

چیز هایی که تو این فصل خوندیم:
      * برای خیلی از داوطلب های ورود به دانشگاه، اولین سوال اینه: «آیا من به قدر کافی باهوش هستم که رتبۀ بالایی بدست بیارم؟»
      * پشتکار و اراده عوامل مکمل هوش هستن
      * برای هوش، اراده و پشتکارتون مقیاس های صد درجه ای درست کنید و تصور خودتون از هر کدوم رو روی اون مشخص کنید
      * با توجه به میزان هوشتون، باید پشتکار و ارادتون رو تنظیم کنید
      * با خودتون راحت باشید. واقعیت وجودی خودتون رو بپذیرید و ساختمان موفقیت رو بر روی واقعیت بسازید

در حال ویرایش...
      ویرایش توسط NimaHdp : 10 خرداد 1399 در ساعت 21:40

3. Top | #3
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      درس اول تموم شد
      امیدوارم راضی باشید

4. Top | #4
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط NimaHdp نمایش پست ها
      درس اول تموم شد
      امیدوارم راضی باشید
      سلام و خسته نباشید! مثل همیشه عالی. لطفا ادامه بدید.

5. Top | #5
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Sepid Banou نمایش پست ها
      سلام و خسته نباشید! مثل همیشه عالی. لطفا ادامه بدید.
      مرسی از نظرتون
      حتما

6. Top | #6
      کاربر اخراجی

نمایش مشخصات
      Up

7. Top | #7
      کاربر نیمه فعال

نمایش مشخصات
      سلام . ممنون از شما واسه گذاشتن این مطالب مفید . آقا نیما میشه لطف کنید آیدی تلگرامتون رو برام بفرستید ازتون سوال داشتم.

8. Top | #8
      کاربر برتر
      کاربر حرفه ای

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      خیلی خوب بود ... متشکر
      نه مرا حسرت به رگ ها می دوانید آرزویی خوش/نه خیال رفته ها میداد آزارم ...

9. Top | #9
      کاربر باسابقه
      کاربر برتر

AkhmooAsabani
      نمایش مشخصات
      بقیه اش کو؟
      عاشقم گر نیستی لطفی بکن، نفرت بِوَرز
      بی‌تفاوت بودنت هر لحظه آبَم می‌کند...

10. Top | #10
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط NimaHdp نمایش پست ها
      درس اول تموم شد
      امیدوارم راضی باشید
      واقعا خجالت نمی کشید از یک کتاب که نویسندش براش زحمت کشیده کپی پرداری می کنید؟ بعد میزارید اینجا به اسم خودتون؟ ای کاش حداقل از کتاب نام می برید....

تمام مطالب کپی شده (12 فصل اول) از کتابی به اسم «روانشناسی موفقیت در کنکور» نوشته «علی صاحبی» و «منصور حکیم جوادی» هست و همه چیز کپی شده حتی فهرست!

https://www.digikala.com/product/dkp-237644/
      قستمی از آهنگ «لمس» از بهرام نورایی:

رویا‌هات می‌‌کشنت جلو
      خاطراتت می‌کشنت عقب
      چی می‌مونه ازت
      یه چیزی میشی به عمق افکارتو به طول زندگی...

11. Top | #11
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط hoseina نمایش پست ها
      واقعا خجالت نمی کشید از یک کتاب که نویسندش براش زحمت کشیده کپی پرداری می کنید؟ بعد میزارید اینجا به اسم خودتون؟ ای کاش حداقل از کتاب نام می برید....

تمام مطالب کپی شده (12 فصل اول) از کتابی به اسم «روانشناسی موفقیت در کنکور» نوشته «علی صاحبی» و «منصور حکیم جوادی» هست و همه چیز کپی شده حتی فهرست!

https://www.digikala.com/product/dkp-237644/
      اول سلام

به اسم خودم نیست عزیز (اول تاپیک ها هم گفتم بر اساس مطالب روانشناسی هست و صرفا نظر من دخیل نیست)

مورد بعدی اینکه از منابع دو تا تاپیک امضام قبلا اسم بردم یه بار (سه تا کتاب اصلی و تعدادی کتاب فرعی) ولی چون پست واسه خیلی وقت پیشه تو لیست پست هام نیست که بخوام بیارمش و یادم هم نیست تو کدوم تاپیک گفتم حقیقتا. اگه پیگیر پست های بنده بوده باشید در جریان هستید دوستان نسبت به اسم بردن ممکنه حساس باشن و به دید تبلیغ یا هرچیز دیگه برداشت بشه. برای همین دوباره تکرار نکردم اسم هاشونو و الان هم از گفتنش معذورم

بازم میگم *تمامی* مطالب دو تا تاپیک امضام از چند کتاب معتبر روانشناسی گرفته میشن و من صرفا تغییرات جزئی (اضافه کردن مطالب طنز، تغییر ظاهری مثل فونت و رنگ ، تغییر لحن نوشته و...) رو انجام میدم که جذابیت مطلب بیشتر بشه. ممکنه مطالبی رو حذف یا اضافه هم کنم که درکش راحت تر بشه واسه خواننده

بهتر نیست به جای کاسه داغ تر از آش شدن خودمون اول یه تکونی بخوریم و به بقیه کمک کنیم؟

12. Top | #12
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      باز حداقل یه تاپیک دیدیم که کلیشه هایی از قبیل سم انتخاب منبع و الان شروع کنم یا نکنم نیست
      مطالب خوبه، دنبال فیدبک نباش، میرسه به دست اهلش.

13. Top | #13
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      نقل قول نوشته اصلی توسط Dream finder نمایش پست ها
      باز حداقل یه تاپیک دیدیم که کلیشه هایی از قبیل سم انتخاب منبع و الان شروع کنم یا نکنم نیست
      مطالب خوبه، دنبال فیدبک نباش، میرسه به دست اهلش.
      امیدوارم

14. Top | #14
      کاربر اخراجی

Khoshhalam
      نمایش مشخصات
      Up

15. Top | #15
      کاربر انجمن

نمایش مشخصات
      فایل این کتاب رو دارید برای من ارسال کنید؟

افراد آنلاین در تاپیک

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربر و 1 مهمان)

آخرین مطالب سایت کنکور

• تبلیغات متنی انجمن